Het mooie" vuurwerk is duidelijk in opmars liü En verder T,F,TT)F,N ST.TTTT 1Q76 HEVIG KNALLEND AF mm m Info-dagen bij Vrij etij dscentrum Commando's zorgen voor veel actie uurwerkaankopen ^oor meer dan een ton IN LEIDSE LEVERANCIER „KANONSLAG" WOUT BERGERS: DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN Ufo Volgens de Leidse sterrenwacht is al dat gepraat over Ufo's die sinds de kerstnacht in allerlei bonte kleuren boven ons goede landje zouden cirkelen waar onzin. Sterrekundige Meijvogel, die zelf ook enkele malen door inwoners van Leiden is opgebeld met de mededeling dat zij een vliegende schotel hadden gezien, schrijft alle verbalen toe aan de ster Syrius. Dit hemellichaam straalt dezer dagen een uitzonder lijk helder licht uit. Bij een gedeeltelijk bewolkte hemel wil het de argeloze burger nog wel eens toeschijnen dat hij zich verplaatst en dat roept dan allerlei Ufo-denkbeelden op, zo is de lezing van de heer Meijvogel. En mocht u er toch bij blijven dat het een vliegende schotel was: bel dan de sterrewacbt, want tot op dit moment is nog niet weten schappelijk bewezen dat dit soort dingen bestaan. Steekje Iedereen laat wel eens een steekje vallen. Dat komt in de beste families voor. Dit geldt ook als troost voor die Leidse agenten die gisteravond op surveillance met hun rechter bumper een van de Leidse lichtmasten een kusje gaven. Hun voertuig hield aan deze onberekende liefdesbetuiging een flinke deuk over. De lantarenpaal kwam er met een paar lakkrasjes vanaf. 't Breehuys 't Breehuys aan de Leidse Breestraat houdt deze week nog open huis. Iedereen kan er terecht voor een spelletje biljart of tafeltennis, behalve op oudejaarsavond, want dan willen de medewerkers van 't Breehuys het oude jaar ook in familieverband uitluiden. De activiteiten van 't Breehuys vanavond bestaan uit de vertoning van de film „Taking-off" van Milos Forman. Een cursus batikken wordt in 't Breehuys gegeven vanaf 12 januari. De kosten bedragen vier gulden. Inlichtingen: tel. 071-130983. Radio 0-3-0 Zieke familieleden en kennissen in bet ziekenhuis St.-Elisa- beth in Leiderdorp kunnen nieuwjaarswensen worden aan geboden, vergezeld van een verzoekplaatjes. De medewer kers van Radio 0-3-0, de ziekenomroep van het ziekenhuis, zitten daartoe op nieuwjaarsdag 's middags tussen half drie en half vijf klaar in de studio om de telefonische aanvragen op te nemen. Zondagmiddag 2 januari worden de nieuw jaarswensen uitgezonden in bet programma Muzikaal Aller lei van drie tot vijf uur. Belangstellenden kunnen bellen 899250 en vragen naar de studio. Ars Aemula Naturae De heer W. Maan, voorzitter van de Leidse schilder- en tekenacademie „Ars Aemula Naturae" zal vrijdag 7 januari 1977 om 20.30 uur een expositie openen van werk van de docenten van de academie. De navolgende kunstenaars zullen op de tentoonstelling bun werk tonen: Ernst Berg mans, Hessel de Boer, Udo Bredow, Lo Molenaar, Leny Nooijen-Pander, Arnold Smith, Lucia Steinbach, Rob den Tonkelaar, Gerard de Wit en Fredy Wolf. Het gaat om schilderijen, tekeningen, etsen, beeldhouwwerken en kera miek. De expositie in bet „Ars"-expositiecentrum aan de Pieterskerkgracht 9 in Leiden is geopend van 8 januari tot en met 30 januari 1977 en is dagelijks geopend van 19.30 tot 21.30 uur en zaterdag en zondag van 12.00 tot 16.00 uur. EHBO-cursus De EHBO-vereniging Meerburg start 18 januari weer met een nieuwe opleiding voor het EHBO-diploma, bestaande uit 16 wekelijkse lessen van twee uur. De cursus wordt gegeven in de Bernardusschool, Oranjelaan 32 te Zoeterwoude-Rijn- dijk. Inlichtingen en aanmeldingen voor deze cursus bij mevrouw R. de Vette, Bernhardstraat 6 te Zoeterwoude-Rijn- dijk, telefoon 146506, en mej. R. Borst, Hubrechtstraat 10 in Leiderdorp, telefoon 132919. BEP^kl)au «*u itfto k (ori^ Tenf hei y y 976 -filnven onzer verslaggevers) Knallend bereidt BB en met name zijn jeug- (Hfcwoners zich voor op de IJlisseling. Volgens schat- van de twaalf winke- die in Leiden vuurwerk ndei verkopen, zal er op de e dag van dit kalender- Jocwoor 100.000 gulden de ingeschoten worden, et ins K. Chr. Hoekstein |e vuurwerkfabriek Kat HHntchter geen spectaculaire &g in de verkoop te con- ren. „Er wordt voor het land gesproken van een ^Mg van 25 miljoen gulden. k lat reële cijfers zouden hadden wij allang een ilow gekocht en dan ■^n andere mensen voor PJitruurwerkverkoop gaan ^n. Wij zelf schatten, dat Nederland voor dertien tijden gulden vuurwerk .t verkocht". w{deling Bijzondere Wetten ïriede Leidse politie oefent week strenge controle uit ogie verkoop en het vroegtij- d tfpfsteken van vuurwerk. I) r de kerstdagen werd er jongelui al vuurwerk af- (ssiken", weet de heer Van Veer van deze afdeling, jongelui hadden van ou- B mensen dat vuurwerk ge- Kn. Tijdschriftbezorgers JJandere plaatsen hadden ■■Bestien vuurwerk ver- it._ Deze week hebben wij orih een van hen proces-ver- opgemaakt. De winkeliers eiden houden zich wel aan voorschriften. Zij mochten vanaf dinsdagmorgen rwerk verkopen, maar in sterdam en Den Haag is de ^oop veel eerder begonnen. (sAmsterdam mag ook aan ujarigen al vuurwerk ver- *ht worden en in Leiden pas s'i 18-jarigen". Leidse politie heeft van een Met ladingen tegelijk verdwijnt het vuurwerk uit de fabriek om in één langdurige knal op oudejaarsnacht uiteen te spatten. aantal jeugdige Leidenaars vuurwerk in beslag genomen. De heer Van der Veer: „Als we kinderen betrappen op het bezit of het afsteken van vuur werk, nemen wij dat vuurwerk in beslag en stellen de ouders daarvan op de hoogte. We ma ken in de meeste gevallen geen proces-verbaal op in verband met de leeftijd van de kinde ren. Meestal werken de ouders wel mee, maar er zijn er ook een groot aantal die stellen „dat hun kinderen al zo weinig mogen". Maar wij krijgen veel klachten binnen. Het is echter vaak bijzonder moeilijk om de daders te achterhalen", aldus de heer Van der Veer. De verkoop van vuurwerk is momenteel in handen van twaalf Leidse winkeliers. De afdeling Bijzondere Wetten van de Leidse politie zou graag komen tot een verdere inkrimping van het aantal ver kooppunten. „Voor ons is het onmogelijk om voldoende con trole uit te oefenen. De winke liers moeten gecontroleerd worden op brandvoorschrif- ten, de hoeveelheid ingeslagen vuurwerk en op de naleving van de verkoopvoorwaarden. Ik zou het liefst zien dat de verkoop van vuurwerk was ge concentreerd in twee verkoop punten, die daarvoor speciaal ingericht zijn. Dan zouden de twaalf winkeliers hun koppen bij elkaar moeten steken en gezamenlijk de verkoop in die twee lokalen moeten runnen. Dat lijkt echter geen haalbare zaak", aldus de heer Van der Veer. Verwondingen In Leiden hebben zich met het vroegtijdig afsteken van vuurwerk nog geen ongeval len voorgedaan. Vorig jaar werden tijdens de jaarwisse ling twee mensen aan hun ge zicht gewond door het ondes kundig gebruik van vuur werk. „Het aantal ongelukken met vuurwerk neemt sterk af", vol gens de heer K. Chr. Hoek stein van de Kat-fabrieken. „De mensen zijn meer bekend geworden met het gebruik van vuurwerk. De meeste ongeluk ken doen zich voor met het zelf vervaardigen van vuur werk. Het vervelende daarbij is echter dat de fabrieken die goed vuurwerk vervaardigen of importeren de schuld krij gen. Bovendien is er ook nog sprake van veel beunhazerij bij de verkoop van vuurwerk. Particulieren, die clandestien vuurwerk inslaan en het in hun huis verkopen", aldus de heer Hoekstein. Ten overvloede somt de heer Hoekstein nog eens enkele vui stregels op, die bij het gebruik van vuurwerk gehanteerd moeten worden. „Nooit gooien met vuurwerk. Dat is levens gevaarlijk. En het liefst aan steken met een sigaret of si gaar. Vuurwerk dat niet af gaat, mag door de mensen niet meer gebruikt worden. Als men met het vuurwerk naar buiten gaat, vervoer het dan in een gesloten tas, zodat er geen vonken op kunnen vallen". Op de orde rond de jaarwisse ling te handhaven neemt het Leidse politiekorps geen bij zondere maatregelen. Sinds de rellen drie jaar geleden in de Marnixstraat hebben zich rond oud en nieuw geen moei lijkheden meer voorgedaan. Evenals in de twee voorgaan de jaren zal er extra gesurveil leerd worden en het personeel uitgebreid worden tot dertig man. „Vrije vertalingen, hoor", licht „Kanonslag" Wout junior toe. „Ja, misschien is het wel zon de van het geld om zoveel vuurwerk te kopen. Maar dat is met een heleboel andere za ken ook zo. En wat maakt het uit, eens per jaar. Er zijn ook zakenmensen die een goed jaar met vuurwerk willen af sluiten. 'Die nemen rustig voor 200 gulden mee naar huis. Dat zijn vaak liefhebbers van sier vuurwerk. Gemiddeld geeft men echter voor ongeveer veertig gulden uit Of ik zelf nog vuurwerk afsteek? Ja hoor, alles wat niet verkocht wordt gaat de lucht in!". Er is veel veranderd in het „kruidige" zakenwereldje. Het is minder knallerig geworden sinds 1956, toen Wout Bergers sr. voor het eerst de „Kanon slag Wout" introduceerde en an een onzer verslaggevers) ÉDEN „Doe er maar wat Vlende keukenmeiden bij, bpt". „Met of zonder iek?" luidt het rappe ant- ord. Duidelijke taal, vak- '^Jgon ook in deze donkere S,j;en rond de jaarwisseling upde sportzaak van „Kanon- wg" Wout Bergers aan de idse Haarlemmerstraat. De ^irwerkkenner doet snel D bestelling. Vier biljetten D tien gulden en een grauw pieren zak met „kruidig" lteriaal wisselen van eige- *5ar. Het groentje in de vuur- irkwereld aarzelt met zijn ;open. Laat zijn ogen nog >n dwalen door de rijk ge ëerde vitrines. Had zijn ibrauwen ook gefronst hij bij zijn binnenkomst nird opgewacht door een sup- 'riiost. Toch zeker geen alle- ^'iagse gebeurtenis in een 'Jjrtzaak? Onderzoekend gle- \jn de ogen van de suppoost irjar de handen van de nieu- eling. Gelukkig, hij had ten rokend genotsmiddel in gn handen. Een shaggie rol- nde jongeman wordt buiten 3 deur gehouden. Een onder- 1 katse jongeling wordt niet e$acht de gezegende leeftijd tttn achttien jaar bereikt te debben. Hij blijft teleurge steld buiten en schaart zich '^ssen de piepjongens die ifuurwerktandend" in de eta- Jges gluren. linnen doet het „groentje" 1jn eerste aankoop. Twee )vilde ganzen" liggen onrustig p wachten op het moment dat pn lonten zullen gaan loeien. Schichtig kijkt het •oentje" om zich heen. Hij' faant zich in een stand van irandpreventje". Drie em- lers met zand en een brand- lusapparaat dekken hem in rug. Het groentje" heeft loeite met zijn tweede keus. rat zal het worden? Een „But- irfly dancing" of een „Lady Te jong voor de knallen, te oud voor de Spaanse ster. 70 cracker"? Hoewel. Een „New transmitter", een „Flas hing wheel", een „Glittering color star", een „Long Tom", een „Starry Skies", „Vikings", „Pearl Flowers" en „Soiree- potten" lijken ook aantrekke lijk. Het worden twee „Vlie gende kraanvogels". De origi nele Chinese handelsmerkjes zijn door de importeurs van even originele en klinkende westerse namen voorzien. De aankoop: keus uit een overstelpend assortiment. daar onmiddellijk 40.000 stuks van verkocht. Ook de nostal gisch „Spaanse ster" is op zijn retour. „De mensen willen waar voor hun geld", weet Wout Bergers. „Toen wij 16 jaar geleden voor het eerst Chinees vuurwerk begonnen te verkopen was het onmiddel lijk een topper. Logisch, het spul was veel goedkoper, ter wijl het effect vier keer zo goed was. En er is nu veel meer keus. Toen wij de „Ka nonslag Wout" introduceer den, verkochten wij maar een paar soorten vuurwerk. Nu is er keus uit meer dan veertig stukken vuurwerk. Het .mooie" vuurwerk is duidelijk in opmars. Vroeger was het alleen maar knal, knal, knal. Daarom worden er ook min der kant en klaar-pakketten verkocht dan vroeger. Wij ver kopen veel los vuurwerk, om dat de mensen juist dat mooie siervuurwerk willen hebben. De laatste dag als het druk is, hebben de mensen echter geen zin om lang te wachten en dan kopen ze wel vaak van die pakketten". Wout Bergers is één van de grootste vuurwerkleveranciers in Leiden. Toch denken de Wouters wel eens „Waar doe ik het allemaal voor". Tien man personeel achter de toon bank tijdens de topuren, stren ge voorschriften van brand weer en politie en de romp slomp van het zelf importeren uit China. En dat allemaal voor die vier dagen per jaar. „We hebben wel eens overwo gen om ermee te stoppen. Je loopt zoveel risico's. Eventuele schade door brand wordt door de verzekering slechts gedeel telijk vergoed. Een zaak, die je in 25 jaar hebt opgebouwd, is dan helemaal geruïneerd." Stoppen is er voorlopig echter niet bij. Daarvoor heeft Ber gers nog teveel plezier in het vuurwerk. Bij het opmaken van de speciale etalage bij voorbeeld. „Het is net een Chi nees eethuisje. Ik heb al ver schillende bestellingen voor Nasi Rames Speciaal gekre gen", lacht hij. En dan is daar uiteraard de keuze van de nieuwe soorten vuurwerk. „Even uitproberen, die handel. Dat is het mooiste wat er is." PIET VAN DAM LEIDEN - Het Leids Vrije tijdscentrum zal van 5 tot en met 8 januari op drie avonden en een middag gaan laten zien wat mensen in hun vrije tijd hebben gedaan en kunnen gaan doen in het centrum. Het pro gramma van deze info(rmatie)- dagen is voor iedereen gratis toegankelijk. Het programma is als volgt sa mengesteld: woensdag 5 januari REX Commando Attack (14) met Bob Sullivan, Michael Rennie Lee Burton. Regie: Henry Mankiewicz. ze Spaans-Italiaanse co-pro- ktie maakt weer eens ge- iiik van de grote voorraad mpgoederen uit de tweede reldoorlog, die zich blijkbaar l in deze landen bevindt, 'n speelt er weer eens oorlog- mee voor de camera, dat wil tgen een zevental als Ameri- snse commando's vermomde mnen de benaming acteur gaat alleen voor Michael Ren nie op, al blijft ook hij onder de maat doodt een zo groot mogelijk aantal Duitse solda ten, alvorens zelf de helden dood te sterven. Alleen een playboy overleeft dit bloedig treffen. Zeven commando's hebben de opdracht om vlak voor D-day een Duitse zender aan de Nor- mandische kust te vernietigen. De grijze sergeant Byrn (Mi chael Rennie) kiest daarvoor een ex-gangster, een dief en oud-legionair, een verveelde playboy en een in het leven teleurgestelde jongeman uit, die later de zoon van de sergeant blijkt te zijn. Omdat het gezel schap bewapend is met machi negeweren en de Duitsers zo lang aarzelen met schieten en het dan ook nog slecht doen, brengen zij het ver. Geholpen door de Franse verzetsstrijders, waaronder ook weer een verra der zit, zien zij inderdaad kans met twee fitte en twee dodelijk gewonde commando's de missie tot een goed einde te brengen. Logica moet men in dit bedenk sel, dat vol toevalligheden zit, niet zoeken. Regisseur Henry Manckiewicz zorgde voor veel actie, waarmee hij echter niet kon camoufleren, dat de meeste meespelenden voor het eerst voor de camera stonden. Vooral bij de pin-up girls in het Franse verzet is dit overduidelijk. MILO LUXOR Wie dan leeft wie dan zorgt (a.l.). Louis de Funès ouderwets sterk bezig in een prima comedie. STUDIO 2000 mijl onder zee (14). Het bekende werk van Jules Verne spectaculair verfilmde In de hoofdrollen onder meer Kirk Douglas en James Mason. LIDO The pink panter strikes again (a.l.). Peter Sellers als de blunderende politie-inspecteur Clouseau in een uiterst vermakelijke familiefilm. 0 TRIANON Asterix verovert Romö (a.l.) De slimme Galliër Asterix in een gemakkelijk te consumeren film boordevol visuele grappen. Liefhebbers van zijn stripa- vonturen mogen de rolprent eigenlijk niet missen. CAMERA Victory at Entebbe (14). Haastig ge maakt, maar glad lopend produkt over de opzienbaren de Israëlische actie op het Oegandese vliegveld Enteb be om gijzelaars te ontzetten. De bekende formule van rampenfilms als Airport werd weer toegepast. om 20.00 uur: lezing van de beeldend kunstenaar N. Tum- mers over het fenomeen „vrije tijd", een open les volksdansen, een expositie van het eigen werk van de cursisten en een video-reportage over de activi teiten. Donderdag 6 januari zul len vanaf 20.00 uur sport en spel, het spel „Go", een exposi tie van werk van cursisten en lezingen over astrologie, yoga en drukpuntmassage aan bod ko men. Vrijdag 7 januari wordt vanaf 20.00 uur de speelfilm „Para noia" van Adriaan van Dit- voorst (naar een boek van W. F. Hermans) vertoond en zullen er verder demonstraties van jazz- ballet en volksdansen, een im provisatie van het theater en' wederom expositie van werk van cursisten plaatsvinden. Za terdag 8 januari ten slotte, van 14.00 tot 17.30 uur „Workshops", tekenen en schilderen, boetse ren, pottenbakken, zeefdrukken, fotografie en 8 mm-film, verder een Krea-markt en video-repor tage en expositie. Tijdens de info-dagen kan men zich voor de cursussen en andere activi teiten van het Leids Vrijetijds centrum aanmelden. KORTWEG In de kerkhofkapel Leidse Zijlpoort wordt dinsdag 4 januari een H. Mis voor de overledenen opgedragen. Aan vang 21.00 uur. I

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3