?Anna-kliniek maakt plaats voor egionale revalidatiekliniek eidse bibliotheek kampt met achterstand Ijsdag 28 december f976 1LS GEMEENTE GEEN ROET IN HET ETEN GOOIT BIJVERDIENSTE GEZOCHT? VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd terv voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. At/h Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. leidse courant PAGINA 3 [EIDEN De Anna-kliniek (kliniek voor orthopaedie aan de istraat) zal, als de gemeente er tenminste geen stokje voor jekt, over enkele jaren volledig verdwenen zijn en plaats {ebben gemaakt voor het Rijnlands Regionaal Revalidatie jentrum, bestemd voor de revalidatie van reuma- en orthopae- Jiepatiënten uit Leiden en de regio. De kliniek zal daarvoor 5 gesloten zijn; op 1 maart 1977 zal het nieuwe „semi-perma- rVjente" gebouw op het terrein van het Academisch Ziekenhuis ijn voltooid en wordt de orthopaedie daadwerkelijk een ifdeling van Academisch Ziekenhuis Leiden. tfficieel vindt die overgang i jaar het Academisch Zieken- al komende donderdag, Ydecember, plaats. De heer oebergh, voorzitter van het istuur van de Vereniging >or Orthopaedie „De Anna liniek" zal dan „de lijkrede" itspreken en vanaf 1 januari het personeel dan in dienst an het Academisch Zieken- lis, zij het dat er nog tot de [■terplaatsing naar het nieuwe ISbouw in het gebouw aan de pezenstraat zal worden ge- Icheiding besturen van de Vereni- jing en van het Academisch piekenhuis zijn redelijk tevre- (en met de gevonden oplos- ng, de scheiding van de ort- flopaedie in een chirurgisch deelte (in het Academisch) een revalidatie-gedeelte {aan de Mezenstraat). Nadat er het begin van dit jaar nogal wat moeilijkheden waren met "de betrokken staatssecretaris Klein van Onderwijs en We tenschappen (het Academisch H Ziekenhuis valt immers onder dit ministerie), onder meer over garanties voor het perso- K_neei van de Anna-kliniek bij ien overgang naar het Acade misch Ziekenhuis (door het itblijven hiervan dreigde er leegloop bij de kliniek, dein was van mening dat het lestuur van de particuliere Anna-kliniek voor zijn perso neel verantwoordelijk was) lij- ren de problemen nu opgelost. «De oorzaak hiervan is gelegen Jash in een, aldus het bestuur van (S) de Vereniging van de Anna- kliniek, wat gunstiger opstel- "Jy ling van de staatssecretaris en ook in het goed functioneren van de commissie, die door de staatssecretaris werd samen gesteld teneinde uit de proble- men te geraken. Ondanks de gemêleerde samenstelling wist deze commissie toch tot een eensluidend advies te komen. Het grondprobleem is overi gens, zoals bekend de algehele veroudering van de kliniek waardoor de accommodaties ontoereikend werden; het ge bouw is inmiddels al afge keurd. Het Academisch Zie kenhuis had bij zijn bouw plannen de orthopaedie al in begrepen. Regionaal Centrum Het Rijnlands Regionaal Reva lidatie Centrum, of zoals het ook wel werd en wordt ge noemd, de Professor Jan Mul der-kliniek of de Reuma-Ort- hopaedié-Revalidatie (ROR) kliniek zal in feite een fusie zijn tussen de Anna-kliniek en de regionale revalidatiecentra „Solo Mio" Noordwijk en „Zeehospitium" Katwijk. Ook de laatste twee klinieken kam pen met ernstige ouderdoms- verschijnselen en zijn aan ver nieuwing toe. Het regionaal centrum zal, als alles doorgaat, ongeveer één hectare in beslag nemen van het terrein bij de Mezenstraat. De bestaande bebouwing zal worden gesloopt en ook een nabijgelegen voetbalveld zal voor de revalidatie moeten wijken. Een architect heeft in middels al een bouwplan ont worpen. Het nieuwe gebouw zal een capaciteit bezitten van 80 bedden, een aantal dat zal kunnen worden uitgebreid naar 120. Er zijn overigens nog De huidige panden van de Anna-kliniek worden gesloopt. Een nieuw gebouw wordt op dezelfde plaats opgetrokken en krijgt een regionale functie. geen onderhandelingen met de gemeente Leiden over de bouwplannen gevoerd, omdat door omstandigheden gesprek ken met de gemeente steeds werden uitgesteld. Een vast staand feit is wel dat de grond bij de Mezenstraat voor ge zondheidszorg bestemd zal moeten blijven. Tijdelijk gebouw Het gebouw op het terrein van het Academisch Ziekenhuis, dat in principe tijdelijk is en waar de chirurgische activitei ten tot ontplooiing zullen moe ten komen zal een capaciteit bezitten van 45 bedden. Het gebouw ligt vlakbij het ge bouw 50 van het Academisch Ziekenhuis, bij de ingang aan de Rijnsburgerweg. (Door de beperkte ruimte ontstonden hier een aantal behoorlijke verschuivingen). De 45 bedden waren voor de onlangs in het leven geroepen patiëntenver eniging van de Anna-kliniek reden tot ongerustheid, omdat het toch al ontoereikende bed denbestand in de Anna-kliniek (80 bedden) gevoegd bij het teruglopende personeelsbe stand vanwege de onzekere si tuatie voor een grote wacht lijst zorg droeg. Volgens de besturen van Anna-kliniek en Academisch Ziekenhuis is het personeelsgebrek opgelost en zullen de moeilijkheden met de bouw van het revalidatie centrum wel voor een fors deel worden weggenomen. Voor wat betreft de landelijke situatie, een chronisch gebrek aan orthopaeden, hetgeen ook een wachtlijst in de hand werkt, stelde de heer Verberg, algemeen directeur van het Academisch Ziekenhuis: „We kunnen onmogelijk het lande lijk tekort opvangen". De staatssecretaris acht de 48 bedden, met daarbij gevoegd de 20 a 30 bedden van de orthopaedische afdeling van het Elisabeth-ziekenhuis met eventueel het revalidatiecen trum daarbij in de toekomst ruim voldoende. FRANK BUURMAN )NDANKS 1 MILJOEN UITLENINGEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De één miljoenste uitlening in een jaar tijd bij de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden werd onlangs geregi streerd. In Leiden-Noord, waar de bibliotheek in 1972 met uitle ningen startte en waar nu al 4000 leden zijn ingeschreven, werd toen door wethouder Oosterman (cultuur) het miljoenste boek uitgeschreven. Het was voor het eerst in de geschiedenis van de Leidse bibliotheek dat er in 1 jaar tijd zoveel uitleningen geregi streerd werden. paal in de geschiedenis van de In een periode van zes jaar is Leidse bibliotheek kan worden dat aantal inmiddels verdub- gezien en die 20.000 lezers wij- beld. Leende men in 1970 nog zen op een enorme leeshonger 509.000 boeken uit (de cijfers onder de bevolking is de situatie van de toenmalige R.K. Openba- in Leiden in vergelijking met re Bibliotheek en de Openbare andere steden bedroevend te Leeszaal Reuvens bij elkaar ge- noemen. Dit wordt vooral ver teld), toen in 1974 de fusie in de oorzaakt door een te geringe Leidse bibliothekenwereld tot spreiding van de filialen over de stand kwam was dit aantal al stad, terwijl de kleine huisves- opgelopen tot 733.000. Eind vo- ting en de ongunstige ligging rig jaar waren er al voortekenen hier mede de oorzaak van zijn. van een naderende miljoenste Een bezoek aan het huidige uitlening te bespeuren: toen hoofdkantoor van de Openbare haalde men de 900.000. Bibliotheek aan de Breestraat ADVERTENTIE Een bijverdienste is wel fijn, maar waar vind je werk, dat niet geestdodend is en waarbij je ook nog zelf kan bepalen op welke uren van de dag je aan de Een dergelijke mogelijkheid bestaat wel met name binnen ons produktie-team, dat belast is met de werving van abonnementen. Dankbaar werk, omdat het om een goed verkoopbaar produkt gaat en omdat de resultaten van eigen activiteit onmiddellijk zichtbaar worden in een duide lijk stijgend inkomen. Voor enkele dames en heren in uw woonplaats is er een mogelijkheid om in dit team te worden opgenomen. Een kans die het inwinnen van nadere informatie waard is. Schrijf ons, graag met vermelding van uw telefoon nummer, onder nummer 37418,van dit blad en u hoort er meer van. Celstraf voor straatrovers LEIDEN/DEN HAAG Een 27-jarige Leidse fabrieksarbei der en een 22-jarige plaatsge noot zijn gisteren door de Haag se rechtbank veroordeeld we gens het plegen van berovingen met gebruikmaking van geweld en bedreiging. De mannen had den voetgangers aangehouden en hen geld afhandig gemaakt. Het tweetal had op de Leidse Lange Mare een man met z'n sjaal vastgebonden en hem be stolen. Een wielrijder op de Hooglandse Kerksteeg werd op eenzelfde wijze bewerkt. De of ficier van Justitie had tegen de oudste verdachte acht maanden straf geëist en tegen de jongste vijf maanden. De rechter ver oordeelde hen respectievelijk tot acht en vier maanden, met af- vtrek van voorarrest. De grote toename van de lees- zegt genoeg. Op een haast on- woede in Leiden is vooral het mogelijke manier wordt hier gevolg van een nieuwe wet, die nog steeds met ruimte gewoe- medio 1975 in werking trad en kerd. In het scholenfiliaal in het op grond waarvan de jeugd on- Houtkwartier is de situatie al der de achttien jaar gratis kan niet minder benauwend, en ook lezen uit de bibliotheek. Het de vestigingen in Zuid-West en aantal ingeschreven lezers over schrijdt dit jaar de 20.000 het- Leiden-Noord zijn bepaald geen paleisjes te noemen. geen wil zeggen dat van elke Er is weliswaar uitzicht op een vijf inwoners die Leiden telt er hoofdkantoor in het een lid is van de bibliotheek, Heerenlogement, maar dat zal met andere worden 20%. nog wel tot 1980 op zich laten Hoewel die een miljoenste uitle- wachten. Op het verlanglijstje ning ongetwijfeld als een mijl- van de bibliotheek prijken blij kens een hierover geschreven nota verder nog steeds een fi liaal in het Morskwartier, waar langzaam aan meer zicht op komt, een filiaal in de Meren- wijk en een in de Professoren- wijk inclusief Meerburg. Uite raard wil de bibliotheek een de pendance in de Stevenshofjes- polder als deze ooit nog eens bebouwd zal worden. De nood van de Leidse biblio theek blijkt verder uit een ver gelijking met andere steden in den Lande. Leiden komt er dan met 3 filialen op 100.000 inwo ners toch wel bekaaid vanaf. Groningen bijvoorbeeld telt 165.000 inwoners en heeft zeven filialen met 25% van de bevol king als lezer. Alkmaar is met zijn 65.000 inwoners kleiner dan Leiden, heeft echter ook drie filialen en 27% van de bevolking is er als lezer ingescheven. Eind hoven komt met zijn 193.000 in woners bijna aan het dubbele van het aantal Leidse ingezete nen, maar heeft 11 filialen en 35% lezers. Deventer is dan weer een stad die veel kleiner is dan Leiden (65.000), heeft ech ter ook weer drie dependances en een ultra-moderne bibliobus waarmee men ruim 38 procent van de bevolking voor het lezen heeft kunnen winnen. Leiden loopt dus nog altijd achteraan, zij het dat men vertrouwen heeft in de toekomst. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, hui^jSggSpT uw auto en rekreatie. Ga voor eenkljjïjfcjp deskundig advies naar de LEIDSE SPAARBANK Bedrogen Het openbaar vervoer is ook al niet meer wat bet geweest is. Dat bleek een vijftal Hagenaars de afgelopen kerstdagen ook toen zij een retourtje Den Haag-Amsterdam kochten. Toen zij 's avonds de terugreis aanvaardden, bleek de trein ter hoogte van Leiden aan zijn welverdiende nachtrust toe te zijn: hij'ging althans niet verder. Het vijftal voelde zich bedrogen, en hoe. Uit protest tegen bet feit dat bet openbaar vervoer hen ondanks alle reclame niet verder wilde brengen bezetten zij de schamele restauratiegelegenheden van het Leidse Centraal Station. De stationswacht moest ver na middernacht de hulp van de Leidse politie inroepen om bet vijftal te verwijderen. Na enige aandrang lukte dat. Waar de protesterende reizigers toen de nacht door hebben ge bracht vermeldt de historie niet. Gevonden Wat je op straat al niet kwijt kunt raken. De gekste dingen. Zo kreeg de afdeling gevonden voorwerpen van de Leise politie in de maand november weer een bonte schakering verloren en gevonden zaken op haar bureau. Naast het gebruikelijke geldbedrag, een portefeuille, een portemonnaie met inhoud en wat boodschappen- en handtassen liggen er ook op Nieuwsteeg 8 aardappels, een bovengebit, een heren pantalon. een herenshort, een zilveren sterrenbeeld, een dameshorloge, een herenhorloge, een gouden armband, een trouwring, bril in etui, oorring, een overhemd, ballpoint en vulpen. De voorwerpen zijn te bezichtigen en af te halen op woensdagen tussen 14.00 en 17.00 aan de Nieuwsteeg. Vuurwerk De voorboden van een wellicht weer roerige tijd rond oud en nieuw dienden zich zoals gewoonlijk direct na kerst gisteren al weer aan. De politie moest zich gisteren her en der al weer ontfermen over de eerste al weer afgetuigde en afgedankte kerstbomen en politie en brandweer rukten al weer uit om de nare bijkomende gevolgen van vuurwerk te bestrijden. Rond de klok van een uur kwam er een brandmelding uit Leiden-Noord binnen waar rook uit de wc-raampjes van de lagere school aan de Driftstraat was gesignaleerd. Omdat de leraren met de leerlingen wegens vakantie niet aanwezig waren, kon de rookontwikkeling moeilijk aan het verbrandingsproces van tabak worden toegeschreven. Toen de spuitgasten met de slang in de aanslag echter tot blussen wilden overgaan, bleek het vuur zich zelf al gedoofd te hebben: de naar binnen gegooide rotjes en ander vuurwerk hadden bun kracht al verloren. Toen de uit Alphen gealarmeerde congiërge de schooldeuren geopend had was blussen dan ook niet meer nodig. Aan de grond En nu we het toch over arbeidsvreugde hebben: twee Leidse agenten liepen gisteravond op surveillance met hun auto aan de grond in het bouwterrein van het gebied Herengracht/Zijl singel. Hun auto was volledig in de zachte bodem vast komen te zitten: ze konden niet meer voor of achteruit Snel werden enkele collega's gealarmeerd om hen uit hun penibele positie in de Leidse bush-bush te bevrijden. Ook hier kwamen de redders net te laat: de onfortuinlijke gezagsdragers waren juist op eigen kracht los gekomen. Huishouden Huishouden moet je in principe niet aan mannen overlaten. Dat bleek dezer dagen ook maar weer eens toen de Eerste Hulpdienst werd gealarmeerd naar de woning van de 70-jari ge Dirk Spoor. De man had in alle vroegte de stofzuiger ter band genomen om zijn woning ordentelijk te maken. Daarbij raakte hij verstrikt in de slang van het apparaat, kwam te vallen en brak zijn been. Hij werd per EHD naar het AZL overgebracht Noordvest Het Leidse wijkcomité Noordvest vreest dat de uitwerking van het rehabilitatieplan Oostdwarsgracht-Emmastraat op de lange baan geschoven is. Het comité maakt zich daar zorgen over vanwege de verloedering van de buurt als gevolg van verwaarlozing der huizen door bewoners die het rehabilitatie- plan afwachten. Eén en ander heeft het comité in een brief onder de aandacht van de gemeenteraad van Leiden gebracht. Het cómite- Noordvest zou, na een informatieavond onder het rehabilita tieplan op instigatie van de heer Piret een werkgroep samen stellen die in samenwerking met een door de gemeente aan te wijzen architect het rehabilisatieplan zou uitwerken. Het comité heeft echter al maandenlang niets meer van gemeente wege vernomen. Groenteafval Groentehandelaren in Leiden zullen met ingang van 1 januari 1977 hun groenteafval en ander bedrijfsvuil niet meer kunnen storten op het terrein van bet Grossierscen trum aan de Rooseveltstraat. Het zal na die datum ook verboden zijn. Zij die als gevolg van deze maatregel hun vuil niet meer kwijt kunnen kunnen zich in verbinding stellen met de Dienst voor de Reiniging, Havens en Waren markten, Noorderstraat 18 te Leiden, tel. 146741. Poppenkast De Stichting Leidse Jeugd Actie organiseert morgen een poppenkastvoorstelling om 14.00 uur in het clubhuis „In de Vroohjcke Arke", Pieterskerkchoorsteeg in Leiden. De voor stelling wordt gegeven door het Poppentheater van Erica Burgerjon uit Leidschendam. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Wilhelmus Johan nes zn van J Th de Wit en A C M G M Kohlbeck; Armand Demis zn v J J Brussee en J H van Maanen; Menno zn v A Seriier en G J van den Burg: Peter en Robert zonen van K Th M Vergeer en F Mudde; Claudine Cathari- na dr v L V Mazel en C A Nauta. Nordin z v M Hammas en F Hammas; heinier Albertus zn v Th J Valk en F E M Witteman; Martijn zn v K van de Wete ring en J M Fokker: Hubertus Constans zn v A V M C L Schulte en C J Swart; Johannes zn v C M van Noord en H Westgeest. Overleden: H J van Zoen geb 1909 man: J van Steenbergen geb 1915 gehuwd met D C van Delft: T Perfors geb 1913 man; G van Norden geb 1914 man; J D H de Bock geb 1925 man; W J de Jong geb 1920 man; Sj Brandsma geb 1919 man; L D Vergunst geb 1922 man; G van der Sluis geb 1899 man; E Opdam geb 1891 gehuwd geweest met J de Wilde. Gehuld: J J Rotteveel en A G M Stuifzand; W de Jong en J M Bavelaar; P B M Bergman en E E A Bucx; G T Zonderop en E J M van den Ouden hoven; J van der Leek en F E Kool; J J A Hanhart en M C M S Dijkstra; H G P Opdam en Y E Mentzij; J P M Colijn en C Bekooy; R Brittijn en J Zandvliet; D G van Dijk en A J Kriek; M Ozguc en E D Beij; L E Lolkes en A E Janssen; L H M Laurman en E Borgers; R Tegelaar en G C Laterveer; R Honsbeek en D C de Graaf; S Zori en M C H Wijts; W B Veenstra en I Eradus; R M A Curiel en I S Claproth; L J Los en B A J Schellekens; N P Devilee en M H Jongen. -Ondertrouwd CAM Boekee en P Boehlee; JAC Bak* en M Dexel; E P Bos en C E Bos; F J M van Cleef en I Kegel. R Dubbeldeman en A E van der Burg; J H Kamphuis en H J Kruide nier; H J P Lardee en J Vertind; D W J H Leugering en A K van der Zwan; G J van 't Oosten en S C Brittijn; M C W Scholtes en A M van Haeff; J Theunissen en N E Gelok; P J A Tim mermans en Y J C Nijskens; G C van 't Veer en E C M Rijnsburger; M B M Veraart en A L Mackaij.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3