Scholennota Voorschoten na drie jaar studie gereed Zuster Theodosia verlaat bejaarden Huize Emmaus Stelende meisjes in de kraag gepakt LEIDSCHENDAM STUDEERT OP BOUWLOKATIE Brokkenmakers in Noordwijk Toneelvereniging VIOS wil Oud Ade spiegel voorhouden PAKKET CIJFERS MOET BELEID ONDERSTEUNEN LEIDSCHENDAM Burgemeester en wethouders hebben de heren K. H. Neukirchen, directeur gemeentewerken, en J. M. Soppe, chef algemene zaken, aangewezen om deel te nemen aan de studie die bet provinciaal bestuur van Zuid-Holland wil instellen naar een bouwlokatie in Leidschendam waarbij ook de Vlietranden worden betrokken. Gedeputeerde Staten hadden voor de studiegroep waarvan ir. A. F. Hartman, hoofd van de afdeling Algemene Plannen van de provinciale planologische dienst, gespreksleider is, slechts één Leidschendammer en dan nog op persoonlijke titel ge vraagd maar B. en W. menen dat uit Leidschendam minstens twee vertegenwoordigers aan de studie moeten deelnemen en dan nog „in opdracht van het gemeentebestuur". Dit laaste wordt nodig geacht met het oog op een noodzakelijke terugkop peling tijdens de studie naar B. en W. Leidschendam zal zich echter, zoals ook GS heeft mee gedeeld, op geen enkele wijze aan het uit te brengen studie- rapport gebonden achten. GS heeft in de brief van 1 de cember gevraagd rond half ja nuari de resultaten van de stu die tegemoet te kunnen zien. B. en W. van Leidschendam delen echter mee dat de Leidschen- damse vertegenwoordigers niet eerder dan begin januari aan de werkzaamhedden kunnen deel nemen waardoor het „geen haalbare kaart" lijkt de studie omstreeks 15 januari af te ron den. CELSTRAF VOOR CHAUFFEUR UIT RIJNSBURG DEN HAAG/RIJNSBURG Een 25-jarige vrachtwagen chauffeur uit Rijnsburg is gis teren door de Haagse rechtbank veroordeeld wegens het veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld en doorrijden na een aanrijding. Het vonnis luidde zes weken gevangenis straf en een jaar intrekking van het rijbewijs waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De chauffeur reed tijdens car naval door Noordwijkerhout. In de Dorpsstraat reed hij een voetganger aan. Bij arrestatie ontkende de Rijnsburger in eer ste instantie dat hij de vrachtau to had bestuurd. De politie ver moedde, dat de man onder in vloed van alcohol verkeerde, maar de chauffeur weigerde een bloedproef. De verdachte was al eerder wegens verkeerszaken veroordeeld. De officier had twee maanden celstraf en een jaar intrekking rijbewijs geëist Zoeterwoude/Stompwijk Zuster Theodosia legt op haar eigen verzoek per 1 januari a.s. haar functie neer als directrice van het bejaardencentrum Hui ze Emmaus. Een ingrijpende wijziging temeer daar de lei ding overgaat in lekenhanden want met ingang van dezelfde datum is de heer M. J. van Haaster uit Stompwijk be noemd tot directeur. Mede in verband met haar 50-jarig kloosterjubileum biedt het Stichtingsbestuur Zuster Theo dosia een receptie aan op woensdag 12 januari om 15.30 uur waarop gelegenheid zal zijn om haar geluk te wensen met het jubileum waarbij tevens af scheid kan worden genomen. Volgende maand zal het 27 jaar geleden zijn dat zuster Theodo sia vanuit Oudewater naar Zoe te rwoude kwam om haar werk voor de bejaarden te beginnen. Zij heeft het bejaardenwerk vanaf de grond opgebouwd. Vanuit het klooster aan de Zuid- buurtseweg, waar de zusters Franciscanessen van Benne- broek reeds een groot aantal jaren in het onderwijs werk zaam waren op de H. Hart- school, kwam het werk moei zaam op gang. Het naastgelegen royale huis dat broer en zuis De Boer bij testamentaire beschik king voor de huisvesting van bejaarden hadden bestemd was nog door anderen bewoond. In overleg met Deken D. Bont werd hierin een paar maanden later toch bescheiden met één kamer gestart. Toen er later meer ruimte kwam was" deze snel bezet want toen reeds was er een omvangrijke wachtlijst. Spoedig werden er dan ook plannen ontwikkeld om tot nieuwbouw te komen. Dat werd echter een zaak van lange adem want er waren van provinciale zijde grote planologische bezwa ren. Juist toen in 1964 eindelijk de benodigde vergunningen binnen waren kwam de grote kerk brand van de Sint Jan. Dat zette de gehele zaak weer op losse schroeven omdat herbouw op dezelfde plaats onwaarschijnlijk leek. Er werd een geheel nieuw plan opgezet voor een bejaar dencentrum nabij de dorpskern waar in 1968 het huidige Huize Emmaus met 120 bejaarden in gebruik werd genomen. Later werd de z.g. personeels- flat uitgebreid met een liftge- bouw en toen enkele jaren later op het terrein van het complex een aantal bejaardenwoningen gereed kwam verhuisden daar heen ook de zusters. Daarmee werd de mogelijkheid gescha pen om ook echtparen, waarvan één van beiden dringend verzor ging nodig heeft, in het centrum op te nemen en wel op de ka mers die voorheen door de zus ters werden bezet. Zuster Theo- doesia kan terugzien op veel heilzaam werk in Zoeterwoude. NOORDWUK Juwelienter mevrouw Brugge- man uit de Hoofdstraat stond gisteren even per plex, toen zij de trap naar haar woning boven de zaak opeens oog in oog kwam te staan met een tweetal gitzwartharige zigeunermeisjes. De dames prevelden iets in een voor de juwelierster onverstaanbare taal en maakten zich vervolgens ijlings uit de voeten. Op het hulpgeroep van mevrouw Bruggeman snel de haar zoon toe en al direct bleek dat uit een damestas een bedrag van 1400,- was verdwenen. Zoon Bruggeman rende daarop naar buiten en koos intuïtief de goede richting. Om de hoek zag hij op de Binnenweg de beide zigeunerinnen lopen, waarna hij ze letterlijk in de kraag greep. Me vrouw Bruggeman waarschuwde inmiddels de po litie. Nog voor zij de hoorn op de haak had gelegd, stonden er reeds drie politiewagens voor de deur om de dieveggen over te nemen. Aan het bureau werden de meisjes door een paar politiedames gefouilleerd en daarbij bleek, dat zij het geld in hun kleren hadden verstopt. Waar schijnlijk placht het duo wel meer op roof uit te gaan, want de rok van een der zigeunermeisjes was voorzien van een binnenvoering, die als berg plaats van het ontvreemde geld diende. Zij waren de woning van de juwelierster via een niet afgesloten achterdeur binnengedrongen. De zigeunerinnetjes bleken afkomstig uit een woonwagenkamp te Amsterdam en gaven op 12 en 13 jaar oud te zijn. De recherche vermoedt echter dat zij enkele jaren ouder zijn, maar dat zij een jeugdiger leeftijd voorwenden om meer kans te hebben op een spoedige invrijheidstelling. Zij werden voor nader onderzoek in de cel gezet, daar aangenomen kan worden dat zij ook in andere winkelzaken hun slag hebben willen slaan. NOORDWUK Tijdens de kerstdagen had de Noordwijkse politie heel wat te stellen met dronken automobilisten. Op de Northgodreef ter hoogte van de Buurweg bots*' een 20-jarige zeevisser uit Noordwijk met zijn auto tegen een lichtmast De wagen sloeg over de kop en toen de politie op de plaats van de aanrijding kwam trof zij de bestuurder buiten westen in het wrak aan. De jongeman bleek onder invloed van alcohol. Bij een aanrijding op de Herenweg moest eveneens een lichtmast het ontgelden. Een beschonken chauffeur (28) uit Noordwijk geraakte uit de koers en reed tegen de mast op. Op de Beeklaan verdaagde een auto in een naast de weg gelegen greppel. De wagen sloeg over de kop en was op slag total-loss. De bestuurder, een 24-jarige bouwvakker uit Leiden, bleek teveel op te hebben. In de nacht van zondag op maandag werden drie automobi listen wegens het rijden onder drankinvloed aangehouden, te weten een bloemist (17) uit Noordwijkerhout, een bollen- kweker (18) uit Noordwijk en een acquisiteur (33) uit Katwijk. AARLANDERVEEN D< speeltuinvereniging, organi seert morgenmiddag in hel Dorpshuis, voor de kinderen van haar leden een kinders! how. In deze kindershow dit gebracht wordt door Al er Valery Preston wordt het vol gende gedaan: o.a. poppen kast, goochelen, clownerie eil diverse wedstrijden, deze show begint om twee uur. AARLANDERVEEN - D^ speeltuinvereniging, organij seert morgenavond in hef Dorpshuis een filmavond, die begint om 20.00 uur. Tijdenf deze filmavond worden o.a vertoond films van het don sleven van 1953 en 1959 en e film die gemaakt is tijdens hej, jaarlijkse speel tuinfeest en c" verse andere films. De toegang voor deze fill avond is gratis en toegankelijk voor personen vanaf 14 jaarj beneden 14 jaar onder geleide,ji Afstraffing voor voetballende raadsleden OEGSTGEEST Oegs geesters raadslied voetbalden gisteren gen ambtenaren van raadhuis. Wethouder J. Thom verrichtte in Apollohal met veel en bousiasme de aftrap. De raadsleden verkek zich flink op de krac van de ambtenaren, durende de eerste tie minuten had doelm CDA-fractievoorzitter Van Veen, al driema het nakijken. De raa werd uiteindelijk in maakt met 186, hetg na afloop met een noeglijk samenzijn w gevierd. PAGINA 4LEIDSE COURANT DINSDAG 28 DECEMBER OUD ADE Amateurtoneel vereniging VIOS uit Oud Ade gaat over vier weken de Oud Adenaars de spiegel voorhouden. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van VIOS hebben de leden een musical ingestudeerd, dië een karikatuur moet zijn van de huidige situatie op het platteland. De musical is geschreven door de heer Streefkerk, die gisteravond vertelde: „Momenteel wordt het platteland ver kwanseld aan de stedelingen. Geleidelijk aan worden de dierbaarste stukjes de dorpelingen ontnomen. Die problematiek wordt in een overigens vrolijk stuk aan gesneden. Rond dit hoofdthema zijn ook wat andere thema's verweven. Zo gaan de zoon en de dochter van een boer, die ze als onbetaalde knechten gebruikt, kwaad de deur uit. Ze komen terecht in de grote stad in een kraakpand. Dat bevalt ze uiteindelijk niet zo en ze moeten een keus doen: de stad of het dorp; maar zo wordt in het stuk gezegd: laat de stad de stad en het dorp het dorp". De musical eindigt met het wegjagen van de touristen. Dat gebeurt met buksen, maar de leden van VIOS benadrukken dat het een gezellig stuk blijft. De hele geschiedenis speelt zich af in Nova Bene, een plaatsje in Italië. „Dan weten we zeker, dat niemand kan zeggen: O, die Oud Adenaar wordt bedoeld. Op de repe titie zei één van ons overigens onlangs nog, dat een bepaalde rol op het lijf van een bekende Oud Adenaar is geschreven. Maar dat is zeker niet onze bedoeling. We hopen de hele problematiek van het plat teland duidelijk te maken en als dat een beetje lukt zijn we dik tevreden met ons jubileumstuk", aldus Streefkerk. Fusie VIOS (vriendschap is ons streven) is 10 jaar geleden, toen het dorpshuis in Oud Ade gereed kwam, uit een fusie van de KAB-toneelvereniging en de toneelvereni ging Door Vriendschap Samengebracht ontstaan. De heer Reuring is nog steeds blij dat die stap destijds is gezet: „We kregen zo meer leden, meer ruimte om te oefenen en meer mogelijkheden. We hebben nu zo'n 40 leden, waaronder ook veel jongeren. VIOS leeft enorm in Oud Ade en de uitvoeringen die we tweemaal per jaar geven, worden enorm goed be zocht", aldus de grijze Oud Adenaar. VIOS maakt van zijn lustrummusical veel werk. Ook gisteravond werd er druk geoefend. Niemand mocht bekomen van de kerst. Niemand, want bij het schrijven van de musical heeft Streefkerk er reke ning mee gehouden, dat ieder lid mee kon spelen. Dat viel volgens zijn eigen zeggen niet mee: „Het valt niet mee om alle 28 leden mee te laten doen, maar het is gelukt. Wè hebben 15 rollen met tekst, wat veel is voor een toneelstuk. Het is ook voor de spelers moeilijker. Ze kun nen zich door hun kleinere rollen minder goed inleven in hun rollen. Ook de repeti tie met zo'n 30 man valt niet altijd mee. Het is misschien ook nog leuk om te vermelden dat onze vaste decorbouwers Leo Verboket, Leo Bakker ook een rolle tje hebben gekregen", aldus de man die de Oud Adese musical schreef. Regisseur Pé Pouw, zelf dertig jaar ama teurtoneelspeler, is er vast van overtuigd, dat het stuk over vier weken goed door de Oud Adenaars zal worden onthaald: „Het stuk is voortreffelijk. Ik zou het wel eens door beroepsakteurs gespeeld willen zien", aldus de strenge regisseur. Aan het eind toont de heer Verboket trots een hele rij cassetterecorders waar mee straks zelfs het geluid van de Ut rechtse dom in het Oud Adese dorpshuis te horen zal zijn. „Ja, er is hier hard gewerkt", vertrouwt hij toe. VIOS zal zijn musical in 1977 drie keer opvoeren: 28 januari, 4 en 6 februari. JAN VERMAAR Alle leden van VIOS bezingen op het toneel van het Oud Adese dorpshuis tijdens de repetitie de problemen van Nova Bene. de plaats van de voormalige St.-Jozefschool aan de Elstlaan hoop1 het r.k. schoolbestuur een KBO-gebouw te laten verrijzen. ff uit de wijken Boschgeest en medewerking van de gemeen^ Nassauwijk is aangewezen op de Parkschool aan de Kon. Julianalaan. Het openbaar on derwijs uit de wijk Adegeest is aangewezen op de Adegees- terschool aan de Richard Wag- nerlaan. De Parkschool omvat thans 8 klassen (214 leerlingen) en de Adegeesterschool 4 klas sen (100 leerlingen). Aangeno men mag worden dat op grond van de prognoses de totale behoefte aam leslokalen voor het openbaar onderwijs in de wijken Nassauwijk, Adegeest en Boschgeest rond 1988 (eind situatie van het rapport) res pectievelijk 5 en 4 lokalen zal bedragen. B. en W. zien een mogelijkheid om de Park school te zijner tijd te ver plaatsen richting Boschgeest. Ook het prot. christelijk lager onderwijs wil de Gevers Dey- nootschool in de Schoolstraat vervangen door een nieuw ge bouw eventueel in de wijk Boschgeest. Dat zal dan een KBO-gebouw worden, waarin volgens de prognoses 120 leer lingen voor het basisonderwijs en 30 kleuters gehuisvest kun nen worden. Het r.k. schoolbestuur heeft al teraad gevraagd voor drie gfy bouwen, die rond 1980 aai hun technische einde zijn tr weten de noodscholen aan djl Haydnlaan (voormalige Mariap school), Elstlaan (voormalig^ Jozefschool) en Oude Adegees^ terlaan (Titus Brandsmakleui; terschool) Een nieuw KBO-ge( bouw zal komen indien aan de, wens van het r.k. schoolbef stuur voldaan wordt op dél plaats van de voormalige Jojl zefschool aan de Elstlaan. B. en W. willen streven om bij, de nieuwbouw van de openba" re- en de prot. christelijke KBO-school in de wijk Bosch]* geest, alsmede voor de r.kjl KBO-school in de wijk Adeji geest te streven naar kosten dekkende bouw. De schoolgebouwen, die vrij-e komen kunnen voorzien in de1 behoeften aan accommodaties^, in de sector welzijn. Scholen] die vrijkomen en niet afgebro?' ken worden zijn: ParkschooL (Kon. Julianalaan), Gevers Deynootsschool (Schoolstraatf en scholencomplex rondom! het Cultureel Centrum (thans dependance Rembrandtscho-i lengemeenschap). Oe Parkschool aan e Kon. Julianalaan zal wellicht verplaats worden naar richting Boschgeest. Het gebouw kan na het vertrek van de leerlingen volgens de Scholennota een functie krijgen in de ksector welzijn. 2 werklokalen (1 openbaar en 1 prot. christ) Bij het basison derwijs in Noord-Hofland komt ook een piek in dezelfde tijd van 2 lokalen. In de wijken Centrum-Vliet- wijk-Krimwijk-Bijdorp I zal zowel bij het kleuteronderwijs als het basisonderwijs alleen een tijdelijke piek optreden zo dra Bijdorp gerealiseerd wordt. In 1988 zal er voor het basisonderwijs in deze wijken 23 leslokalen nodig zijn, thans zijn er 24. Het openbaar lager-onderwijs VOORSCHOTEN - De Scho lennota reeds drie jaar gele den door b. en w. toegezegd aan de gemeenteraad begint vormen aan te nemen. Uitge komen is het rapport van de Stuurgroep Scholenbouw en beheer van de gemeente Voor schoten. Naar aanleiding van dat rapport hebben b. en w. hun voorlopige beleidsuit gangspunten geschreven en krijgen alle belanghebbenden de gelegenheid om tot 1 april 1977 te reageren en hun even tuele wensen kenbaar te ma ken. De Scholennota wordt door de gemeenteraad gezien als een handleiding te gebruiken bij de bouw of uitbreiding van scholencomplexen. De ge meenteraad wil af van zgn. ad-hoc beslissingen inzake de scholenbouw en wil komen tot weloverwogen beslissingen op grond van prognoses. De Stuurgroep heeft voor "het cij fermateriaal gezorgd, het col lege van burgemeester en wet houders wil dit cijfermateriaal gebruiken om de uitgangspun ten genoemd in het Beleids plan tot uitvoering te brengen. De gemeenteraad heeft diver se malen duidelijk onder woorden gebracht dat zij twij fels had over de voortvarend heid waarmee de Stuurgroep Scholenbouw het werk ter hand genomen zou hebben. Nu het pakket van cijfers en de prognoses bij de raadsleden thuis gebracht is, blijkt de Stuurgroep wel degelijk inten sief gewerkt heeft. Niets lijkt aan het toeval overgelaten, maar het wordt niet eenvoudig om het hele probleem rond de scholenbouw en het beheer van de scholen eenvoudig sa men te vatten. Burgemeester en wethouders merken in hun begeleidend schrijven op dat de toekomsti ge scholenbouw en -planning van groot belang is voor de vele betrokkenen, waaronder met name leerlingen, ouders en bevoegde „(school)geza- gen". Het is zaak, aldus b. en w., zoveel als mogelijk bij een toekomstig onzeker gegeven onrust te vermijden. Daarom hebben "b. en w. voorafgaande aan de openbaarmaking van de discussiepunten de meeste betrokkenen mondeling inge licht Per 1 september van dit jaar Rond 1980 zal deze voormalige Mariaschool aan de Haydnlaan het technisch einde hebben bereikt. Het r.k. schoolbestuur wil het schoolgebouw dan opheffen en de klassen verplaatsen naar een nieuw KBO-gebouw aan de Elstlaan. telde het kleuteronderwijs 739 leerlingen, waarvan 229 open baar, 217 r.k., 238 prot christ en 55 bijzonder neutraal. Op dezelfde datum telde het basisonderwijs 2411 leerlin gen, waarvan 681 openbaar, 884 r.k„ 697 prot. christ. en 149 bijzonder neutraal. Noord Hofland In de wijk Noord-Hofland kan een piek verwacht worden bij het kleuteronderwijs in de ja ren 1979—1982 van maximaal

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4