Belgié rouwt om dood van vo van Damme Misschien noemen ze me toernooibederver" Dubbel succes Rode Ster in volleybalstrijd Petrnousek leidt ijshockeyers naar vreemde" triomf jltletieitaient verongelukt wntt -t INTERLANCE ZAAN ROEMLOOS TENONDER Gelijkspel Liverpool WITSER CAZEMIER VERRAST IN DAMTOERNOOI datïiLhie.r 'S ?a" T" Jan Cazemier op weg naar een derde plaats. N - Nootdorp glijbaan tJt-j M Toppikeurs 5 april naar Hilversum Machtsgreep Zweedse jeugdschaker mislukt DERDE PLAATS PONDUS CUP )EELNEMERSLIJST iCHAATSSTRIJD Sportwereld Reijgersberg topschutter handbal jeugd „vUtnJJAU 30 DECEMLSEK 1976 LEIDSE COURAN" PAGINA 11 ÏEr, ««fflfe'sr s an onze correspondent). ca ïUSSEL De 22-jarige Bel- sche atleet Ivo van Damme, 0( e bij de jongste Olympische lr ielen in Montreal op de 800 ai i de 1500 meter een zilveren edaille won, is gisteren bij verkeersongeluk in Zuid- e ankrijk om het leven geko- ;t en. Ivo van Damme op de d rugweg na een trainings- I imp in Frankrijk raakte met jn auto nabij Orange op de {(ïrkeerde weghelft, waar hij ontaai in botsing kwam met n tegenligger. "an Damme die lid was van atletiekvereniging Daring Leuven, uit welke school >k Gaston Roelands en Emil- Puttemans afkomstig zijn, ond nog aan het begin van jn internationale carrière, ij was in dienst van het Bel- sch Olympisch Comité waar ij alle tijd kreeg om te trai- ;n. Zelf zei hij nog geen veer- en dagen geleden voor de elgische radio, dat hij zich ipsporter voelde en alles voor jn sport over had. vo van Damme werd niet op lag gedood. Hij was echter zo n de wrakstukken bekneld ge- TV-uitzending postume hulde BRUSSEL De Belgische televisie (Nederlands programma) heeft gisteravond het programma 'Superstars', waarin naast Guy Drut, Björn Borg, Hennie Kuiper en Raymond Poulidor ook Ivo van Damme meedeed, uitgezonden. De programmaleiding van de BRT. Had tevoren contact opgeno men met de familie van de verongelukte atleet. De nabestaanden stemden erin toe het programma uit te zenden als blijk van postume hulde. raakt, dat het ruim een uur duurde eer men hem kon bev rijden. Hij werd in allerijl naar een ziekenhuis in Orange vervoerd, waar hij enkele uren later overleed. De dood van Ivo van Damme heeft grote verslagenheid te weeg gebracht in Belgische sportkringen. „Het is een enorm verlies voor de Belgi sche atletiekbond. Zowel de atletiekbond als het Olym pisch comité van België zou den graag willen, dat bij alle sportgebeurtenissen in het ko mend weekeinde in België een minuut stilte in acht wordt genoemen. Met Ivo van Damme is een van 's werelds beste en zeker beloftevolste middenafstand slopers heegegaan. Tijden wa ren het slechts die hem inte resseerden. Medailles waren meegenomen, maar zijn grote wens was zijn naam op de internationale recordlijsten te krijgen. De blonde reus (1.91 meter) uit Veltem bij Leuven begon zijn sportieve loopbaan als (ama teur) voetballer bij Racing White in Brussel. Het werd snel duidelijk dat er voor hem een toekomst als atleet was weggelegd. De laatste loop van Ivo van Damme. De Belg bereidde zich in Vitroles. vlakbij Marseille, voor op het indoorseizoen. Op weg naar huis verongelukte de atleet, waar België z'n hoop op had gevestigd Het eerste grote succes liet niet lang op zich wachten. Op 15 augustus 1975 verbeterde Van Damme het Belgisch re cord op de 800 meter. Hij liep in Londen 1.45.6 en verwees daarmee de tijd van Roger Moens naar de archieven. In hetzelfde jaar verbeterde hij in Zürich het record opnieuw. Toch was Van Damme met zijn tijd van 1.45.31 niet hele maal tevreden. „Om in Mont real goud te winnen, zal ik onder 1.44 moeten lopen. En ,dat zal ik ook doen." Het was geen holle kreet. Van Damme liep op de Olympische piste onder de 1.44, maar zijn 1.43.83 was toch niet voldoen de voor het goud. Juantorena liep nog sneller (1.43.50) en s de Belg naar de twee de plaats. Ivo van Damme, die zich dit jaar verloofde met de Belgi sche atlete Rita Thijs, was de tweede grote middenafstand sloper, die in iets meer dan een jaar tijd bij een auto-onge luk om het leven kwam. Vorig jaar verongelukte de Ameri kaan Steve Prefontaine. (Van onze sportredactie) APELDOORN Rode Ster uit Praag is de grote winnaar ge worden van het internationale Ago-Dynamo volleybaltoernooi dat gisteren werd beëindigd. Zowel bij de dames als bij de heren toonde Rode Ster zich veruit de sterkste. Niet geheel tegen de verwachtingen. In de finale van de heren trad ftode Ster aan tegen Interlance Zaan. Een wedstrijd die eigen lijk een anti-climax was ten op zichte van het volleybalgeweld, dat de bomvolle sporthal Mheenpark in de afgelopen drie dagen had beleefd. Interlance/- Zaan was volkomen kansloos en ging met sprekende cijfers 15- 12, 15-9 en 15-9 roemloos tenon- der. Niettemin betekende het een toch fraaie tweede plaats voor Interlance/Zaan vóór een sterke ploeg als het officieuze Hongaarse team spelend onder de naam Boedapest, dat derde werd. Bij de dames was de finale eveneens een Nederlands/Hon gaarse aangelegenheid. Van Houten V.C.H. trad aan tegen Rode Ster en dat leverde een zege op voor de dames uit Praag. De setstanden waren 7-15, 15-7, 9-15 en 10-15. Van Houten gaf in de eerste twee sets bijzonder goed partij, maar kon daarna het hoge tempo niet meer volgen. Ook de dames dus toch een tweede plaats in een bijzonder sterk gezelschap. Het totale aan tal toeschouwers over deze drie volleybaldagen was ruim 9.000, hetgeen voor een volleybaleven ement uitzonderlijk hoog mag worden genoemd. Overige uitslagen: Dames: om de zevende plaats: Zawisza (Pol) - Tatran (Tsj) 2-0 (15-8, 15-9); Mladost (Joe) - Tatran 1-2 (15-11, 10-15, 5-15); Zawisza - Mladost 2-1 (15-6, 5-15, 15-6). Om de vijfde plaats: Liberec (Tsj) - Dynamo Apeldoorn 3-1 (15-12, 14-16, 16-14, 15-10). Om de derde plaats: Spartacus (Hon) - Tungsram (Hon) 1-3 (2-15, 15-17, 15-6, 9-15). Eindstand: 1. Rode Ster, 2. Van Hou ten V.C.H., 3. Tungsram, 4 Sparta cus, 5. Liberec, 6. Dynamo, 7. Zawis za, 8. Tatran, 9. Mladost. Heren: Om de zevende plaats: Dynamo Apeldoorn - HSV (WDL) 3-2 (11-15, 6-15,15-13, 15-12, 15-13). Om de vijfde plaats: Stal Mielec (Pol) - Deltalloyd (Ned) 1-3 (3-15, 8-15, 15-8, 13-15). Om de derde plaats: Mladost (Joe) - Boedapest 1-3 (13-15, 15-7, 10-15, 8-15). Eindstand: 1. Rode Ster, 2. Interlan ce Zaan, 3. Boedapest, 4. Mladost, 5. Deltalloyd. 6. Stal Mielec, 7. Dyna mo. 8. HSV. LONDEN In de Engelse voetballeague heeft koploper Liverpool gisteren een punt verloren. De uitwedstrijd tegen Manchester City eindigde in 1-1. Everton speelde voor eigen pubüek gelijk tegen Middlesborough: 2-2. Leeds United won in Sunderland met 1-0. STERDAM Het Suikerdamtoernooi in Amsterdam is het zoveelste bewijs jrden van de klasse van Harm Wiers- IDe Fries speelde geen zwakke partij deed het slechts in de laatste twee rustig aan, toen hij al zeker was van eerste plaats. Wiersma sloot het toernooi teren af met een puntendeling tegen Jali die hierdoor als derde eindigde. I Zwitser moet deze plaats nog delen met pa Sy, die door een goede overwinning Carlo Smith nog net naast Cazemier lam. De eervolle tweede plaats achter de alle opzichten als een grootmeester dam- jnde Wiersma bleef voor Han Jansen, die Fransman Michel Hisard resoluut naar nederlaag speelde. ïreldkampioen Wiersma vertelde dat hij op deze strijd slecht had voorbereid: ben eigenlijk wel een beetje verbaasd Br mijn overwinning. Het toernooi was wel goed bezet, maar met bijvoorbeeld als Tsjecholev en eventueel Gant- uit Rusland erbij, zou het natuurlijk sterker geweest zijn. De Surinamer hoorde nog niet in de grootmees- thuis". Wiersma vond het jammer t de Afrikanen, de laatste jaren sterk in komst, geen beter resultaat hadden be- ald. ..En ik was vanPhuis9gegaan me, de gedachte et mijn spel. Ik ben van huis gegaan met gedachte om van de laatste plaats weg blijven", zei de Zwitser. „Misschien noe- en ze mij een toernooibederver, want ik aakte in de achtste ronde een einde aan van de laatste plaats weg te blijven." de spanning door Jansen te verslaan". Caze mier merkte nog op dat het toernooi naar zijn mening een groot overwinnaar heeft opgeleverd. De strijd om het jeugdwereldkampioen- schap werd na een spannende strijd tenslot te beslist ten gunste van de zestienjarige Rus Skliarov. Aanvankelijk had de een jaar ou dere Victor Galperin uit Israël de beste kansen, maar hij verloor in de voorlaatste ronde van de ex-titelhouder Geert van Aal ten. De Nederlander, die slecht was gestart (twee nederlagen), is goed teruggekomen. Hij eindigde op de tweede plaats samen met Galperin en de zestienjarige Jos Stokkel, die op een uitstekend toernooi kan terugzien. De Russische Jelena Michailovskaja werd voor de derde keer in successie wereldkam pioene. Zij verdedigde haar titel met furore en was onbetwist de sterkste speelster. De Wormerveerse Barbara Graas kwam zeer knap op de met de Russische-speelster Tra- wina gedeelde tweede plaats. Uitslagen - GROOTMEESTERGROEP: ELFDE RONDE: Clerc (Nex)-Soumaoro (Mali) 1-1; Caze mier (Zwi)-Wiersma (Ned) 1-1, N'Diaye (Mali)-Bron- string (Ned) 0-2; Sy (Sen)-Smith (Vst) 2-0, Hisard (FraVJansen (Ned) 0-2; Ba (Sen)-Overman (Sur) 2-0. EINDSTAND: 1 Wiersma 18 punten, 2 Jansen 16, 3 Sy en Cazemier 13, 5 Clerc 15, 5 Ba, Hisard en Bronstring 11, 9 Smith 9, 10 Soumaoro en N'Diaye 7, 12 Overman 4. EINDSTAND MEESTERGROEP: 1 Van der Wal (Ned) 17 punten, 2 Brouwers en Hooyberg (beiden Ned.) 12, 4 Issalene 9, 5 Houngou en Biaganti 8. WERELDKAMPIOENSCHAP DAMES: TIENDE RONDE: Plaatsen een tot en met vier; Trawina (Rus)-Graas Ned) 2-0, Michailovskaja (Rus)-Poepjes (Ned) 2-0. EINDSTAND: 1 Michailovskaja 10 punten, 2 Graas en Trawina 14, 4 Poepjes 10, 5 Geurts (Ned) 12 (verliezersgroep). EINDSTAND WK JEUGD: 1 Skliarov (Rus) 15 punten, 2 Galperin (Rus), Van Aalten (Ned) en Stokkel (Ned) 13, 5 Berends (Ned) 12. Ook de vrachtwagen, die giste ren af en aan reed op de Noot- dorpse draversbaan kon een his torische gebeurtenis niet voorko men. Voor het eerst sinds haar bestaan werd de accommodatie afgekeurd. Natuurlijk was sneeuw spelbreker op de West- landse baan. Voor eigenaar, trai ner. pikeur en totalisator bete kende het een behoorlijke strop. De „schavende" vrachtwagen probeerde nog te redden wat er te redden viel, maar veranderde de koersbaan in een glijbaan. RECKLINGHAUSEN Het Europees kam pioenschap voor pikeurs zal volgend jaar in dertig koersen worden beslist. Op 5 april is Hilversum aan de beurt met zes koersen. Voor Nederland is Jan Wagenaar startge rechtigd. Verder worden de nationale kampioenen van Finland, Noorwegen, Zweden, Denemar ken, Italië, België, Frankrijk, Oostenrijk, Hongarije en Rusland uitgenodigd. De West duitser Rolf Dautzenberg is titelverdediger. De eerste drie pikeurs plaatsen zich voor de strijd om de wereldtitel, die van 24 april af' in 25 koersen wordt gehouden. Verder zullen aan deze serie deelnemen een Canadees, een Amerikaan, een Nieuwzeelander, de Austra lische titelverdediger Keith Adeleion en de Australische kampioen. Het programma voor het Europees kam pioenschap ziet er als volgt uit: 2 april: Dinslaken vijf koersen, 3 april: Wenen vijf koersen, 5 april: Hilversum zes koersen, 8 april: Axevalla vier koersen, 9 april: Billund vijf koersen, 11 april: Pori vijf koersen. Het programma voor de wereldtitel is: 24 april: Recklinghausen zes koersen, 25 april: Parijs een koers, 28 april: Gelsenkirchen zes koersen, 30 april: Oslo zes koersen, 1 mei: Berlijn zes koersen. RONINGEN Ook de Zweed Harry Schussler heeft Eugeny ladimirov niet kunnen stoppen in diens opmars naar de Europe- en wereldtitel schaken voor jeugd. Schussler kon de Rus in achtste ronde van het toernooi in Groningen slechts vertragen, e Zweed had weliswaar voortdurend het initiatief, maar hij zag :en kans door de ook nu weer knap opgebouwde verdediging in Vladimirov heen te breken. Door de remise bleef het verschil issen beiden een punt. chussler heeft inmiddels de Tsjech Ftacnic naast zich gekregen, won in een gedegen partij overtuigend van de Cubaan Vera, ie na een verrassend goede start sterk is teruggevallen. Ook de merikaan Diesen komt vermoedelijk op zes punten en daarmee de gedeelde tweede plaats. De Nederlander Egmond won de partij uit de zevende ronde van de Belg Tonoli, maar zijn duel uit de achtste ronde. Een voorbeeld dat door Baart werd. •SSEN De volledige lijst van eelnemers ^n de Nederlandse chaatskampïöenschappen op 8 R 9 januari te Assen ziet er als olgt uit: 'ames: Marjan van Dalen, An- ie Borckink, Gonny Brouwer, dke Heslinga, Christa Jaars- )a, Jeltje Jansma-Heslinga, Sij- ie van der Lende, Klaske feyer, Ineke Pepping, Margriet 'omper, Haitske Pijlman, Joke an Rijssel, Ina Steenbruggen, ïerda Volmer, Sophie Westen- 'toek, Anneke Zeinstra. Sprinters: Jan Bazen, Eppie Bleeker, Lieuwe de Boer, Piet de Boer, Berend Cazemier, Miel Govaert, Gerke Hadders, Henk Hospes, Bert de Jong, André Kraayeveld, Sies Uilkema, Jos Valentijn. All-rounders: Albert Ananias, Jan Boere, Jan Derksen, Daan Gompen, John Hanemaayer, Jan Heida, Hans van Helden, Peter van de Kant, piet Kleine, Hermanus Moek, Johnny Oidt, Ab Overdevest, Joop Pasman, Rien de Roon, Lambert Vos, Klaas Vriend. KOPENHAGEN Het Nederlandse ijshoc- keyteam heeft gisteren tijdens het toernooi om de Pondus Cup in Kopenhagen gewon nen van Engeland met 155. De periode standen waren 4—4, 21, 90. Het scoreverloop was als volgt: Hester 0—1, Jack de Heer 1—1, Larry van Wieren 2—1, Reilly 2—2, Hester 23, Koopmans 3—3, Kinmond 34, Jack de Heer 44, Reilly 45, Leo Koopmans 55, Johnny McDonald 6—5, George Petrnousek 7—5 en 8—5, Jan Jansen 9—5, George Petrnousek 10—5, Leo Koopmans 11—5, Jan Jansen 12—5, Guus Bakker 13—5, Jos Bles 14—5, Jack de Heer 15—5. Er waren 100 toeschouwers. De wedstrijd kende een vreemd verloop. In de eerste twee periodes wees niets erop, dat Nederland op een grote overwinning afging.' Bij de stand 45 stokte het ritme bij Enge land en kon Nederland uitlopen. Engeland zag tevens een man voor tien minuten op de strafbank zitten na een vechtpartij. On der leiding van de goed spelende Petrnousek profiteerde Oranje hiervan en werd het verschil op tien punten gebracht. In de laatste wedstrijd speelde Denemarken en Noorwegen tegen elkaar gelijk: 3—3. De periodestanden waren 20, 1—0. 0—3. Noor wegen werd door dit resultaat winnaar van het toernooi. Het doelsaldo van de Noren was veel beter. Eindstand: Noorwegen 3 2 1 0 5 309 Denemarken 3 2 1 0 5 1910 Nederland 3 1 0 2 2 24—20 Engeland 3 0 0 3 0 9-43 Nederland heeft gisteren het vierlanden toernooi voor jeugdploegen in Jaca gewon nen. Het Nederlandse team won de laatste wedstrijd van Spanje met 13—3 (5—0, 4—3, 4—0). Nederland moest met tien doelpunten verschil winnen, omdat de Westduitsers in de wedstrijd tegen België hadden uitge-' haald: 18—2. Voor Nederland scoorden Sa- raber (3), Van Heumen (3), Pekink (2), Jongs- ma (2), Brok, Meyer en Wilms. De ijshockey ploeg van Rusland heeft zijn eerste overwinning tijdens een toernee door de Verenigde Staten behaald. De Russen wonnen in Cincinnati van de Cincinnati Stingers met 7—5. Topscorer was Vladimir Petrov, die drie doelpunten maakte. Het eerste duel hadden de Russen verloren van de Hartford Whalers met 5—2. Een dag eerder werd hij nog door de scheids rechter naar de kleedkamers gestuurd, gisteren echter was George Petrnousek de grote man achter de grote triomf van Nederland. In het toernooi om de Spenglercup in Davos heeft Finland gewonnen van de b-ploeg van Tsjechoslowakije met 4—1. Zweden zegevierde in het ijshockeytoernooi om het wereldkampioenschap jeugd in Banska Bystrica (Tsj) over Polen met 6—5. DEN HAAGVier Nederland se tafeltennissers zullen deelne men aan een reeks wedstrijden in Tel Aviv van 3 tot en met 8 januari 1977. De ploeg bestaat uit: Bert van der Helm, Hans Lingen, Han Gootzen en Jaap van Spanje. MAASTRICHT Eerste divi sieclub MW heeft gisteravond een vriendschappelijke wed strijd tegen Roda JC gewonnen met 2—1. Bij de rust leidde MW met 1—0 door een treffer van Brokamp. Nelemans scoor de in de 83e minuut 20. Kol- ding maakte drie minuten later het doelpunt voor Roda. NEW YORK Jimmy Conners heeft het bijna afgelopen jaar het meeste verdiend met tennis. De Amerikaan vergaarde met zijn prestaties 687.335 dollar (1.800.000 gulden.) Op de lijst van de dames neemt de Nederlandse Betty Stöve de zevende plaats in met 88.358 dol lar. DEN HAAG - Het Nederlandse herenhockeyteam gaat in juli op tournee door Canada. In de pe riode van 1 tot en met 18 juli zullen vermoedelijk tien wed strijden worden gespeeld. Amersfoort De meisjeszwem ploeg van AZC heeft gisteren met een tijd van 10.539 een Ne derlands aspiranten- en dames record gevestigd op de 10 x 100 meter vrije slag. BREDA Het Nederlandse mi litaire voetbalelftal heeft gister avond in Breda gelijkgespeeld met 1—1 tegen eredivisieclub NAC. UTRECHT Het Nederlands handbaljeugdteam heeft gister avond in Utrecht met 16-14 ge wonnen van Jong Israël. Neder land begon goed en nam een voorsprong van 3-0. Pas daarna konden de Israeli, die het afge lopen weekeinde het kersttoer nooi in Utrecht wonnen en dinsdag Jong Oranje versloegen met 15-14, tegenscoren. Bij de rust was de stand 9-7 in het voordeel van Nederland. Het uit het veld sturen van Prevot gaf Israël de kans dichterbij te komen. Nederland bleef echter aan de goede kant van de score: 16-14. Beringer (Olympia Henge lo) en Reijgersberg (V.d. Voort Quintus) waren de beste schut ters met elk drie doelpunten. Basketbalmeisjes op laatste plaats SINT SERVAAS De Neder landse meisjesbasketbalploeg is gisteren laatste geworden in het toernooi in Sint Servaas. Nederland verloor van West- Duitsland met 73-57 (28-40). De meeste punten voor Neder land kwamen van Bieze (19), Bosch (16). en Blangé (8). Het toernooi werd gewonnen door Frankrijk, dat in de finale Bel gië versloeg met 58-56 (32-21).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11