1976 TE KIJK V Leiding van Residentie- Orkest Jean Martinon, eer ste dirigent van het Residentie-Orkest, was na de Ameri kaanse tournee van 1975 niet meer op het podium ver schenen. Op 1 maart overleed hij aan een slopende ziekte. Een be kwaam opvolger werd gevonden in de persoon van Fer dinand Leitner, die eind oktober met élan zijn taak be gon. Johan Kaart, mis schien wel de po pulairste acteur van ons land, kon door langdurige ziekte nooit het afscheid van zijn publiek ne men zoals hij dat graag had gewild. Hij stierf op 77-jari- ge leeftijd. Meester gaf ring door Wim Kan maakte een jubileumtour nee omdat zijn ABC-cabaret veertig jaar bestond. De Oude Meester droeg bij die gele genheid de Louis Davidsring sinds 1954 in zijn bezit over aan Herman van Veen. Nooit echt afscheid Adriaan Roland Holst, de Prins der Nederlandse Dich ters, overleed op 88-jarige leeftijd. Tweemaal Rembrandt De Nederlandse musea werden twee Rembrandts rijker. Het Amsterdamse Rijksmuseum kocht een al bekend jeugdwerk aan, maar het Aartsbis schoppelijk Mu seum te Utrecht ontdekte het onbe kende „Doop van de Kamerling" dat straks een parel zal zijn in hef bezit van het Catharijne- convent. [iiii Ij Buil |m| riiiT V irei Ij- ■mi lus I Ongedacht was het sud het eerste j Sea Jazz veningen dall bleek aan I bij het publiel Festival op z'n Amerikaans Prins der dichters Succesvo jazzfeest Omdat de Verenig de Staten 200 jaar bestonden vierde Amerikaanse mu ziek hoogtij in het Holland Festival 1976. Artistiek werd het geen door slaand succes. Dat succes was er wel voor het openings concert door de New York Philhar monic dat onder leiding van de be faamde Leonard Bernstein grote be langstelling trok. Vorleden herleeft in films In Oost- en West- Nederland herleef den de oorlogsjaren dit jaar ten behoeve van de film. In De venter werd de Amerikaanse pro- duktie „Een brug te ver" gedraaid en, met name in Den Haag, kregen som mige mensen het te kwaad toen de be ruchte uniformen, laarzen en vlaggen weer te zien waren voor de verfilming van „Soldaat van Oranje". Beide films komen vol gend jaar klaar. Al dit jaar gereed was de belangrijke Ne derlandse film „Max Havelaar", een groot succes voor regisseur Fons Rademakers.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14