Johnny Rep wil weer plaats in Oranjeteam Alternatieve puntentelling kan spanning terugbrengen SPORTTRIBUNE ZOEKEN NAAR FORMULE TEGEN VERDEDIGEND VOETBAL LEIDSE COURANi. Een van de meest succesvolle dagen uit de carrière van Johnny Rep. Na afloop van het treffen met Uruguay in het toernooi om het we reldkampioenschap toont hij verheugd twee vingers ten teken van de beide doelpunten die hij maakte. Neder land won daardoor met 2-0. Johnny Rep in actie in een interland België. De spits van Valencia wil zo spoedig mogelijk terug in het Oranjeshirt. (Van onze verslaggever) JISP De voetbalavonturiers die in het buitenland vertoeven om daar peseta's, franken of andere munteenheden op hun bankreke ning bij te laten schrijven zijn ongetwijfeld bijzonder gechar meerd door de feestdagen eind december. De feestdagen beteke nen ook in het buitenland een voetbalstop. Voor de voetbalemi granten de mogelijkheid de fami lie en kennissen in eigen land weer eens te bezoeken. Ook Johnny Rep maakte van de gelegenheid gebruik de beslomme ringen rond Valencia in de steek te laten en de landelijke geur in Jisp weer eens op te snuiven. „Ik heb niet stil gezeten deze da gen. Ik heb weer eens familie en kennissen bezocht", zijn de eerste woorden van Johnny Rep. „Het is maar goed. dat de telefoon kapot is, anders had ik misschien hele maal geen tijd meer om een beetje tot rust te komen". Hij komt in zijn tweede huis in Jisp echter ook niet echt tot rust. Zijn twee kinderen eisen veel aandacht op. Zijn werkgever Valencia draait op dit ogenblik ontzettend goed mee in de Spaanse competitie. Valencia behoort tot de koplopers. Is de club zoveel sterker dan het vorig seizoen? Johnny Rep: „Er is tij dens de zomerstop voor een be drag van zes of zeven miljoen gulden in nieuwe spelers geïnves teerd. Daar mag je dan wel wat van verwachten. Valencia heeft twee goede spitsspelers aange trokken, maar de twee verdedigers en de middenvelder die zijn aange kocht, hebben niet veel meer kwa liteit dan hun voorgangers. Inte gendeel zelfs, mijns inziens volde den de anderen beter". Trainer Herrera had geen stem in het kapittel bij deze transacties. „Herrera werd pas na die transfers gecontracteerd. Ik heb wel eens gepraat met Herrera over die aan kopen. Hij gaf me daar gelijk in. Maar hij moet nu eenmaal roeien met de riemen die hij heeft". Controverse Nog niet zo lang geleden overi gens stonden de Spaanse voet balbladen vol over de controverse tussen Johnny Rep en trainer Herrera. Rep werd in de uitwed strijd tegen Barcelona door Herre ra in de dug-out geplaatst. De trainer wilde in een uitwedstrijd meer behoudend spelen. Van de drie spitsen was Johnny Rep de minst produktieve en daar om werd de Nederlander er naast gezet. Het bleek geen geslaagde tactische zet van Herrera, want de wedstrijd tegen Barcelona werd royaal verloren. Met als gevolg dat zowel het publiek als de Spaanse pers zich tegen Herrera keerden. Johnny Rep over deze controverse, die al spoedig werd vergeleken met de „oorlog" tussen ex-trainer van Barcelona Hennes Weissweiler en Johan Cruff. „Valencia heeft niet de ploeg om te verdedigen. Het elftal heeft een aanval die bijna het hoogste aantal doelpun ten in dit seizoen heeft gescoord. De verdediging en het middenveld zijn van mindere kwaliteit. Deze twee linies zijn niet sterk in verge lijking met het vorige seizoen. Mo menteel geldt bij Valencia, dat de aanval de beste verdediging is. Wij hebben 21 doelpunten tegen. Dat is veel te veel voor een team dat zo hoog op de ranglijst staat". Verbeterd Het contact tussen Rep en Herre ra is een stuk verbeterd. Rep: „We hebben een gesprek met elkaar gehad. Ik heb hem mijn mening gegeven en daar heeft hij zich waarschijnlijk toch wel iets van aangetrokken, want de laat ste uitwedstrijden wordt er niet zo behoudend meer gespeeld. Die andere twee spitsen maken dan wel veel doelpunten, maar er moet toch wel iemand zijn die de bal aangeeft". In Valencia lijkt Johnny Rep de slag te hebben gewonnen met Her rera. Op een ander front zal hij nog moeten strijden. Sinds de be ruchte wedstrijd in de halve finale van het Europees kampioenschap in Belgrado tegen Tsjecho-Slowa- kije heeft Johnny Rep niet meer in Oranje gestaan. Zijn spel in deze wedstrijd gaf daar overigens ook geen reden toe. hoewel het hele Nederlandse elftal, enkele uit zonderingen daargelaten, aan ver andering toe was. Het streven van Johnny Rep is dit plaatsje weer te veroveren. Voor de wedstrijd tegen Noord-ler- land is bondscoach ad-interim Jan Zwartkruis eenmaal op bezoek ge weest in Valencia. Doordat het vliegtuig, waarmee Zwartkruis naar de Spaanse stad vloog, vertraging kreeg, kon de bondscoach slechts twintig minuten zijn spel aan schouwen. Duidelijk te kort om een eventuele selectie voor de in terland tegen Noord-lerland te kunnen verantwoorden. Toch hebben de gesprekken met Jan Zwartkruis Johnny Rep hoop gegeven op een plaats bij de Ne derlandse selectie. „Tijdens die ge sprekken heeft Zwartkruis me ver teld. dat ik me maar vast moest houden aan de interland tegen Engeland (vriendschappelijk) en België (kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap). Dit zegt natuurlijk nog niets, maar het geeft mij wel hoop". Johnny Rep is niet ontevreden met de terugkeer van Jan Zwartkruis. „Ik heb totaal geen moeite met Jan Zwartkruis. Overigens moet ik wel zeggen, dat iedere andere bonds coach voor mij ook acceptabel zou zijn geweest. Het maakt mij hele maal niets uit. Ook ik was een voorstander van een rentree van George Knobel. Het was voor mij echter een uitgemaakte zaak. dat Knobel niet zou terugkeren. De verhouding tussen het sectiebe- stuur en Knobel was zodanig, dat beide partijen niet meer naast el kaar zouden kunnen werken". Het moet mogelijk zijn dat Valen cia zich dit seizoen van Europese Cupvoetbal verzekert. Johnny Rep wil met zo'n kwalificatie ook inter nationale erkenning herwinnen. „Het internationale voetbal bete kent. dat ik me ook in het buiten land in de picture kan spelen. Dat biedt mogelijkheden wanneer mijn contract afloopt. Ik ben dan name lijk transfervrij". De wens van Johnny Rep voor het nieuwe jaar laat zich gemakkelijk raden: een plaats in het Nederlands elftal en een Spaans kampioenschap. In bijgaand artikel wordt uit gegaan van twee, in vergelij king met de huidige, ver schillende puntentellingen in de voetbalcompetitie. De eerste vertoont veel over eenkomst met de telling die een aantal jaren, geleden in de Franse competitie is uit geprobeerd maar die de Fransen inmiddels weer overboord hebben gezet om dat die telling toch niet hele maal voldeed. In die telling krijgt iedere club die drie of vier doelpun ten maakt een extra bonus- punt. Bij vijf of meer treffers zelfs twee bonuspunten. De tweede alternatieve pun tentelling is iets ingewikkel der. Iedere wedstrijd wordt verdeeld in twee speelhelf- ten, zoals trouwens gebrui kelijk bij voetbal, waarin twee wedstrijdpunten zijn te verdelen. Hetgeen betekent dat bij een normale wed strijd vier punten zijn te ver overen, namelijk twee voor, en twee naide rust. Die telling moet echter iets worden uitgebreid omdat er een onbillijkheid zou plaats vinden bij een overwinning van 2-1 na een achterstand van 0-1 bij de rust In dat geval zouden beide clubs twee punten krijgen. Omdat echter in de totale wedstrijd toch één van de twee clubs uiteindelijk wint wordt in dat geval voor de eindoverwin ning één extra punt gege ven. Eveneens worden extra punten toegekend indien een club zowel voor als na de rust wint Dan worden derhalve twee maal twee plus een extra punt is vijf winstpunten gegeven. Om een en ander iets aan schouwelijker te maken de volgende voorbeelden, waarbij de nog te spelen inhaalwedstrijd FC Twente - Feyenoord als voorbeeld dient. Spelen Twente en Feyenoord gelijk, dan ver overen belde clubs twee punten. Wint Feyenoord of Twente met 1-0 dan krijgt de winnaar drie punten (immers 0-0 in de ene helft en 1-0 in de andere) en de verliezer een punt. Wint Feyenoord of Twente met bijvoorbeeld 3-2, na een ruststand van 0-1, dan krijgt de winnaar drie punten (twee voor de overwinning na rust plus een voor de totale zege) en de verliezer twee voor de zege voor rust). Wint Feyenoord of Twente met 2-0 na met de rust al met 1-0 voorgestaan te hebben, dan krijgt de win naar vijf punten (twee voor de zege voor rust plus twee voor de zege na rust, alsme de een bonuspunt voor bel de overwinningen„en de verliezer een punt. Het lijkt allemaal wat inge wikkeld, maar het valt eigen lijk best mee. Telraampjet zijn In elk geval overbodig. DEN HAAG Het is triest voor De Graafschap, maar hoe je het ook wendt of keert, de Doetinchemse dub is en blijft rode lantaarn drager in de eredivisie, wat je ook verzint Zowel in de normale competitie als In de twee alternatieve tellingen, komt De Graafschap er halverwege de competitie verreweg het slechtst af. Een constatering, die echter niet meteen in houdt. dat het vele rekenwerk dat noodzakelijk was om onderstaand pleidooi voor een veran derde puntentelling met een hoeveelheid cijfer tjes te illustreren, volstrekt zinloos is, want De Graafschap is bijna de enige club uit het betaalde voetbal die geen voor- of nadeel heeft van een van de twee alternatieve puntenwaarde ringen. De bedoeling achter het urenlange rekenwerk was om naar vormen te zoeken die het betaalde voetbal wat meer spanning kunnen geven. Ge boren dus uit een stuk onvrede met de huidige situatie, waarin het veel te veel voorkomt dat een club na een voorsprong met tien of zelfs met elf spelers voor de pot gaat hangen om toch vooral maar die twee puntjes vast te houden. Een ongezonde zaak. die tribunebe- zoek bepaald niet bevordert. Daarom deze po ging om een manier te zoeken om voetbal tweemaal drie kwartier aangenaam te maken. We zullen beginnen met de puntentelling die veel overeenkomst vertoont met het Franse probeersel van enkele |aren geleden. Zoals wellicht bekend hebben voetballeiders In Fran krijk een aantal jaren geleden gepoogd het voetballen aantrekkelijker te maken. Bonus- punten invoeren bij een ruimer doelpuntenpro ductie leek daarbij het meest voor de hand te liggen. Het Franse probeersel heeft maar twee seizoe nen stand gehouden. Toen al kwam de voetbal bond tot de conclusie dat de alternatieve pun tentelling geen wezenlijk verschil teweeg brengt in de eindstand van de competitie. Hetgeen Jan Huijbregts, secretaris betaald voetbal van de KNVB en in die functie belast met de competi tie-indeling, zich kan voorstellen. Huijbregts. geconfronteerd met onze puntentel ling: „Ik heb inderdaad die pogingen in Fran krijk om met voetballen een extra aanvallende dimensie te geven, met belangstelling gevolgd. Ik kan me echter best voorstellen, dat de Fransen snel weer tot het gebruikelijke systeem zijn overgegaan, want dit werkt in de praktijk niet. Aan het eind van de competitie bleek zowel de eerste tijd als de laatste tijd plaatsen in de eindstand geen enkele wijziging hadden onder gaan met die nieuwe puntentelling. Geen ver schil dus, en daarom zie ik deze suggestie ook niet zitten". Toegepast op de eerste helft van de lopende competitie Is het toch wel opmerkelijk, dat Feyenoord (in alle bijgaande standen Is van een gelijkspel uitgegaan In de nog te spelen inhaalwedstrijd tegen FC Twente) Ajax van de eerste plaats van de ranglijst heeft verdreven. En niet zo zuinig ook, want staat Feyenoord nu nog één punt achter, volgens het Franse systeem zou Feyenoord vier punten voorstaan op Ajax. Een, voor liefhebbers van aanvallend voetbal, aangename zaak, want in deze telling zou tot uitdrukking worden gebracht, dat Tomislav Ivic toch niet helemaal op de goede weg is met het laffe spel dat hij Ajax vooral in uitwedstrij den laat spelen. Ajax is overigens niet de enige opvallende verschuiving. Ook FC Den Haag en FC Twente winnen enkele sporten op de competitieladder. FC Twente zelfs drie, hetgeen komt omdat Twente vier bonuspunten zou krijgen, vergaard in wedstrijden, waarin de Tukkers drie of meer doelpunten scoorden. Twente heeft overigens niet de meeste bonus punten veroverd. Feyenoord met elf, AZ'67 met negen, PSV en FC Utrecht met acht, Sparta met zeven. Ajax met zes en Den Haag met vijf, hebben er meer verzameld. Opvallend is dat FC WV maar eenmaal drie treffers in één wedstrijd scoorde. De Venlose formatie krijgt dan ook maar één bonuspunt. De positieve herwaardering van FC Twente weerhoudt manager Ton van Dalen er niet van om aan de waarde van het Franse systeem te twijfelen. Van Dalen: „Het zegt mij al voldoende, dat de Fransen er zelf van zijn teruggekomen. Daarom moeten wij er maar niet aan beginnen. Volgens mij zou het Invo^ ren van een dergelijke puntentelling de zaak nog meer vertekenen". Ook Barry Hughes ziet het Franse systeem niet zo erg zitten. Hughes: „De topclubs worden in die telling te veel beloond, waardoor de compe titieverhoudingen nog verder uit elkaar gerukt worden. Het is voor een club als Feyenoord nu eenmaal gemakkelijker om driemaal te scoren dan voor een club als Haarlem. Ga maar na: stel dat Feyenoord de afgelopen jaren gemid deld driemaal vijf of meer doelpunten heeft Ter vergelijking een drietal standen van de eredivisie Eerst de huidige stand hal verwege de competi tie. Vervolgens de stand na het inbou- wen van de Franse bonuspunten en ten slotte de ingewikkel de, maar blijkens de reacties toch erg in- teressant bevonden alternatieve stand. waarbij elke wedstrijd wordt gehonoreerd per helft. Huidige stand Ajax 28 Feyenoord 27 Utrecht 23 AZ 20 PSV 20 Roda 19 Sparta 19 Haarlem 19 Den Haag 18 NAC 18 VVV 14 Go Ahead 13 Eindhoven 13 Twente 13 Telstar 12 NEC 11 Amsterdam 10 De Graafschap 9 „Frans®" stand: Feyenoord Utrecht Den Haag Roda Haarlem Go Ahead Eindhoven Telstar Ajax Utrecht Roda PSV Den Haag Sparta Haarlem Twente NAC NEC vw Go Ahead Telstar Amsterdam Eindhoven De Graafschap gemaakt, dat zou dan betekenen, dat Feyenoord zes bonuspunten krijgt. De competitie zou er alleen nog maar minder aantrekkelijk van wor den". Het idee om eens wat uit te dokteren om de competitie aantrekkelijker te maken sloeg overigens bij Jan Huijbregts erg aan. „Ik ben ook niet zo gelukkig met die huidige telling. Inderdaad werkt die waardering verdedigen In de hand wanneer je eenmaal met 1—0 voor staat". „Dat is ook de reden dat Ik zelf tweemaal heb geprobeerd de competitie-opzet enigszins te veranderen. In belde gevallen heb Ik echter mijn kop gestoten, omdat verder haast nie mand het zag zitten. En dat terwijl ik mijn filosofietjes, perlodetltels In de eredivisie of de eredivisie verdelen in een aantal pools met clubs die aan elkaar gewaagd zijn, toch hele maal niet zo onaardig vond". Jan Huijbregts sprak zich dan ook positief uit over het tweede alternatieve systeem. „Wellicht een beetje ingewikkeld", aldus Huijbregts. „Maar via een goede begeleiding in de publici teitsmedia zal het voetbalpubliek toch snel ver trouwd kunnen raken met die telling. Het voor deel is trouwens ook. dat er geen inbreuk wordt gedaan op de bestaande internationale spelre gels. Neen. ik ben hier wel in geïnteresseerd". De verschillen met de huidige puntentelling zijn opvallend groot In de eredivisie verdringt Feyenoord ook bij dit systeem Ajax van de eerste plaats. De Amsterdammers duikelen zelfs naar de derde plaats omdat ook AZ Ajax nog voorbij gaat En dat Is opmerkelijk, want AZ staat nu maar liefst acht punten achter op Ajax. Omdat AZ er echter, in tegenstelling tot Ajax, geen gewoonte van maakt om na een voor sprong te gaan verdedigen, is de Alkmaarse ploeg de achterstand op Ajax snel ingelopen. Wat nog eens extra in de hand wordt gewerkt omdat de nederlagen tegen Den Haag en Haar lem tot stand kwamen nadat AZ in de rust nog de leiding had. AZ is echter niet de enige ploeg die winst boekt. Ook Twente stijgt. Flink zelfs, want Twente klimt maar liefst vijf plaatsen. Een gevolg natuurlijk van de vele nederlagen die Twente met één doelpunt verschil leed. Nu levert dat nul punten op, in het alternatieve systeem echter tenminste één. Tegenover de winst van Twente staat het verlies van Eindhoven. Kennelijk een club die enkele kleine overwinningen heeft geboekt. Barry Hughes, droeg al filosoferend t ook een aantal andere mogelijkheden een. Hughes: „Voor mezelf probeer Ik ook «vel een» iets te bedenken om het voetbal aantrekkefl^ ker te maken. Vooral de uitspelende ploegen spelen vaak zo verdedigend, dat zij de klanten van de tribune jagen. Daarom zou Ik wel lef» voelen voor het toekennen van drie «vtnetpu* ten aan een club die een uitwedstrijd wint Een gelijkspel zou voor de uitspelende dub dan twee punten kunnen opleveren. Dan voor kom je in leder geval dat je als thulaspelende club altijd maar weer op moet boksen tegen een tegenstander die met tien man voor hel doel hangt". Rob Hartog

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18