(Sowuvnt WINTER IN EUROPA Pekelen is niet gevaarlijk" BROERTJES IN VLAMMEN OMGEKOMEN Politie neemt 25 ton vuurwerk in beslag an agt laat iCheffer vallen Scheffer betrokken bij meer liquidaties Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Donderdag 30 december 1976, 67e jaargang no. 20620 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Pleisterkade Pleisterkade 17 op Ned. II om 21.15 uur. Om 20.25 uur De wre kers, om 22.05 uur Het spel en de knikkers. Ned. I om 19.30 uur Mary Hart man, om 20.10 uur Machiavelli en om 21.50 uur Achter de schuilplaats. Afnemende vorst Veel bewolking en van het west en uit nu en dan sneeuw of ijzel. Krachtige tot harde wind. Lich te tot matige vorst met mini mumtemperaturen van min 3 tot min 7 graden. Maxima van rond het vriespunt tot circa min 3 graden. Morgen: Zon: 8.48 - 16.38. Maan: 13.30 - 03.46. Schev. hoogw.: 11.25 - laagw.: 6.54-19.19. RIJKSWATERSTAAT ONTKENT BERICHTEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LONDEN - Rijkswaterstaat ontkent, dat door het pekelen van gladde wegen de bermbegroiïng ernstige schade lijdt. Bovendien is het volgens deze dienst ook onjuist, dat pekelen de wegen in wezen gladder maakt, dan sneeuw of ijzel. In Finland zijn namelijk proeven geno men, waaruit gebleken is, dat het verkeer van besneeuwde of be-ijzelde wegen meer last heeft dan van gepelde wegdekken. Hiermee reageert Rijkswaterstaat op be richten in het Engelse weekblad „New Scientist", dat schrijft, „het staat aller minst vast, dat pekelen iets tegen gladheid vermag". De schrijver Ducan Laxen, mi lieudeskundige van de universiteit van Lancaster, baseert zich hierbij op Ameri kaanse onderzoekingen, die schijnen aan te tonen, dat pekelen eerder meer, dan minder auto-ongelukken tot gevqlg heeft. „Dit onverwacht gegeven kan mogelijk worden herleid tot een teveel aan zelfver trouwen bij chauffeurs, die na het pekelen een natte, maar schijnbaar slipvaste weg voor zich zien", aldus de Engelse milieu deskundige. Deze wijst er verder op, dat de pekel de bermen onvruchtbaar maakt en ze door het wegvallen van beplanting blootgesteld worden aan erosie. Rijkswaterstaat ontkent dit laatste nadruk kelijk. „Onderzoekingen hebben juist het tegendeel aangewezen", aldus deze dienst. Men legt er ook de nadruk op, dat men al jarqn zoekt naar een alternatieve glad- heidsbestrijding, maar dat deze nog steeds niet gevonden is. „Deze berichten duiken telkens weer op, wanneer de periode van- pekelen aangebroken is", aldus Rijkswa terstaat, „maar alternatieven zijn of peper duur, of blijken gevaarlijker te zijn". (Van een onzer verslaggevers) DE BILT Een zeer groot deel van Europa ligt koud en wel in de greep van de winter. Slechts enkele landen zijn tot nu toe er van vrij gebleven, zoals bijvoor beeld de Canarische eilanden - toevluchtsoord voor vele Neder landers, die de winter willen ont vluchten. Daar wees het kwik gisteren namelijk 23 graden aan. In andere Europese landen was het juist omgekeerd: in Zweden en Finland, maar ook in de Oos tenrijkse wintersportplaatsen en" het gebied rond München daalde de temperatuur zelfs tot meer dan 20 graden onder nul. Ook Nederland heeft zijn deel gehad. Van nacht vroor het op vele plaatsen tussen de 5 en 10 graden. Daardoor is de overgeble ven sneeuw hard geworden, met alle narig heid vandien voor het verkeer. De vogelwereld is door deze in Nederland onverwachts ingevallen winter eveneens overvallen. Zo trokken gisteren over Zeel and massa's spreeuwen, lijsterachtigen en veldleeuwerikken op soms. niet meer dan vijf meter hoogte zeer snel westwaarts. Daarboven vlogen op een hoogte tussen 50 en 150 meter enorme slingers ganzen, kie vitten, houtplevieren en eenden. Een mach tig gezicht, aldus de vele Zeeuwen, die dit bliksemsnel vertrek gadesloegen. Bij de kust gekomen waaierden de zwermen in kleinere groepen uiteen. Een deel trok over de Noordzee richting Engeland, een ander deel vloog zuidwestelijker langs de Belgi sche kust. Weer andere groepen bleven vóór de kust boven land vliegen. Er schijnt echter, zeker voor wat Neder land betreft, verandering in het weertype' te komen. Het KNMI te De Bilt meldde vanmorgen tenminste, met weliswaar hier, en daar nog plaatselijke neerslag, afne mende vorst. -«te*! DEN HAAG (ANP) De geza menlijke politiekorpsen in ons land hebben deze maand de re- cordhoeveelheid van 25.000 kilo illegaal vuurwerk in beslag geno men. Het spul werd geconfis queerd bij handelaren die te vroeg met de verkoop waren ge start of meer in huis hadden dan hun op grond van hun vergun ning was toegestaan. De helft van het afgevoerde knal- en spetterwerk komt bij handela ren in Noord-Brabant vandaan. Het wordt bewaard in een loods van een vuurwerkfabriek in Til burg die onder streng toezicht staat. In Enschede werd 5100 kilo opge slagen in een speciaal voor dit doel gehuurde bunker, uit de han del genomen. In Weiteveen in Drenthe trof de politie 1000 kilo vuurwerk aan in de slaapkamer van een man die een vergunning had voor slechts 50 kilo. In Den Haag en Amsterdam zijn niet meer illegale rotjes en vuurpijlen aangetroffen als vorig jaar. De Haagse politie stuitte, zoals ge meld, tot nu toe op slechts 100 kilo. Inmiddels hebben de Tweede Ka merleden Tilanus en Van der Mei (beiden CHU) evenals vorig jaar aan de ministers van volksgezond heid en van economische zaken gevraagd maatregelen te treffen die het mogelijk maken de contro le op de verkoop van gevaarlijk vuurwerk te intensiveren. Op de vragen van vórig jaar kregen de kamerleden als antwoord dat er al sprake is vah een intensivering. Volgens de heren Tilanus en Van der Mei is het effect hiervan ech ter gering. Zij willen dan ook dat er een landelijke regeling komt die het hele vuurwerkprobleem regelt. GEPENSIONEERDE HOOFDAGENT-RECHERCHEUR: (Van onze parlementaire redactie) HAAG Minister Van Aft (justitie) heeft vanmorgen dr. J. Scheffer laten weten, dat hij van diens bereidverklaring het onderzoek te leiden inzake de rechtspleging tussen 1945 1976 ten aanzien van Pieter Menten, geen gebruik zal maken. een communique deelde de bewindsman vanmorgen mee, dat tot zijn besluit is gekomen, omdat Scheffer in de afgelopen ;en „voorwerp is geworden van openbare discussies, zozeer zelfs de uitkomsten van het te plegen historisch-wetenschappelijk lerzoek al bij voorbaat in twijfel zullen worden getrokken". Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De historicus dr. Scheffer, aanvan kelijk door minister Van Agt aangezocht om een wetenschappelijk onderzoek in te stellen naar de zaak-Menten vanaf 1945, zou kort na de bevrijding niet alleen betrokken zijn geweest bij de vergel- dingsmoord op de koerierster Kitty v.d. Have, maar ook bij de liquidatie van de Duitse onder wijzer Kuntz. Deze nieuwe beschuldiging aan het adres van de oud-illegaal komt uit de mond van de in Schiedam wonende gepensioneerde hoofdagent-rechercheur Jan van den Ende, die na de bevrijding werkzaam was bij de Politieke Opsporingsdienst in Rotter dam, die toen onder leiding stond van mj\ Van Doorn, de huidige minister van CRM. Volgens Van den Ende werd de Duitse onderwij zer, die in de oorlog lange tijd ondergedoken had gezeten om zich te onttrekken aan dienst bij de Wehrmacht, in januari 1945 door de Duitse spion Van der Waals gearresteerd. Hij zou daarna, alt hans volgens de verzetsgroep waartoe Scheffer behoorde, aan de Duitsers een wapenopslagplaats van de illegaliteit hebben verraden. Kort na de bevrijding, nadat de groep-Scheffer de van ver raad verdachte koerierster Kitty v.d. Have had geliquideerd, volgde de liquidatie van Kuntz. De gepensioneerde hoofdagent-rechercheur Van den Ende vertelde ons vanmorgen, dat hij na de bevrijding betrokken is geweest bij het onderzoek naar zowel de moord op Kitty v.d. Have als op Kuntz. De verzetsstrijder Jos de Groot, in het verzet bekend als Jos de Killer, heeft tegenover hem bekend Kuntz door het hoofd te hebben' geschoten. Scheffer zou hierbij aanwezig zijn ge weest Jan v.d. Enden heeft de rapporten over deze affaires doorgegeven aan zijn chef. mr, Van Doorn. Wat die ermee gedaan heeft, is hem niet meer bekend. Volgens Jan v.d. Enden heeft de groep waartoe Scheffer behoorde in de laatste maanden van de oorlog ook nog talrijke liquidaties verricht. „In Rotterdam alleen al zijn van september 1944 tot de bevrijding zeker 126 Nederlanders en Duitsers door illegalen omgebracht", aldus Van den Ende. Feestelijk eten maakt dikker. Schaatsen is trimmen en trimmen maakt slank! inaf 1 januari iedere dinsdag- orgen van 9.30 tot 11.30 uur ider deskundige leiding dames- trjmciub udejaarsavond vanaf 17.00 ur gesloten. ieuwjaarsdag geopend vanaf 00 uur 's ochtends. TELEFOON 76.67.98 ALBERT ALS CLOWN De clown links van het mid den is prins Albert van Mona co en, geheel rechts, gekleed als schoonrijdster, is zijn zus ter prinses Caroline. Beiden traden op in een circusshow in Monaco ter gelegenheid van het derde circusfestival van Monaco. VERDUGT-TIEL VOORRECHTER ARNHEM (ANP) De officier van justitie in Arnhem, belast met milieu zaken, heeft besloten het chemisch be drijf Verdugt in Tiel strafrechtelijk te vervolgen wegens overtreding van de hinderwet. Het bedrijf zal zich tegen over de kantonrechter in Tiel moeten verantwoorden wegens het in werking hebben van een bedrijf of afdeling waarvoor geen vergunning bestond. Bovendien heeft het bedrijf gehandeld in strijd met de voorwaarden (het on middellijk melden van een calamiteit en het direct nemen van maatregelen). In de zomer ontsnapte uit het bedrijf, arseenhoudende stof. Bomen in de om geving verloren hun bladeren en omwo nenden klaagden over misselijkheid en duizeligheid. Bollenopslag Lisse door brand verwoest LISSE Een felle uitslaande brand heeft vanmorgen de bollenopslagplaats van P. Bakker uit Lisse in as gelegd. De schade wordt geraamd op enkele tonnen. Het vuur brak vanmorgen door onbekende oorzaak qit om kwart voor negen. Een half uur later gaven de te hulp geroepen brandweerlieden uit Lisse, Sassenheim en Leiden het sein „brand meester". De gehele voorraad bloembollen als de schuur op de hoek van de Herenweg en Akervoorde- laan werd verwoest. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. DEN BOSCH (ANP) In Den Bosch zijn vannacht twee broertjes van drie jaar en vijf maanden door een brand in hun woonhuis om het leven gekomen. De oorzaak van ge brand is de politie niet bekend. De ouders van de kinderen waren niet thuis toen de brand uitbrak. In Utrecht zijn vanochtend twee gezinnen dakloos geworden. Een etage werd volledig verwoest door een brand die rond drie uur vanochtend uitbrak. De bewoners konden zich ternauwernood in veiligheid stellen. De verdieping onder de uitgebrande etage liep een dermate grote waterschade op, dat ook deze woning niet meer kan worden gebruikt. In Groningen zijn, eveneens vanmorgen vroeg, twee huizen zo goed als geheel uitgebrand. Het vuur greep zeer snel om zich heen, waardoor ook drie andere panden door de vlammen werden aangetast. Evenals in Den Bosch en Utrecht is de oorzaak van de brand onbekend. Morgen 31 december (Oudejaarsdag) zullen onze kantoren om 15.00 uur gesloten zijn. Directie SYDNEY De Australische tennisveteraan Ken Rosewall steekt momenteel in een voor treffelijke vorm. Na overwinnin gen in het weekeinde op Arthur Ashe en Guillermo Vilas zege vierde Rosewall gisteren in Syd ney in de derde ronde herenen kelspel met 7—6 6—1 over de Amerikaan Marty Riessen. Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. ...als nieuw kwartaalabonnee van de adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: naam: adres: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar •antwoordnr 349. Leiden

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1