RUW WEEKEINDE VOOR Kameraard sterkste in modder van Hilversum Goede tijden Valentijn en Van Helden HYS DAMES DYNAMO IN ORANJE Ook India schaatst BROUWERS WINNAAR VELDRIT KINZO WINT TOERNOOI SPORTTRIBUNE Marathon door sprint beslist Martin Lamaker skikampioen Hermens laat zich weer van goede kant zien Roche wint in Sydney Tennisser Brixi i vraagt asiel LEIDSE COURANT PAGI3A 15 SIMLA India heeft een nieuwe sport ontdekt: schaatsen. In de afgelopen dagen werden in Simla, een stadje in het noorden van het land, de nationale kampioenschap pen gehouden. Het meeste succes was, aldus het Russische Tass. weggelegd voor de pas 15-jarige Bina Bubna uit Calcutta. Zij won het kunstrijden bij de dames en samen met haar broer ook het paarrijden. Bij de hardrijwedstrij- den werd zij tweede in het eind klassement. Welke tijden er wer den gereden vermeldt de historie niet. HEERENVEEN De nieuwjaars- schaatsmarathon om de FD-bo- kaal te Herenveen is in de eind sprint gewonnen door Jos Pronk uit De Rijp. In de laatste ronde maakten Pronk en Co Giling zich enigszins los uit het tot dan bijna complete veld en sloegen een gaatie van enkele tientallen me ters. Pronk verraste Giling in hel gevecht op de laatste meters. Uit het veld van zo'n zestig deelne mers hadden eerder Te Winkel en het duo Portengen/Weijs gepro beerd te ontsnappen. Het hoge tempo van de groep voorkwam echter dat ontsnappingspogingen succes hadden. Op de startlijst ontbrak de gevrees de sprinter Marten Hoekstra. De laatste tijd heeft Hoekstra rug klachten, die zich ook in zijn be nen doen voelen. Vorige week ver trok Hoekstra, hoewel het hem door zijn arts was afgeraden, toch in Groningen. In Heerenveen ech ter veronderstelde men dat de af wezigheid van Hoekstra de eerste stap op weg naar het definitieve einde van zijn schaatsloopbaan zou kunnen zijn. SPITAL AN ÜHRM - Oe deroen- jarige, in Luxemburg wonende, Sylvia Gulden is zaterdag in Spi- tal an Ohrm (Oostenrijk) Neder lands jeugdkampioene ski gewor den in de slalom en de combina tie. De titel bij de jongens ging naar de 15-jarige Martin Lamaker uit Wassenaar, die ook al winnaar van de reuzenslalom was gewor den. De deelnemers aan de jeugdkam pioenschappen konden zaterdag hun parkoers van 600 meter met een hoogteverschil van 130 meter en 53 poortjes onder gunstige om standigheden afleggen. De sneeuw was uitstekend en een warme zon zorgde voor een temperatuur die tot enkele graden boven het vries punt steeg. Oe belangrijkste resultaten zijn: Meisjes, slalom: 1. Sylvia Gulden (Lu xemburg) 1 minuut 56.03 seconden. 2. Maura Renardel (Rotterdam) 1.59.71. 3. Nicolette Neeteson (Hilversum) 2.00.16. Combinatie: 1. Sylvia Gulden. 2. Carla Bakker (Geleen). 3. Maura Renardel. Jongens, slalom. 1. Martin Lamaker (Rotterdam) 1.54,00. 2. Lieuwe van der Ghijs (Apeldoorn) 1.54,12, 3. Sandy van 't Hoff (Rotterdam) 1.54.65. Combinatie: 1. Lamaker. 2. Van der Chijs, 3. Van 1 Hoff. SOMEREN Jos Hermens heeft gisteren In Someren de Donck- cross gewonnen. De Nijmeegse wereldrecordhouder op de 20 kilo meter en de uurloop maakte op het zware parkoers weer een uit stekende indruk. Het was de eerste' maal dat Jos Hermens na de Olympische Spelen van Montreal in eigen land weer aan de start kwam. Al in de eerste van de zes ronden van 1500 meter nam hij de leiding en stond die niet meer af. Hermens legde de 9000 meter over een zeer modde rig parkoers af in 29 minuten en 50 seconden, In de laatste ronde verloor Hermens zijn bril. Deze werd door trainer Jan Vos uit de modder gevist en even verder op het parkoers weer aangereikt. Achter Jos Hermens eindigde Hai- co Scharn (Ciko '66) op de tweede plaats. De Arnhemmer die voortdu rend met Cor Vriend had gelopen, kwam op de tweede plaats doordat Vriend in de laatste ronde een val maakte. Scharn had een achter stand van tien seconden op Her mens. De uitslag is: 1 Jos Hermens (KNAU) 9000 meter in 29 minuten en 50 secon den; 2 Haico Scharn (CIKO '66) 30.00. 3 Cor Vriend (PSV) 30.04, 4 Jo Schout (RKHAV) geen tijd opgenomen. 5 Pieter Vos (GVAV), 6 Sjaak Denis (Sprint), 7 Arnout Schout (RKHAV). 8 Michel Franssen (Swift). 9 Michel Visschers (Unitas). 10 Hans Mens (HAC). BARCELONA De Spanjaard Ma riano Haro heeft in Manresa bij Barcelona een internationale veld loop over 10.000 meter gewonnen. Haro versloeg in de eindsprint zijn landgenoot Antonio Campos, die hem als enige had kunnen volgen. Een laatste aanwijzing van coach Leen Pfrommer voor dat Piet Kleine aan de tien kilometer begint. Den Haag HYS Intervam heeft een ruw weekeinde achter de rug. Zaterdagavond raakten de Hage naars slaags met de Hunters uit Utrecht en gisteravond waren de vechtpartijen tegen Quelph Uni versity uit Canada ook niet van de lucht. Het tumult bij de Hunters ontstond na een foute beslissing van scheidsrechter Westra. Dave Bell werd van achter geattaqueerd en liep een oogwond op. Westra liet doorspelen wat de spelers van HYS niet namen. Beide teams vlo gen elkaar aan en de chaos op het ijs was compleet. Fel was de vechtpartij tussen Scott Grady en Wammes van de Hunters. Zij werden bestraft met vijf en tien minuten straftijd. Westra beging opnieuw een blunder toen hij Brian de Bruyn twee en tien minu ten gaf terwijl het spel 'dood' lag. Niet alleen de spelers ontlaadden hun "nieuwjaarsemoties", ook het publiek deelde hier in mee. Het ijs lag bezaaid met bierblikjes en het overgebleven vuurwerk van Oude jaarsavond werd snel opgemaakt. Het unicum van de avond was wel toen een Utrechtse supporter naar de strafbank van HYS liep en deze met een fietsketting ging bewer ken. Op dat moment zaten Scott Grady, Brian de Bruyn, Rob Ha gendoorn en Ronald Meyer hun straffen uit. Zij werden in bescher ming genomen door de snel toe gesnelde baancommissarissen. Al met al een aanfluiting voor het Utrechtse publiek dat de nederlaag die hun ploeg kreeg te verwerken niet kon aanzien. Want de Hage naars waren oppermachtig en drukten dat dan ook in doelpunten uit. 13-?. HYS imponeerde gedu rende de gehele wedstrijd en gaf de Hunters geen kans iets terug te doen. De ploeg is daar mis schien niet eens capabel genoeg voor want aan talent ontbreekt het volkomen. Het commentaar na de wedstrijd was dan ook dat het een ruw oefenpartijtje was geweest. Gelukkig met deze partij op Nieuw jaarsavond was niemand. Daarom misschien een meevaller dat men niet tegen een sterkere tegenstan der aan moest treden dan de Hun ters. Scoreverloop: 3.23 van Kuik (eigen doel) 0-1, 9.36 Hagendoorn 0-2, 9.55 Omstead 0-3, 14.20 de Vos 0-4. 15.38 Wielheesen 0-5, 17.04 Bell 0-6. Tweede periode: 1.06 de Bruyn 0-7. 2.30 Wielheesen 0-8, 3.00 Hagendoorn 0-9, 16.05 Collard 1-9. Derde periode: 0.55 Turk 1-10, 5.13 Cochrane 2-10, 10.11 de Bruyn 2-11, 14.21 Sarabèr 2-12, 17.53 Wielheesen 2-13. Gisteravond speelde HYS tegen het jonge team van Quelph Uni versity (de gemiddelde leeftijd is 21 jaar). Het Canadese team is nog steeds ongeslagen in Neder land, want ook de Hagenaars wer den (met 4-1) terug gewezen. Daarvoor hadden de Canadezen een combinatie van Feenstra, het Bondsspaarbankteam uit Gronin gen en Triantha met 16-1 versla gen. Vorig seizoen speelde Quelph Uni versity in de finale tegen Toronto om de titel universiteitskampioen van Canada. Quelph verloor deze wedstrijd weliswaar, maar dit jaar heeft men de kans om zich weer Theo Dietz: terug van weggeweest SYDNEY De 33-jarige Australiër Tony Roche heeft gisteren de een dag eerder door een onweersbul onderbroken finale van het toer nooi om de kampioenschappen van nieuw zuid Wales in Sydney tegen de Amerikaan Dick Stock ton In vier sets gewonnen; 6-3 3-6 6-3 6-4. De wedstrijd werd zaterdag in de tweede set gestaakt bij de stand 5-2 in het voordeel van Stockton, nadat Roche de eerste set had gewonnen. Roche stond zondag de tweede set snel af met 6-3, maar had daarna nauwelijks een uur nodig om de Amerikaan te verslaan en de hoofdprijs van ruim 30.000 gulden op te strijken. Stockton kreeg voor de tweede plaats de helft van dit bedrag. HILVERSUM - Kees Verkerk heeft gistermiddag tijdens zijn eerste optreden in het nieuwe jaar zijn Waterloo gevonden in de modder van de Hilversumse draf piste. In het Midwintercriterium moest de „reus" van de Wate- ringse stal Westland aantreden over een afstand van 2480 meter. Kees Verkerk kon het met pikeur Gerard van Eykelenborg niet bol werken omdat hij niet uit de mod der kon komen. De twintig en veertig meter handi cap die hij moest geven waren niet alleen Kees Verkerk te machtig. Ook Lido Buitenzorg (Giel van der Togt) en Jonker Volann (Jan Wa genaar) kwamen niet thuis. De koppaarden echter wel. De over winning ging naar de winnaar van de Gouden Zweep-draverij, de nu achtjarige voshengst Kameraad met Marinus van Leeuwen. Onbe grijpelijk dat dit prestatiepaard bij de onlangs gehouden hengsten- keuring niet het bewijs van goed keuring kreeg. Op de tweede plaats kwam Kono- na voor Ireland. Kees Verkerk ging als eerste over de eindstreep van de paarden die op 2480 meter waren gestart. Gerard van Eykelen-, borg was niet teleurgesteld: „Als je op deze baan niet snel de leiding kan nemen is het bijna een onmogelijke opgave. In de laatste bocht wist ik al zeker dat Kees met zijn grote loop niet tot de zége zou komen. Jammer. Maar er komen nog meer grote nummers. Boven dien kon ik Kees door de vele sneeuwval erg moeilijk trainen de afgelopen dagen". Quelph met twee. Het kijkspel nam vanaf dat moment ook sterk af. Slechts Brian de Bruyn kreeg de kans om de spanning in de wed strijd weer terug te brengen toen hij alleen voor de doelman kwam maar ook hij miste deze gelegen heid. De derde periode was geheel voor de Canadezen. Zij beheersten de techniek goed en bouwden daar door de aanvallen nauwgezetter op dan HYS. Hoewel de Hagenaars bleven aandringen konden zij de eindstand van 4-1 niet meer voor komen. Terraf wist nog tweemaal tot scoren te komen. Opmerkelijk in de basisopstelling van HYS was wel dat de naam van Theo Dietz hier weer op voorkwam. Dietz is twee seizoenen geleden wegge gaan bij de Haagse ploeg in ver band met zakelijke bezigheden in Zweden. Zelf is hij van plan om hier inNederland een sportzaak te beginnen en zich weer bij de se lectie van HYS te voegen. Scoreverloop: 1.59 Bell 1-0, 13.19 Mitchell 1-1, 17.59 Rivington 1-2. Derde periode: 14.32 Terraf 1-3, Hans van Helden in gevecht met de sneeuw op de 1500 meter. (Van onze sportredactie) INZELL Tijdens de internationale schaatskampioenschappen van Beieren op de baan van Inzeil heeft Jos Valentijn evenals Hans van Helden een uitstekende indruk achter gelaten. Op nieuwjaarsdag won Jos Valentijn in de invitatieklasse de vijfhonderd meter In een tijd van 39,53 secnden en was daarmee ruim twee secon den sneller dan de jeugdige revelatie Sies Uilkema (40.08). De winnende tijd van Valentijn werd in de andere klasse, waar louter Duitsers uitkwa men, echter ruimschoots overtroffen door niemand minder dan de Westduitse tandarts Erhard Keiler (39.16). De Westduitse oud-we reldrecordhouder maakte echter op de kilo-. meter een te zwakke tijd om het puntento taal van Valentijn te overtreffen. Het waren echter niet alleen de sprinters die op de eerste dag van 1977 in actie kwamen. Ook de ploeg van coach Leen Pfrommer gaf acte de presence. Hans van Helden was op de vijf kilometer het snelste, Klaas Vriend eindigde op de tweede plaats voor Piet Kleine. Gisteren waren de weersomstandigheden in Inzeil bijzonder slecht. Het wekte dan ook geen verwondering dat de tijden die de schaatsenrijders op de chronometers brach ten zeer matig waren. Zo deed Hans van Helden over de 1500 meter maar liefst 2.22.99 een tijd die herinneringen oproept aan de wereldrecord die de Noor Mathisen nog ver voor de eerste wereldoorlog vestig- te revancheren want Quelph staat op dit moment op de tweede plaats in de competitie achter Wa terloo. HYS nam al snel de leiding in de tweede minuut door Dave Bell uit een assist van Paul Rusche. De Hagenaars bleven wel aandringen maar Quelph begon meer en meer in zijn ritme te komen. Dit leidde tot twee doelpunten, van Mitchell en Rivington. De eerste periode werd dan ook verdiend afgesloten met 2-1 voor de Canadezen. De tweede periode werd een herha ling van de avond tevoren alhoe wel niet in zo erge mate. Doelman Andrè Lookhorst werd na een aan val van Quelph aangevallen door Mitchell. Joop lerschot en Brian de Bruyn namen dit niet en sprongen voor Lookhorst in. Hierna ontstond een schermutseling die veel straf fen opleverde voor beide teams, lerschot. De Bruyn, Mitchell en Cornforth werden allen bestraft met vijf minuten. De wedstrijd kreeg hierna zo'n ruw karakter dat het zelfs voorkwam dat HYS met drie spelers op het ijs stond en Wil Brouwers op weg naar een eerste plaats in de internationale veldrit te Oss OSS Wil Brouwers uit Horst- America is winnaar geworden van de internationale veldrit in Oss. Hij had voor de 25 kilometer een tijd nodig van 57 minuten en 47 seconden. Brouwers, die door zijn zege tevens Brabants kampioen werd, ontsnapte ai na drie kilome ter en nam meer dan een halve, minuut voorsprong op de rest van het veld. Aan het eind bedroeg zijn voor sprong echter nog maar acht se conden op Henk Stamsnijder en de Belg Andre Geirland. Er ston den rond het natte, maar goed berijdbare parcours 2000 toe schouwers. NEW YORK - De Tsjechitche tenniskampioen bij de jeugd, Ivan Brlxi, is, naar zaterdag is bekend i geworden, naar de Verenigde Sta- ten uitgeweken. Hij wil daar poli tiek asiel vragen. Indien zijn verzoek wordt ingewil- I ligd, is Brixi (18) de derde Oosteu- ropese tennisspeler, die binnen zestien maanden naar de Verenig de Staten uitwijkt. Zijn landgenote Martina Navratilova en de Roe meense Mariana Simionescu, de verloofde van Björn Borg, gingen hem voor. Een wedstrijdmoment uit het Buitoni Nieuwjaarstoernooi. De organiserende vereniging in de aanval tegen Macgregor. de Amstelveense ploeg met 114- HAARLEM Kinzo, de Neder- 111 na een ruststand van 58-51. landse kampioensploeg, heeft het internationale nieuwjaarstoernooi Racing Mechelen. de Belgische ti- te Haarlem gewonnen. In de „fi- telhouder, die de Amstelveners in nalewedstrijd" tegen de Ameri- de strijd om de Europese beker ging met^puriten mVrie^wed' kaanse Mac Gregor All Stars won, uitschakelde, eindigde als vierde strijden. en laatste. De Belgen /erloren hun slotwedstrijd van org.nisator Buit oni met 84-87 (34-42 Topscorer van het toernooi were Arthur Col lins van de organiserende vereni- Van onze sportredactie APELDOORN Tijdens het AGO/Dynamo-volleybaltoernooi dat vorige week in Apeldoorn is gehouden, is er intensief overleg geweest tussen in eerste instantie Dynamo-trainer Hans Coldenhoff en de voorzitter van de technische commissie van de Nevobo (Nederlandse volleybal- bond) Henk van Savooyen. Inzet van dit overleg was het uit de weg ruimen van een controverse tussen drie speelsters van Dynamo en bondstrainer Johan van Doorn. Een controverse die er oorzaak van is dat niet alleen Dynamo in de oranje-selectie ontbrak maar ook speelsters van Van Houten en Chicopee niet in Oranje, zijn terug te vinden. De betrokken speelsters achtten Van Doorn niet capabel en meenden dat hij vooral te weinig internationa le ervaring heeft. Ze zijn kennelijk nu toch op die mening teruggekomen. Na veel voorbereidend praten zijn Johan van Doorn en de Dynamo-speel ster Helene Kat. Mirjan Mensink en Stofke van Strien om de tafel gaan zitten en het gevolg was dat een gelukkige trainer Van Doorn na afloop kon meedelen, dat het drietal weer beschikbaar is voor Oranje en deze week daarvoor een officiële uitnodiging in de bus zal hebben. Ook zal er deze week overleg met Van Houten/V.C.H. tot stand komen. Het heeft er alles van weg dat Nederland in april op de Westeuropese kampioen schappen weer met het sterkste team voor de dag zal kunnen komen. De huldiging van M. van Leeuwen, die met Kamaraad het midwintercriterium van de koersen in Hilversum won.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15