1976 TE KIJK Twee bronzen medailles Gelukkig was Enith Brigitha voor Ne derland aanwezig bij de Olympische Spelen. In haar een tje voegde zij, zo hard mogelijk zwemmend, twee bronzen medailles toe aan de magere oogst van Oranje. Opvallend l koninginnetje Een kus voor e koninginnetje. I dia Comaneci Roemenië haai 9 zulke gracieuze ti 9 ren uit in de Oly pische .turnzaal, alleen zij recht h 1 op de titel een v Montreals opv v lendste deel neme Zilver was meer dan veiwacht Goud ging in rook op voor Eric Swinkels. In figuurlijke betekenis dan. Het kleiduifje, dat geraakt moest worden, vloog sierlijk verder. Swinkels een illusie armer achterla tend. Toch was zijn zilver iets waar Holland nooit op had durven hopen. Huzarenstukje van Cubaan Olympische droom voorbij Deze momenten waren er ook in Montreal. Momenten, waarop sportmensen door de grond gaan van diepe teleurstelling. Heikki Hulkkonen, Finse deelnemer aan de moderne vijfkamp, smakt tegen de grond en wordt trouw gevolgd door zijn paard. Een Olympische droom is uit. Alberto Juantoreno kan niet alleen praten, maar ook lopen. Als geen ander, zo kan men weten nadat de Olympische 800 en 400 meter waren verwerkt. Twee keer won de Cubaan goud en schreef daarmee geschiedenis. Nog nooit haalde iemand zo'n huza renstukje uit. Politiek en sport niet meer te scheiden Atleten uit donker Afrika vallen mees tal al op door hun kleurrijke uitmon stering. Daar bleef het in Montreal niet bij. Massaal vertrok ken zij om daarmee te protesteren te gen Nieuw-Zeeland dat veel te goede contacten onder hield met Zuid-Afri- ka. En ook om zo doende de wereld een schrijnend pro bleem (dat van ras sendiscriminatie) te tonen. Politiek en sport zijn niet meer te scheiden. De af faire die het vertrek van Taiwan tot ge volg had, bewees dat al. De uittocht van de Afrikaanse landen onderstreep te het. De organisa toren zaten ermee. Onverwachte prestatie Zwaaien met een medaille. De waterpoloërs uit Nederland deden het uigebreid, nadat brons was veroverd. Ook al weer één van die onverwachte prestaties, die sport juist zo boeiend maken. De massale groet van de poloërs is ook bestemd voor coach Ivo Trumbic, de man achter het succes. Desillusie voor hockeyers Naast vreugde is er ook teleurstelling te beleven f topsport. De hockeyers ervoeren het op pijnlijke wijzt Na een glorieuze start hoopte men voorzichtig al op gou4 Het werd niets. In de strijd om de derde plaats, tod voor de hockeyers, verloor Nederlant

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18