Alphen krijgt haar wijkagent terug" Politiebureaus in regio worden beter bereikbaar Leidenaar koopt Zwaantjeskerk KORTWEG COMMISSARIS VOLWERK: ZEVEN GEWONDEN BIJ ONGEVAL OP RIJKSWEG Nieuwe brug in Voorhout Cees en Ineke MAANDAG 3 JANUARI 1977 HAZERSWOUDE De Michael (Zwaantjes)kerk is verkocht aan de Leidenaar A. C, van Arkel. Pastorie, koetshuis, voormalig parochiehuis en belendende gronden zijn na het transport bij de notaris eveneens aan de Leidenaar verkocht. Het bestuur van de parochie H. Michael en H. Bernardus te Hazerswoude-RijndijkA Koudekerk aan den Rijn huurt het kerkgebouw nu nog drie maanden. In die kerk wordt op zondag 20 februari de laatste dienst gehouden. Na de laatste dienst vindt de „verhuizing" plaats naar het multi functionele centrum Het Anker, dat zaterdag 26 februari officieel in gebruik wordt genomen. Nu het aannemingsbedrijf EGBO BV het werk vlak voor Kerst jongstleden heeft opgeleverd, kan de resterende tijd (tot 26 februari dus) worden besteed aan de inrichting van het gebouw. Intussen heeft een onder de leden van de parochie H. Michael/H. Bernardus gehouden actie ter verkrijging van gelden voor de kerkelijke inrichting van grote zaal en dagkapel ruim tienduizend gulden opgebracht. De huidige Michael-kerk is sedert 1870 in gebruik bij de rooms- katholieken uit Hazerswoude-Rijndijk en Koudekerk aan den Rijn. SASSENHEIM Zeven perso nen zijn vannacht op de rijks weg bij de Ringvaartbrug ge wond geraakt, van wie een ern- stigüet ongeval ontstond door een slippartij op het gladde wegdek. Rijkssteun voor Leiden en Sassenheim LEIDEN/SASSENHEIM - Staatssecretaris Schaefer van Volkshuisvesting en Ruimtelij- i ke Ordening heeft Leiden en J Sassenheim een aanzienlijke fi- j nanciële steun toegezegd voor de uitvoering van sanerings- en reconstructiewerkzaamheden. Leiden kreeg bijna 1,9 miljoen, j Sassenheim ruim 1,2 miljoen gulden. In Leiden wordt het bedrag be steed voor het herstel van het I gebied Herengracht/Zijlsingel, j Het bedrag dat aan Sassenheim j is toegekend zal worden besteed aan de aankoop van vier bedrij- I ven en 27 slechte woningen in het centrum van het dorp tegen- I over de Hervormde Kerk. Een auto waarin zich twee Hon gaarse echtparen en een Hon gaarse schoonmoeder bevonden, slipte omstreeks half drie en reed van het talud. De echtgeno te van de bestuurder en de schoonmoeder raakten hierbij ernstig gewond. Een personen auto bestuurd door een 24-jarige inwoner van Zevenhoven reed korte tijd later in op de ambu lancewagens. De 40-jarige be stuurder van de ambulanceauto afkomstig uit Rijnsburg en de inwoner van Zevenhoven raak ten hierbij gewond. Alle zeven gewonden zijn naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden ver voerd. Herstel pijporgel Meerburg ZOETERWOUDE - De Meer burgparochie heeft opdracht ge geven voor het herstel van het pijporgel in de kerk. Het orgel was geruime tijd buiten werking door vochtvorming. De restau ratie van het orgel zal naar schatting tien maanden in be slag nemen. PAGINA 4 „VEREISTE SERVICEVERLENING AAN PUBLIEK" LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog dit jaar zal de bereikbaarheid van de politiekorpsen in Bollenstreek en Hollands Midden verbeterd worden. Automatische telefoonverbindingen zullen ervoor zorgen, dat telefonische oproepen naar gesloten politiebureaus direct terecht komen bij de district-meldkamers, waar men via de politieradio onmiddellijk surveillancewagens kan inschakelen. Thans wordt het publiek, dat belt naar een gesloten bureau met een telefoonbeantwoordapparaat geinformeerd over de bureaus die wel geopend zijn. Districtscommandant P. Paaul van de rijkspolitie maakte dit vanmorgen bekend tijdens zijn nieuwjaar stoespraak in het Paleis van Justitie in Den Haag De districtscom mandant noemde het automatisch overschakelen „een vereiste service-verlening aan het publiek". Kolonel Paauls zei in zijn In het afgelopen jaar steeg de nieuwjaarstoespraak dat het criminaliteit in het district Den personeelstekort van de rijkspo- Haag, waartoe onder meer de litie in het district thans 16,5 Boolen-, Rijn- en Veenstreek be- procent of 140 personen be- horen slechts gering: 1,3 pro- draagt. „De prognose is, dat het cent. Het aantal behandelde tekort rond 1980 vrijwel zal zijn misdrijven was 5950, waarvan weggewerkt. Opvallend is overi- 33,6 procent (1900 gevallen) kon- gens dat het huidige tekort zich den worden opgelost. Het leeu- vooral toespitst in de rangen wendeel van het aantal misdrij- van wachtmeester eerste klasse ven bestond ook dit keer weer en wacshtmeester". uit vermogensdelicten (75 pro cent). Ook de jeugdcriminaliteit bleef vrijwel constant. Er werden on geveer 350 door strafrechtelijk minderjarigen gepleegde mis drijven behandeld. Verkeer „Ook in 1976 moest wederom een geringe stijging van het aan tal geconstateerde snelheids overtredingen op niet-rijkswe gen worden vastgesteld (van 8700 naar 8900)", zei kolonel Paaul. De relatieve stijging van het aantal aanrijdingen was iets hoger: 3,2 procent. 84 aanrijdin gen hadden een dodelijke afloop, tien meer dan in 1975. De relatieve stijging van het aantal dodelijke ongevallen is aanzienlijk hoger dan landelijk: 13,5 tegen 4,5. Kolonel Paauls meende, dat het wellicht raad zaam is deze uitlopende cijfers aan een nader onderzoek te on- SASSENHEIM - Morgen 4 ja nuari is er in het Raadhuis, om 15.00 uur een openbare raads vergadering. De agenda ver meldt o.a. de nieuwjaarstoe spraak van de burgemeester. Toelating H. Drent als opvolger van H. Montfoort. Het nemen van een principe-besluit i.v.m. garantie t.b.v. geldleningen voor de financiering van eigen nieuwbouw-woningen. Beschik baarstelling gelden voor ver schillende doeleinden en tot slot rondvraag. LISSE Zondag 16 januari zal in Lisse weer de traditionele Keukenhof-Bosloop worden georganiseerd door de atletiek vereniging De Spartaan, in sa menwerking met de IJsclub Noordwijkerhout. De start zal om 1.2.00 uur pre cies zijn, vanaf het sportpark aan de Spekkelaan. Het ligt in de bedoeling, dat de ingeschre venen binnen een uur weer arri veren. Inschrijven voor een der afstanden kan men bij het club huis van De Spartaan, aan de sintelbaan van het sportpark. Voor-inschrijven kan men in de week van 10 t/m 15 januari, bij M. van Stijn, Wagenstraat 26 te Lisse (Savro-winkel) en bij J. Looyestein, Dorpsstraat 50 te Noordwijkerhout. Maakt men van deze voorinschrijving ge bruik, dan betaald men voor de deelname de gereduceerde prijs van 3,—, anders 3,50. Uite raard wacht degenen die de prestatie volbrengen aan de fi nish een herinneringsmedaille. WASSENAAR Zaterdag avond 8 januari organiseert de Carnavalsvereniging „De Deyl- knotsen" het eerste evenement in het nieuwe jaar: het inieuw- jaars- en prinsenbal in het Je- roenhuis. Twee weken later, op 22 januari volgt, eveneens in het Jeroenhuis het Burgemeesters- bal. Daarna is er op 5 februari het Oranjebal. Op 16 februari wordt het jeugdcarnaval gehou den in de sporthal, op 17 februa ri het bejaardenbal en op 18 en 19 februari de „zittingsavond" en het balmasque, eveneens in de sporthal. Op 21 februari is er de sluitingsavond in het Prae- thuys op Duinrell en op 23 fe bruari, op dezelfde plaats, de haringhapavond. derwerpen. Een dergelijke stu die zou tot het nemen van maat regelen, zoals het verbeteren van wegsituaties, kunnen leiden. Het efficiency-onderzoek in de Bollenstreek heeft geleid tot een doelmatiger gezamenlijkeaan pak van de surveillance. Het tijdrovende onderzoek heeft te vens aangetoond, dat slechts een optimaal en voldoende snel bruikbaar resultaat kan worden verkregen als de gegevensver werking wordt geautomatiseerd. Op basis van een door het mi nisterie van Binnenlandse Za ken verrichte studie zijn thans 22 gemeentelijke politiekorpsen aangesloten op een computer ter verwerking van surveillance- gegevens. Bij wijze van proef worden ook twee districten van de rijkspolitie op de computer aangesloten. Indien de resulta ten gunstig zijn, dan zullen op den duur alle districten van de computer kunnen profiteren. Met aanleg van een nieuwe brug over de Dinsdagsewetering, op hoek Churchilllaan-Leeuweri- klaan is nu het Voorhouts Sport park volledig ontsloten. Tot nog toe was het wandelgebied rond het sportcomplex slechts voor het zuidelijke deel van Voorbout toegankelijk. Door aanleg van deze voetgangersbrug is het re creatiegebied nu ook in het Oos ten van de gemeente te bereiken, wat ook voor de volkstuinders een grote verbetering betekent De brug, die van tropisch hout is vervaardigd is voor de recrea tievaart op een hoogte van 1.50 meter boven de waterspiegel ge bouwd evenals de daarop volgen de spoorbrug. Sinds de kerstda gen wordt de brug reeds door voetgangers gebruikt. sioneerden organiseert maan dag 24 januari een kienmiddag in het Astra-theater in de Lang straat. De samenkomst begint 2 uur en is toegankelijk voor le den en donateurs. Rector Van Dijk zal het kienspel regisseren. De afdeling heeft sinds kort een eigen orgaan, dat de naam „Bondigheden" kreeg. Secreta ris van de afdeling is de heer J. G. Klandermans, Hofcamp- weg 202, tel. 14652. SASSENHEIM Dinsdag 11 ja nuari wordt in „Ontmoeting" de eerste postzegelruilavond van het nieuwe jaar gehouden. Te vens is er dan jaarvergadering. Ter veiling zullen weer postze gels worden aangeboden w.o. zelfs nog enige kavels vooroor logse. Nieuwe leden zijn wel kom. Toegang gratis. Aanvang 8 u, jeugdclub 7 u. Inlichtingen tel. 02522—11932, secretariaat Teylingerlaan 43. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen staat dit jaar de „terugkeer van de wijkagent" te wachten. Stuwende kracht achter deze terugkeer is commissaris J. Volwerk, die ruim een half jaar geleden van het Noordhollandse Alkmaar afzakte naar Alphen aan den Rijn. Zijn voorganger Van Voorden wisselde zijn commissarisfunctie in Alphen in voor die van Leiden. Hoeveel wijkagenten Alphen zullen gaan bevolken is nog niet bekend, maar er is voorlopig sprake van twee 4 drie. Een diepgaande studie onder leiding van de commissaris zal uitsluitsel moeten geven over welke wijken in aanmerking komen voor een „eigen" aeent Commissaris Volwerk: „Niet el ke wijk is te vergelijken. Een wijk met een stuk industrieter rein vraagt een andere dienst verlening dan een wijk met al leen maar woningen". Volgens de Alphense commissaris is de drang naar de terugkeer van de wijkagent begonnen op het mo ment dat de eerste politieauto in het begin van de jaren vijftig zijn intrede deed binnen het po litiekorps. Kontakt De heer Volwerk: „De toenmali ge commissaris van Dordrecht, J. Heidema, zag toen al aanko men dat het persoonlijke kon- takt met de burgers verloren zou gaan door die auto. Hij heeft gelijk gekregen. De bur gers willen de agent in de straat zien lopen of fietsen. Dat weet men dat de politie er is. Een auto die snel voorbij rijdt, wekt die indruk niet". Volgens de commissaris kan het kontakt met de burgers hersteld worden door de wijkagent. In Alkmaar Volwerks vorige gemeenten, functioneert de wijkagent, naar zijn zeggen „redelijk goed". De Commissaris zegt dat de politie zelf schuld heeft aan het verwa teren van het kontakt met de burgers. „Ook hier in Alphen staat voor mijn mensen de auto nummer een. Dat moet verande ren. De politieman hoort tussen de mensen te zijn en dat kan te voet, met de fiets en desnoods met de auto". De commissaris zegt dat de wijkagent niet de oplossing is voor alle proble men, al zal deze wel veelvuldig moeilijkheden zelfstandig moe ten kunnen oplossen. „Maar we moeten oppassen dat we geen maatschappelijk werker in uni form gaan creëren". Aan het wonen van de agent in „zijn" wijk, kleven naast voor delen volgens de commissaris, ook nadelen. „We moeten ervoor waken dat de man niet overbe last wordt. Dat gevaar zit er in, als hij in „zijn" wijk woont. Een voordeel zou kunnen zijn dat hij in de wijk herkenbaar wordt. Hij doet er zijn boodschappen, gaat naar dezelfde kerk en wordt lid van dezelfde vereni ging". Voor het aanwijzen van de wijkagent zal vooral de erva ring een belangrijke rol spelen. Sfeer „Een opgemaakt hemelbed", daarin zou, Alphens nieuwe commissaris volgens zijn voor ganger terecht komen. In hoe verre is het de huidige commis saris van Alphen het na een „half jaar Alphen" met deze uitspraak eens? De commissa ris: „De zaken zijn in Alphen, voor zover ik dat in die korte tijd heb kunnen bekijken, goed voor elkaar". Hij is tevreden met de verhoudingen binnen het gemeentelijke apparaat, terwijl het personeel en de outillage van het politiebureau hem zeer aanspreken. „Maar toch, ook een hemelbed moet op tijd ver schoond worden, opnieuw wor den opgemaakt en dat geldt na tuurlijk ook voor het Alphense politiekorps". Over het stempel van de korp schef dat een politiekorps door gaans kenmerkt zegt hij: „Als dat in Alphen te merken is, dan zal dat zeker geen reeks van visuele veranderingen zijn. Ik ben een man van het overleg en inspraak, zonder de verantwoor delijkheid af te schuiven. Ik streef ernaar om in de afspra- kensfeer te geraken. Daarom zullen de veranderingen vooral te vinden zijn in de mentale sfeer. Dat vergt tijd, daat zijn veel gesprekken voor nodig. Maar als er een aangename sfeer is binnen een politiekorps, straalt dat naar buiten en heeft dan een positieve uitwerking bij de burgers". Traditie De Alphense commissaris stamt uit een rasechte politiefamilie. Zijn vader was veldwachter in het Utrechtse IJsselstein. In die plaats werd zoon Jan („ik was de achtste van de elf kinderen en toen was er geen andere naam meer over"), boven het politiebureau geboren. Een tra ditie die door hem zelf in stand werd gehouden, want zijn enige zoon zag in het politiebureau van Dordrecht het eerste leven slicht. Hiermee houdt de traditie op, want noch zijn zoon (die studeert voor dierenarts) noch zijn drie dochters voelen iets voor een carrière. Via Woerden en Zandvoort (recherche), kwam hij bij het uit negen man bestaande team van rijksrecher cheurs, verbonden aan het,par ket van de procureur te Amster dam, en ging zich bezig houden met bijzondere onderzoeken. Na de periode Amsterdam, ging de verhuiswagen naar Alkmaar. Daar werd hij chef van de ge- uniformeerde dienst en belast met de reorganisatie van deze dienst. Als inspecteur werd de heer Volwerk plaatsvervangend korpschef. Een overgang van de uitvoerende naar de leidingge vende politieman, een verande ring die hij als erg belangrijk heeft ervaren. De Alkmaarse periode duurde tien jaar. Een gesprek met commissaris Vol werk kan dan ook niet om deze tijd heen. Hij praat nog steeds enthousiast over „in het Alk maarse". In die tien jaar heeft zich onder meer bezig gehouden met de tot standkoming van het instituut „wijkagent" en zegt met enige trots de laatste hand te hebben gelegd aan de nieuwe Alkmaarse Politie Verordening (APV). Zaken waar ook de Alp hense gemeenschap druk mee bezig is en dus gebruik kan maken van de door de commis saris meegebrachte ervaring. Verrechtsing Uitlatingen van zijn Rotterdam se collega Kalma, over de ver rechtsing van de Nederlandse politie verwijst hij naar het rijk der fabelen. J. Volwerk: „Als Kalma er mee bedoeld dat ie mand bij een ondervraging of arrestatie een dreun krijgt dan kan ik hem zeggen, dat ik dat de afgelopen 25 jaar nooit heb meegemaakt. Kalma heeft zijn kreten nog steeds niet hard kun nen maken. Hij zou dat trou wens alleen kunnen als zoiets Alphens commissaris J. Vo binnen zijn eigen korps gebeurt en dan is hij daarvoor zelf ver antwoordelijk". De Alphense commissaris is het eens met alle door de politie te nemen maat regelen die steunen op de wet, „alles wat daar buiten gebeurt keur ik af'. Van de kritiek op de Alphense politie, die wel eens in de ge meenteraad gespuid wordt, ligt hij eveneens niet wakker. „In de gemeenteraad bedrijven ze poli tiek. De politie niet. Daarom kun je van ons ook geen ant woord verwachten op de gestel de zaken in de raad. Als iemand klachten heeft over de politie laat hem dan bij mij komen, dan kunnen we er over praten, dan kan ik ook wat wezenlijks doen met kritiek". Ondeugend De Alphense commissaris zegt wel eens met de ondeugende gedachte te hebben gespeeld om over enige jaren burgemeester van St Pancras (zijn huidige woonplaats) te willen worden. Hij had al een stuk grond ge kocht in deze Noord Hollandse plaats waarop een huis zou wor den gebouwd voor de familie Volwerk. Nadat de comissaris van Alkmaar hem had gewezen op de vacature in Alphen „is dat niet iets voor jou?", draaide het overleg in het gezin Volwerk op volle toeren. Nadat zijn vrouw en kinderen het sein op groen hadden gezet solliciteerde hij. Enige maanden later was tien jaar „in het Alkmaarse" verle den tijd geworden. Commissaris Volwerk zal bin nenkort St. Pancras voorgoed gaan verlaten. Op 11 januari betrekt hij de patiobungalow, gelegen aan de Korenbloemweg 11 te Alphen. Dan zal hij zich' ook sneller Alphenaar gaan voe len. Het niet in Alphen wonen heeft zijn integratie sterk be moeilijkt. Kontakten buiten het gemeentepersoneel heeft de commissaris nauwelijks kunnen leggen. En bij deze rappe prater staat juist het sociale kontakt centraal. Een van zijn hobby's: „bezig zijn met de maatschappij in al zijn geledingen". Een ande re hobby van de commissaris is: tuinieren. Daar kan voorlopig niet veel van komen, want zo zegt hij, „ik heb ten aanzien van mijn huis prioriteiten moeten stellen. Een klein huis met grote tuin of andersom. Aangezien mijn yrouw het meeste thuis is, heeft dat de doorslag gegeven en is het een groot huis gewor den met kleine tuin. Daarom zal de commissaris wat het tuinie ren betreft nauwelijks aan zijn trekken komen, of het zou moe ten loper, zoals in „het Alkmaar se", waar een bevriende boer hem een stukje grond ter be schikking stelde. In Sassenheim werd de jaarwisseling uitbundig gevierd bij Cees en Ineke. Het echtpaar dat de scepter zwaait in het centrum dat hun naam draagt, vierde met het nieuwe jaar ook het AARLANDERVEEN De schaakvereniging De Veenpion- nen houdt vanavond vanaf half acht een Nieuwjaars-schaak toernooi voor senioren in het Dorpshuis. De kosten van deel name bedragen 2,50 gulden. In lichten: J. Haverkamp, tel. 01725-2627. eerste lustrum. 'Alle Sassenheimse bruidsparen van 1976 waren uitgenodigd. Ook werd het feest bezocht door talloze verenigingsbesturen en Burgemeester Kret en echtgenote ontbraken niet. Het optreden van de carnavalsvereniging De Saksen was het hoogtepunt van de lustrum viering. Op de foto Cees en Ineke op de schouders van de raad van elf. LEIMUIDEN Sportminnend Leimuiden heeft het nieuwe jaar ingeluid met de traditionele Drechtloop die werd georgani seerd door de s.v. Kickers '69. De trim-loop telde dit keer 400 deelnemers onder wie burge meester G. van der Kroft. De uitslagen: jeugd t/m 15 jaar: Ben Kerkvliet (Roelofarends- veen); dames: Marian van Schie (Warmond) veteranen: P. Kruit (Leiden); senioren: H. van Leeu wen (Rijpwetering). Prijswin naars van de halve marathon (21 kilometer) G. vd. Ham (Ze venhoven, gevolgd door J. Kos ter (Alphen) en C. Filippo (Kat wijk). Van de deelnemers uit Leimuiden kwam B. Heuzen als eerste binnen. WASSENAAR - De afdeling' Wassenaar van de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepen-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4