Droogte drukte stempel op tuinbouw 1976 Bollenkwekers ook in van belegde boterham 1977 weer verzekerd GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN 11 MAANDAG 3 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT pagina 11 Nog nooit werd er zo veel beregend als in 1976 DEN HAAG Na een woelig 1975 heeft de Ne derlandse voedingstuin- bouw een bewogen 1976 afgesloten. Er waren wel geen massale de monstraties of wegblok- kaden maar het was de grillige natuur die deze keer de normale gang van zaken op stelten zette. Was daar de felle nachtvorst in de fruit teelt; later bleek dit ge lukkig mee te vallen. En natuurlijk de droogte. Er waren ook meer vro lijke gebeurtenissen, zoals het overschrijden van de 200 miljoen op „Westland-Noord", de manifestatie „Westland 19-nu" en de vorderin gen bij het energiebe sparend onderzoek. Ieder jaar begint tegenwoor dig met de Nederlandse Tuin- bouwvakbeurs (NTV). Zeker wat de toeleveringsbedrijven betreft een belangrijke start. Geloof maar dat er ook nu flink gesleuteld wordt aan menig „Ei van Columbus". Tot diep in de nacht. Op de NTV- 76 ging de algemene belang stelling uit naar de computer en de energiebesparing. Deze twee moderne verschijnselen vonden elkaar later in het jaar. Per computer werd na melijk bepaald hoeveel ener gie-besparing het schermen teur C. Disselkoen. Hij ont plooide activiteiten om geribde tomaten op de markt te bren gen, verscheen in de krant en sprak tijdens forumavonden. Voor al zijn energie om de Nederlandse export op peil te houden, ontving hij een onder scheiding van. tuinderszij de. Dit naar aanleiding van de „Westland 19-nu"manifestatie op „Westland-Noord". HOGE GROENTEPRIJZEN De grootste droogte „aller tij den" bracht de nodige conse quenties met zich mee. Water tekort, zout water en hoge prijzen. Daar waar goed op pervlaktewater voor handen was, sleepten tuinder en fruit teler zich een beroerte aan be- regeningsbuizen. Dag en nacht was men in de weer. Het zoute water vormde meer een slui pend gevaar. Waar ligt name lijk de schade-grens? Opnieuw kwam de „kanalen-discussie" aan de orde. Zij het weliswaar feller dan in andere jaren. Het chloorgehalte dreigde maar liefst op te lopen tot 400 450 mg per liter! Ook de prijzen vlogen de pan uit. Een bloem- kooltje kostte over de vijf piek. Voor een krop sla werd meer dan een gulden betaald. Ongekende prijzen! De gren zen moesten voor uitvoer dicht, aldus vele consumenten. Van vakbondszijde drong men aan op maximum veilingprij- zen. Kort daarop werd uit een ander vaatje getapt, want ie mand kwam op het idee dat dan ook bepaalde minimum prijzen door de overheid gega randeerd zouden moeten wor den. Alles bij elkaar kwam het systeem duurder uit In die dagen ontstond een enorme hamsterwoede naar conser ven. Menig blikje staat daar nu nog van in de kast. IN 1977 NGBO? En zo stappen we een nieuw jaar in. Konden de problemen maar op de drempel achter gelaten worden. Werd het in flatie-spook maar voldoende afgeschrikt door al het geknal rond nieuwjaar. En bleven de planologen maar eeuwig op wintersport. Het mag niet zo zijn. We zeu len onze trammelant in het nieuwe jaar mee. Zo ook de NTS (studieclubs) die zo graag en met recht wil uitgroeien tot de NGBO (Nederlandse Groente- en Bloementelers Or ganisatie). In 1977 moet de knoop nu echt doorgehakt worden. Aardig geknokt werd er even eens over de tomatenkwaliteit. Sonato zou de grootste boos doener zijn, volgens de handel. In tuinderskringen ging men er daarentegen prat op nog nooit zo'n goed ras geteeld te hebben. De buitenlandse con currentie zou een betere to maat hebben gebracht, terwijl het Hollandse produkt op dit punt gelijk was gebleven. Hoe het ook zij, men moet alle zeilen bijzetten om de kwali teit op te voeren. Aan het einde van 1976 is daar iede reen het over eens. Iemand die dit nooit onder stoelen of ban ken heeft gestoken was expor- Schermen om de warm te vast te houden boven de planten oplevert. Af hankelijk van de nachttempe- ratuur kon het gewas als het ware toegedekt worden om de warmte van de dag in de kas te houden. Uit de berekenin gen kwam naar voren dat de investering voor een dergelijke scherm-installatie er nog niet uitkwam. De energieprijzen zullen ech ter naar alle waarschijnlijk heid blijven stijgen. Deze proef, die door het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen fi nancieel ondersteund werd, was daarom toch zeker de moeite waard. Ook kwam het soort schermmateriaal weer eens in discussie. Op dit punt valt nog veel onderzoek te ver richten. Wellicht brengt de NTV—77 hier een passend ant woord. Wat wel financieel haalbaar bleek, was de rookgasconden sor. De vrijgekomen warmte bij het afkoelen van de rook gassen, werd gebruikt voor de bodemverwarming. Uitvinder van deze toepassing in de tuin bouw was de heer ing. J. Op zoek naar een vlezige tomaat Meijndert van het Consulent schap Naaldwijk. Een knagende onzekerheid die van tijd tot tijd in de Zuidhol landse glastuinbouw zijn kop opsteekt, groeide in 1976 uit tot een dreigend monster: de verstedelijking. Rapporten, verslagen, vergaderingen. .- Het bleek nauwelijks voor de gewone man meer bij te hou den. Wordt het Wateringen? Of gaat de Pijnackerse tuin bouw er aan? Sion ligt even eens in de gevarenzone. De provinciale plannenmakers zaaiden veel onrust. Een tuin der vertrouwde ons toe: Ze moesten maar ineens een be sluit nemen, want dan weet je waar je aan toe bent. Nu ver keert iedereen in onzekerheid. De standsorganisaties spron gen in de bres, de Pijnackerse tuinders schreven een brief aan de minister. En voor waar, in 1977 zal er zeker op dit punt niets nieuws onder de zon zijn. SONATO GROEIENDE OMZETTEN: GEVAARLIJKE GEGEVENS Bij een terugblik op het jaar 1976 zijn er een aantal direkt in het oog springende feiten zoals: De jaarlijkse toenemende produktie, ge lijktijdig kan men de vraag stellen; komt er geen eind in zicht? De steeds groeiende veilingomzetten, dit zijn in zeker opzicht gevaarlijke gegevens, omdat ze de indruk zouden kunnen wekken dat de tuinders steeds meer winst gaan maken. De ongekend warme zomer, met de daar aan verbonden publiciteit over groente- schaarste en de daarmee verband houdende hoge groenteprijzen. Er volgt nu een jaaroverzicht voor een aantal belangrijke groentegewassen: Sla Begin januari lag de sla-prijs op gemiddeld 40 cent per krop. Gedurende de eerste twee maanden van het jaar bleef de prijs onver anderd goed op peil. Er was nog enige tijd onzekerheid in verband met de verwachte concurrentie door export van Frankrijk. Maar vorst en regen strooiden roet in het eten van de Franse sla-telers, waardoor de concurrentie beperkt bleef. Begin maart daalde de prijs echter naar 30 cent per krop. Deze prijsdaling bleek slechts van korte duur, want de prijs liep na een week weer op en wist zich tot eind maart op Jiet niveau van januari en februari te handhaven. In april daalde de prijs weer naar 30 cent. In mei was er sprake van een dieptepunt in de sla-handel, de meeste sla ging toen voor slechts 15 cent per krop van de hand. Half juni was er nog steeds geen sprake van enige verbetering in de situatie. In de maand juli werd West-Europa geconfronteerd met een tropische warmte, dit was er dan ook de oorzaak van dat de sla-prijzen sneller stegen als het kwik en noteringen van 50 cent per krop normaal waren. Er werden zelfs uitschieters naar 90 cent gesignaleerd. Begin september daalden de prijzen weer naar ongeveer 27 cent. Deze prijsdaling bleekf zich voortzetten, waardoor er eind september begin oktober weer een diepte punt valt waar te nemen, nl. prijzen van 9 tot 12 cent per krop. Begin november trad er weer een herstel in de handel op, waar eerst alleen de zware sla van profiteerde. Gemiddeld kwam de prijs echter niet veel hoger dan 25 cent. Nu eind december liggen de sla-prijzen weer op een comfortabel ni veau en schommelen rond de 40 50 cent per krop. Tomaat Bij dit gewas viel de primeur in de aanvoer voor 1976 al op 22 december 1975 op de veiling Pijnacker en Omstreken. Dit mag dan wel geen indrukwekkende hoeveelheid geweest zijn, maar het betekende wel een oogstvervroeging van 4 weken in vergelij king met het vorige seizoen. Door het vele donkere weer in januari waren er nogal wat moeilijkheden met de ontwikkeling van de bloemtrossen. Daarnaast werd er ernstig rekening gehouden met een sterke concur rentie van Marokko. De totale aanvoer over 1976 ligt hoger dan die van 1975. Deze produktie-vergroting zal ook een belangrijk deel van de toegenomen kosten moeten opvangen. Zoals reeds eerder gemeld zal de kwaliteit van de tomaten het komende jaar een be langrijke rol gaan spelen en het is weer afwachten geblazen met wat er het komende seizoen van Marokko te verwachten valt. Komkommers Bij de komkommerteelt viel er een uitbrei ding van de oppervlakte bij de vroege stook- teelt te constateren van 8 ha. Als de gemiddelde prijs over de eerste 49 weken van het jaar bekeken wordt dan komt deze op 49 cent per stuk en op 42 cent per stuk voor 1975. De aanvoer over deze periode bedroeg ruim 62 miljoen stuks tegen ruim 58 miljoen stuks in 1975. De totale geldelijke opbrengst gaf over deze periode een gunstig verschil te zien van 6,3 milj. gulden in vergelijking met 1975. (cijfers van Veiling Westland Noord). Voor de komkommerteelt kan er dan ook gesproken worden van een geslaagd seizoen, zeker naar aanleiding van het prijsverloop gedurende het hele jaar. Paprika Begin januari werden er nog rode Hollandse paprika's aangevoerd die voor 8,- per kg. geveild werden. Naast de Hollandse papri ka's werden er Canarische paprika's inge voerd voor een prijs van 2,85 per kg. Zoals gebleken is was er dit voorjaar in West-Duitsland een levendige vraag naar paprika's, ze werden dan ook uit een groot aantal landen ingevoerd. Uit het statistisch weekoverzicht (no 52) blijkt de aanvoer van paprika's in 1976 ruim 12,2 miljoen kg. te bedragen tegen een ge middelde prijs van 2,36 per kg., over 1975 was dit 12,7 miljoen kg. tegen een prijs van 2,03 per kg. Bij het beoordelen van de gemiddelde prij zen van de verschillende gewassen moet men voorzichtig zijn met het trekken van conclusies, zeker met betrekking tot grotere winsten. Het is erg gevaarlijk om al over winst te praten als de uiteindelijke kosten over 1976 nog niet bekend zijn. Het is wel algemeen bekend dat de ruimte tussen op brengsten en kosten steeds kleiner wordt. Hopelijk zullen de niet-agfariers het komen de jaar met een toenemende belangstelling het wel en wee van de Nederlandse tuin bouw volgen. Door het in het leven roepen van een zogenaamde groene telefoon is de agrarische sector ook aan een wens van de consumenten tegemoet gekomen. CCWS MET 430 MILJOEN OVER DE DREMPEL Met een omzetcijfer van tegen de 430 mil joen gulden heeft de CCWS het jaar 1976 afgesloten. Zaterdag 27 november werd reeds het jaartotaal van 1975 van 363.367.030 bereikt en de maand december kwam daar nog eens bovenop. Zoals we dat al schreven, was dat geen gevolg van betere prijzen, maar simpel van groter aanvoeren met zelfs ongunstige ver houdingen. Want bij tien procent meer aan voer, lag het omzetcijfer slechts één procent hoger en daar kan die tien procent niet mee worden bekostigd. De week voor kerstmis deed het niet slecht hetgeen grotendeels ook weer is te danken aan de ruime aanvoer. Met 9.778.469 stuks of bos werd een omzet bereikt van 11.594.325,80 tegen 8.543.941 bos of stuks voor 8.113.535,74 in voorgaande week. Het waren vooral de snijbloemen die met een opbrengst van 10.977.241,76 de grootste duw gaven, terwijl de omzet van potplanten aanzienlijk terugliep. Een vergelijking met dezelfde week van het vorig jaar is moeilijk, omdat er toen vijf veildagen waren tegen zes nu. Maar wel geven de gemiddelde prij zen die betaald werden een goed en niet al te ongunstig beeld. Om enkele gemiddelde prijzen te noemen, met tussen haakjes die van de zelfde week in 1975 het volgende. Anjers 50 (38) troschry- santen 2,13 (2,28) fresia 2,80 (2,76) irissen 4,21 (4,47) snijgroen 1,58 (1,38) trosanjers 2,66 (3,11) leliekelk 94 (58) lelietak 1,09 (1,30). De troschrysanten blijven met meer dan een miljoen bos nog fors aan de markt komen, ruimer dan het vorig jaar. De laatste weken van het jaar waren aan de bloemenveiling levendig wat de handel betreft, veel belang stelling van de zijde van de handel, hetgeen met de sterk gevarieerde produkten is te begrijpen. Wisselvallig Toch was de markt nogal wisselvallig, stelde aanvankelijk wat de prijzen betreft ook teleur vooral omdat het buitenland, bijzon der Duitsland het nogal liet afweten als gevolg van zware concurrentie uit anderen landen. En dat geeft meteen terugslag in de prijzen. De troschrysanten liepen in kwali teit wat terug en de geplozen soorten raken aan een eind. De rozen deden het niet zo best, ook al werd voor de grote soorten tot 1,25 betaald en de kleine tot twee kwartjes. Tulpen nemen in betekenis toe met een gemiddelde prijs van 2,22 bij aanvoer van ruim 100.000 bos. Het veilingbeeld zal zich spoedig gaan wisse len, nu kerst- en oudejaarsoorten op de achtergrond gaan raken en al spoedig de bolbloemen zich meer gaan presenteren. Met de potplanten liep het trouwens afgelopen week ook minder vlot afgezien van veel gevraagde poinsettia, waarvan de prijs ook niet direct aan de hoge kant was, hoewel veel vraag. Een aanvoer van ruim 400.000 stuks potplanten met opbrengst van 541.778,84 stond tegenover de 489.815 stuks en opbrengst van 818.657,20 van voorgaan de week. HILLEGOM Moe en traag is het oude jaar over de finish gegaan. Temidden van het lawaai van de knetterende vuurpijlen, de knallende rotjes en de gillende keukenmeiden is 1976 bijgezet in de kelder-der-eeuwigheid. Momenten waarop men achterom pleegt te kijken. Momenten waarop óók de balansen worden opgemaakt. Het bollenvak heeft daaraan natuurijk driftig meegedaan. Achterom kijkend zullen de meeste bollenkwekers tot de conclusie zijn gekomen, dat ze een goed jaar achter de rug hebben. De prijzen die in 1975 door de slechte oogst (en die was weer een gevolg van de zondvloedachtige regens in het najaar van 1974) al sterk om hoog waren gegaan, bewogen zich ook in 1976 op een alles zins bevredigend peil. Op nieuw was dat een gevolg van een matige oogst. De grootste klappen vielen echter niet in de oude bollenstreek, maar in de kleigebieden waar men veel last ondervond van droogte en men op vele plaatsen niet kon beschikken over goed water om te beregenen. Zelden last In de bollenstreek met zijn goede gronden heeft men zel den last van droogte. Mede dank zij de voortreffelijke ge regelde waterhuishouding, waarvoor het Hoogheemraad schap van Rijnland zorg draagt, zit men in dit gebied „gebeiteld" zoals dat tegen woordig heet. Vooral de broeitulpen zijn in 1976 erg duur geweest en ook de narcissenkwekers profi- teeerden van de „hausse". Al leen de producenten van hya cinten hadden minder reden tot juichen, maar als (schrale) troost kan worden aange voerd, dat niet één bollenkwe- ker uitsluitend hyacinten pro duceert. Gladiolen De gladiolentelers die in 1976 geen beste zaken hebben ge daan, hebben dat voor een be langrijk deel aan zichzelf te wijten. De kans om een be hoorlijke hoeveelheid aards slijk in huis te halen, hebben ze zeker gehad. In de afgelo pen zomer - hoe heet en hoe lang! - voorspelde alles en ie dereen een slechte oogst. De exporteurs waren in juli, au gustus en september dan ook bereid een hoge prijs te beta len voor de knollen die in ok tober en november nog ge rooid moesten worden. Vele producenten hebben toen goe de zaken gedaan. Een deel van de gladiolente lers weerstond de verleiding. Ze loerden op nóg hogere prij zen en hadden een hoofse min achting voor het wijze spreek woord dat zo nadrukkelijk spreekt over het onderste uit de kan en het risico dat men het lid op de neus krijgt. Ze gokten mis! Want na de regen buien die september ons be zorgde, gingen de gladiolen aan de groei op een manier die niemand voor mogelijk had gehouden. De oogst viel dit najaar dan ook erg mee: er kwamen veel meer leverba ren uit de grond dan de groot ste optimist had durven ho pen. En dat deed de prijzen dalen. Eerst van de kleinere maten, maar de laatste weken ook van de dikkere gladiolen. De dahliakwekers hebben door de bank genomen nog een behoorlijke oogst uit de grond gehaald en mogen, wat de prijzen betreft, zeker niet mopperen. De lelieoogst viel daarentegen niet mee en dat had tot gevolg dat de prijzen sterk aantrokken. Kortom: de meeste bollenkwekers hebben in 1976 een goed belegde bo terham verdiend. Luiers Hoewel 1977 bij wijze van spreken nog in de luiers ligt, wordt dit jaar voor het bollen vak met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid weer goed. Van de tulpen die men in juli pas gaat rooien, zijn er al vele miljoenen ver kocht tegen optimistische prij zen, terwijl de narcissen ook al goed in de markt hebben gelegen. Alleen een slechte oogst - en dat zou dan de derde in successie zijn, maar dat is sedert mensenheugenis niet voorgekomen - kan nog roet in het eten gooien. Problemen niet opgelost Wil dat alles zeggen dat het in het bollenvak nu allemaal ro zengeur en maneschijn is? Zijn de problemen, waarmee men al sedert het midden der zestiger jaren worstelt, nu plotseling opgelost? Niets is minder waar! Alle vraagstuk ken staan nog levensgroot overeind. Zowel bij de produk tie als bij de export. Er zijn twee goede jaren geweest (en nog een verlangstuk naar het derde) enkel en alleen omdat de natuur ingreep en men minder bollen rooide dan nor maal. De grote leugen Wél is in deze twee jaar éen ding heel duidelijk gebleken: de wijd en zijd door de export verbreide theorie dat men in het buitenland geen hogere prijzen kan maken, omdat de afnemers daar alleen bollen willen kopen voor matige note ringen, is zonder meer De Grootste Leugen van de twin tigste eeuw gebleken. En het bewijs daarvoor is geleverd door de exporteurs zélf! Het verhaaltje dat de kwekerij maar moest leren leven met prijzen als 6,- en 7,- voor twaalven van Apeldoorn (om maar een boom uit het (bollen- bos te noemen) is zonder meer een fabeltje gebleken. Want de exporteurs stonden twee zo mers achtereen in de rij om ze te kunnen kopen voor 9,-, 10,- en soms zelf 11,- per 100. De ervaring leerde dat de af-' nemers in het buitenland wel degelijk bereid zijn een hoge re prijs te betalen als ze maar de garantie hebben dat het aanbod beperkt is en dat er diep in het najaar geen na-of fertes komen tegen afbraak- prijzen, zoals in het verleden herhaaldelijk gebeurde. Het aanbod beperken.... jawel, in 1975 en in 1976 deed de natuur dat, maar dat blijft na tuurlijk niet zo. Met andere woorden: voor dit probleem zal het bollenvak zelf het ant woord moeten zoeken en* vin den. De grote moeilijkheid is dat men dan ruim zesduizend bollenkwekers tot één gedach te moet brengen. Een onmoge lijk lijkende zaak als men weet dat de ene groep zweert bij maatregelen en de andere al leen vrijheid/blijheid in het vaandel heeft geschreven. Lukt het niet om op de een of andere manier de beplante op pervlakte binnen de perken te houden, dan kan men er een lief ding onder verwedden dat men voor 1980 de periode van de overproduktie weer is bin nengevaren. Met alle trieste gevolgen daaraan verbonden!

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11