cidócSoutont De slopershamer in het Scheveningse Kur- haus: jarenlang was dat een schrikbeeld voor grote scharen verontruste monument- en Scheveningenminnaars. Maar toe'n de beuk dan eindelijk in „het hart van de badplaats" ging, slaakten diezelfde mensen een diepe zucht van verlichting. De sloopwerkzaamhe den waren immers niet, zoals men vroeger gevreesd had, voorboden van de vervanging van het Kurhaus door een modern badgasten paleis. Integendeel: ze maakten deel uit van een omvangrijke en kostbare (ruim 102 mil joen gulden) restauratie. Die restauratie omvat o m de versteviging van het middengedeelte met de karakteristieke koepel, vroeger een in zeer slechte bouwkun- Sloper aan 't werk in Kurhaus: schrikbeeld werd 'n hoopvol teken dige staat verkerend en brandgevaarlijk bouw sel. Daarmee is men inmiddels zo ongeveer gereed. De vleugels moesten helemaal met de grond gelijk gemaakt worden, om vervolgens weer in oude stijl opgetrokken te worden, zij het met iets andere raampartijen omdat men uit economische overwegingen een (hotel)verdie- ping extra gaat bouwen. In november werd voor die „nieuwe oude vleugels" de betonnen fundering gestort, waarna er aan weerszijde van het midden van het Kurhaus grote kranen verschenen, ten teken dat de wederopbouw van start was gegaan. Een hoopvol beeld; het hart van de „patiënt" Scheveningen klopt binnenkort weer als van ouds. „En", hopen de plannenmakers van gemeente en Bredero, „binnen enkele jaren zullen we ook de andere grote wonden, die Scheveningen de laatste decennia heeft opge lopen, genezen hebben." Brotherhood imponeerde op Songfestival Karakteristiek voor het in april in Den Haag gehou den Eurovisie Songfestival was dat het liedwerk van de verschillende groepen werd gelardeerd met een overdaad aan show De Britse Brotherhood of Man ging met het vaderliefde lied „Bewaar je kusjes voor mij" met de hoogste eer strijken. Ondanks de stormen rond de monarchie In tijden van nood leer je je vrienden kennen. Prins Bernhard heeft de betekenis van dit oude Nederlandse spreekwoord zowel pijnlijk als bemoedigend ervaren. De zakenprins moest toegeven „niet die zorgvuldigheid in acht te hebben genomen, die op grond van zijn kwetsbare functie als echtgenoot van de koningin en als prins der Nederlanden vereist is". Voor het oog van de wereld viel hij van het voetstuk, waarop hij uit hoofde van zijn functie was geplaatst. Golven van kritiek over spoelden hem. Maar sloegen stuk op de hechte fundering die het Oranjehuis voor velen toch nog is. Na de vloed kwam de eb. Ook nu geheel volgens de natuurwetten. De kabbelende sympathiegolfjes zwollen aan tot een waterval van aanhankelijkheid. Op Prins jesdag daalde deze als een weldadige septem- berregen neer op het balkon van het paleis aan het Lange Voorhout. Stralend middelpunt werd geheel tegen de traditie in de onttroonde prins. Niet alleen van de. het politiekordon doorbrekende, mensenmenigte. Ook van koningin en troonopvolgster. Hun tedere blikken maakten duidelijk, dat echtge noot en vader voor hen overeind zijn blijven staan. Ondanks de stormen die hij rond de monarchie had veroorzaakt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13