deTijd geldzucht motief noord De Broglie BREZNJEV VOORSTANDER GESPREK MET CARTER Afrikaanse leiders in Rhodesfè verder uit elkaar SS -O d0ENE accent LIJDEN AAN TBC MEDISCH COMITÉ ,13 Prijscompensa tie moet verboden9 NDERDAG 30 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 ^ORDENAARS GEPAKT (Van onze correspondent Jan Drummen) L De Franse politie heeft gisteren, zes dagen na de moord |e voormalige staatssecretaris Prins Jean de Broglie, diens fdenaar, de medeplichtigen, de organisator van de moord en pdrachtgevers daarvan gearresteerd, in totaal zes personen, htiverd gisteravond medegedeeld op een persconferentie van de n-ster van binnenlandse zaken, waaraan ook een aantal poli- sgficieren deelnamen. \",\s sinds enkele dagen al dui- g|jk was geworden werd De felie vermoord als gevolg van _Jfinancieel geschil. Hij had de zakenlieden Patrick de femont en Pierre de Varga, "keiden hetzelfde flatgebouw loonden en die hij vrijdag- wen bezocht alvorens voor mgang door een sluipmoor- kar neergeschoten te wor- een bedrag van 4 miljoen |cs geleend, dat is ruim 2 [oen gulden. Het bedrag 1st over een periode van 7 n terugbetaald worden en er een levensverzekering aan pppeld. Omdat zij niet tot de jgbetaling in staat waren be en De Ribemont en De Var- was degene, die zich tot een de oud-staatssecretaris van louche politie-inspekteur, die rzeese gebiedsdelen (en later door zijn collega's sedert gerui- binnenlandse zaken) uit de me tijd gewantrouwd werd, j te laten ruimen. De Varga richtte om het uit de weg rui- Gerard Fraiche men van De Broglie te organise ren. Deze, Guy Simonet, wendde zich tot een zekere Gerard Frai che (31), die De Broglie voor 30.000 francs (ongeveer 15.000 gulden) zou vermoorden. Het is blijkbaar niet het plan geweest De Broglie vrijdag bij het verlaten van het flatgebouw van De Ribemont en De Varga meteen te vermoorden, maar hem te bewegen plaats te nemen in een op enige afstand gepar keerde auto waarin Simonet met twee handlangers wachtte. Hij zou dan naar elders ge bracht en daar vermoord wor den. De oud-staatssecretaris heeft blijkbaar lont geroken, weigerde de jongeman die hem aansprak te volgen waarop deze min of meer in paniek, op hem vuurde voor de ingang van het flatgebouw en hem een kogel door het hoofd schoot met de revolver die Simonet hem ge leend had. De plaats waar de moord bedreven werd maakte het de politie eenvoudiger de De ingang van het restaurant Rotisserie de la Reine daders op te sporen en het on- Pedauque, het restaurant dat de opdrachtgevers voor de derzoek leidde gistermorgen tot moord op De Broglie van diens geld hadden willen kopen. de arrestatie van het zestal. MOSKOU (AP) De Russische communistische partijleider Leonid Breznjev is voorstander van een topconferentie met de aanstaande Amerikaanse president Jimmy Carter maar meent dat dit afhangt van de vooruitgang die beide landen maken op het gebied van belangrijke wederzijdse sleutel kwesties. Het officiële Russische persbureau Tass haalde Breznjev aan in een interview met J. Kingsbury Smith, de hoofdredacteur van de kranten van Hearst, een Amerikaans krantenconcern. Gevraagd over een mogelijke ontmoeting met Carter werd Breznjev als volgt door Tass aangehaald: Ervaring, inclu sief de ervaring met de Rus- sisch-Amerikaanse betrek kingen heeft aangetoond hoe nuttig en vruchtbaar topcon ferenties kunnen zijn wan neer elk van de deelnemers probeert een constructieve zakelijke dialoog te voeren. Daarom zijn we voor een voortzetting van dergelijke ontmoetingen. Een datum voor een nieuwe Russisch- Amerikaanse ontmoeting zal natuurlijk met wederzijdse instemming vastgesteld wor den en afhangen van de voortgang in de beantwoor- ding,van de vraagstukken. De partijleider verwees klaarblijkelijk naar de voort gang in de besprekingen over de beperking van strate gische wapens (Salt) die nu voor meer dan een jaar vast zitten. Breznjev beloofde dat de Sovjet-Unie niemand be dreigt en niemand zal aan vallen. Zij zou geen hinder palen in de weg leggen voor een akkoord dat de hele mensheid ten goede zou ko men. weedse oning redt rouw van evriezings- Dod ÖCKHOLM (RTR) - Koning ■I Gustaf van Zweden heeft kerstavond het leven gered i een waarschijnlijk Chinese iuw die vlakbij het paleis iksdal bewusteloos in de seuw lag. Gezien de barre i is het aannemelijk dat de jarige vrouw zou zijn dood- ^roren als zij niet door de _jing was gevonden. Igens een woordvoerder van Zweedse hof liet de koning, op Ulriksdal had gedineerd •t zijn daar wonende zuster jnses Christina, vrijdagavond het paleispark zijn hond uit ;n hij de vrouw aantrof. Zij een hoge sneeuwbank en buiten kennis. 30jarige koning droeg haar u'jn armen naar het paleis, r werd zij in dekens gewik- en vervolgens, nog steeds isteloos, per ziekenwagen een hospitaal gebracht, rouw, een Chinese studente Hongkong, was zaterdag al voldoende opgekikkerd het ziekenhuis te kunnen laten. De zegsman van het had geen verdere bijzonder- maar volgens het dag- Expressen was de jonge v te gast geweest op een tpartijtje van de Internatio- Studentenorganisatie die in van de paleisvleugels kan- houdt. De Chinese was vol- de krant naar buiten ge- i om de sneeuw - een haar ekend natuurverschijnsel - dichterbij te bekijken. Salisbury (AP) Twee van de vier zwarte Rhodesische kabinetsministers zijn uit de regering getreden en hebben de oprichting van een nieuwe politieke partij aangekondigd. De partij zal zijn toegewijd aan „democratische instellingen, het principe van vrije onderneming en lidmaatschap van de vrije wereld." De Verenigde Volksorganisatie van Zimbabwe (Zupo) staat onder leiding van de 52-jarige Jeremiah Chirau en de 59-jarige Kayisa Ndiweni. De partij wil zich afscheiden van bestaande zwarte nationalistische groeperingen en de blanke minderheidsregering. In het manifest van de partij staat te lezen dat deze streeft naar een zwart meerder- heidsbestuur in Rhodesië binnen de kortst mogelijke tijd. Ook zal de partij een belangrijke rol willen spelen bij het., formuleren van de nieuwe grondwet van het land. De Geneefse besprekingen tussen de regering van pre mier Ian Smith en een aantal zwarte nationalistische lei ders worden in het manifest een mislukking genoemd. De zwarte politici houden vast aan eisen die zo extreem zijn dat zij niet alleen onrust veroorzaken bij de blanken, maar tevens bij de meerder heid van de zwarte bevol king, aldus het manifest. Een woordvoerder van nationalis tenleider Josjoea Nkomo noemde de nieuwe partij niet meer dan een verlengstuk van premier Smith's rege ring. De twee leiders van de nieu we partij hebben zich altijd fel gekeerd tegen de invallen van zwarte nationalistische guerillastrijders vanuit bases in de buurlanden Mozambi que en Zambia. De nieuwe 'partij zegt veel leden te hebben verworven welke hiervoor waren aange sloten bij de fracties van de Afrikaanse Nationale Raad die worden geleid door bis schop Abel Moezorewa en Josjoea Nkomo. Leven De Oriol weer bedreigd MADRID (AP) De ontvoer ders van de Spaanse staatsraad Antonio Maria de Oriol hebben gisteren opnieuw gedreigd deze van het leven te beroven wan neer de Spaanse regering niet vóór 2 januari te middernacht amnestie verleent aan alle poli tieke gevangenen in het land. Deze boodschap is bij het Ma- drileense dagblad El Pais be zorgd. In de boodschap staat dat de regering tot 2 januari te middernacht de tijd krijgt met de ontvoerders, een maoistisijhe organisatie met de naam Grapo, over de vrijlating van De Oriol te onderhandelen. Volgens El Pais wordt in de boodschap het dreigement geuit dat wanneer de regering miet op deze eisen ingaat De Oriol door zijn ontvoerders zal wor den terechtgesteld. Onrust in Noord-China PEKING (Reuter) Politieke onrust in de Noordchinese stad Paoting is uitgegroeid tot wa pengeweld, moord, verkrach ting en bankovervallen, zo is gisteravond in betrouwbare kringen in Peking gezegd. Op last van de autoriteiten in de Chinese hoofdstad wordt nu een einde gemaakt aan de onge regeldheden, zo voegde men eraan toe. Het conflict is terloops gemeld in de Chinese media. Volgens genoemde kringen zouden fa brieken zijn opgeblazen en er zouden zelfs overvallen zijn ge pleegd op wapenopslagplaatsen. TEL AVIV (AP) Niet in het minst ontmoedigd door vier mislukte pogingen is Abie Nat han, de Israëlische kruisvaar der voor de vrede en eigenaar van een piratenzender, van plan met zijn „vredesschip" op nieuwjaarsdag door het Suezka- n^al te varen. Nathan verklaarde dat hij zijn schip, een vroegere vrachtvaar der die verbouwd is tot een drijvend radiostation, heeft vol geladen met snoep en speelgoed dat hij wil uitdelen aan Egypti sche kinderen. Ravage na explosie in Bristol Dit is de geweldige ravage die een explosie in de Park Street te Bristol naliet en waarvan een bank, een restaurant en omringende gebouwen het slachtoffer waren. De oorzaak van de explosie is niet bekend maar men vermoedt dat een gaslek er debet aan is. ABIE NATHAN WIL DOOR SUEZKANAAL „Dit is het juiste ogenblik voor giften draaiend werd gehouden, een bezoek. Er heerst een nieu- is een van de rijkste en meest we atmosfeer van vrede in het beluisterde radiostations in Is- Midden-Oosten", zo zei Nathan, raël geworden. Hij zendt pop muziek en zijn eigen vredes- Nathans „Stem van de Vrede", boodschappen uit van voor de dat jaren geleden op krediet en Israëlische kust. Kent u de betekenis v 0Óe uitroepen ohh.ahh en au? Kijk, ze hebben alle drie iels met vuurwerk te maken. En er zijn er twee die je alleen maar hoort als er ver standig mee wordt omgesprongen. U moet er maar'ns extra op letten. Morgenavond^ De politie. Carter eist ethische belofte van ministers ST. SIMONS ISLAND, Georgie De gekozen president van de Verenigde Staten, Jimmy Car ter, heeft gisteren van al zijn toekomstige ministers de on dertekening van een „ethische belofte" over hun financiële si tuatie geëist, die hij ook zelf zal tekenen. Na een bijeenkomst van zijn toekomstige kabinet op St. Si mons Island voor de kust van Georgië zei Carter dat de minis ters werkgroepen zullen vormen inzake economische, binnen landse, energie- en internationa le veiligheidskwesties. Hij bevestigde van plan te zijn vijf tot zeven miljard dollar te bezuinigen op de defensiebegro ting door het ministerie doelma tiger te laten werken. Maar, zo voegde hij er aan toe, elke gro tere vermindering van de uitga ven zal afhangen van de ontwik keling van de betrekkingen tus sen de V.S. en de Sowjet-Unie. Carter ontkende dat vice-presi dent Mondale chefstaf van het Witte Huis zal worden. Berich ten hierover blijken op een mis verstand te berusten. VS hervatten bijdragen aan UNESCO VAIL, COLORADO - Presi dent Ford heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een hervatting van de bijdragen van de Ver enigde Staten aan Unesco, de wetenschappelijke en culturele organisatie der Verenigde Na ties. De VS staakten hun financiële bijdragen aan deze organisatie nadat zij in 1974 Israël had uit gesloten van deelneming aan haar Eurdpese groep en de tech nische bijstand had stopgezet vanwege Israëlische archeologi sche onderzoekingen in Jeruza lem, die schade zouden toebren gen aan mohammedaanse mo numenten. Deze maatregelen zijn vorige maand ongedaan ge maakt. ANNESBURG Tenminste zwarten zijn om leven gekomen onderlinge ge kten in Zuid-Afri- gedurende het tweekeinde en r dan 200 zijn ge il geraakt, aldus chten van giste- dagen van strijd rie zwarte woon- en in Kaapstad en pendelarbei- militante te jongeren heb- Kerstweekeinde in Z-Afrika 112doden ben 26 levens geëist. Terwijl volgens de politie in de provin cie Natal in het oos ten van Zuid-Afrika 86 personen de dood hebben gevonden bij botsingen tussen le den van de Cele-, Ra- debe-, Colenso- en Zoeloe-stammen. Omdat de stamleden hun doden en gewon den weghalen onder vindt de politie moei lijkheden bij het vaststellen van het juiste aantal slachtof fers. Er is geen reden voor de botsingen op gegeven. ADVERTENTIE: Een jaar lang lOgulden permaandenu geneest één TBC-patient. EISlfcERS In Elsevier veel aandacht voor vakantiereizen. Het blad consta teert dat de smaak van het pu bliek omslaat. "Het belangrijk ste kenmerk van de nieuwe toe ristische revolutie is de verzelf standiging, in aansluiting op en als logisch gevolg van het tel- kenjare ondergane massatoeris me". Vervolgens een schat aan reistips. Voor de rest staat er in het blad helemaal niets zelfs geen hoofdartikel. In de Haagse Post mondt een economische analyse uit in de slotsom: "Na het verbieden van de looncompensatie is nu de beurt aan de prijscompensatie. De lonen stijgen dan minder, maar de prijzen ook, waarna de lonen nog minder zullen stijgen en het einde van de inflatie binnen enkele jaren in zicht komt". Voorts een interview met de Surinaamse minister Bruma. "Dit is een ontwikkelingsland en men moet zich realiseren dat wij ons niet alles kunnen per mitteren. Zeker niet dat de helft van de samenleving zit te kijken wat de andere helft doet. De verschillen tussen die twee helf ten moeten door middel van overleg-structuren binnen één partij worden uitgepraat, en naar buiten toe moet, om wille van de slagvaardigheid, één opi nie worden uitgedragen. Dat zie ik helemaal niet als een beknot ting van de democratische geest. Dat hangt van de constructie van die ene partij af." De serie 'De ondernemers en Den Uyl' wordt besloten met een vraagge sprek met jhr. Sickinghe, top man bij VMF. "De nivellering die u predikt en die door zoveel socialisten wordt gepropageerd, wordt door de mensen niet aan vaard". VRIJ NKOIRLAND Vrij Nederland beschrijft waar om Zuid-Limburg nog steeds op een vulkaan leeft. "We kunnen rustig stellen, dat elke werkne mer die bij DSM zijn ogen de kost geeft, een betere gevarena- nalyse kan maken dan die van de provinciale gezondheidscom missie. Voor vragen en nietszeg gende uitspraken hebben we niet zo'n dure commissie nodig. En het is volkomen onverant woord op een dergelijke analyse een rampenplan te baseren". Voorts een groot interview met burgemeester Samkalden. „Eens in de drie weken ga ik wandelen door Amsterdam. Ook in wijken die moeten wor den gesloopt. Ik ga bij de men sen naar binnen. Liefst onvoor bereid. Bel gewoon aan. Vraag: mag ik even het huis zien?" Ook een artikel over de crisis bij de Nieuwe Linie. "Zo is het blad weer terug waar het een paar jaar geleden begon: zonder een eigen gezicht, zonder een con stante redactie, alleen met nog minder geld en nog minder le zers". De sportrubriek doet ont hullingen uit de stayers-wereld ofwel de handel in regenboog truien. De Groene Amsterdammer viert zijn honderdjarigbestaan met een extra dik nummer dat lou ter aan historische artikelen is gewijd. "Tien jaar geleden nog bestond 70 procent van de krant uit het cultiveren van een bur gerlijke cultuur. Nu is het we reldbeeld van waaruit geschre ven wordt, duidelijk socialis tisch zij het met alle gradaties die dat woord kan hebben. Op het vlak van personen lijkt de tijd van grote namen nu defini tief afgesloten. De huidige re dactie bestaat veel minder uit mensen die de pretentie hebben briljante geesten te zijn, die over gebeurtenissen oordelen, als wel uit nijvere lieden die iets proberen uit te zoeken en daar over mededeling doen". In De Tijd de uitslag van de verkiezing tot beste politicus van het jaar door 51 parlemen taire journalisten. "Den Uyl ver zamelde 83 punten. Nummer 2, CDA-lijsttrekker Van Agt, be haalde een totaal van 44 punten. Als derde eindigde Aantjes (32 punten). Minister Duisenberg van financiën is (evenals in 1974 en '75) vierde geworden (met 18 punten) en fractieleider Terlouw van D'66, die bij vorige verkie zingen nauwelijks werd ge noemd, is als vijfde geëindigd (met 16 punten)". Het omslagar tikel voorspelt dat we harde ja ren voor de boeg hebben. "Eén ding is zeker, de loonstijging van 1977 wordt de laagste sinds jaren, stakingen of geen stakin gen. Je krijgt het gevoel dat de werkgevers denken: wij staan op een keerpunt. Als we nu nog verder toegeven, weten we niet waar we uitkomen. Dat brengt hen ertoe keihard nee te zeggen tegen een ontwikkeling die de zeggenschap van anderen, werk nemers, vakbonden, overheid, vergroot". Pater Jan van Kils- donk schrijft een beschouwing over ouder worden. "Wanneer we ons werkelijk aan de ontwik keling van dit laatste tijdperk, de ouderdom, overgeven, dan zo is mijn indruk heeft de dood veel van zijn verschrik king verloren". Accent over de zaak-Menten: "Wij herhalen, dat de redactie van dit weekblad geen bloed wil zien. Als wij al iets kunnen ei sen, dan eisen wij dat Menten een fair proces krijgt. Voor ons is de zaak van de oorlogsmisda diger nu afgedaan. Wat over blijft is de naoorlogse zaak-Men ten. Om ook deze zaak op te lossen, zullen wij de justitie op nieuw een handje helpen. Wat ons betreft zal inderdaad de on derste steen boven komen. Een klein groepje ingewijden in de zaak-Menten zal ons dat de ko mende weken niet in dank afne men. Het zij zo". Voorts een artikel over de angst om te vlie gen. "De vliegtuigmaatschappij en zouden een aanzienlijk deel van de mogelijkheid op angst kunner. wegnemen door een passagier die voor het eerst gaat vliegen, een boekje te verstrek ken met daarin tekst en uitleg over het verloop van een vlucht Hervormd Nederland: "Laatst vroeg iemand me, of er niet veel aan de strijkstok blijft hangen, als Terre des Hommes hulp geeft. Toen zei ik: "U bent zelf aan de strijkstok blijven han gen. Toen u werd verwekt, heeft maar één van die miljoenen zaadjes de eicel bevrucht. Alles wat we doen is een toevalstref fer, waarom moeten we dan blijven vragen of iets een drup pel op een gloeiende plaat is? Natuurlijk, als je een man als Amin melkpoeder stuurt, stort hij dat in de eerste de beste waterval of hij koopt er een gouden bad van, maar dat we ten we vooruit", aldus Bertus Aafjes, de dichter die zich heeft ingezet voor de medemensen in de derde wereld, deze week in Hervormd Nederland. Voorts in dit blad een kritische beschouwing over 's werelds jongste profeet, Paul Lindsey, die met de bijbel in de hand meent de toekomst te kunnen voorspellen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9