aoedi-Arabié trekt geen uit lagere olieprijs loea wil radicalen inder duim houden aticaan en Zaire Ikomen tot elkaar POLITIEBRIGADE IN PADUA OP PRIVÉ STRAFEXPEDITIES Thuis met vijfling 1 Kostbare paarden dood gereden Priesterambt vrouw „onredelijke eis" KERK IN CHILI WIJST JUNTA AF SDAG 28 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT HjN (ANP) Saoedi-Arabië heeft de van de Organisatie van Olie >rende Landen (OPEC) beloofd zijn tie van ruwe olie niet willekeurig te 5|'vergroten om voordeel te trekken ||et bestaan van twee officiële basi- 'n voor olie uit de OPEC-landen. De g>en secretaris van de organisatie, M. ||ide, heeft dit gisteren meegedeeld. S!| dat alle leden van de organisatie er [nende maanden voor zullen waken jelen te nemen die de wereldmarkt ||uwe olie zouden kunnen verstoren of solidariteit binnen de OPEC in gevaar Hij achtte het niet uitgesloten dat voor juli nog zal worden besloten tot een extra ministersconferentie over de olieprij zen, mocht de behoefte daaraan zich voor doen. Zoals gemeld hebben elf van de dertien OPEC-leden besloten hun basisprijs van ru we olie per 1 januari met tien procent te verhogen en per 1 juli nogmaals met vijf procent. Een vat olie van standaardkwaliteit (Arabian Light Crude) gaat op 1 januari 12,70 dollar kosten en op 1 juli 13,30 dollar. Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten verhogen hun prijzen maar met vijf procent en rekenen volgend jaar 12,05 dollar. De algemeen secretaris van de OPEC merk te op dat de komende maanden duidelijk zullen maken hoe het stelsel van twee basi sprijzen zich houdt met betrekking tot de vraag naar ruwe olie en tot verkoop- en produktie-factoren. Als de wereldvraag op het hoge peil van de laatste tijd blijft, zullen er geen problemen ontstaan. Maar als de vraag belangrijk kleiner wordt, weten we niet wat er moet gebeuren, aldus Feyide. Inmiddels heeft het gezaghebbende Libane se blad „Middle East Economie Survey" gemeld dat Saoedi-Arabië heeft besloten in het eerste kwartaal van het komende jaar tien miljoen vaten per dag te zullen produce ren tegen in het vierde kwartaal van dit jaar 8,5 miljoen. id JCHT UIT )UITSLAND OVER (AFP) Twee in van het Oostduitse le- jn op tweede kerstdag de Bondsrepubliek ge- zo heeft de Westduitse olitie in Hannover be- imaakt. ee soldaten ondernamen uchtpoging tijdens dienst Oostduitse grens bij de litse deelstaat Nedersak- ngedeerd en met hun wa- twamen ze in de Bondsre- kaan. kerstdagen zijn ook nog >stduitse jongeman en een en haar dochter naar Juitsland gevlucht. ties tegen enden ekovski )EN (AP) De acteur Da- ïarkham, een persoonlijke d van Vladimir Boekovski oor de Sovjet-autoriteiten jgelaten, heeft meegedeeld Ie Russische dissident op luari in Groot-Brittannië t verwacht. beweerde Markham dat itoriteiten een terreur-cam- voeren tegen Boekovski's aden in de Sovjet-Unie. tens Markham is Vladimir isow, een dissident die hij Rhreef als een „plaatwerker Leningrad", in die plaats in psychiatrische inrichting j;nomen. Voorts zou de wo- in Moskou van een oudere I, de geologe Malva Landa ditgebrand. Markham zei leiden vrienden waren van [ovski. ziekenhuis verlaten om zich eindelijk met haar kroost thuis te kunnen gaan bezighouden. De vijfling werd op 31 januari geboren. Na elf maanden zijn moeder en kinderen nu in goede gezondheid. FORD DENKT NA OVER AMNESTIE VAIL (Reuter) President vérzoek van de weduwe van De aanstaande president Jimmy Ford heeft maandag gezegd te Philip Hart, een zondag overle- Carter heeft amnestie in het zullen nadenken over volledige den pro-amnestie senator. Me- vooruitzicht gesteld voor allen amnestie voor alle Vietnam- vrouw Hart had Ford gevraagd die zich tijdens de Vietnamese deserteurs. Hij zei dit naar aan- alle deserteurs en dienstweige- oorlog tegen de militaire dienst leiding van een desbetreffend naars amnestie te verlenen. hadden verzet, maar niet voor militaire deserteurs. (AP) De voorzitter van de Chinese nistische partij en opvolger van Mao Tse- Hoea Kwo-feng, heeft in een toespraak i de nationale landbouwconferentie gezegd |als in zijn land de radicalen niet goed onder worden gehouden, China kan worden ssteld aan „een grote burgeroorlog" en aan inlandse agressie. De vier radicalen, onder Mao's weduwe Tsjiang Tsjing, moeten vol- ]d jaar „grondig worden vernietigd", r de aanpak van het viertal heeft Hoea ver- i dat elk van hen apart móet worden beoor- aan de hand van eigen daden. De vier als misdadigers worden gestraft, maar Hoea hoopt dat andere radicalen konden worden vergeven nadat zij een „heropvoeding" hadden ondergaan. Hoea sprak ook over zaken als aardbevingen, de droogte, de overstromingen en andere tegenslagen die China in 1976 had ondergaan. Over de aardbe ving van juli in Tangsjan zei hij dat „deze een verlies aan mensenlevens en eigendommen had veroorzaakt, zoals zelden in de geschiedenis is voorgekomen". 1976 was een jaar geweest van grote overwinningen, maar had toch allerlei moei lijkheden gebracht. Maar in China dient volgens Hoea een klimaat te heersen waarbij minderheden kritiek op de gang van zaken konden uitoefenen. Arrestaties in moordzaak De Broglie PARIJS (Reuter) De Franse politie heeft vijf personen gear resteerd in verband met de moord op de vroegere staatsse cretaris van buitenlandse zaken Jean de Broglie op de avond voor kerstmis. Twee mannen werden aange houden in een plattelandscafé ten westen van Parijs en nog twee mannen en een vrouw in een restaurant in de Franse hoofdstad. De politie gaat er inmiddels vanuit dat er geen politieke mo tieven achter de moord moeten worden gezocht maar dat de moord in de particuliere of za kelijke sfeer is gepleegd. Aardschok in Griekenland Athene (AFP) In Grieken land, 270 kilometer ten west noordwesten van Athene heeft zich gisteren een zware aard schok voorgedaan. De beving, met een kracht van 5.25 op de Richterschaal, was het sterkst voelbaar in de steden Agrinion en Preveza aan de Ionische zee kust Vijftien huizen liepen vol gens eerste berichten zware schade op. Tot dusver is geen melding gemaakt van slachtof fers. Weer aardschok in Ancona ANCONA (AP) Vanmorgen vroeg is in het gebied van Anco na (Italië) de tweede aardschok in drie dagen tijds gevoeld. De kracht werd geschat op 5 op de schaal van Richter. Veel mensen vluchtten in paniek de straten op. Er zijn geen meldin gen binnengekomen over slach toffers of materiële schade. Loonsverhoging in Sovjet-Unie MOSKOU (AFP) - Een en der tig miljoen Russen krijgen in etappes een loonsverhoging van gemiddeld 18 procent, zo heb ben partij en regering besloten. Het zijn o.a. de onderwijzers, medici, personeel van gezond heidsdiensten, van de sociale verzekeringen, van culturele- en handelsinstellingen en gemeen teambtenaren. Het uiterste noorden en oosten van het land komen het eerst aan de beurt voor de verhoging; de laatste streken pas in 1980. Losgeld voor De Oriol MADRID (AFP) - De familie van de op 11 december ontvoer de voorzitter van de Spaanse staatsraad, Antonio Maria de Oriol y Urquijo, heeft een be drag van ruim 35 miljoen gul den gedeponeerd bij een Madri- leense bank om „op alle even tualiteiten voorbereid te zijn". Het blad Diaro 16 dat dit meldt zegt dat de autoriteiten eraan twijfelen of de ontvoerders wel bereid zijn De Oriol tegen los geld vrij te laten. FORD OP VAKANTIE President Ford heeft de rustige dagen tussen Kerst en de jaarwisseling aangegrepen voor een wintervakantie. In Vail in Colorado geniet hij van een skivakantie, al is hij tussendoor bereid ten gerieve van fotografen en bewonderaars met een van de omstaanders te poseren. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll MIRA LOMA (Californië) AP De politie in California heeft gisteren een vrachtwagenchauffeur gearresteerd die zondag avond met zijn wagen acht jonge en kostbare toekomstige renpaarden had gedood. Volgens de politie had de man gedronken, hetgeen door deze wordt ontkend. De paarden waren uit hun weide losgebroken, toen daar honden waren binnengdrongen, en vluchtten de verkeersweg op. De totale waarde der dode dieren bedroeg volgens de politie 750.000 dollar. (1,8 min. gulden). Zware wapens in zuiden van Libanon KOEWEIT Reuter-UPI) De Palestijnse commando's trek ken hun zware wapens uit de Libanese steden terug, maar houden ze in de streken die aan Israël grenzen, zo heeft een af gezant van Jasser Arafat in Koeweit meegedeeld. Wat dat laatste betreft, beroe pen de Palestijnen zich op een uit 1969 daterende overeen komst met Libanon, waarbij de Palestijnen toegang tot gedeel ten van Zuid-Libanon kregen om aanvallen op Israël te onder nemen. Bericht wordt, dat de rechtse partijen uit de burgeroorlog zijn begonnen hun zware wapens naar schuilplaatsen in de ber gen ten noordoosten van Beiroet te brengen, waarvan de ligging alleen bekend is aan het Arabi sche vredesleger. De linksen zijn van plan hun wapens te* verzamelen bij de zuidelijke havenstad Sidon. De Palestijnen zouden ze naar El Fatahland brengen, in het zuid en van het land. TITO NAAR LIBIË EN EGYPTE CAIRO (AFP-UPI) - President Tito van Joegoslavië gaat 15 januari naar Libië, op uitnodi ging van sterke man Moammar Khaddafi, zo meldt het Egypti sche persbureau Mena uit Bel grado. Zoals Mena reeds zondag meld de, brengt Tito van 20 januari af een bezoek aan zijn Egypti sche ambtgenoot Sadat. De 84-jarige Tito gaat volgens Mena zowel met Sadat, als met Khaddafi praten over de situa tie in het Midden-Oosten. Bloemenveiling HONSELERSDIJK (Bloemenveiling CCWS), maandag 27 december 1976. Gemiddelde prijs en hoogste prijs: Eup horbia 48-79, snijgroen 163-335, amaryl lis 53-205, anjers 50-74, anjers tros 259-550, chrys tros normaal 186-310, chrys gepl normaal 79-105. chrus tros- jaarr 228-540. chrys gepl jaarr 79-125. fresia enkel 222-720. fresia dubbel 333- 630, gerbera gemengd 20-24. gerbera op kleur 74-121. irissen 389-635, lelie kelken 96-123, lelietakken 112-325. or chideeën 62-300, rozen groot 61-123, rozen klein 35-118, tulpen 214-325, stre- litzia 275-340. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Een Italiaans politieonderdeel is door een onafhankelijke ministeriële com missie ontmaskerd als een provocerend, keihard en niet langer te handhaven onder deel van het politieapparaat. De Commissie van vijf enkele maanden terug aan het werk gezet door de minister van binnen landse zaken Cossigna beveelt onder meer een overplaatsing aan van alle officie ren en onderofficieren van het betrokken korps. Het gaat om de zogenaamde „vlie gende brigade" van Padua, een onderdeel dat volgens het onderzoek meer dan norma le of toelaatbare belangstelling voor het neo-fascisme zou hebben. De commissie beveelt bovendien aan dat het hele korps doorgelicht moet worden; dat de instructies veranderd zullen worden; dat alle „clandestiene en niet organieke wapens" zullen worden ingenomen en dat het korps voortaan in een beperkt gebied zal gaan opereren. In een meer dan 100 pagina's dik rapport opgesteld aan de hand van tientallen getuigenverklaringen wordt gezegd, dat leden van de brigade regelmatig gebruik hebben gemaakt van met staal versterkte knuppels, van kettingen en slingers om Mo lotovcocktails af te schieten. Dé commissie beschuldigt de korpsleiding van een onmenselijk harde opleiding: dag diensten van 18 uur en weekdiensten van meer dan 70 uur waren geen uitzondering. Tijdens oefeningen werden voetzoekers met geladen brandbommen gebruikt en traan gasgranaten werden op manshoogte, zonder extra bescherming, afgeschoten. Een aantal leden van de brigade blijkt zich schuldig te hebben gemaakt aan clandestiene wapen handel, speciaal met ultra-rechtse personen. Veel officieren van de brigade hebben hun manschappen in het verleden aangezet tot hardhandige intimidatie-taktieken onder meer bij huiszoekingen en demonstraties. Er zijn zelfs gevallen bekend geworden van privé-strafexpedities door leden van dit on derdeel. Het rapport over de brigade van Pauda is uitgebracht naar aanleiding van een recente rechtzaak. Eind september namelijk werd een 26-jarige kapitein van dit onderdeel Margherito veroordeeld tot 14 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Omdat de straf de twee jaar niet overschrijdt, mag hij in politiedienst blijven, maar zijn carrière lijkt op dit moment volledig geblokkeerd. Kapitein Margherito had in een interview met een communistisch dagblad de praktij ken binnen zijn onderdeel onthuld en aange klaagd. Een militair tribuneel in Padua vond zijn handelwijze ernstig genoeg om hem te veroordelen wegens „insubordinatie" en „opruiende akties". In afwachting van de behandeling van zijn zaak in hoger beroep is de kapitein geschorst. De minister van binnenlandse zaken had al voordat dit rap port openbaar werd, aangekondigd, dat hij het komend jaar een totale reorganisatie van het politieapparaat in Italië wil doorvoeren. I; De ontvangst door paus Paulus dezer dagen I van de echtgenote van de president van Zaire, 1 generaal Mobotoe Sese Seko, met haar negen I kinderen, wordt gezien als het begin van een nieuwe fase-in de betrekkingen tussen het ||Vaticaan en Zaire. Aan de privé-audièntie was het besluit van Moboetoe voorafgegaan om de scholen, die twee jaar geleden door de staat in beslaggeno men waren weer aan de religieuze orden en congregaties terug te geven. Tegelijkertijd werd ook het verbod om godsdienstonderricht op de scholen te geven, opgeheven. In 1969 was president Moboetoe een culturele strijd begonnen tegen de katholieke kerk in zijn land, die sterk groeide en acht miljoen leden telde, één derde van de totale bevolking. Hij ontbond de jeugdbweging, verbood tijdschrif ten en radioprogramma's, schrapte kerkelijke feestdagen en liet kruisen verwijderen uit de scholen en andere openbare gebouwen. De aartsbisschop van Kinshasa, kardinaal Ma- loela mocht een jaar lang het land niet meer binnen. Scholen werden genationaliseerd. De kerk heeft in die jaren krachtig de vorming van leken tot katechisten en leiders van paro chies ter hand genomen. Op liturgisch, filoso fisch en theologisch terrein werd de afrikanisa- tie bevorderd, opdat de katholieke godsdienst niet meer als „import" kon worden aange merkt. De bisschoppen hebben zich altijd be reid verklaard aan de ontwikkeling van het land mee te werken. De eis om het priesterambt voor de vrouw open te stellen is een bijzonder irrationele manifestatie van een zichzelf vernietigend feminisme". Aldus de Franse theoloog Louis Bouyer in een lang arti kel in het officieuze Vatikaan- se dagblad „osservatore Ro mano". De theoloog stelt ook, dat de traditionele uitsluiting van de vrouw van het prieste rambt berust op „een over vloed van bijbelse onderrich ting en katholieke ervaring". Met deze stelling geeft de Franse theoloog in grote lijnen weer wat paus Paulus over de vrouw en het priesterambt denkt, maar komt hij in bot sing met de pauselijke bijbel commissie, die na studie tot de conclusie is gekomen, dat uit de bijbel geen argumenten te gen de uitsluiting van de vrouw van het priesterambt te halen zijn. Pater Bouyer stelt, dat het ver bod van de r.k. kerk en van de orthodoxe kerken de vrouw tot het priesterambt toe te la ten niet is ingegeven door een onkritische overneming van de joodse praktijk, maar eerder door een „zeer bewust en bij zonder constant nee" van de kant der christelijke gemeen schap. Priesteressen waren in de oudheid de gewoonste zaak van de wereld. De christenen uit de eerste eeuwen hadden ook gemakkelijk priesteressen kunnen aanstellen zonder enig taboe te doorbreken. Bestuurswijziging bij Missieraad Het algemeen bestuur van de Nederlandse Missieraad in Den Bosch heeft drs. M. Mulder gekozen als nieuwe secretaris voor het bestuur. Drs. Mulder, missiesecretaris van het aartsbisdom Utrecht, volgt Th. Bours op, die vanaf de oprichting van de missie raad in 1967 deze funktie combineerde met die van penningmeester. Tot penningmeester is geko zen zr. Marie de Montford Janssen, oud algemeen over ste van de zusters JMJ. Voor zitter van de raad is gewor den kardinaal Willebrands, vice-voorzitter mgr. dr. R. Staverman ofm. Het algemeen bestuur heeft ook een nieuwe dagelijkse leiding van de Nederlandse Missieraad samengesteld. Van het dagelijks bestuur maken nu deel uit: mgr. dr. R. Staverman ofm voorzit ter, drs. M. Mulder secre taris, zr. Marie de Montfort Janssen penningmeester, A. van Beekvelt aa, mej. W. Bus, L. Hoogwegt, J. Roeten- berg mhm en J. Schoenma kers. In haar geheel gezien voert de katholieke kerk in Chili geen „agressieve oppositie" tegen het huidige militaire regiem, maar zij staat er wel publie kelijk afwijzend tegenover. Aldus op een persconferentie in Hamburg de 34-jarige Gla dys Diaz, ex- radiocommenta- trice in Chili, die begin deze maand Chili is uitgewezen en naar Duitsland is gegaan. Zij gold als een van de prominent ste politieke gevangenen van het regiem. Zij zei, dat er in de kerk van Chili ook kringen zijn, die sympathiek tegenover de junta staan, maar zij durven deze sympathieën niet te uiten van wege het feit, dat de bevolking nagenoeg in haar geheel afwij zend tegenover het regiem staat. De junta heeft tever- geefs geprobeerd binnen de kerk een brede aanhang te verwerven. Een van de positieve gevolgen van de afwijzende houding van de kerk is de totstandko ming geweest van het solidari- teitsvicariaat op initiatief van kardinaal Da Süva van Santia go, dat behalve hulpverlening van algemene aard, ook de belangen van politieke gevan gen behartigd. Het werk van dit vicariaat wordt voortdurend door het regiem bemoeilijkt, maar om dat het gaat om een officiële instelling van de kerk, waagt men het niet het grondig aan te pakken. Overal in Latijns-Amerika, al dus Gladys Diaz, is de kerk nog altijd een „wezenlijke machtsfactor". Tot voor kort stond zij aan de kant van de heersende macht, maar het feit, dat de massa krachtig wordt uitgebuit, geeft haar aanleiding haar positie op nieuw te overdenken. Er blijft haar ook weinig anders over, omdat zij anders het gevaar loopt, haar steunpunten in de bevolking kwijt te raken. Op 4 maart zal weer de we reldgebedsdag voor vrouwen worden gehouden. Als thema voor deze dag, bedoeld voor- vrouwen van alle gezindten over de hele wereld, is geko zen „Liefde wordt tot daad". De dag is ditmaal voorbereid door vrouwen uit de D.D.R. De door hen gemaakte gebed steksten spitsen zich toe op de situatie van gehandicapten en andere groepen uit de samen leving. De Ierse havenarbeider Matt hew Talbot, die in 1925 over leed, zal waarschijnlijk vol gend jaar worden zaligver- klaard. Matthew Talbot, gebo ren op 2 mei 1856, was tot 1884 alcoholist. In dat jaar veran derde hij zijn leven. Hij dronk geen alcohol meer en gaf het grootste deel van zijn loon weg aan de behoeftigen in zijn om- KORTE METTEN geving. Zijn proces van zalig verklaring begon in 1947. Van 1 januari af zullen in Hoornsterszwaag (Fr.) de her vormde gemeente en gerefor meerde kerk in een federatief verband samengaan. Het is de derde „Samen op weg"-federa- tie in Friesland, met één pre dikant, nu de hervormde ds. Lammertsma. Bij een even tuele vacature zal gezamen lijk worden gezocht naar een geschikte opvolger, ongeacht of deze hervormd of gerefor meerd is. Volgens de Westduitse afde ling van de vredesbeweging Pax Christi bevinden zich in het concentratiekamp Embos- cada in Paraguay ongeveer 1 vierhonderd gevangenen, on der wie zesentachtig vrouwen en veertien zuigelingen. Vol gens Pax Christi is in het land het afgelopen jaar sprake ge weest van een grotere onder drukking van oppositionele groepen. Met name de terreur van politie en leger is aanmer kelijk groter gewordea Het ordinariaat van de aarts bisdommen München en Frei- sing heeft de kerkbesturen ge vraagd medewerking te verle nen bij een onderzoek naar het vleermuizenbestand in kerktorens. De dieren worden met uitsterven bedreigd cn dat wil de Beierse overheid voorkomen. Een van de maat regelen is het tellen van de dieren, dat nu des te gemak kelijker gebeuren kan, omdat zij momenteel hun winter slaap houden. Waar schuwing tegen privé- devoties De deken van Sittard, tevens pastoor van de Petnis- en Michaelparochie, B. Janssen, heeft in het kerstnummer van zijn parochieblad ge waarschuwd tegen steeds meer opduikende prióedevo- ties, die niet kerkelijk zijn goedgekeurd. Deken Janssen signaleert het ontstaan van diverse particu liere kapellen. Door die te bezoeken, zo zegt hij, lopen de katholieken kans zich bui ten de kerk te plaatsen. Te vens waarschuwt hij tegen een zekere „Onkel Nico" uit Duitsland, die beweert bo- ven-natuurlijke openbarin gen te krijgen en die een gebedsstroom onder kinde ren op gang wil brengen. Zijn activiteiten zijn door de kerkelijke overheid in Duits land veroordeeld. Tevens waarschuwt deken Janssen tegen de zogenaam de Italiaanse zieneres Mama Rosa uit San Domiano, die zegt dat Maria daar versche nen is met mededelingen over paus Paulus de Zesde. Ook haar activiteiten zijn door de kerkelijke overheid veroordeeld. Deken Janssen heeft alvo rens zijn parochianen te waarschuwen, overleg ge pleegd met de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gij- sen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7