Nieuwjaarstoespraken irol kritiek op KNVB CRUIJFF DIT JAAR TERUG IN NEDERLAND Silvesterloop triomftocht EdmundoWarnke OUD-INTERNATIONALS TE STERK VOOR KHFC Johannen niet tegen Engeland Innauer laat eer aan concurrent Leo van Zandvliet Jaap van F te optimistischharde woorden AMSTERDAM Ajax zal de tering naar de nering zetten. In zijn nieuwjaarstoespraak namelijk zei voor zitter Jaap van Praag gistermiddag dat de penning meester bezuinigingen zal moeten doorvoeren. „Wij willen bijvoorbeeld", voegde Van Praag er aan toe, „niet langer kapitalen uittrekken voor het contracte ren van nieuwe spelers, hoewel onze financiële positie dat wel toelaat". Van Praag verklaarde dat het niet in de bedoeling van de leiding van de club ligt te bezuinigen op het technisch apparaat. De voorzitter ontkende dan ook hartstochtelijk dat de lijn Helling-Meijer uit bezuini gingsoverwegingen zal worden doorgetrokken met bijvoorbeeld de spelers Gluic. Zuidema. Stuy en Wic- kel. „Wij hebben Helling en Meijer niet uitgeleend op financiële gronden", stelde Van Praag, „maar omdat onze trainer dat voor hun conditie, wedstrijdritme en prestaties beter achtte. Aan het eind van het seizoen kunnen wij rustig bekijken of zij weer een plaats in de selectiegroep verdienen. Spelen is in ieder geval voor hen beter dan op de bank zitten en dat de club er nog geld voor terugkrijgt is mooi meegenomen, maar in wezen een bijkomstigheid". Het duidelijk stipuleren van de noodzaak tot bezuini gen verdrong bijna de traditionele aanval van Van Praag op de besturen van de KNVB. Die aanval was ook weer niet mis. Van Praag zei onder andere: „De windmolen Hogewoning", toen hij de voorzitter van de sectie betaald voetbal bedoelde. En verder: „Het lag in mijn bedoeling gezien het mijns inziens totaal verkeerde beleid van de KNVB-bestuurderen, er dit jaar geen woord aan te wijden, aangezien het zo langza merhand zinloos wordt". Hij sprak nog zinnen als: „De zaak Burgwal lijkt op dit moment afgesloten. De beerputdampen zullen echter nog maandenlang te Oe handen werden weer geschud de afgelopen dagen. Op de Nieuwjaarsreceptie van FC Den Haag ADO, ruiken zijn". „Gemanipuleer met de moties van wan- voor het laatst met beide geledingen van de club bijeen, sloegen v.l.n.r. de heren Malatinsky (hoofdtrainer), trouwen jegens het bondsbestuur". „Volgens mijn Herman Choufoer (voorzitter profsectie), Boogaard (voorzitter amateurs), Arons (algemeen voorzitter) en Rinus informaties zou er niet eens een rapport-Kastermans Loof (hulptrainer), de handen ineen. Het dochtertje van fysiotherapeut Piet de Zoete zorgde voor de charmante bestaanWat moet je met mensen die zo kortzichtig poot. denken". Van Praag kwam tot de conclusie dat het beter was indien Ajax zich niet meer met het landelijke voetbal bemoeide, omdat het doelloos is. „De KNVB heeft, wat Ajax betreft, een kans voor open doel gemist, wij moeten er nu voor zorgen dat al onze aandacht en werklust zich op Ajax richt". Moeilijkheden Leo van Zandvliet, Feyenoords voorzitter, is tijdens zijn nieuwjaarstoespraak de moeilijkheden van de laatste tijd in het betaalde voetbal niet uit de weg gegaan. Van Zandvliet zei onder andere: „.Precies een jaar geleden ben ik op deze zelfde plek veel te optimistisch geweest toen ik sprak over het beleid binnen de KNVB. Wij zijn geconfronteerd met grote moeilijkheden en met, als uitvloeisel daarvan, tal van acties. Wij zijn in een stroomversnelling terecht gekomen". De voorzitter van Feyenoord zei verder dat er binnen kort met de clubs uit de regio die betaald voetbal spelen, overleg zal worden gepleegd over het rapport Christiaanse. Hij verwacht een aantal structurele veran deringen en wees er in dit verband op dat er een uitnodiging aan de betaalde clubs in Rotterdam is gestuurd om met de Rotterdamse wethouder van sport en recreatie. Johan de Jong, te komen praten. Feye noord zelf heeft een studiecommissie, die zal gaan onderzoeken hoe het best de aansluiting bij de nieuwe ontwikkeling behouden kan blijven, of kan worden verkregen. Verwacht wordt dat het rapport van de commissie in maart of april zal verschijnen. Van Zandvliet sprak de hoop uit dat de KNVB en de andere organisaties die zich met het betaalde voetbal bezig houden, zich zullen laten leiden door een uitgangspunt, namelijk het behartigen van de belangen van het betaalde voetbal en dat daarbij het medezeg genschap van spelers en trainers zal kunnen worden verwezenlijkt. HAARLEM De overwinning van 2—0, die de oud-internationals op nieuwjaarsdag in de traditionele wedstrijd op de Koninklijke HFC behaalden, hadden zij vooral en opnieuw te danken aan hun betere techniek. Eenvoudig ging het echter allerminst. KHFC trachtte met snelle aanvallen in het offensief te komen, maar werd daarbij veelal gestoord door Ben. Muller en Theo van Duivenbode. Op het redelijk bespeelbare veld scoorde Hennie van Nee, uit aangeven van Piet de Vries, na een kwartier voor de eerste keer. Het daaropvolgen de Haarlems overwicht op het doel van Otto Roffel had weinig resultaat. Na de hervatting schiepen de oud-internationals zich weer meer kansen dan de thuisclub. Ben Muller had weinig geluk toen een kopbal van hem de paal trof. Tien minuten voor het einde bracht Hennie van Nee de beslissing met een goede kopbal. (02). De oud-internationals speelden in de volgende opstelling: Otto Roffel - Frits Soetekouw, Roel Wiersma (Daan Schrijvers), Theo Van Duivenbode en Piet Ouderland - Ben Muller, Co Prins en Tinus Bosselaar - Piet de Vries. Hennie van Nee en Henk Schouten (Frans Bouwmeester). Er waren 2200 bezoekers. SAO PAULO De Chileense at leet Edmundo Warnke heeft In Sao Paulo de traditionele Silver- loop gewonnen. Warnke legde de 8900 meter door de straten van de Braziliaanse wereldstad af in 23 minuten en 50.8 seconden, ongeveer 37 seconden langzamer dan de recordtijd van de Colum- blaanse atleet Victor Mora (in' 1975). De tweede plaats was voor de Italiaan Franco Fava (24.05,8), die vorig jaar derde werd. De Mexicaan Luis Hernandez, het af gelopen jaar zesde, eindigde de ze keer op de derde plaats (24.09,0). De Nederlandse atleet Gerard Tebroke werd 33e. Edmundo Warnke dankte zijn over wining aan een onverklaarbare ineenstorting van de sterke Portu gees Carlos Lopes. Deze had aan het begin van de zware, drie kilo- |meter lange klim in de „Ruada Consolacao", de leiding genomen, ihet tempo behoorlijk verhoogd en jzorgde daarmee dat het veld ver luit elkaar viel. Lopes veroverde een voorsprong van ongeveer tien meter op Warnke, maar de Portu gees bleef kort voor het einde van de klim, op 800 meter van de finish staan, niet in staat nog een pas te verzetten. Na de wedstrijd ver klaarde hij: „Ik weet niet wat er gebeurde. Ik verloor de macht over mijn benen. Ik verloor al mijn kracht". Warnke nam de kop over en be hield tot op de eindstreep een voorsprong. Daar werd zijn triomf door een groep Chileense suppor ters uitbundig gevierd. De Chileen droeg zijn overwinning na afloop op aan „Het Chileense volk, mijn ouders en mijn Westduitse trai ner". „Mijn trainer heeft gezegd dat ik kalm van start moest gaan om vervolgens in de laatste kilo meters tempoverhogingen door te voeren. Hij heeft gelijk gehad", aldus Warnke. Bij de dames die voor de tweede maal in de 52-jarige geschiedenis van deze wedstrijd meeliepen, ging de overwinning weer naar de Westduitse Christa Vahlensiek. Haar tijd, 28 minuten en 36,2 se conden, was bijna een halve mi nuut beter, dan die van de Zweed se Elsa Gustafsson (29.01,6). De Poolse Renata Penlonowska (29.28,4) werd derde. De uitslagen van de 52ste Silvesterloop zijn: Heren: 1. Edmundo Warnke (Chili). 8900 meter in 23 minuten en 50,8 seconden. 2. Franco Fava (Ita) 24.05,8; 3. Luis Hernandez (Mex.) 24.09.0; 4. Markus Ryfell (Zwi) 24.13.8; 5. Leon Shots (Bel) 24.17,0; 6. Ratael Palomares (Mex.) 24.22.2; 7. Tony Simmons (Gbr) 24.25,0; 8. Ravael Perez (Costa Rica) 24.27,0; 9. Johnny Perez (Bol.) 24.30,0; 10. Eloy Rodrigues Schleder (Bra) 24.32,0; 33. Gerard Tebroke (Ned.). Dames: 1. Christa Vahlensiek (Wdl), 8900 meter in 28 minuten en 36,2 seconden; 2. Elsa Gustafsson (Zwe) 29 01,6; 3. Renata Penlonowska (Pol.) 29.28,4; 4. Veronica Martinez (Mex.) 29.55,8. [Edmundo Warnke passeert de finish van de vermaarde Nieuwjaarsloop [van Soa Paulo. De loop wordt in de Braziliaanse stad gehouden rond de jaarwisseling met de finish net in het nieuwe jaar. Met als achter grond de majes tueuze bergtop pen van het Beierse land schap zweeft Jo sef Schwingham- mer tussen he mel en aarde. Hij is één van de deelnemers aan de traditionele springwedstrij- den in Garmisch Partenkirschen die deze fraaie aanblik hebben als zij de helling van de schans afsuizen om se- conden later op y de sneeuw te landen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het staat honderd procent vast dat Johan Crul|ff aan het eind van dit seizoen naar Nederland terugkeert. Dat verklaarde zijn schoonvader Cor Coster gisteren. Cruljff Is aan zijn laatste contract-jaar na vier Spaanse sei zoenen bezig en houdt het daarna op het Iberisch schiereiland voor gezien. Naar welke club hij zal terugkeren wenste Coster niet mee te delen, maar het ligt voor de hand dat Ajax de voornaamste gegadigde zal zi|n. „Er is nog geen enkel contact geweest", aldus voorzitter Jaap van Praag gisteren. „Dat kan altijd over een paar maanden nog gebeuren". Eind juni loopt de verbintenis van Cruijff met Barcelona af en na anderhalve maand vakantie in Spanje keert Cruijff dan definitief terug naar Nederland. Een transfersom behoeft aan Barce lona niet te worden betaald, omdat spelers na het voltooien van hun contractperiode daar vrij zijn te gaan en te staan waar ze willen. In dat verband Is ook de naam van Johan Neeskens genoemd. De voormalige AJacled Is eveneens aan zijn laatste contractjaar bij Bar celona bezig, maar de kans dat h>J terugkeert moet uitgesloten worden geacht gezien diens hoge persoonlijke financiële eisen. Volgens Coster verdient Neeskens bij Barcelona vijf ton netto per jaar, zodat gegadigden voor de middenvelder daar voor een*eventuele inlij ving nog wel een stukje boven moeten gaan. En dat leek Cor Coster geen haalbare kaart voor 'een Nederlandse club. In de afgelopen dagen hebben Cruijff. die gedurende de feestdagen in eigen land was, en Ruud Krol een gesprek gehad met bondscoach ad-interim Jan Zwartkruis. Daarin is gesproken over de voorbereiding op de twee interlands van het Nederlands elftal, tegen Engeland en het WK-kwalificatieduel tegen België. De kans dat de Johannen tegen Engeland zullen uitkomen is overigens vrijwel minimaal. GARMISCH-PARTENKIRCHEN Het tweede duel tussen Toni Innauer en Jochen Dannen- berg tijdens het vierschansentoernooi In Gar-— misch-Partenkirchen in een overwinning geëindigd voor Dannenberg. De Oostduitser, die donderdag in Oberstdorf in de eerste wedstrijd de eer moest laten aan Innauer, gaf zijn naaste concurrent nu met sprongen van 93,5 meter en 94 meter, alsmede een waardering van 235.2 punten geen schijn van kans. Innauer, winnaar van de zilveren medaille op de olympische spelen in Innsbrück, bereikte in de eerste sprong 86,5 meter en vervolgens 90,0 meter, goed voor een totaal aantal punten van 222,3. De Oostduitse suprematie bij het schans springen werd voor de 20.000 toeschouwers nog eens bevestigd door de derde plaats van Harald Duschek (220,1 punten) en de vierde plaats van Henry Glass (219,3 punten). EBNAT-KAPPEL De Zwitser Heini Hemmi is winnaar geworden van de reuzenslalom, meetel lend voor het klassement om de wereldbeker, in Ebnat-Kappel. Heini Hemmi won de eerste serie in 1.41.71. In de tweede serie moest hij* de eer laten aan zijn broer Christian (1.29.47), maar deze kon hem niet meer bedreigen. Heini Hemmi werd totaal winnaar in 3.11.22 en klom daardoor naar de tweede plaats in het klasse ment om de wereldbeker. De leider in dat klassement, de Italiaan Piero Gros, kwam niet verder dan de vijfde plaats.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13