doet ook apper met de mode mee eestelijke prenten dj Boymans-Van Beuningen wordt ons huis HELE WINTER FLEUR IN HUIS JAN INTOCHT TOT UITVAART Zo j VAN^HÜIsfruiT AG 27 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT \r PAGINA 9 De „Ardisia Crispa" bloeit een vol jaar. Telkens wanneer de bessen van het vorig jaar nog in trosjes aan hun lange steeltjes hangen, bot de kruin uit in een weelde van kleine onbetekende bloempjes, die bevrucht moeten worden. In dit opzicht is de „Ardisia" een tikje hulpeloos. Ze kan dit werkje niet alleen af. Om het stuifmeel bij de stamper te laten komen moet de plant eens flink door elkaar worden geschud of de bezitter moet met een zacht penseel over de bloempjes strijken. Hierdoor vindt bevruchting plaats en kan de nieuwe besvorming inzetten. De plant bloeit dus elke keer één etage hoger. Men kan de bloei van bloempjes pas verwach ten als de eerste lichting bessen rood is. De „Ardisia", die het hele jaar een fleurig gezicht toont, is een ijzersterke plant, en haar geld dubbel en dwars waard, 45,- 65,-). Ze ver draagt droge lucht in een gestookte huiskamer uitstekend, mits de potkluit vochtig wordt ge houden, anders laat ze blad vallen. Niet te warm, maar wel op een licht tot zonnig plaatsje zetten. Misschien moet u wat speurderswerk doen om haar op de kop te tikken. Ze is alleen bij speciaalzaken (en/of kwekerijen) te koop. jenwoordig zie je het op ilevisie. Als een koning iuwt, een prinsesje wordt loopt of een president be nven. Nationale feest- of ouwdagen; we kunnen het di- Ect meebeleven. De volgende ag staan de foto's in de'kran- cn en voor de „bewaarders" ijn er speciale afleveringen an tijdschriften die alles in leelden vastleggen. Vroeger 'ilde men ook meebeleven en ewaren. Maar dat kon hoofd elijk door prenten die van ergelijke gebeurtenissen eerden gemaakt, dikwijls oor vooraanstaande kunste- laars en soms in grote opia- en. )p 17 april 1635 trok de nieu- gouverneur van de Zuide- Sjke Nederlanden, kardinaal- nfant Ferdinand van Habs- iurg Antwerpen binnen. Een aar later verscheen een La-, ijns verslag van de feestelijk heden die om die intocht heen varen gebouwd. Theodoor 'an Thulden maakte er, naar Uitwerp van Rubens, 43 etsen 'oor die ons nu nog laten zien toe ging. Er waren ere- toorten opgericht, op toneel- jes werden tableaux vivants vertoond en 's avonds was er een schitterend vuurwerk. Van die 43 etsen zijn er zes te zien op de tentoonstelling „Van in tocht tot uitvaart", die tot 6 februari wordt gehouden in Museum Boymans-Van Beu ningen te Rotterdam. Het is de feestelijkste prenten-tentoon- stelling die men zich denken kan. Er is wat afgefeest in vroeger eeuwen! Om even bij die Ant werpse intocht te blijven: maanden lang was er aan de versieringen gewerkt. Rubens had de leiding over verschei dene andere kunstenaars, on der wie grote mensen als Jor- daens en Quellinus. Zo'n ets als die van een „Janustempel" C.de Passé de Jonge: Quintainesteken in Parijs (1623). laat zien dat die bepaald niet halfslachtig te werk gingen. Het bouwsel Janus met de twee gezichten centraal zin speelt op de rampzalige gevol gen van de oorlog waarin het land verkeerde. In het midden tracht de godin van de vrede, geholpen door aartshertogin Isabella de deur voor de oor log te sluiten, maar boze gees ten links weten hem open te krijgen. De linkerhelft symbo liseert de rampspoed die de oorlog brengt, rechts is de wel vaart en rust van de vrede uitgebeeld. Oorlog was in zekere zin een spel van vorsten toen, dat zij ook de vredestijd bleven spe len. Op de tentoonstelling zijn afbeeldingen te zien van tour- nooien, spiegelgevechten en ruiterballetten. In het begin van de 17e eeuw schreef de Fransman A. de Pluvinel zijn „Maneige Royal", een boek over het paardrijden in al zijn finesses. Die rijkunst was iets waar de adel over moest be schikken. Pluvinel had leerlin gen uit de hoogste klassen, zelfs de jeugdige koning Lode- wijk XIII. Op twee van de zestig prenten die het boek sierden en die op de tentoon stelling te zien zijn is de ko ning afgebeeld tijdens het ring- en quintaine steken. Die quintaine was een beweegbare pop die precies midden in het voorhoofd met de lans moest worden geraakt. Als er gemist werd draaide de arm van de quintaine en kreeg de onfor tuinlijke ruiter een fikse mep met het zwaard. Op de tentoonstelling kan men de feesten, soms vele dagen lang, volgen die gevierd wer den bij vorstenhuwelijken, bij kroningen en doopplechtighe- den Vooral in Frankrijk gin gen die met uitbundig vertoon gepaard. Men had er daar een aparte staatsorganisatie voor, Theodoor van Thulden: De tempel van Janus (1635). „Les Menus Plaisirs" die de decoraties bij hofbals, feesten en ook uitvaarten verzorgde. In ons eigen land ging het wat soberder toe. Er was hier geen echte hofstijl en een banket in het Mauritshuis, aangeboden aan de zoon van de terechtge stelde Engelse koning Karei I, was gewoon een maaltijd, niet een festijn zoals dat in Parijs bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk was. De enige ontvangst in grote stijl schijnt die geweest te zijn die Amster dam in 1631 bereidde aan de Franse koninginmoeder Maria de Medici. Er waren erebogen en op het Rokin werd een watergevecht geleverd waar voor inderhaast een drijvend toneel was gebouwd. Den Haag pakte uit toen Wil lem III, na zijn kroning tot koning van Engeland, in 1691 in die stad terugkeerde. Er waren erepoorten en in de Hofvijver was een kunstvuur- gebouw opgericht dat overdag al veel bewondering oogstte en dat 's avonds, toen het vuur werk afgestoken werd, alle aanwezigen opgetogen maak te. Maar Hofvijver-vuurwerk was dan ook een Haagse spe cialiteit, zoals men aan meer prenten kan zien. Uitvaarten waren geen feesten natuurlijk, maar ze werden, vooral in de katholieke landen, wel met dezelfde pompeusheid georganiseerd als het vorsten keukenapparatuur doet met de mode mee. Hoewel het sieke wit in het zuiden en oosten van ons land het meest smaak valt, kiezen steeds meer kopers in Nederland voor kleuren: tomaat, geel, coconabruin, avocadogroen voor cast, fornuis, vaatmachine, ga maar door. Wil men zijn en paars verven, geen bezwaar. Bij veel kasten zijn de en verwisselbaar, zodat ze bij de kleur van de keuken en worden aangepast. Behalve op de gezelligheid in de en is de apparatuur zeker ook gericht op de werkende w (en de flat), dus praktisch en met begrip voor tijd- en tebesparing. Er worden aparte inbouwprogramma's ont- eld, maar ook vrijstaande toestellen kunnen in het aan- rsysteem een plaatsje vinden. Bij verhuizing gaan de rdelen dan op de nek mee naar de nieuwe stulp. steen van de huishouding ging voor kinderen). Nogal wat gasfornuizen hebben zel freinigende wanden. Het be drag voor plaatsing hangt af van de lengte van de gaslei ding vanaf het tappunt. Ze moeten eert Givegmerk dra gen, dat, behalve voor het pro gramma van de keukenappa ratuur, ook voor installatiema teriaal als buizen, kranen, buigzame verbindingen is in gesteld. Het is een garantie voor veiligheid en doelmatig heid. Het elektrisch fornuis is min der milieuvriendelijk dan het gasfornuis. Het verbruikt meer energie. Het kookgedeel- te wordt gevormd door twee snelkookplaten, een normale kookplaat en een automati sche kookplaat met tempera- tuurregelaar. Overkoken is op een elektrisch gasfornuis een ramp. Men krijgt de kookpla ten haast niet schoon. Uitzon dering hierop is het fornuis met een keramisch element dat een volledig glad kookop- pervlak heeft. („Sauter" e.a.). Het hoogste rendement heeft men bij dit type fornuis door het benutten van de nawarm- te (afdraaien voordat de kook hitte is bereikt). Het elektro- fornuis is mooier bij inbouw, maar kan ook vrijstaand vlak tegen de wand aangeschoven, vrij gemakkelijk tussen aan rechtkastjes worden opgeno men, met een tussenruimte van 1 cm voor ventilatie rechts en links van het toe stel. ïs- of elektrisch for- Het formaat hangt af van •zinsgrootte. Gasfornuizen len een grote brander twee normaalbran- en één sudderbrander. r ook twee grote branders, sudder- en een normaal- ider. De aansteekbrander centraal zijn (waakvlam et midden, die brandend etmaal ca. 40,- per jaar gasverbruik kost). Of de leking kan per brander jen geregeld. Het is han- een gasfornuis te laten iluiten met flexibele lei voor 10-15 cm achter het [uis (verzetten, schoonma- vlot afvoeren van ver- idingsgassen, reparatie), nandrappr kan uit twee bestaan (makkelijk met onder de lopende of uit EEN deel, maar men met een onhan- brok te doen. De stan- van een fornuis va- de 48-60 cm cm diepte, 80—90 (smalle fornuizen behuizing 48 cm), mogelijkheid voor de is een fornuis dat kleine koelkast wordt De prijs van het hangt af van in- grapjes als grill, of panoramische men de kleur karbonaadjes of cake kan houden. Bij als luxe accessoire ingebouwd draaispit (al i niet voorzien van mixed ll-set voor kababs of saté) krijgbaar zijn. Een draais- kan soms los worden bijge- rht. sveiliging mmige gastonjuizen hebben i beveiliging m de oven en ns ook op de ^rill-brander. er iets ni* in orde is, >/dt de gastoevoer automa- i gesloten, (de Dordrecht ift een extra pannenbeveili- Daar er in de keukens steeds meer elektrische apparatuur verschijnt, moet tevoren reke ning worden gehouden met eventuele verdere elektrische aansluitingen (koelkast, vaat- wasmachine, diepvrieskist). Volgens elektriciteitsnorm NEN 1010 moeten minimaal twee meervoudige wandcon tactdozen met randaarde wor den aangebracht om hierop berekend te zijn. Alle elektri sche apparatuur dient men 't liefst aan te schaffen met KE- MA-keur. Moderne keuken, waari Een vaatwasmachine is geen goedkoop keukenhulpje. In 3/4 van de Nederlandse gezinnen staat een wasautomaat, bij 5% een vaatwasmachine. Voor- en tegenstanders boksen het uit. Voordelen: tijdwinst, hygiëne (temperatuur van het water constant 70°), nooit rommel op het aanrecht. Negatieve pun ten: aanschafkosten, waterver bruik (per wasbeurt 2-3 k. Wh afwasmiddelen, verbruik 30 ci 40 gram per afwas; naspoel- middelen 2 cm3 per afwa- sprogramma). Afwassen met de hand kost per dag 13-36 cent. Met de machine 87 cent (uitgaande van de gemiddelde prijs van middelen plus af schrijving van de machine). Als de gasprijs omhoog gaat, (wat te verwachten is) stijgen ook deze kosten. Afwasmachi nes zijn milieuonvriendelijk. Ze snoepen gemiddeld 50 L water per wasbeurt. Boven dien bevatten de afwasmidde len watervervuilende fosfaten. Gaat men echter toch over tot de aanschaf van een dergelijk apparaat dan dient men vol doende rekening te houden met de ruimte. De deur neemt in open toestand 50 60 cm in beslag. Voor het kopen van de machine is het nodig bij het waterleidingbedrijf naar de hardheid van het water te in formeren. Boven de 10 12 nH muite» HarHhpiHA ic Hot geen plaatsje onbenut is get verstandig een apparaat te ko pen met ingebouwde water ontharder, waar het water doorheen stroomt voordat het in de machine komt. Deze houdt de kalkzouten achter en voorkomt aankoeken. De zeef- of voedselrestantenvernietiger in de bodem van de kuip moet steeds worden schoonge maakt. Grijphoogte De koelkast moet liefst op grijphoogte de meeste spullen kunnen herbergen. Elke koel kast heeft een vriesgedeelte, waarvan de grootte blijkt uit het aantal sterren. Voor een huishouding van 1—2 perso nen is 140-180 1. inhoud ge noeg. Voor 5-7 mensen 200-300 L. Er zijn tweedeurskasten en gecombineerde koel- en diep- vrieskasten voor vriezen en koelen tegelijk in één model. Bij 1 ster-kasten is de tempe ratuur in de vriesruimte 6°, met 2 sterren 12°, met 3 ster ren ten minste 18°. Een 3 ster- renkast gebruikt in vergelij king met een 1—2 sterrenappa raat bijna 2 maal zoveel elek triciteit, ca. 1.4-2.3. K.Wh per etmaal. De aanschafprijs ver geleken met de 1 of 2 sterren- kast met dezelfde inhoud ligt gauw 100 hoger. Het scheelt ook waar men de koelkast koopt (dit eeldt voor alle aoDa- ratuur). De fabriek levert de produkten af met een advie sprijs. De detaillist kan hier wat opleggen of aftrekken, zo dat het mogelijk is bij de een een bepaald object 150,- goedkoper te krijgen dan bij de ander. Een beetje rondneu zen is soms de moeite waard, voordat men tot de koop over gaat. Het verschil van de koel kasten met 1 tot 3 sterren zit in het ontdooien. De 3 sterren- kast heeft 2 verdampers, waardoor het vriesgedeelte apart ontdooid kan worden. Bij de plaatsing van een koel kast goed rekening houden met de afstand tot de muur omdat de compressor (een ge sloten unit als een bol achter de kast) zijn warmte kwijt moet kunnen. Om de rekken en groenteladen uit de kast vrij te kunnen openen moet de deur wijd kunnen openslaan. Voor 90° open gaat nog net, maar het is soms gehannes. Bukken om iets uit de koel kast te halen vindt men in Nederland gewoon. Vervelend blijft het. Op de koelkast kan men een ladenkastje van 50 60 cm laten zetten om pakpa pier, touw punaises en bijvoor beeld schoenpoets in op te ber gen. Dan hoeft men voor die noodzakelijkheden voor huis houdelijk gebruik tenminste niet de rug te buigen TEKST: TINY FRANCIS De familie Burgers uit Roosendaal zijn echte doe-het-zelvers. Ze bouwden met elkaar een maand aan deze modelwoning, ver vaardigd uit 160.000 bambino-kinderbouw- steentjes. De hoogte van het ideale huis, waaraan ook de klein sten hun bijdrage le verden is 2.50 m. Het is een nieuw type wo ningen waarvan in no vember te Zeist de eerste werden opgele verd. Ter gelegenheid daarvan bood de aan nemer (V. Wijnen N.V. Dordrecht) drie kleu terscholen in Zeist eenzelfde aantal losse steentjes aan, als waarmee de burgers- familie had gewerkt. Hun modelwoning is te zien op de perman- tente tentoonstelling Gouden Handen" in 's-Heerenberg. of andere voorname persoon lijkheden betrof. Dan werden chapelles ardentes opgericht, bouwsels van vele meters hoog, soms griezelig met kne kelfiguren bezet, waar plechtig rouwwake bij werd gehouden. In ons land ging men soberder te werk. Hier bepaalde vooral de lengte van de stoet het ge wichtige van de overledene. Men kan het op de tentoonstel ling zien in een meterslange prent van de begrafenis van Michiel de Ruyter in Amster dam. Let daarbij op de man die heel de lange weg het har nas van de zeeheld torsen moest Aan het eind van de stoet overleed hij door inspan ning. Vg.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9