z, DIT .TAAR 172 KILO HEROINE ONDERSCHEPT Jonden weigeren ensgezind gesprek iet VMF-Stork Plus'n fijn boek vanf 14,90 gtatis voor de gulle gever. aak Meuten trok meeste belangstelling f>P Ex-SS'er Loyen in beroep bij Hoge Raad Leeuwardense 'Linnaeusmoord' ontrafeld Vissen in de winter: om warm van te worden De eerste 26 weken van het nieuwe jaar elke week een kado in de bus.'tlseen halfjaar-abonnement op Mix. vinden het een t stopt Politie slaat handen ineen Jaar cel voor roof twee ton bij Maxis 'met het oog op ment week 53-31 december7S aMnneeslgutdfln BeppieNooyhad loveelverdriet nietverfónd! Wist u dat de koningin zó 2!ümgkonzijn! MartineBylkan met'nglimladi veelverbergen Maar dat is een fijn kado: een half jaar lang, 26 maal het leesplezier van MIX. Om elke week opnieuw uren zoet mee te zijn. Dat zijn dus 26 blije gezichten. Plezieriger kan het nijuwe jaar niet beginnen. Voor u. Of voor 'n ander. En 't kost maar f 26,-. Aan wie u dat halfjaar abonnement ook geeft, zelfs al is het aan uzelf, toch krijgt u altijd het boek 'Naderbij', met 49 fascinerende portretten van en door bekende Nederlanders (van Albert Mol tot Toon Her mans, van Vera Beths tot Johnny Kraaykamp, van Wil lem van Hanegem tot Conny Stuart). Met prachtige foto's van George Verkuil. Dat boek kost in de winkel f 14,90. U krijgt het voor niks. Van MIX. Ik geef 26 weken lang, elke week opnieuw, het leesplezier van MIX kado aan: mezelf 'n ander Ik betaal na ontvangst van de acceptgirokaart. De gelukkige heet: Handtekening: En dat mooie boek is voor mij. Gratis. Knip de bon uit, en stuur hem in een open envelop naar: MIX, Antwoordnummer 383, Haarlem. Een postzegel is niet nodig. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse politie heeft dit jaar 172 kilo heroïne in beslag genomen. Dat is bijna drie keer zoveel als in 1975 toen 60 kilo werd onderschept. In Nederland zijn aan het gebruik van hard drugs dit jaar tot nu toe 27 mensen overleden. Onder hen waren tien Nederlanders. Vooral in het laatste kwartaal van het lopende jaar zijn grote heroïne-vangsten gedaan. Eind november werd in een in ternationale trein op het traject Rheine- Hengelo een hoeveelheid van 15 kilo her oïne ontdekt. Het spul zat in een koffer van twee Chinezen. Zij liepen tegen de lamp tijdens een routine-controle. Enkele dagen daarna trof de politie 16 kilo heroï ne aan in de koffers van twee andere Chinezen die per taxi via de grenspost Wernhout vanuit België Nederland pro beerden binnen te komen. In Amsterdam greep de politie 21 december nog twee Chinezen in de kraag die in hun auto vijf kilo heroïne vervoerden. De Nederlandse politie onderschepte het afgelopen jaar ruim tienduizend kilo soft drugs, voornamelijk hasjiesj en daar naast hasjolie en marihuana. De grootste hoeveelheid hasj ooit in Nederland aan getroffen werd eind november in Helle- voetsluis in beslag genomen. Het betrof een partij van 3500 kilo ter waarde van 12 miljoen gulden die door twee Neder landers in een auto werd vervoerd. !tel SDAG 28 DECEMBER 1976 (Van onze radio- en tv-redactie) LVERSUM In het bijna Hierna volgden aardbevingen/- relopen jaar heeft de zaak- natuurrampen met 10 pet.; gij- 'nten de gemoederen het zeling Zuid-Molukkers 8 pet.; eest bezig gehouden. Dit abortus 5 pet.; vliegtuigkapin- ijkt uit een onderzoek, dat gen 4 pet. en presidentsverkie- )S-tv heeft laten verrichten zingen in de VS 3,5 pet. Bij n behoeve van een samen- deze cijfers dient echter wel tting van de hoogtepunten aangetekend te worden, dat 11976. dit onderzoek naar de interes- j de spontane vraag wat de se plaats had in de periode ensen het meest had bezigge- waarin de zaak-Menten volop luden, antwoordde ruim 44 speelde. Opvallend is overi- t Menten. Op de tweede gens ook, dat een kwart der aats kwam de Lockhead-af- ondervraagden zei geen enkel ire met ruim 12 pet. onderwerp te kunnen noemen. ROERMOND De 58-jarige Limburgse fabrieksarbeider en ex- SS'er Hans Loyen, die door de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Roermond op 14 december werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, heeft tegen dit vonnis cassatie (be roep) aangetekend bij de Hoge Raad in Den Haag. Volgens de raadslieden van Loyen bezit de Nederlandse rechter geen rechtsmacht om hun cliënt te berechten. De advocaten zijn van mening, dat Loyen zijn Nederlanderschap heeft verloren door tijdens de oorlog in dienst te treden bij de Duitse Waffen-SS. Bovendien, zo luidt hun argumentatie, zijn de feiten buiten Neder land gepleegd tegen niet Nederlanders en is geen Nederlands belang geschaad. Dit verweer werd door de Roermondse rechtbank verworpen en Loyen werd conform de eis veroordeeld tot leven slang wegens zijn oorlogsmisdaden, „op weerzinwekkende wijze" gepleegd in het concentratiekamp in het Russische Brobuisk. De Hoge Raad in Den Haag moet nu in dit uitzonderingsgeval bezien of de wet goed is toegepast en ook zal hij zijn oordeel moeten geven over de strafmaat. Op de Hoge Raad is namelijk de rechtsmacht overgegaan van de Bijzondere Raad van Cassatie die na de oorlog, ten tijde van de bijzonder rechtspleging, was ingesteld. LEEUWARDEN (ANP) - De zogenaamde „Linnaeusmoord" is door de politie van Leeuwar den opgelost. De 27-jarige G. H. W. uit Leeuwarden heeft tij dens het afgelopen weekeinde aan de recherche van Leeuwar den bekend dat hij op eerste Paasdag 1975 de 38-jarige met selaar Anne Boonstra uit de Friese hoofdstad met een mes steek om het leven heeft ge bracht. De man was op 16 december van dit jaar gearresteerd omdat hij met de politie over het- moordwapen had gesproken. Zijn verhaal was toen dat de 38-jarige K. S. uit Leeuwarden met dat mes zijn buurman Boonstra om het leven had ge bracht. K. S. werd wel aange- ïouden maar is inmiddels weer ip vrije voeten gesteld. Tenslotte vertelde de dader wat ich werkelijk had afgespeeld. Toen hij op eerste Paasdag op de hoek van de Linnaeusstraat en de F.C. Donderstraat in Leeuwarden wilde oversteken, werd hij bijna omver gereden door een auto waarin Boonstra met een vriend zat. Naar het verhaal van W. stapte Boonstra uit de auto en hij zou daarbij dreigementen hebben geuit Hie rop had W. geantwoord: „Pas op, ik heb iets bij me". Hij trok zijn mes en toen Boonstra nog een stap dichterbij kwam stak hij toe. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Algemeen Christelijke Politiefederatie zal op 4 januari 1977 een feit wor den. In deze nieuwe federatie zullen de Bond van Christelijke Politieambtenaren in Neder land en de katholieke politie bond St Michaël gaan samen werken. Bij de start zal de fede ratie ruim 17.000 leden tellen en zich aansluiten bij het Christe lijk Nationaal Vakverbond (CNV). De Algemeen Christelijke Poli tiefederatie zal op 4 januari in het Jaarbeurscongrescentrum in Utrecht officeel ten doop wor den gehouden, waarbij onder meer minister Van Agt (Justi tie), de heer Vonhoff (burge meester van Utrecht) en de heer Lanser (voorzitter van het CNV) aanwezig zullen zijn. agent S. A. uit de hoofdstad door de rechtbank in Amster dam tegen zich eisen. De man had eind juli van dit jaar bij het grootwinkelbedrijfv Maxis in Muiden ruim twee ton uit de kas meegenomen. Hij was nog maar een zeer korte tijd bij het bedrijf werkzaam. Toen hij een maand na de verduistering in Zwitserland werd aangehou den, was het geld bijna op. LEIDSE COURANT Dnger AMSTERDAM (ANP) - Een jaar gevangenisstraf met aftrek bporde gisteren de advertentie- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Als de thermo meter 's nachts een paar keer onder nul is geweest, is het net of het gedragspatroon van de vissen verandert. Het is geen stelling die we ooit in een proef schrift zijn tegengekomen, laat staan dat we zelf die regels tot een dogma willen verklaren, maar een feit is dat met name de blankvoorn zich iets anders gaat opstellen. In 't algemeen is het wel zo, dat de vangstkansen van bijvoor beeld brasem of karper met het toenemen van de winterse tem peraturen slechter te genaken zijn. Het voedselpatroon van de dieren wijzigt door de omstan digheden, terwijl de eetlust af neemt. Snoek en snoekbaars blijven jagen, maar elke sport visser zal u kunnen zeggen dat het in de echte winterse maan den niet altijd even gemakkelijk is om aanbeet te krijgen van deze roofdieren. Brasem en zeelt schijnen dan helemaal uit het water verdwenen te zijn Alleen de voorns blijken door hun winterse gedrag toch nog in staat te zijn de sportvissers te behagen. Naarmate de vorst toe neemt trekken ze samen op in scholen en presteren het daarbij ook nog behoorlijk selectief te zijn: grootte bij grootte. Jaar klas bij jaarklas. Juist in deze dagen zoeken ze de diepere ge deelten op en zoeken daar sa men naar voedsel. Ze zijn met weinig tevreden. Tuigklaar Bij dit alles moet natuurlijk ook even de toevoeging dat het ge drag/van de sportvissers zich door de koude ook laat verande ren: er wordt minder vaak naar de hengel gegrepen. Het vissen aan de waterkant in deze dagen vereist aanpassing, dobbertjes en haakjes moet zoveel mogelijk thuis achter de warme kachel gebeuren. Wie meent deze dagen de moed te hebben naar de waterkant te gaan, moet dat doen met een tuigklare hengel. Als hij bij de waterkant komt moet het alleen nog een kwestie zijn van: hengel uitschuiven, simmetje aan top bevestigen, aas aan haakje knijpen en diep te vaststellen. Meer zouden de verkleumde handen niet kunnen verdragen. Om diezelfde reden is het verstandig thuis een reser- vesnoer te maken, zodat bij ver lies van haak meteen op ander materiaal kan worden overge stapt. Wie al deze zaken van te voren een beetje regelt en met overleg te werk gaag bij het kleden (sokken, klompen, pyja mabroek, moffen enz.) kan aan het vissen een paar warme uren beleven. Waar? Het vissen naar grote voorn ver eist het zoeken van een deugde lijk stekkie. Ze zitten namelijk niet overal. Wie het geluk heeft toestemming te krijgen voor het vissen in een jachthaven moet dat altijd proberen, want het is vrijwel zeker dat de voorn in deze uitgebaggerde inhammen „beschutting" zoekt. Over het algemeen is het zo dat de voorn naar diepe plekken verhuist. Het is moeilijk om advies te geven over de wijze van bevis sing van voorn. Meestal zal men de vaste hengel kiezen en dan is het gebruik van licht mate riaal 't meest boeiend. Het zal wellicht ook het meeste effekt sorteren, zo is onze ervaring. De keuze van het nylon moet tussen 8/100 en 12/100. Wie zeker weet dat er op zijn stekkie knapen zitten van boven de dertig centi meter, doet er goed aan in elk geval erg voorzichtig te zijn. Voor de keuze van de dobber is het duidelijk dat we een pen moeten hebben die duidelijk re gistreert: de aanbeet van de half in winterslaap gesufte voorn is erg voor zichtig. Spelingen van de pen tot 3 of 4 millimeter ECHT ANP Evenals de industriebonden NKV en NVV hebben de industriebond van CNV en de Unie BLHP vandaag geweigerd te nemen aan een gesprek met de direktie VMF-Stork over de voorgenomen collectieve lagen. Deze ontslagen zijn, aldus de medede en van de direktie vorige week, noodzakelijk wege de slechte positie in de gieterijen te icht en Hengelo. iveigering van de bonden om overleg te voeren it voort uit de mededelingen van de direktie, nog dit jaar, dat wil zeggen vóór 31 december, de ontslagen beslist moet worden. De nieuwe collectief ontslag schrijft echter voor, dat de e ontslagaanvragen minstens een maand tevo- moeten worden aangemeld bij het gewestelijk eidsbureau. Volgens eerdere mededelingen van de direktie zouden 550 personeelsleden ontslagen moeten wor den. Intussen heeft zij laten weten, dat zij, on danks de weigering tot een gesprek door de bonden de ontslagprocedure nog deze week op gang wil brengen. Het ministerie van Economische Zaken heeft nog geen besluit genomen over de aanvrage van VMF- Stork om financiële steun. Deze steun is vorige week aangevraagd, waarna in de Tweede Kamer minister Lubbers mededeelde verbijsterd te zijn door de berichten over de massale ontslagen bij het concern. De direktie heeft gisteren nadrukke lijk ontkend het ministerie onder druk te willen zetten via de ontslagprocedure bij het arbeidsbu reau. Tien jaar D'66 Geen padvindersgroet, maar de begroeting tussen D'66-voorzitter Glastra van Loon en zijn fractievoorzitt Terlouw (rechts) gisteravond in het Amsterdamse hotel Krasnapolsky. waar feestelijk werd herdacht dat tic jaar geleden de partij werd opgericht. De heer Glastra van Loon kon met zijn rechterhand geen handji schudden omdat deze wegens een verwonding dik in het verband zat. moeten gezien worden. De ei genlijke aanbeet het moment van aantikken is definitief gebiedend: wie dan niet tikt mist onherroepelijkWie dit allemaal zo leest, zal het ook duidelijk zijn dat de afstelling het uitloden nauwkeurig moet gebeuren. Het loodgewicht moet het drijflichaam van de dobbel helemaal ondertrekken zodat alleen nog het puntje van de antenne zichtbaar is (dat doet u thuis allemaal even in een emmer met water in de gevulde badkuip of lavet De keuze valt op een erg lichte dobber met grote antenne. Het is uiteraard geen wet van Me den en Perzen, maar hoe lichter men vist, des te beter het is. In dit verband is het gebruik van het zongeaamde stylelood aan te bevelen. Men kan daarmee een dobber uiterst nauwkeurig af zinken. Het gebruik van een stoeltje mag bij deze visserij, maar de hengelsteun kan wel thuisblij ven. De opslag moet namelijk altijd zo klein mogelijk worden gehouden, omdat het zetten van de haak moet gebeuren in een fractie van een seconde. Deze haak vereist ook enige nadere toelichting. Haakje nummer tien van de wijde limerick is eigen lijk de „enige echte". Op die Tips voor het knopen: 1 en 2 voor het vastmaken van twee uiteinden, 3 voor het vastmaken van een wastel, 4 knoop voor een lus. 5 vastmaken aan een haak met oog en 6 vastmaken van een haak zonder oog. haak moet een zo vers mogelijk broodpluimpje geknepen wor den of een zacht deeg. En als dat allemaal klaar is en we hebben het voor elkaar dan kunnen we tussen negen uur 's morgens en vier uur 's mid dags enkele prachtige visuurtjes beleven.In deze kleine wereld van niet meer dan een paar hengeldelen lang kan er zich dan heel wat afspelen. De voor zichtige en aarzelende aanbeet doet de aanvankelijke visser nauwelijks iets vermoeden, maar.als de aanslag raak is, breekt de hel los. Het is alsof de vis een electrische schok krijgt. Hij schiet met een vaart van een supersonische duikboot weg en doet de hengeltop gra cieus buigen. De blankvoom geeft zich niet snel gewonnen. Werkelijk, het is een belevenis om warm van te worden. MARINUS DE BOER

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9