Leiden beleefde rustige jaarwisseling Provincie koopt Vlietlanden voor recreatie MAANDAG 3 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 WARMONDSE MUZIEKTENT AFGEBRAND LEIDEN „Een ongekend rustige jaarwisseling". Zo typeerde een woordvoerder van de Leidse politie de doorgaans 20 uitbundig gevierde overgang van oud naar nieuw. Nergens behoefde de Leidse politie in te grijpen, ondanks het feit dat in de stad voor meer dan 100.000 gulden aan vuurwerk werd afgestoken. De viering van het nieuwjaar werd ook in de regio over het algemeen rustig gevierd. In Warmond ging de muziek- tent aan de Baan in vlammen op, nadat een 17-jarige Warmon- der er zijn woede op had gekoeld. De politiekorpsen van Sassenheim, Bodegraven en Hazerswoude hadden de handen vol om jeugdige inwoners in toom te houden. In de overige gemeenten behoefde men niet in te grijpen. De politie van Leiderdorp sprak zelfs van de „rustigste jaarwisseling sinds tijden". In Leiden bleef het welgeteld bij twee kerstbomenbrandjes straat en omgeving, waar het drie jaar geleden met oud en en een totaal vernielde tele- nieuw lange tijd bijzonder on- fooncel in de Condorhorst rustig was, waren evenals vo- (Merenwijk) die het slachtoffer rig jaar weer in de gelegen- was geworden van al te heftig heid gesteld hun auto's uit feestvierende Leidenaars. In voorzorg op het parkeerterrein de buurt van de Condorhorst moest de brandweer ook nog een aantal brandende kerstbo men blussen evenals in de An- tillenstraat in Leiden-Noord. Ook kwam nog een melding de Groenoordhallen te stallen. Volgens een woordvoerder van de politie bleef het echter ook in het noordelijk stadsdeel ongekend rustig en was hier binnen van een binnenbrandje zeker niet meer aan feestacti- zit er in het nieuwe jaar voor alsnog weinig muziek in. Toen het Jaar des Heeren 1977 op de kop af 29 minuten oud was, ging de Warmondse muziek tent aan de Baan in vlammen op. Een 17-jarige inwoner be kende in de loop van nieuw jaarsmorgen de muziektent te hebben aangestoken. De scha de wordt geraamd op ruim ■15.000 gulden. Als reden gaf de jeugdige Warmonder dat hij kwaad was geweest op de politie, die laat op de avond een autowrak van de Baan had verwijderd. Het wrak was bedoeld om brandend het nieuwe jaar in te luiden. Te neinde toch een vreugdevuur te ontsteken overgoot de War monder de houten vloer van de muziektent met een vat benzine en stak dat in de brand. De politie heeft de jon geman in afwachting van het verdere onderzoek op vrije voeten gesteld. in een woning aan de Stuyve- santhof, ten gevolge van via een open raam naar binnen gegooid vuurwerk. Omwonen den waren echter snel aanwe- viteiten te bespeuren dan in de andere wijken van de stad. De politie acht het niet onwaar schijnlijk dat de renovaties in Leiden-Noord er in belangrij- Tuinslang i het vuur in de woning, ke mate toe hebben bijgedra- waar op dat moment niemand gen dat men daar steeds zuini- aanwezig was te doven. ger op zijn woonomgeving aan Voor het overige verliep de het worden is. „Sinds het hier jaarwisseling in alle rust De drie jaar geleden zo rumoerig Leidse politie was op alles was, is het elk jaar rustiger voorbereid. De 30 agenten die op het bureau en op straat een oogje in het zeil hielden bete kenden een verdubbeling van de gebruikelijke paraatheid. De bewoners van de Mamix- geworden", verklaarde de poli tie. Muziektent Voor de gemeente Warmond In Sassenheim werden politie en brandweer geconfronteerd met verkeersopstoppingen door kerstboombranden en opgeworpen barricades nabij het gemeentehuis. Bovendien moesten de winkelruit van een kledingzaak en de neonver lichting van een parfumerie in de Hoofdstraat het onder druk van jeugdige baldadigheid ont gelden. Ook werden drie PTT- brievenbussen middels de ex plosieve werking van vuur werk totaal vernield. De in de bussen aanwezige post ging voor een deel verloren. Een ander deel werd door omwo nenden bijeen geraapt en naar de politie gebracht, die op haar beurt de correspondentie weer doorspeelde aan de PTT. In de Zuiderstraat moesten omwonenden eigen huis en haard redden toen opgescho ten jongelui de naastgelegen afbraakwoningen in de brand hadden gestoken. Gewapend met emmers en tuinslangen gingen de Zuiderstraat-bewo ners de brand te lijf. Kort daarna nam de brandweer de blussingswerkzaamheden over. Het Sassenheimse politiekorps is zowel zaterdag als zondag bezig geweest de daders van de vernielingen en brandstich tingen te achterhalen. Hazerswoude De politie van Bodegraven verrichtte in de nieuwjaar snacht een aantal arrestaties nadat even buiten het centrum van de gemeente een auto in de brand was gestoken. On danks een aantal kleine ande re brandjes sprak de Bode- graafse politie van een rustige nacht Het Hazerswoudse politie korps had de traditionele pro blemen in Hazerswoude-Dorp. Daar was op het kruispunt Dorpsstraat/Gemeneweg zoals ieder jaar een groot aantal kerstbomen in brand gesto- In de Leidse Merenwijk werd in de Condorhorst een telefooncel grondig vernield. ■mOKk De overgang van oud naar nieuw werd dit keer niet getypeerd door excessen, maar door een plezierige vorstperiode. Het oude jaar werd op de schaats uitgeluid, zoals hier in Oegstgeest. Met de komst van het nieuwe jaar verdween ook de schaatspret. Rond de jaarwisseling regende het. De regen hield onruststokers veelal van de straat, maar betekende tevens het einde van een korte vorstperiode. ken. Omdat het verkeer er veel hinder ondervond greep de politie in. De brandende bomen werden naar de kant getrokken en de rijkelijk naar alcoholica geurende menigte werd met zachte hand uiteen gedreven. De groep Nieuwkoop van de rijkspolitie, die tijdens de jaar wisseling naast de standplaats gemeente de gemeenten Nieuwveen, Zevenhoven en Ter Aar onder haar protectie had, had naast een enkele brandende kerstboom zo wei nig te doen dat ongestoord het amusementsprogramma „Ge prolongeerd 1976" kon v/orden bekeken. In Aarlanderveen was naast het knallende vuurwerk rond klokke twaalf niets dat de ge meentenaren deed opschrik ken. Ook Boskoop beleefde een rustige nacht. Bij de politie kwamen zelfs geen meldingen van brandende kerstbomen binnen. In de Alkemadese contreien had de rijkspolitie ook slechts weinig om handen. Wel stelde zij dat er dit jaar aanzienlijk meer vuurwerk was wegge schoten dan in voorgaande ja ren het geval was. En dit on danks het feit dat de politie eerder die week beslag had gelegd op een deel van het vuurwerk van twee midden standers in Oude Wetering en Roelofarendsveen. De brand vrije kisten waarin de beide zaken het vuurwerk hadden opgeslagen voldeden niet aan de eisen, aldus de politie. Toen beide zaken de volgende dag bij de politie meldden dat de opslagplaats was verbeterd, gaf de politie de in beslag genomen recreatie-explosieven terug. Tegen beide vuurwerk verkopers zal nog wel proces verbaal worden opgemaakt. Autobanden Volgens de Alphense politie heeft de Alphense goegemeen te zich uiterst rustig gedragen. Een woordvoerder stelde dat er totaal niets buiten de regels om was gebeurd. De politie behoefde dan ook geen enkele maal uit te rukken. Datzelfde gold voor de Aphense spuit gasten die de blusmaterialen konden laten staan waar ze stonden. In Lisse moest de politie een twintigtal jongelui erop wijzen dat autobanden weliswaar goed roken, maar bepaald niet bedoeld zijn om in de brand te steken. Dat werd spoedig begrepen waarna de politie naar de basis kon terugkeren. Bij de Wassenaarse politie kwam zegge en schrijve een brandmelding binnen. Volgens een verontruste Wassenaarder betrof het een brandende kerstboom. De politie geloofde het verder wel en liet de boom vrolijk doorsmeulen In Leid- schendam voerde de politie een charge uit om een barrica de op de Heisbrug te verwijde ren. In Hoogmade, Woubrug- ge, Leiderdorp en Stompwijk werd het nieuwe jaar stil en geruisloos ingeluid. Naast een enkele knallende rot en fel gekleurde vuurpijl vierden de ze gemeentenaren de jaarwis seling ver van kou en regen binnen de knusse warmte van hun woningen. OVEREENSTEMMING MET STEVIN-GROEP LEIDEN/DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben na moeizame onderhandelingen overeenstemming bereikt met de Koninklijke Wegen- bouw-Stevin BV over de aankoop van het 290 ha grote terrein Vlietlanden ten behoeve van openbare dagrecreatie. Met de aankoop is een bedrag gemoeid van 10,6 miljoen gulden. De aankoop moet nog worden goedgekeurd door provinciale staten en de Kroon. De Vlietlanden zijn gelegen tus- sen de Vliet en rijksweg 4 ter hoogte van Leidschendam, Voorschoten en Zoeterwoude. In 1968 verleerde de provincie aan de BV Recreatiecentrum Rijnland een ontgrondingsver gunning voor enkele van de pol ders in de Vlietlanden. Het ging toen om 14 miljoen kubieke me ter zand, waaraan toen grote behoefte bestond voor de uit voering van enkele wegenpro jecten door rijk en provincie. Zuid-Holland betaalde voor dit zand een bedrag van 7,5 miljoen gulden vooruit. Door het gewij zigde overheidsbeleid op het ge bied van de wegenbouw (afstel Leidse Baan) bleek aan het zand echter nauwelijks behoefte te bestaan. Het Recreatiecentrum Rijnland kwam hierdoor in moeilijkheden te verkeren en werd gedwongen zich zelf over te doen aan de Koninklijke We- genbouw-Stevin. Om nog iets van alle zandinves- teringen (30 miljoen in totaal) terug te krijgen, ontwikkelde de Stevingroep een plan om de Vlietlanden deels te bebouwen met luxe tweede woningen. De provincie zou dan in de rest van het gebied het al betaalde zand mogen winnen ten behoeve van de aanleg van de Schiphollijn. Zo werd de provincie aanvan kelijk min of meer voor het blok gezet Want als zij niet zou meewerken aan het plan van Stevin zou deze het Recreatie centrum Rijnland failliet kun nen laten gaan en zou de pro vincie niets meer van haar geïnvesteerde geld terug zien. De nu bereikte overeenstem ming met de Stevingroep voor komt echter dat een belangrijk deel van de Vlietlanden wordt opgeofferd aan deze „verblijfs- recreatie" van een aantal meer gegoede Nederlanders. Het hele gebied zal nu bestemd kunnen worden voor openbare recreatie waaraan in de regio tussen Lei den en Den Haag zo'n grote behoefte bestaat. Een overeenkomst met de Ne derlandse Spoorwegen heeft er inmiddels toegeleid dat een deel van het zich nog in de grond bevindende zand dat reeds door de provincie is betaald zal wor den aangekocht ten behoeve van de aanleg van de Schiphol lijn. Het gaat hier om een hoe veelheid van 1,7 miljoen kubie ke meter met een optie op nog eens 750.000 kubieke zand. Deze zandwinning zal blijven geschie den door de Stevin-groep en door kunnen gaan tot uiterlijk 1 januari 1978. Voor deze tijd zal Stevin al beginnen met het aanleggen van oevers overeen komstig de voorwaarden van de destijds verleende ontgrondings vergunning. Het ligt in het voor nemen van Gedeputeerde Sta ten dat met de inrichting ten behoeve van de openbare re creatie zo spoedig mogelijk een begin wordt gemaakt. Straatroof Los van de viering van de jaarwisseling heeft de politie rond zes uur 's morgens op nieuwjaarsdag een 40-jarige inwoner van Leiden aangehouden op verdenking van straatroof. Rond kwart over drie had hij in de omgeving van de Haarlemmer straat/Jan Vossensteeg een 60-jarige Leidenaar mishandeld en beroofd van zijn geld. Zowel slachtoffer als dader moesten naar heU Elisabethziekenhuis overgebracht worden om hun verwondingen te laten behandelen. Woonboten Op nieuwjaarsdag zonken voorts twee woonboten: een aan de Haagweg en een aan de Zijlsingel. In het eerste geval ging het om een niet bewoonde woonboot, waarvan door de vorst de waterleiding was gesprongen. De boot liep daardor vol en verdween onder het wateroppervlak. In het tweede geval ging het om een geheel verwaarloosde boot, die door een gezin werd bewoond. De eigenaar had al jaren niets aan onderhoud verricht en zonk op nieuwjaarsdag met zijn gezin naar de bodem. Man en vrouw zijn in afwachting van andere woonruimte onder gebracht in een hotel. De kinderen logeren bij familieleden. Inbraak In de nacht van 1 op 2 januari betrapte de Leidse politie twee Leidenaars van 24 en 19 jaar op beterdaad toen zij bezig waren in te breken in een winkel aan de BreestraaL Kerstbomen Gisteren en vaandag moest de Leidse politie ook weer herhaalde malen ingrijpen bij kerstbomenbrandjes, die door de brandweer werden geblust. Een van de arrestantenwagens van het Leidse corps deed dit weekend dienst als wagen van de gemeentereiniging. Overal waar een opeenhoping van kerstbomen werd gemeld, werden deze door de politie wegge haald en naar de reinigingsdienst overgebracht De Appel Peter van der Linden in „De tuin van het Paradijs". Toneelgroep „De Appel" speelt zaterdag 8 januari in de Leidse Schouwburg „De tuin van bet paradijs", gebaseerd op sprookjes van Hans Cbristiaan Andersen. Eén acteur, Peter van der Linden en verder muzikale begeleiding van Jom Plas of Hans Visser, Jan Erik Noske of Peter Weekers, omlijst door een kunstzinnig decor met plexiglas en blokvor mige bouwsels ontworpen door Macbteld Mulder; tot uit drukking gebracht worden sprookjes of fragmenten van sprookjes van Hans Cbristiaan Andersen, waaronder de kleine zeemeermin, de tondeldoos, de sneeuwkoningin en nog een groot aantal minder bekende sprookjes. Een citaat: „Ik zou bijna geloven dat ik van een zonnestraal afstam", uit bet sprookje „De stopnaald". Aanvang 20.15 uur. Economisch Wel en Wee Aan de Zoeterwoudseweg 116 is het schildersbedrijf van J. A. Kok opgeheven. Aan de Herensingel 3 is in de v.m. pastorie, de spreekruimte van dr. Kehrer ondergebracht, (eerder aan de W. de Zwijgerlaan 177). Aan de Haarl.straat 73B (gebouw van het Leidse Volkshuis) is de koffieshop „Werklozensjop" geopend. Aan Je Rijnsburgersingel 1B (hoek Stationsweg) is in de vjn. bedrijfsruimte van Impex, Jonkers Antiekhandel gevestigd. Aan de Salamonsteeg 1 is in de v.m. bedrijfsruimte van de stoffeerderij Erades, de Antiekhandel „The Blaker" gevestigd. Van de Maresingel 63-64-65 is de zaak in automaterialen. Ton Rijsbergen B.V. verplaatst naar de Gabr. Metzustraat 11. Van de Maresingel 56 is Remservice Leiden B.V. van Ton Rijsbergen verplaatst naar de Gabr. Metzustraat 11. Aan de van Lennepstraat 9 is de sigarenzaak van L. Zuidervaart opgeheven. Aan de Vondellaan 47 zijn de handelsondememigen Rudloff Case Europe B.V. (grondverzetmachines) en Case Europe B.V. gevestigd. Burgerlijke stand LEIDEN Gehuwd: H. P. Jansen en C. A. M. van Teylingen, J. W. F van Kints en C. van Rhijn. F. Surya Atmadja en M. A. J. van 't Noordende, L. A. Lingerak en H. A. M. Wijnands, H. J. M. Linthorst en G. J. K. Pikkaart, J. van Tol en S. Kofman. Geboren: Ernst L. z.v. P. L. Peeperkorn en E. U. Rietkerk, Marlijn B z.v. W. Wesselink en S. M. van Rooijen, Wilhei- mica d.v. M. J. den Hollander en W. van der Plas. Jan I. O. z.v. J.Jt. Stam en Y. R Holtkamp. Hanneke d.v. N. Kromhout en J. C. Heemskerk. Petronel- la J. d.v. J. Kromhout en J. van der Plas. Femke G. d.v. A. H. van den Rotten en E. M. Langerhorst. Diederika J. d.v. W. Guijt en J. van der Plas. Hans M. z.v. B. Momberg en G. C. van Kan. Armin J. J. D. z.v. J. J. M. van Buuren en M. J. Verwaijen, Harro E. z.v. C. Brouwer en M. J. van Suchtelen. Overleden. C. J. N. Slingerland geb 1918 man, Mw. A. Bekooij geb. 1886. J. Britsemmer geb. 1903 man. C. Koome geb 1884 geh. gew. met N. J. de Jong, E. Swint geb. 1893 echtge van W. J A. Gertenaar, M. Kruit geb. 1898 geh geweest met J. R. Beusekamp, J. A. N. den Tonkelaar geb. 1696 man. R. D. de Gier geb. 1969 z.v. J de Gier en J. M. van Wanrooij. P. J. Mark geb. 1687 geh. geweest met F. Wouters. Ondertrouwd: C. P. C. Breemer ter Stege en I. Spaargaren, C van Dijk en C. van Gelder. L. J. F Guldemond en E H. A. de Groot. E. H. G. Güldenring en J. J. Fresco. P. Haighton en M. E A. Kilian. J. J. M. van der Hulst en C de Boot, H. Jochemsen en M H. Kok. C. H. Kaars Sijperslei|n en M A. Bos. D. Kooimans en M. Rijsbergen. A M van der Mooren en E. Zuidema. A R Oosterhoff en D. van den Berg, E C J Polak en M. Cohen. J. T. J Ruiten en L. A. J. M. Cornelisse. B Verwaijen en P. F. Verbaas. G. A. Volwater en J de Ruiter.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3