1976 TE KIJK Felle protesten van duizenden scholieren en studenten in de Zuidafri- kaanse steden Soweto en Alexandra tegen de invoering van het Afrikaans op scholen leidden in juli en augustus tot bloedige opstanden. Ruim vierhonderd zwarte Afrikanen werden door het hardhandige optreden van de politie gedood. Koninklijke idylle in Zweden Koning Gustaf Adolf van Zweden trad in juni in het huwelijk met de Westduitse miljo nairsdochter Silvia Sommerlath. De Zweden werden ge confronteerd met nog een andere ver andering; de socia listen verloren voor het eerst sedert veertig jaar de ver kiezingen en ver dwenen uit de rege ring. ïarter brengt Democraten ■an macht De Verenigde Sta len kozen op 2 no vember een nieuwe president: Jimmy Carter, een pinda handelaar uit Plains Met zijn vi ce-president Walter Mondale begint Jimmy Carter een Democratisch be wind, nadat de Re publikeinen acht jaar in het Witte Huis hadden geze ten. Machtsstrijd na dood van Tsjoe en Mao De dood van pre mier Tsjoe En-Lai en van partijleider Mao Tse-toeng heb ben in China een strijd om de macht doen ontstaan. Als overwinnaar kwam Hoea Koea-feng uit de bus. Deze strijd om de macht ging gepaard met een felle campagne te gen de zogeheten Sjaghai-kongsi waartoe de weduwe van Mao, Tsjiang Tsjing ook behoor de. Tijdens betogin gen voor Hoea wer den poppen meege dragen, die de „Vier van Sjanghai" voorstelden. Van links naar rechts: Vao Wen-yuan, me vrouw Tsjiang Tsjing, Tsjang Tsjoeng-hoa en Wang Hoeng-wen. Taal drijft Soweto tot opstand Libanon slagveld van ideologieën Aartsbisschop beschuldigt het concilie Een man, die in kerkelijke kring de aandacht op zich gevestigd hield was de Franse aartsbis schop Marcel Le- febvre (71) door zijn verzet tegen beslui ten van het tweede Vaticaans concilie en de na-conciliaire kerk. Op 22 juli werd hij door paus Paulus uit zijn bis schoppelijke en priesterlijke func ties ontheven. Dertien maanden burgeroorlog heb ben van Libanon een triest slagveld gemaakt. Felle en meedogenloze straatgevechten herschiepen de ha ven- en hotelwijk van Beiroet in een complete ruïne. Half november trok een Arabisch vre- desleger, goeddeels bestaande uit Syri sche troepen het land binnen om een eind te maken aan de oorlog tussen christenen, mos lems en Palestijnen. Kissinger Een wervelende Amerikaanse minister van buitenlandse, dr. Henry Kissinger, vloog naar de brandhaarden van de wereld

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17