Uw bank sluit oudejaarsdag om 12 uur. Maar Het] larrillo koos: ever proces an deportatie foedoeda vraagt topconferentie industrielanden anden eisen im zestig chtoffers ONHEILSPELLENDE" ZITTING VAN VN ONDERBROKEN Paus pleit voor waarde van het menselijk leven Aardbevingen in delen van Italië Seflwioplii 5 mmbonk. LEIDSE SPAARBANK fJDAG 27 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 IN'S, Canada (AP) Branden in Canada, en Japan hebben tijdens de Kerstdagen 9?In zestig mensen het leven gekost. Op 3«Kerstdag brak brand uit in een tehuis 9 den van dagen in de Canadese stad St 51 Alle bejaarden en drie personeelsleden, in 9,30 personen kwamen om het leven. De ;r had grote problemen met het bestrij- het vuur omdat er in dit gebied geen c'ater was en men met draagbare pompen moest halen uit een bevroren vijver op inderd meter afstand van het tehuis, sonen kwamen om het leven toen gisteren Canadese stadje Hamilton een hotel uit- Bij een feestje op een flat in Chicago twaalf mensen, voornamelijk kinderen leven toen een brandende pan vet omviel. .5 mensen werden gistermorgen vroeg ge- i,_ij een gasexplosie gevolgd door een brand gebouw van drie verdiepingen in de Japan- nstad Numazu, op 200 kilometer ten westen do. Brandweerlieden dragen een slachtoffer weg van de brand in een flat in Chicago. IID (Rtr/AFP) Santiago Carrillo, de vori- ek aangehouden secretaris-generaal van de e communistische partij, en zeven andere van die partij zijn in staat van beschuldi- esteld. Zij worden beschuldigd van illegale iging, hetgeen Carrillo een gevangenisstraf pleveren variërend van een half jaar tot zes )e beschuldigden blijven in preventieve enis. eschuldiging is bekend gemaakt door de van het tribunaal voor openbare orde, z Chaparro, die in justitiële kringen in Ma- vordt beschouwd als een „volbloed volgeling van Franco". In kringen van de communistische partij verwacht men evenwel dat het proces zal uitlopen op ontslag van rechtsvervolging. Carrillo zou de keus hebben gehad tussen deporta tie en een proces in Spanje. Hij zou de voorkeur aan een proces hebben gegeven. Volgens het rege ringsblad Arriba zou Garrillo zich met opzet heb ben laten arresteren om het democratiseringspro ces uit de rails te laten lopen. De ontvoerders van staatsraad De Oriol hebben hun eis herhaald dat een algehele amnestie moet worden afgekondigd voor alle politieke gevange nen. De Oriol werd op 11 december ontvoerd. arter lan van et jaar ^tw York (Rtr) Het weekblad Ti- ;ft Jimmy Carter ge- tot „man van het een eer die in de ;e traditie van de man van het jaar" chts twee keer eerder te urt viel aan een presi- nt-elect: Franklin Roose- It en John Kennedy, me zegt dat Carter „een tuurlijke keuze is" van- ;ge zijn komeetachtige komst aan het politieke mament „die tot de ver- ssendste in de Ameri- anse geschiedenis be- ort". CIA voorspelt Carter oblemen met de Sovjet- ïie. De CIA, de Ameri- anse inlichtingendienst, nog zeven deskundigen n volgens de „New York mes" tot de conclusie ge- imen dat de Sovjet-Unie naar streeft de VS mili- ir te overtroeven, et Amerikaanse blad zegt it deze conclusie is vervat het rapport dat de CIA c jaar uitbrengt over de rategische doeleinden van toskou. In de fiets In Japan heeft men niet alleen het verkeers reglement moeten aanpassen aan een nieuw vervoermiddel, ook de taal ondergaat een verandering. ,,Op de fiets" wordt „in de fiets" als deze milieu-vriendelijke vierwieler wordt gebruikt. Het karretje, in een warenhuis te koop, kost ongeveer 1500 gulden. Overleg over nieuw kabinet in Israël JERUZALEM (RN) President Ephraim Katzir van Israël pleegt sinds zondag overleg met leiders der diverse politieke partijen over de vor ming van een even tuele nieuwe regering die het demissionaire kabinet-Rabin zou moeten aflossen. Het overleg wordt overigens als een lou tere formaliteit be schouwd, omdat men de kaarten in Jeruza lem als geschud be schouwt. Rabin, sinds vorige week waarnemend regeringsleider, wil vervroegde verkiezin gen, hoogstwaar- schijnlijk in mei. Naar verwacht zal de Knesseth het wets ontwerp daarover de ze week goedkeuren en vervolgens uiteen gaan. 5> (Van onze correspondent Jane Rosen) NEW YORK De drie maanden durende zitting van de 31ste Algemene Vergadering van de VN is geschorst tot april. De vergadering werd onlangs door een Zuidamerikaanse gedele geerde omschreven als een „onheilspellende" zitting. Hierbij doelde hij op twee aspecten van de gebeurtenissen binnen de vergadering. Ten eerste maakte de vergade ring rassengeweld, of het aan zetten daartoe tot bijna iets eervols. Een paar jaar geleden nog nam iedereen zonder meer aan dat de bevrijdingsbewe gingen vreedzaam moesten zijn. Maar de afgelopen zitting van de VN stelde nieuwe ethi sche regels op: gewapende op stand was niet alleen geoor loofd, maar verdiende zelfs de steun van andere landen. Ten tweede is het onheilspel lend dat Zuid-Afrika bestem peld werd als een „koloniale situatie" die op dezelfde ma nier aangepakt moet worden als andere koloniale mogend heden. Dat wil zeggen dat de macht op krachtige wijze uit handen genomen moet worden van het blanke „koloniale regi me" en overgedragen moet worden aan de zwarte meer derheid. Westerse gedelegeerden zeg gen dat de zaken in de voor malige Afrikaanse koloniën van Portugal heel anders ston den, evenals nu met de zwarte strijd in Rhodesië. In die ge vallen was en is er ook gewa pende strijd, maar die vormde geen gevaar voor de wereld vrede. In Zuid-Afrika is dat gevaar er wel. Daar gaat de „kolonia le" strijd tegen een blanke be volking van vier miljoen, die nu met haar rug tegen de muur staat en misschien zelfs niet zal terugschrikken voor chantage met atoomwapens als ze zich al te zeer bedreigd voelt. De 31-ste vergadering nam, onder leiding van het Afri kaanse blok, een aantal resolu ties aan waarin Vorster's regi me onwettig verklaard werd. De zwarte bevrijdingsgroepen waren wel wettig en alle lan den werden opgeroepen hulp te zenden aan deze groepen. Misschien klinkt dat alles-als even zoveel mooie woorden, maar de resoluties werden maar al te serieus genomen door de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid en de niet ge bonden landen. Verwacht wordt dat deze lan den op de komende bijeen komsten nog meer olie op het vuur zullen gooien. Een zwart regime voor „Azania" moet er, volgens deze landen, zo snel mogelijk komen. Een zwarte gedelegeerde zei zonder meer: „We hebben Zuid-Afrika er al bijna uit gegooid. Nu moeten we Azania er nog in zien te krijgen". Paradoxaal genoeg hielp Pre toria bij de eis van een meer derheidsbewind in Rhodesië door Smith onder druk te zet ten. Bovendien zijn er tekenen dat Vorster de teugels in Na mibië een beetje aan het losla ten is. Men zou dus verwacht hebben dat Zuid-Afrika er wat minder van langs zou hebben gekregen dan nu het geval was. Maar juist dit jaar kreeg blank Zuid-Afrika meer te verduren dan ooit tevoren. Op maandag werd een resolutie aangeno men waarin voor het eerst de gewapende strijd in Namibië wettig verklaard werd. Verder werden landen in de resolutie opgeroepen „alle noodzakelij. ke steun" te verlenen aan SWAPO, de bevrijdingsbewe ging van Namibië. De algemene vergadering vroeg verder de Veiligheids raad om een verplicht wape nembargo voor Zuid-Afrika in te stellen. Veel Afrikaanse ge delegeerden lieten doorsche meren dat ze van plan zijn Zuid-Afrika ook op econo misch gebied aan te vallen. De Veiligheidsraad heeft nog geen besprekingsdatum vast gesteld voor deze zaak. Som mige Afrikaanse staten willen wachten tot Carter officieel president geworden is. In dat geval zou Andrew Young, die door Carter benoemd werd tot ambassadeur bij de VN, voor Amerika deelnemen aan de besprekingen. Als neger heeft Young persoonlijk veel sympa thie voor de bevrijdingsbewe gingen. Maar zijn handen zijn gebonden. Hij kan geen beslis singen nemen onafhankelijk van Washington en het is zeer onwaarschijnlijk dat Carter een wapenembargo zou aan vaarden, om nog maar te zwij gen van economische sancties. De zitting van de VN bracht niet alleen moeilijkheden voor de verhoudingen tussen het Westen en de Afrikaanse lan den, maar ook voor de Wester se landen onderling. De EEG was verdeeld. Zo stemde De nemarken bijvoorbeeld voor ,een resolutie waarin Engeland aangevallen werd voor haar betrekkingen met Zuid-Afrika. Een aantal Westerse landen, in tegenstelling tot Amerika, vond dat ze als sympathiebe tuiging vóór de Afrikaanse re soluties moesten stemmen, wat daar ook in stond. Afgezien van de Afrikaanse kwesties was deze zitting van de VN gematigder dan vooraf gaande. Dit kwam ten dele omdat de meeste landen de houding van de nieuwe Ameri kaanse regering wilden af wachten. De ontwikkelingslan den stelden een aantal resolu ties uit waarin zij hervormin gen wilden voorstellen in de wereldeconomie. In plaats daarvan vroegen ze om een nieuwe zitting, waarschijnlijk in de lente. De ontwikkelingslanden willen zo eerst Carter's economisch beleid bestuderen, en verder afwachten of de Noord-Zuid- conferentie in Parijs enige vruchten heeft afgeworpen. Wat het Midden-Oosten betreft wil de vergadering dat de con ferentie in Genève weer bij eenkomt, waarin dan ook de Palestijnen zitting moeten heb ben. De Israëlische bezetting van Arabische gebieden werd veroordeeld en verklaard werd dat de Palestijnen het recht hebben naar hun eigen gebieden terug te keren om daar hun eigen staat op te richten. Niettemin is het duidelijk dat de Palestijnen heel wat terrein verloren hebben sinds Jassar Arafat zijn triomftocht in de Assemblee maakte, nu twee jaar geleden. Zo zei de afge vaardigde van Libanon dat de PLO de schuld had niet alleen van de moeilijkheden in Liba non, maar in het gehele Mid den-Oosten. Verder besloot de zitting van de VN voor het eerst ook wat te gaan doen tegen het terro risme. Een Westduitse resolu tie werd aanvaard om een ver drag op te stellen dat het op nemen van gijzelaars gaat ver bieden. Dit verdrag zal het komende jaar nog niet klaar komen, en zal wel op tegen stand stuiten. Niettemin ziet de zitting het als een stap in de goede richting. Wat betreft de mensenrechten ging de VN weer even selectief te werk akj anders. Chili, Is raël en Zuid-Afrika werden veroordeeld wegens schending van de mensenrechten, maar geen enkel ander land. De Amerikaanse vertegen woordiger Scranton viel in een felle toespraak de Sovjet-Unie en haar satellietlanden aan. Maar de meest aangehaalde opmerking kwam van de Brit se gedelegeerde James Mur ray. Toen Wit-Rusland Zuid- Korea ervan beschuldigde een „marionettenstaat" te zijn, merkte Murray op: „Ik vind die beschuldiging zeer interes sant, want als er iets is waar Wit-Rusland verstand van heeft, dan is het wel marionet- tenlanden". Copyright The Guardian. Na zijn traditionele kersttoespraak geeft paus Paulus vanaf het balkon van de Sint Pieter de zegen „Urbi et Orbi" (voor de stad Rome en voor de wereld) ten overstaan van de vele tienduizenden, die zijn toespraak hebben aangehoord. VATICAANSTAD (Reuter) In zijn kersttoe spraak, gevolgd door ongeveer 250.000 personen op het Sint-Pietersplein en direct uitgezonden door de televisie van twaalf Europese landen, heeft paus Paulus zaterdag gepleit voor een chris telijk humanisme en voor de waarde van het menselijk leven. Duidelijk doelend op de abortus, waarover het Italiaanse parlement binnenkort een uitspraak moet doen, vroeg de paus in de geboorte van Christus het beginnend menselijk leven te eren. In het niet-christelijk humanisme miste hij twee zaken: „De innerlijke onmogelijkheid van de mens om uit eigen kracht volmaakt te zijn en de niet te stillen dorst van de mens om in God de oneindige voltooiing te vinden, die hij vanuit zijn innerlijk nodig heeft". Koningin Elisabeth van Engeland wijdde haar kerstrede aan het thema verzoening en noemde de Noordierse vredesbeweging een lichtend voor beeld daarvan. Over haar zilveren jubileum vol gend jaar, zei zij: „Het cadeau, dat ik het meest zou waarderen volgend jaar is de verzoening, overal waar dat noodzakelijk is". De aartsbisschop van Canterbury, Donald Coggan riep op tot onophoudelijke druk op de Sovjet-Unie, Zuid-Afrika en andere landen om politieke gevan genen vrij te laten. Het hoofd van de kerk van Engeland sprak ook over de noodzaak tot grotere harmonie tussen de rassen. Het vermengen der rassen moet worden gezien „als een bron van verrijking" en niet als een dreiging, zo meende hij. In Bethlehem hebben ongeveer twintigduizend mensen het Kerstfeest gevierd. Er waren uitgebrei de veiligheidsmaatregelen, maar incidenten heb ben zich niet voorgedaan. filO (RTR) Japan's nieuwe premier Tadeo Foekoeda heeft rdag gezegd dat er zo spoedig mogelijk een 'topconferentie (de geindustrialiseerde landen gehouden moet worden met als werp de stabilisering van de economie in de wereld. topconferentie zou voorafgegaan moeten worden door een komst op hoog niveau tussen Japan en de Verenigde staten, (ei de premier op een persconferentie. „Het is zeer noodzakelijk -[de economie van de wereld gestabiliseerd wordt," aldus coeda. De 71-jarige conservatieve premier noemde geen data voor de conferenties, hoewel deze volgens hem pas na volgend jaar januari gehouden kunnen worden. Op 20 januari treedt de aanstaande president van de Verenigde Staten, Jimmy Carter, in functie. „Ik ben bezorgd over de economische situatie in de wereld van vandaag, omdat landen die over grondstoffen beschikken sterker worden en landen die slechts consumeren zwakker," aldus Foekoe da. In het nabije verleden hebben ontwikkelingslanden die geen olie in de grond hebben, het economisch zwaar te verduren gehad, zo zei Foekoeda, en het is aan de ontwikkelde landen hier de reddende hand toe te steken. Van het vorige kabinet van Takeo Miki heeft Foekoeda slechts de ministers van justitie en van arbeid gehandhaafd. De overige bewindslieden zijn nieuw. Tot minister van buitenlandse zaken is benoemd de 58-jarige Iitsjiro Hatojama, zoon van een gelijknamige oud—premier. ien doden (j rellen bij aapstad fes &PSTAD (Rtr) Felle ge- >ten tussen de zwarte bewo- van twee Afrikaanse mgebieden bij Kaapstad in d-Afrika hebben zondag aan er 10 mensen het leven ge- t. Het was niet duidelijk of rellen stammentegenstellin- tot achtergrond hadden, of i rtvloeiden uit pogingen van I Vte scholieren om naleving de kerstfeest-boycot af te ingen. Volgens de Zuidafri- nse omroep vielen er 10 do- i en meer dan 25 ernstig vonden bij rellen in Gugule- Nyanga. i politie gebruikte traangas de menigte te verspreiden, ^grendelde de toegangswegen r de woongebieden af. Sch- ren en studenten in veel ikaanse woongebieden had- de bevolking opgeroepen jaar geen feest te vieren met jrstmis maar een periode rouw j acht te nemen voor de hon- rden doden die bij de opstan- 1 van het afgelopen jaar vie- Wilt u er rekening mee houden, dat op 31 december alle bankkantoren na 12 uur 's middags gesloten zullen zijn? Maandag 3 januari 1977 zijn wij u graag weer van dienst, in een nieuw jaar dat naar we oprecht hopen u veel geluk en voorspoed zal brengen. De gezamenlijke banken en spaarbanken. Olielaag bedreigt weer kust VS NANTUCKET (AFP) De Amerikaanse kustwacht heeft weer alarm geslagen. Doordat de wind is gedraaid, wordt de kust van Nieuw Engeland op nieuw bedreigd door de olie- laag die afkomstig is van de in tweeën gebroken Liberiaanse tankboot „Argo Merchant". Aanvankelijk leek het gevaar geweken. De wind had de reus achtige olievlek namelijk in noordoostelijke richting gedre ven. De laag is zowat 160 kilo meter lang en 50 kilometer breed. Eerst wilde men de brand erin steken, maar dat schijnt niet doeltreffend te zijn daar de laag niet homogeen is. In verband met het ongeluk is er in de VS een felle discussie ontbrand over het miljarden dollars vergende plan voor de oostkust van de VS naar olie te boren. De milieubeschermers zien in de ramp met de tankboot een voorbeeld van wat er gebeu ren kan als er met booreilanden in een woeste zee wordt ge werkt. Maar de gouverneurs van de.kuststaten zijn voorstan ders van het plan. Zij stellen dat het beter is in de VS zelf naar olie te zoeken dan zich te moe ten verlaten op de aanvoer van olie met tankboten. ROME (RTR) Verschillende delen van Italië zijn in de Kerstda gen bedreigd door aardbevingen en aardverschuivingen. Rondom de stad Ancona aan de Adriatische zee in Midden Italië werden gistermorgen krachtige schokken gevoeld. Er deden zich geen ongevallen voor. Talloze mensen vluchtten in paniek him huizen uit. Bij een aardverschuiving in Giarossa, een dorp bij Potenza in Zuid-Italië werden gisteren dertig huizen bedolven. Het beroemde Griekse tempelcomplex van Agrigento op Sicilië wordt bedreigd door een aardverschuiving. Een grondmassa van 300 meter breed en 600 meter diep is de tempel van Juno, die ongeveer 2500 jaar oud is, tot op 100 meter genaderd. Volgens plaatselijke deskundigen is de zandstenen heuvel boven de vallei ondermijnd door bouwwerken van de afgelopen 30 jaar, die de oude afwateringskanalen blokkeren, die duizenden jaren geleden zijn aangelegd door Grieken en Romeinen. ADVERTENTIE één telefoontje aan uw fleurop bloemist en u kunt wie, waar dan ook, nog vlug even verrassen. Turkse vliegers eisten drankproef ANKARA (RTR) Dienstdoen de vliegers van de nationale Turkse luchtvaartmaatschappij hebben zaterdag tien uur ge staakt na de beschuldiging dat sommigen hunner een borreltje hadden gepakt. Verontwaardigd eisten de pilo ten en bloc een bloedproef, die na enig heen en weer gepraat werd afgenomen in een zieken huis in Istanboel. Pas daarna vertrokken de vliegers naar hun nationale en internationale be stemmingen. Iemand zou er zich bij de verkeerstoren van Istan boel over hebben beklaagd dat de piloten zaten te borrelen. VERNIELINGEN IN BIOSCOPEN MET ENTEBBE FILM ROME (AFP) De reeks vernielingen in Romeinse bioscopen, die op het ogenblik „De lange nacht van Entebbe" vertonen, gaat voort. Na „Modernetta" en „Metropolitan", die overhoop gehaald werden en waarin onbekenden gepoogd hadden branden te stichten, was „Savoia" aan de beurt. Van hele rijen fauteuils werden de zittingen aan flarden gesneden. In vlugschriften ondertekend door „Palestijnse strijders voor de Arabische revolutie" veroordelen de daders de film, en waarschu wen: „Wij staan niet in voor de veiligheid van de toeschouwers". ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7