fjrir ofo etaalkaarten in waarde omhoog F Actie tegen bruine rat weinig personeel veel bedrijven Veel mensen willen na leven geven Beperkte oecumene bij afscheid dr. Van Rooy DlAN PTT "11 UFO IN PURMEREND Hind kreeg brandend btje in handen geduwd ^HOOLBRAND nd door invallende "tuur edood Beperkte werktijd voor jongeren W. Gerritsen geridderd OUDJES VAN TOEN Rundvlees duurder, varkensvlees goedkoper Miljoenen order van marine voor Nederlandse werf 3ERERDAG 30 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ir val 'd'in: -| 1 it weij IJ men eede •indeflAAG De PTT over huif de maximaximale te- i dooiarde van de in Neder- wil gebruikte girobetaal- nfer^n te verhogen. En wel ït nO of zelfs 300 gulden per bes» Momenteel hebben deze nodeies een tegenwaarde van de vjn hoogst 100 gulden. De Jen tnale waarde van in het derafdand ingeleverde be- ondeaarten wordt gehand- er dl op circa 200 gulden, ïede^n ander heeft de direc- [eneraal van de PTT drs. venman vanmorgen mee- Bbbe(id op een persconferen- op r gelegenheid van de ko- ie tnje jaarwisseling. De waar- Zij fhoging van de betaalche- ie zewordt door de PTT wen den i geacht omdat deze kaar- je rierk aan betekenis blijken kerpnen hi het betalingsver- i aai Voor betaling in Neder- ils ©zijn in 1976 87,8 miljoen >75: 63,8 miljoen) kaarten ewend, voor verzilvering ^■«ederland 12 miljoen (in verslaggevers) 1975: 5,5 miljoen) en voor ver zilvering in het buitenland 2,2 miljoen kaarten (in 1975: 1,5 miljoen). De debetfaciliieit van de po strekening (het rood mogen staan ten gevolge van afschrij vingen) zal de PTT volgend jaar eveneens uitbreiden. Te weten van 500 tot 1500 gulden. Het berekende rentepercenta ge over het schuldbedrag blijft daarbij gelijk. Deze nieuwe re geling moet volgens drs. Leen man beschouwd worden als 'een overgang naar de in te voeren persoonlijke lening die minimaal 1500 gulden zal be dragen. De persoonlijke lening dient te worden afgesloten bij de, eveneens onder de PTT ressorterende, Rijks Post Spaarbank. Om hiervoor in aanmerking te komen dient men rekening houder te zijn bij de giro dienst. Uitbetaling van de kre dietbedragen vindt plaats op de girorekening of in contan ten aan het postkantoor. De aflossing verloopt automatisch via de girorekening. Behalve een persoonlijke rekening zal men volgend jaar bij de RPS overigens ook een zogenaamd doorlopend krediet kunnen aangaan. Daarbij is het moge lijk het op de schuld afgeloste bedrag opnieuw op te nemen. Drs. Leenman kondigde giste ren ook aan dat het aantal hypotheekvormen in het RPS- assortiment wordt uitgebreid met onder meer krediethypo theken, tweede hypotheken en groeihypotheken. Hij herinner de voorts aan de al eerder aangekondigde invoering van een nieuwe giro-betaalpas in 1977 en aan het voornemen om de versturing van dagafschrif ten drastisch te beperken. Een nieuwe ontwikkeling op het gebied van dagafschriften is het streven om blinde reke ninghouders voortaan afreke ningen in braille te sturen. Een proef hiermee staat op stapel. niet ontevreden uit. De bruto winst steeg tot 340 miljoen gul den tegenover 270 miljoen in 1975. Voor 1977 wordt de bru- to-winst geschat op 317 mil joen gulden. Alle grote onder delen van het PTT-bedrijf hebben in 1976 een verdere expansie doorgemaakt. De ge middelde personeelssterkte is toegenomen van 74.800 dagta ken in 1975 tot 76.600 in 1976. Nog twee andere nieuwtjes uit de rede die drs. Leenman van daag hield: Om te proberen een eind te maken aan het toenemend aantal klachten over de radio ontvangst via centrale antenne inrichtingen gaat de PTT het toezicht op de naleving van de voorschriften uitbreiden. Het personeel dat betrok ken is bij de volgend jaar uit te voeren integratie van van de stafafdelingen van de PCGD en de RPS in Amster dam, hoeven voorlopig niet te verhuizen. Dit om niet vooruit te lopen op de definitieve ves tigingsplaats van de Postbank. :h. m* ezon Mis Kampioen schap In Rotterdam zijn gisteren de nationale kam pioenschappen machineschrij- ven gehouden. Tijdens het 'in tikken' kijkt een jongetje gespan nen toe naar de verrichtingen van zijn grote zus. die haar vingers razend snel over de toetsen liet gaan. De deel nemers aan de strijd moesterrin een half uur minstens 10.800 aanslagen kun nen produceren, waarbij hooguit 54 tikfouten mochten wor den gemaakt. DEN HAAG (ANP) In de eerste week van het nieuwe jaar zal de „bruine-rat-actie" van start gaan. De afdeling Bestrijding Ongedierte van het staatstoezicht op de volksge zondheid heeft de gemeentelijke ongediertebestrijders opge roepen tijdens de wintermaanden de rattenbevolking in ons land uit te dunnen. De bruine rat is volgens de ongediertebestrijders op zichzelf geen naar beest, maar wel een dier met gewoonten die slechte gevolgen voor mens en dier kunnen hebben. De bruine rat, die vooral in de winter de huizen opzoekt, is een overbrenger van bij voorbeeld de ziekten van Weil, van Bang. paratyfus, vogelziekte en varkenspest De ongediertebestrijders raden aan, als men brood voor de vogels wil strooien, niet méér te strooien dan nodig is. Blijft er brood over dan komen namelijk 's nachts de ratten die, naarmate zij het moeilijker krijgen om voedsel te bemachti gen, steeds brutaler worden en de woningen opzoeken. Het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft in een speciale publikatie gewezen op het belang ervoor te zorgen dat er geen toegangen van buiten naar binnen de huizen zijn. Bijvoorbeeld via kapotte riolen, doorvoergaten in de muur voor leidingen, te grote ventilatie-openingen en kapotte kelderraampjes. Iedereen kan voorkomen dat de ratten nest gelegenheid vinden, door regelmatig stapels hout om te stapelen en rommelhoeken op te ruimen. De bruine ratten kunnen zich zeer snel vermenigvuldigen. Het aantal varieert per jaar van 2 tot 20 miljoen. PURMEREND (ANP) De gemeentepolitie van het Noordhollandse Purmerend heeft gisteren een Ufo (ongeï dentificeerd vliegend voor werp) waargenomen. Het "op een vliegende schotel gelijkend object" werd in eer ste instantie waargenomen door de bemanning van een patrouille-wagen en later be- vestigd door de wachtcom mandant. Deze sprak van een "rood-wit voorwerp met vier zwaailichten". Terwijl hij keek verdween het richting Zaan stad. De veronderstelling dat hij een vliegtuig had gezien werd door de wachtcomman dant van de hand gewezen: "Een vliegtuig heeft maar twee zwaailichten. Bovendien maakte het object absoluut geen geluid". Inmiddels heeft ir. A. Cram- winckel die deel uitmaakt van het Nobovo, het Nederlands onderzoekbureau voor ongeï dentificeerde voorwerpen, la ten weten dat veel als merk waardig ervaren waarnemin gen de ster Syrius betreffen. Deze ster schittert als gevolg van de atmosferische toestand in de meest schitterende kleu ren. "Syrius levert inderdaad een adembenemend schouw spel op maar schokkend is het niet". hristi (Van een onzer verslaggeefsters) 10AAG Een op de zeven kleine bedrijven op de vijf grote bedrijven heeft te kampen n tekort aan personeel. In de industrie is Ïitie nog ongunstiger: daar wordt door een van de bedrijven de personeelsbezetting >ende genoemd. ikt uit een enquête van de Kamers van indel, die door hen in september en oktober it jaar onder het bedrijfsleven werd gehou den klaagt er vooral over dat er een tekort geschoold personeel. De klachten komen IW|H van de kant van de bouwnijverheid, de Qjlindustrie, de grafische industrie, de optische jNirie en de instrumentnijverheid. iwüdan de helft van de Nederlandse grote 'en heeft dit jaar geen winst kunnen boeken, j £elijking met 1975 was er wel sprake van sli prstel, maar in geen enkele bedrijfstak kan Doiien opzienbarende verbetering gesproken 'en,h. „Het klimaat van het Nederlandse bedrijf sleven is „wat gunstiger", waren de voorzichtige woorden van drs. G. Brouwers toen hij gisteren in Den Haag de resultaten van de enquête bekend maakte. Bij de 45.000 ondervraagde bedrijven werken ongeveer 1,3 miljoen mensen, wat circa eenderde van de Nederlandse beroepsbevolking is. De omzet, uitgedrukt in geld, nam slechts bij 28 procent van de kleine en 40 procent van de grote bedrijven zodanig toe dat ze de inflatie te boven kwamen. Dit betekent dat in 1976 nog altijd bij 72 procent van de kleine en 60procent van de grote bedrijven de omzet afnam, gelijk of met minder dan 10 procent omhoog ging (de inflatie bedroeg ongeveer tien procent). Als oorzaak hiervan ziet men onder andere de steeds scherper wordende concurrentie. Ook met de investering gaat het niet zo best. Bij 37 procent van de kleine en 19 procent van de grote bedrijven werd zelfs helemaal niet geïnves teerd. Werden er al investeringen gedaan, dan was het om materiaal te vervangen en dus niet om uit te breiden. e' (Van een onzer verslaggevers) Bn IOGEVEEN Met de woorden „Geef dat maar aan je ieder" stopten enkele knapen gisteren een brandend rotje de handjes van een 2-jarig jongetje in Hoogeveen. Enkele jonden later klapte het stuk vuurwerk uit elkaar. t jongetje liep brandwonden aan beide handjes op. „Voor jzelfde geld had mijn kind blind kunnen zijn", vertelde hevig geschrokken moeder, die bij de politie aangifte (erpft gedaan. De daders zouden enkele knapen van zes tot ■acfen jaar zijn. De politie heeft hun identiteit nog niet hnen achterhalen. jt jongetje was met zijn moeder op weg naar een winkel liep enkele meters voor haar uit. De moeder zag het kind enkele knapen stilstaan, waarna korte tijd later de klap isterdam is gisteren door nog onbekende oorzaak een houten ichool geheel afgebrand. Verlengde kerstvakantie waarschijnlijk. Lijk Belgische sportvisser gevonden NIEUWVLIET (ANP) - Het stoffelijk overschot van de Bel gische sportvisser, die op de Westerschelde werd vermist, is gisteren gevonden, nadat het was aangespoeld op de kust van Zeeuws-VIaanderen. De man is verdronken, doordat dinsdagavond het sportbootje, waarin hij en zijn vriend zaten, omsloeg. Nog geen ontslagmelding VMF-Stork Utrecht De Raad van Be stuur van VMF-Stork heeft gis teren besloten, de meldingspro cedure voor collectieve ontsla gen bij de gieterijen in Hengelo en Utrecht (550 man) en de Stork Plastics Processing Ma chinery in Hengelo (350) niet in gang te zetten. De vakbonden zijn uitgenodigd voor -een ge sprek dat volgende week wordt gehouden. Eerder had de mededeling, dat VMF de procedure ingevolge de wet melding collectief ontslag nog voor het eind van het jaar zou starten, geleid tot veront waardigde reacties van de bon den. Zij namen uit protest niet deel aan de voor deze week uitgeschreven vergadering met de Raad van Bestuur. De indus triebonden NW en NKV waren bovendien van plan om zich be gin volgende week met hun le den te gaan beraden over acties binnen het concern. ARLAND (NH) - In het rdhollandse dorp Waarland gisteren de 6-jarige Adje ker onder een muur bedol- en om het leven gekomen, kind speelde met zijn 7-jari- broertje bij het ouderlijk d een schuur die gesloopt d. Ook het broertje kwam "er het puin terecht en is met fstig hersenletsel in de Ursu- Miniek in Wassenaar opgeno- (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De ministers van Onderwijs en Wetenschappen en van Sociale Zaken, Van Kemenade en Boersma, overwegen de werktijd voor jongeren te beperken. Aan 16-jarigen wordt nu nog te makkelijk door verschillende gemeenten vrijstelling gege ven van de partiële leerplicht, zodat deze jongeren niet aan leren, maar alleen aan werken toekomen. Tweede Kamerleden van cle confessionele partijen hadden minister Van Kemenade gevraagd'of deze er niets voor voelde alle 16-jarigen hooguit drie dagen per week te laten werken. De beide ministers hebben de werkgeversorganisaties en vakbewe ging gevraagd zo snel mogelijk hun visie te geven op een definitieve regeling van de rechtpositie van de jongeren, die naast him werk ook willen leren. Er is nu een tijdelijke regeling van kracht, maar de bewindslieden willen de definitieve regeling voor het begin van £et cursusjaar 1977—1978 van de grond hebben. Kwajongens streek Door een kwajon gensstreek is giste ren een deel van het Utrechtse win kelcentrum Hoog Catharijne blank komen te staan. De knapen hadden de brandkranen open gezet. MGR. GIJSEN: MAASTRICHT (ANP) - Tus sen de commissaris van de ko ningin in Limburg dr. Van Rooy en de bisschop van Roer mond, mgr. dr. J. Gijsen is een meningsverschil gerezen over de kerkelijke viering van het afscheidsfeest van dr. Van Rooy. Mgr. Gijsen had hiervoor een pontificale hoogmis op zondag 30 januari in de kathedraal van Roermond voorzien, maar de scheidende commissaris van de koningin prefereerde een oecu menische dienst in de St.-Ser- vaaskerk te Maastricht, omdat dr. Van Rooy zei zich niet alleen van de katholieken in Limburg, maar ook van de andersdenken den in de voorbije dertien jaar commissaris van de koningin te hebben gevoeld. Bisschop Gijsen maakte be zwaar tegen een oecumenische dienst met eucharistieviering aangezien de Vaticaanse autori teiten dit niet toestaan en bo vendien zei hij op de door dr. Van Rooy gekozen datum 31 januari, niet aanwezig te kun nen zijn De moeilijkheid is inmiddels op gelost via dit compromis: maan dag 31 januari wordt in Maa stricht een oecumenische dienst gehouden zonder eucharistievie ring. De bisschop kan hierbij niet aanwezig zijn, wel zijn vica ris-generaal mgr. A. Caster mans. UTRECHT (ANP) - Het Rode Kruis en de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter Bevor dering der Geneeskunst hebben erg veel reacties gekregen op de publicaties over hun actie „Ge ven na leven doet leven". Doel van deze actie is donors te vin den die na hun overlijden orga nen en weefsel willen afstaan voor transplantatie. Het Rode Kruis kreeg direct na een KRO-tv-uitzending over de actie al meer dan duizend tele foontjes. Maar verder zijn ook duizenden briefkaarten ontvan gen van mensen die zich als donor wilden aanmelden of die om inlichtingen vroegen. De stroom reacties die de KNMG kreeg is wat minder groot, maar ook daar heeft men al 500 telefoontjes en ongeveer 500 brieven te verwerken gekre gen. Het aantal bij de KNMG aangevraagde codicils overtreft het aantal reacties, aangezien sommige briefschrijvers er en kele tientallen tegelijk aanvra gen ter verspreiding in eigen familie- en kennissenkring. Het codicil is de wilsbeschikking waarin men toestemming geeft voor het gebruik van organen en/of weefsels (huid bijvoor beeld) na het overlijden. LEIDSCHENDAM (ANP) De heer W. B. Gerritsen, direkteur-ge- neraal van de volksgezondheid, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Tijdens een bijeenkomst op het ministerie van volksgezondheid te Leidschendam heeft staatssecretaris Hendriks de versierselen beho^ rende bij de onderscheiding aan de heer Gerritsen uitgereikt Deze zal per 1 januari 1977 zijn funktie overdragen aan de heer J. van Londen, zenuwarts. Dokter Gerritsen, die sinds 9 augustus 1971 direkteur-generaal van de volksgezondheid was, heeft om gezondheidsredenen verzocht ontheven te worden van zijn funcktie. Dokter Gerritsen (62) was van 1963 tot 1968 medisch adviseur van de arbeidsinspectie en daarna gedurende drie jaar plaatsvervangend direkteur-generaal van de volksgezondheid. In Drunen is gisteren een stratentocht voor stoom- stig uit Nederland. België en Engeland en gaven automobielen gehouden. De oudjes waren afkom- naast fraai kijkwerk veel stoom te zien. FLAMINGO'S ONDER DAK De Diergaarde Blijdorp in Rotterdam kan sinds kort weer beschikken over een flamingo-bedrijf. Het oude onderkomen van de vogels ging vorig jaar in vlammen op. Ongeveer veertig flamingo's vinden nu in dit nieuwe verblijf een onderkomen. DEN HAAG (ANP) Het rundvlees zal in 1977 duurder worden, het varkensvlees daarentegen goedkoper. Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) heeft dit gisteren geantwoord op vragen van de CDA-Tweede Kamerleden Tolman, Bekker en De Koning. Deskundigen hebben berekend dat men binnen de EEG voor 96 procent de behoefte aan rundvees zelf kan dekken (vorig jaar werd er nog een half procent meer geproduceerd dan nodig ,was). Dit betekent overigens niet dat er op grote schaal rundvlees ingevoerd zal moeten worden. Dat zal beperkt blijven tot kwaliteiten waarvan de gemeenschap zelf niet voldoende heeft. Van Varkens wordt binnen de gemeenschap een groter aanbod verwacht. ROTTERDAM Het ministe rie van Defensie heeft de Ko ninklijke maatschappij „De Schelde" in Vlissingen (onder deel van het Rijn-Schelde-Ver- olmeconcern) opdracht gegeven voor de bouw van een derde serie standaardfregatten voor de Koninklijke Marine. De or der, ter waarde van 836 miljoen gulden (prijspeil 1974) levert 9000 manjaren werk op, waar van 4.000 voor de toeleverende industrie. Het ministerie heeft de opdracht reeds nu gegeven, om een bij drage te leveren aan het verlich ten van de problemen van de scheepsnieuwbouw in ons land. De serie bestaat uit vier fregat ten, waarvan er twee zullen worden gemaakt op de werf van een andere RSV-dochter, Wil- ton-Feijenoord in Schiedam.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7