A\(iS OMWEGEN (afwijk krijgt de kans in \en soort CDA-talentenjacht en warme bisschop helpt u over de Goede Voornemens heen Van Gerven de Jong speelt Old Stars Den Haag weg lodenburg winnaar weidse jeugdvijfkamp Titel kan Roelofarendsveen bijna niet meer ontgaan Swift/'t Winkeltje slaat aanval Godyla United gedeeltelijk af: 33 SPORT KORT IBE lERDAG 30 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT >rres itser Zoi DOOR Op mijn omwegen door stad en land kom ik'graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. roei ichtjziet er naar uit, dat i h^Catwijk iets bijzon- ïgslè Saat geschieden. .wijk is toch altijd al bijzonders geweest, te at als je de taalgrens t 0|i overschreden, stond een zilte wereld, de calvinistische „coa- -12?" die om een streng iorduurde leefge- ^^nschap gelegd was. i* was het het heem 4 treurende weduwen hun mannen op zee ren verloren en in het te kerkje kracht naar lis vonden. Maar dan kruis zonder corpus, g vóór de bezettende itsers (ik heb het nu »r de oorlogsjaren) n „Mauermuur" had- i gebouwd, of laten uwen, was Katwijk al onbereikbaar voor de wereldse omgeving. En zeker een roomse inslag werd er uitgeslagen. Katwijkers vonden hun eigen specifieke weg naar de hemel, en daar was voor een massa an dersdenkenden geen aardigheid aan. Daar gaat nu verandering in komen. Nu vraag ik me alleen af, of dit bevor derd wordt door de gladstrijkende oecume nische omstandigheden, of door een economische noodzaak. Joost mag het weten, maar wat het ge meentehuis aan motie- ven heeft, geeft te den ken. Feit is, dat de KRO nog steeds de Katholieke Radio Omroep op de Van der Plassen, de Varkevissers, de Vaa Beelens en cd het legioen van Ouwehanden wordt losge laten. Een precedent dat de Katwijkse grondslagen moet doen schudden'. De gemeente secretarie durft namelijk he kend te maken, dat op woens dag 19 januari, komend, de afdeling amusementsprogram ma's van de KRO-radio in Tri podia (de onlangs geopende centrale accommodatie aan het Hoomesplein) twee talen tenjachten zal organiseren: 's middags voor bejaarden en 's avonds voor de jeugd. Het Katwijkse bureau Voorlichting tekent daarbij aan, dat het gemeentebestuur „gaarne me dewerking heeft verleend aan dit gebeuren, dat door de KRO in samenwerking met de plaat selijke organisaties op het ge bied van het bejaarden- en jeugdwerk wordt voorbereid". „Voorlichting" gaat een ge waagde stap verder: „Deze medewerking wordt verleend in het kader van de helaas noodzakelijke verbetering van de imago van Katwijk en de Katwijkse gemeenschap naar buiten". Katwijks „Voorlichting" gaat verder: „Behalve voor de deel nemers aan de talentenjachten (het lijkt wel of er een hele storm moet opsteken T.P.), waarvan de winnaars worden uitgenodigd hun prestatie kort daarop voor de radio te herha len, is deze happening uite raard ook toegankelijk voor andere belangstellenden. De toegang is gratis". Dan gooit „Voorlichting" de knuppel in het Katwijkse hoenderhok: „Een interessante bijkomstig heid is de vraag, of het over wegend protestantse Katwijk al zover in de CDA-gedachte is „ingegroeid", dat dit door de KRO georganiseerde gebeuren een succes wordt. De voorte kenen in de vorm van de al gebleken belangstelling van de zijde der organisaties lijken deze groei te bevestigen Zo zou deze talentenjacht in du plo best eens een CDA-jacht in enkelvoud kunnen bevorde ren. Dit staat Katwijk dus te wach ten. Ook hier kunnen op die KRO-woensdagmiddagen se nioren aantreden die een lied je „uit de oude doos" kunnen zingen. Lied en voordracht zijn daarbij het belangrijkst voor de jury, niet de stemkwa- litpit. De winnaar krijgt een beker en wordt uitgenodigd het liedje te komen zingen in het KRO-programma „Vijf tel len na nu" met begeleiding van het KRO-orkest onder Piet Zonneveld: een zonnig vooruitzicht derhalve. De jeugd komt 's avonds aan bod: beroeps- of amateurs zijn wel kom. De winnaar van de ju nioren (als je iets wil bereiken zul je bladmuziek moeten mee nemen en 's avonds om 7 uur aanwezig moeten zijn) krijgt een beker en treedt daarna od Jacht op talenten. Een beker en een radio-optreden als beloning en misschien een eerste stap naar een grote cariére. in het KRO-programma „Springplank", tien dagen na dien, op een zondagmiddag. Ik heb zo het idee, dat Katwijk uit z'n voegen raakt door die melden bij tel. 035-49141 in talentenjachten, bij gebrek Hilversum. Het is even de ze- aan sneeuwjachten. Het wordt nuwen, maar daarna lukt het vast een slaand succes. Aan- best. i dm keuken: de eeur van het oude iaar wa is alweer een paar dagen geleden, er ar ik zie nóg die afgedekte tafel waar- \eiÜe zoveelste reeks kaarsjes op uitbran-' stond. Ja, dat was de kersttafel. De or^oteltjes met beentjes zijn, gevolgd door i zijn gulzigheid niet meer bedwingen mfiinende hond (het mag ook een poes wai geweest), naar de keuken verdwenen. lmf.ar de fles heeft gestaan en de glazen, Jt nu donkere vlekken met rode blosjes pg op te drogen. Servetten lagen er als g h de kant gezette stille getuigen van het tcullus-festijn: het ene -verward met de punt onder neerdruppelend kaars vet. Bij de afwas in de keuken dwarrelden vanuit de kamer kerstliedjes binnen, flar den ervan althans. Van herdertjes die hun schaapjes geteld hadden, en zelfs al een voorbarige aankondiging van drie konin gen die een sterre zagen. De teevee had' op dat moment weinig te bieden en daar om stond de radio aan in een dienende functie. Daar hadden we dan de rijke melodieën van het verhaal van l'Enfance du Christ aan te danken die me weldadig injecteerden. ■teen tafelhoek; nog één, lang uitgestrekt De verkoudheid, waartegen ik als een onheilspellende berg op heb gezien, is gedempt met de daartoe geëigende nauwe lijks medisch verantwoorde hulpmiddelen. De wasmand puilt uit van de zakdoeken, welvoorzien na een rijke oogst. Een huis mus ben ik geweest, beide dagen afge zien van routinebezoeken aan Kerst-ins. Het nest heb ik amper verlaten en ik ben niet uitgevlogen naar de relaties en aange trouwde kringen die te pronk zaten met overladen kerstbomen, duurgekocht en ju weeltjes voor het jaloerse bezoekende oog. Overigens heeft men mij ook laten zitten met een reeds kalend boompje, het beste van de groep „tien gulden, voor wat ie eruit haalt". Honderden handen hadden de spar al gedeeltelijk ontkleed toen ik me erover ontfermde. Als kerstboom slijt het wrakje nu zijn laatste dagen, voor waar een schoon lot. Ik ben toch tevreden over hem en voldaan over de kersttafel die, ontluisterd, zijn dienst heeft gedaan en door iedereen verlaten is, nadat het gewicht van de plumpudding een laatste oordeel had geveld over een aantal magen van lieden die geen pap meer konden zeggen. Inderdaad, tegen zulk een versla genheid richt zich de alternatieve leefwij ze bij de slemperijen rond de zonnewende. Het klinkt als een lied, terwijl ik dit alles overdenk. Een kerstlied in proza, iets ver wereldlijkt misschien, maar met nog veel van de warme gloed die ons met de licht-donkere en sereen vloeiende kleuren en klanken van de nachtmis in de Haar lemse St. Bavo heeft gekoesterd. Deze vrede zou ik nog lang bij me willen houden: levenslange ingetogen kerstpoëzie én het kerstproza, waarvan de uitbundig heid nagloeit in zieltogend flakkerende kaarsjes, wijnvlekken in het tafellaken en het botje in een uitdagende hondebek. De zoveelste kring is weer bijna gesloten; het loopt tegen het nieuwe jaar. Steek morgen maar even uw hoofd om de hoek in de keuken: de geur van het oude jaar walmt dan niet voor niets door het huis en de stapel groeit maar. Het is weer het oude liedje van het einde en het begin. Het zij ons een troost, dat zolang het duurt er op een einde een begin volgt Deze gedachte moge ons sterken voor het ko mend jaar. Maar u wéét het: eerst morgen de balans opmaken, eventueel bij een dampende punch of achter een goede bisschop, die voor dit uitzonderlijke geval in een glas zit en, evenals de punch, warm geserveerd dient te worden. Zo gauw dan de Goede Voornemens opdoemen, neemt u een ferme slok. Dat helpt... Of niet, natuurlijk. (Van onze sportredaktie) NOORDWIJK Van Gerven de Jong uit Lisse, FC Faasse (Noordwijk) en het Kat- wijkse BMW Van der Plas hebben zich j gisteravond geplaatst voor de derde ronde I van de Northgo-Cup. Van Gerven liet de j routiniers van Old-Stars Den Haag ver ach- j ter zich (61). FC Faasse klopte Digros Stars via strafschoppen en Van der Plas gaf FC Vleespaleis geen schijn van kans: 94. Gerard van Beek was in het treffen met Old j Stars weer de grote man voor Van Gerven. Vijfmaal scoorde Van Beek die het zesde i doelpunt ook nog eens voorbereiddeDen I Haag kon daar slechts weinig tegenover i stellen. Lex van der Gun scoorde kort na rust de eer-reddende goal. Frans van Gerven wen van de vele onderdelen van de Leidse jeugdvijfkamp in beeld: de start van de afvalrace was naast Van Beek de enige Lissenaar die doelpuntte. FC Faasse, met Kees Karstens en de uit Valencia overgekomen Jan Vieveen in de ploeg, kende de grootste moeite met het Katwijkse Digros Stars. Zelfs moest in de tweede helft - door Gerard van Rijn en „Spaanse gastarbeider" Vieveen nog een 4—2 achterstand worden weggewerkt. Ge rard Tio nam vervolgens de beslissende strafschop voor z'n rekening. Overige tref fers Fasse: Sjoerd Boot en Van Rijn. Doel punten Digros: Leo Hoek (2x), Fred Ijsber gen en Bard Zandbergen. BMW Van der Plas, de dit seizoen zo tegen vallende hoofklasser, had al voor rust over duidelijk afstand genomen van FC VleesDa- leis: 7—1. Na de doelwisseling speelden de Katwijkers het duel rustig uit. Doelpunten Van der Plas: Wilbert Witteman (5x), Gert Zwaan (2x), Lourens Mouter en Sis-Thu Pan. Voor Vleespaleis scoorde Arie Jonger 2x, Piet Hoogerborst en Henk Witteman. Op vijf januari a.s. ontmoeten Jaap Eden Boys en de Rotterdamse Sportpers elkaar. Aanvang 20.55 uur. Loting derde ronde: te spelen op woensdag 19 januari: Acht uur: Oud Feyenoord - \vinnaar Sportpers/Jaap Eden Boys; Negen uur: FC Faasse - Oud Internationals; Tien uur: Van Gerven de Jong - BMW Van der Plas; Elf uur: Glasbergen de Best Swift 't Winkeltje. den Voor de vijfde ach- tenvolgende maal is de Idse jeugdsportvijfkamp ge lden. In de universitaire rthal en in zwembad De is in Leiderdorp hebben gis- in 140 jeugdleden van Leidse rtverenigingen de krachten neten, in vijf verschillende ken van sport. lis mocht worden verwacht ken de verschillende ploegen i sterkst in hun eigen sport, 'l voor Roodenburg voetbal, |r Luba basketbal, voor Do- tafeltennis, voor A.V. Hol- atletiek en voor De Zij- iB zwemmen en polo was. deze vijf kamp wordt elke iniging vertegenwöordigd een meisjes- en een jon-„ gensploeg die elk uit 14 leden bestaat en die een gemiddelde leeftijd van 16 jaar hebben. Sinds de eerste ontmoeting in 1971 is er veel veranderd in opzet en organisatievorm. Ge start als vierkamp met Bona Stars, Roodenburg, A.V. Hol-' land en De Zijl/LGB was de deelname toegestaan tot 18 jaar en alleen voor jongens en werd het programma afgewerkt op vier zaterdagmiddagen. In de volgende jaren kwamen de meisjes erbij en werd de leef tijdsgrens op 16 jaar gesteld. B.V. Luba verving Bona Stars en DOCOS werd de vijfde deel nemende vereniging. Nu wordt het totale programma op een dag afgewerkt, waarbij elke ver eniging de organisatie en de ar bitrage van zijn eigen sport voor zijn rekening neemt. Organisa torisch is het allemaal niet zo eenvoudig om de deelnemers een aantrekkelijk programma voor te schotelen, maar ook dit jaar zijn de kaderleden van de verschillende verenigingen er weer op uitstekende wijze in geslaagd de jeugdleden een stukje clubbinding te bezorgen. De eindklassering neemt niet de belangrijkste plaats in, het re creatie-element en het kenni smaken met andere sportvor- men vinden de organisatoren belangrijke onderdelen van deze vijfkamp. Ook dit jaar zijn de wedstrijden afgesloten met een gezamenlijke maaltijd en een disco-avond in de clubgebouwen van DOCOS en De Zijl/LGB. Tijdens deze disco-avond werden de prijzen, dit jaar beschikbaar gesteld door de sponsor van LUBA, uit gereikt door de voorzitter v.d. Sportstichting, Piet Biegstraa- ten. Bij de meisjes eindigde de ploeg van Roodenburg op de eerste plaats. Naast een over winning in de eigen tak van sport het voetbal, wisten deze meisjes een tweede plaats bij basketbal, tafeltennis en zwem men te behalen, terwijl zij bij het onderdeel atletiek op de der de plaats eindigden. De meisjes van De Zijl/LGB en van A.V. Holland eindigden op een ge deelde tweede en derde plaats. Bij de jongens was het eveneens de ploeg van Roodenburg die op de eerste plaats beslag legde, naast de overwinning in de ei gen sport wisten de jongens ook bij het tafeltennissen, de atletiek en het zwemmen een tweede plaats te behalen. De tweede en de derde plaats werden bij de. jongens evenals bij de meisjes gedeeld door A.V. Holland en De Zijl/LGB. PIET VREEBURG fan onze schaakmedewerker) - Halverwege de tien- mpetitie van de LSB zijn kaarten in de derde klasse duidelijk geschud. Roelofa- Bdsveen en Koudekerk lijken de B en de C groep recht reeks op een kampioenschap te gaan. In de A-groep is er nog sprake van enige strijd Lisse II en Leithen II. belangrijkste wedstrijd in de klasse A was de strijd in Leiderdorp II en Lisse II. r Ie teams waren samen met lithen II nog zonder punten- irlies na de tweede ronde. Na In gelijkopgaande strijd, na de 'ficiële speeltijd was de stand 1/2-2 1/2 in het voordeel van isse, ging Lisse met de beide itchpunten heen: 5 1/2-4 1/2. >k Leithen bleef door een ge- ';elijke 7-3 zege op het punt- Sassenheim zonder verlies. V trok door een 6 1/2-3 1/2 'erwinning op Noordwijk III :r een beetje bij. Katwijk II i verder zijn eerste wedstrijd tegen het onderaan staande Val kenburg. Na de 6 1/2-3 1/2 zege van Roelo farendsveen op VTL II lijkt het kampioenschap van de derde klasse B hun niet meer te kun nen ontgaan. Alleen Noordwijk. II dat nu gelijkspeelde tegen het sterk tegenvallende Leithen kan nog voor enige concurrentie zor gen. De niet geringe overwinnin gen van Roelofarendsveen op Leithen en VTL II lijken de Noordwijkers echter weinig kans te geven. Van aanzienlijk minder belang was het gelijke spel tussen Leiderdorp II en Koudekerk II. Ook in de derde klasse C stond. een sleutel wedstrijd op het pro gramma. De beide koplopers Koudekerk en Voorschoten Hl zouden elkaar ontmoeten. Kou dekerk liet duidelijk zien hoe de krachtsverhoudingen momen teel liggen. Met niet minder dan 7 1/2-2 1/2 werden de Voorscho tenaren alle illusies ontnomen. Daar Koudekerk ook al tegen het op de derde plaats (Voor schoten staat nog tweede) prij kende Bodegraven II heeft ge wonnen lijkt de strijd hier al gestreden. Alleen Alphen IV dat zijn tweede wedstrijd won tegen Aarlanderveen zou nog voor een verrassing kunnen zorgen. In deze eroeo wonnen verder Bo degraven II tegen Boskoop II, 5 1/2-4 1/2, en Leimuiden van Lei then m, 7 1/2-2 1/2. De standen zijn: 3A: 1. Leithen II 3-6-20; 2. Lisse II 3-6-20; 3. Leider-' dorp ni 3-4-20; 4. LSG V 3-4-16 1/2; 5. Katwijk II 3-2-15 1/2; 6. Noordwijk III 3-2-12 1/2; 7. Sassenheim II 3-0-8; 8. Valkenburg 3-0-7 1/2. 3B: 1. Roelofar.veen 3-6-22; 2. VTL II 3-4-16 1/2; 3. Noordwijk II 2-3-13 1/2; 4. Leithen 3-3-17; 5. Leiderdorp II 2-1-9 1/2; 6 Koudekerk 3-1-9; 7. Pluüdor 8 2-0-2 1/2. 3C: 1. Koudekerk 3-6-23; 2. Voor schoten III 3-4-19; 3. Bodegraven II 3-4-17 1/2; 4. Alphen IV 3-4-15 1/2; 5. Boskoop II 3-2-14; 6. Aarlander veen 3-2-11 1/2; 7. Leimuiden 3-2-11 1/2; 8. Leithen III 3-0-8. (Van onze sportredaktie) LEIDEN Swift/'t Winkeltje, de Leidse lijstaanvoerder van de zaalvoetbalhoofdklasse, heeft gisteravond de aanval van „runner-up" Godyla United gedeeltelijk weten op te van gen. Na een meer spannende dan fraaie partij voetbal wer den de punten uiteindelijk broederlijk gedeeld: 33. Een resultaat waar beide partij en ook tevreden over konden zijn. Godyla mag dan wel de gehele wedstrijd een voorsprong hebben gehad (pas in de laatste minuut redde topscorer Wim de Roo voor Swift het ene winst punt), maar de Leidse formatie toonde zich daarentegen de be tere, meer aanvallend ingestelde ploeg. Dat het opvallend defen sief spelende Godyla toch nog bijna de volle winst mocht op strijken, dankte het Lisser team dan ook voornamelijk aan een man: Willem van Harskamp. De Godylagoalie hield zijn doel lan ge tijd knap schoon, maar moest uiteindelijk toch ook be zwijken onder de Leidse pressie. Harry van der Zwet en Johan Elfering schoten Godyla voor de pauze op een 2—0 voorsprong. Een door Koos van Egmond, via Van Harskamp benutte straf schop betekende kort na rust Vreemde „dans" i om de bal. Theo |- Godyla (links) i weet zich be- I laagd door Piet j Gubler en Jan Pijnakker van Swift 't Winkel- j tje. Ploegmakker Jos Faas staat klaar om bij te J springen. S.M.A. Het Sportmedisch Adviescen trum u weet wel, voor al Uw blessures zal met ingang van één januari a.s. niet meer op donderdagavonden het gebrui kelijke spreekuur houden. Het SMA heeft dit spreekuur van 19.30 uur tot 20.30 uur ver plaatst naar de maandagavond. Dit om een snellere medische hulp mogelijk te maken voor mensen die in het weekeinde een sportblessure hebben opge lopen. Dat spreekuur wordt overigens nog altijd gehouden in het Elisabeth Ziekenhuis te Leiderdorp. Lugdi 2—1 en toen Jan van der Rey- den fraai voor 2—2 had gezorgd, zag het er voor Swift allemaal weer gezond uit Elfering zette Godyla vervolgens echter weer op voorsprong, waardoor, het Leidse zevental toch weer alles uit de kast moest spelen om tenminste dat ene, dik verdien de punt te veroveren. De Roo bewees opnieuw zijn waarde als topschutter: 3—3. Uitslagen/stand hoofdklasse: Swift/'t Winkeltje - Godyla Uni ted 3-3. 1. Swift Winkeltje 9 5 2 2 12 26-23 2. Godyla United 7 4 2 1 10 35-18 3. Van Gerven de J. 8 5 0 3 10 26-25 4. Zwaanvogels 7 4 1 2 9 28—15 5. Tegelhandel 8 3 1 4 7 15-28 6. Oegstgeest 8 2 2 4 6 29—24 7. LDWS 8 3 0 5 6 18—34 8. BMW v.d. Plas 9 12 6 4 29-38. Topscorers: 1. Wim de Roo (Swift) 1) 12; 2. Harry van der Zwet (Godyla) 1) 10; 3. Pim van der Meer (Zwaanvogels) en Jan van Slooten (Godyla) 9; 5. Wim van der Plas (BMW v.d. Plas), Gé Perfors (Oegstgeest), Jan van Duyn en Benny Heems kerk (beiden Zwaanvogels) allen unum Ook dit jaar weer houdt de Leidse voetbalvereniging Lug- dunum op oudejaarsdag een groot zaalvoetbaltoernooi voor de jeugd. Vierentwintig voetbal verenigingen zijn vanaf tien uur met twee juniorenteams in de Groenoordhal in actie. De fina les zullen omstreeks half vijf worden verspeeld. Veldril De Ren- en Tourvereniging De Bollenstreek heeft voor morgen ook een traditioneel gebeuren georganiseerd. Om half drie wordt op het parkoers in De Zilk gestart voor een zware vel- drit. Hans Steekers, Wietse Tjoelker, Herman Zuiderduin en Nico Slingerland zijn er in ieder geval bij. DIOK Op Nieuwjaarsdag is het de beurt aan de Leidse rugbyver- eniging DIOK. Dan zal op het sportpark in de Kikkerpolder, aansluitend op de nieuwjaarsin- stuif, een ongetwijfeld weer „ge zellige" rugbypartij worden ge speeld tussen de oudjes en jong- DIOK. Om half drie neemt dit festijn een aanvang.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5