Modemeevallers. Politieke rol Kennedy uitgespeeld We kijken nu wel weer op een turfje ACL Oy.- 12.- """15.- PAGINA 4 Emmen Westerveen is een piepkleine nederzetting ten oosten van Schoonebeek. •In café Berkenhof hangt een schoolplaat, die de turfwinning van vroeger in beeld brengt: een somber landschap met rookwolken, voortgebracht door een loco mobiel en met kleine mannetjes, spittend in het terrasvormig afgegraven hoogveen. Tussen Westerveen en Zwartemeer wordt nog steeds veen afgegraven, maar nu met moderne graafmachines. Zij steken geen langwerpige turven, maar verzamelen grondstof voor turfstrooisel en voor het maken van actieve kool (voor ontkleuring van vloeistoffen). Verderop, boven het langgerekte streekdorp Klazienaveen, prie men zeven schoorstenen de lucht in. De Purit-maatschappij verschaft er werk aan velen. Griendsveen graaft nog wat af, maar haalt zijn meeste grondstof uit het aanpalende Duitse stuk van wat eens het enorme Boertangerveen was: een gebied van 160.000 ha. „onland" ter weerszijden van de grens tussen Schoonebeek en Win schoten. De Duitsers hebben nog veen genoeg. Aan veen is trouwens zeker geen gebrek, wan neer je het Europees bekijkt In Rusland kun je dagenlang rijden zonder iets anders dan veen te zien. Maar in het Nederlandse veen moeten we tegenwoordig wel op een turfje kijken, willen we althans iets van het landschap behouden, dat zo typisch was voor het oude Drenthe en dat we allemaal van de schoolplaten kennen. In Groningen wordt een Veenmuseum op gericht, het openluchtmuseum van Schoonoord, is trots op zijn plaggenhutten en turfstekersgereedschap. De Vriezen- veense oudheidskamer kan u laten zien hoe het Overijsselse land van pollen en haren (moerasbultjes en zanddruggetjes). van zijn turfbedekking is ontdaan. In het laagveengebied van noordwest Overijssel is vanwege de natuurbescherming het oude vervenerswerk vastgelegd in kleine exposi ties in de voorlichtingscentra. In Barger Compascuum werd honderd jaar nadat de gemeente gesticht werd, een openluchtveenmuseum opgericht, dat nu al jaren door enthousiaste vrijwilligers ge rund wordt en dat van jaar tot jaar uitbrei ding ondergaat Dit „Aole Compas" laat zien, hoe de socia le en werkomstandigheden in het veen waren. Er staat ook een locomobiel, die het uitgegraven veen transporteert als voor beeld van de ontwikkelingsfase, die op de kruiwagen volgde. Maar Barger Compas cuum is gebouwd op de dalgrond, die na het graven van de „wieken" (vaarten) en het afvoeren van de turf overbleef. Echt hoogveen is hier weinig meer. Om het historische beeld te completeren, is ook een natuurreservaat nodig. Zo'n reservaat is nu in wording, sinds Staatsbosbeheer namens het ministerie van CRM grote lappen „woeste grond" in zuidoost-Drenthe heeft aangekocht. Een enorm„openlucht- museum", dat de geschiedenis van het veen aanschouwelijk moet vastleggen, in nauwe samenwerking met 't Aole Compas. Districtsambtenaar R. J. Zandstra van Staatsbosbeheer heeft op zijn kantoortje aan de rand van Emmen een boekenkast, gemaakt van ruwe planken, die door tur ven ondersteund worden. Hij omringt zich met symbolen van zijn werk en dat werk heeft vooral te maken met het vormen en beheren van het hoogveenreservaat tussen Zwartemeer en Schoonebeek. Een paar jaar geleden maakte CRM de plannen voor deze reservaatsvorming be kend. Dat veroorzaakte nogal wat opwin ding in de streek. Verveners kwamen in Afgegraven turf overwoekerd door helmgras het geweer en ook boeren die hun grond bedreigd zagen. Die opwinding is nu ge zakt, maar vooral in Schoonebeek wordt nog wel nagemopperd over de aankopen van Staatsbosbeheer. Het gaat namelijk niet alleen om onvergra ven veen (dat toch nauwelijks meer ont gonnen mag worden), maar ook om land bouwgrond, voorzover die past in het cul tuurpatroon van de veenstreek. Voor een groot deel nu gras- en bouwland, maar vroeger particuliere stukjes hoogveen, dat in de loop van de tijd door de Schoonebe- kers vlijtig tot huisbrand is vergraven. De verkoop aan Staatsbos gebeurt natuurlijk WASHINGTON (AP) - Senator Edward M. Kennedy zal nage noeg geheel in de schaduw ko men te staan van de nieuwe leiders van de Democratische Partij nadat de nieuwe presi dent Jimmy Carter op 20 janua ri is geïnstalleerd. De senator zou zijn kansen eens president te kunnen worden hebben ver loren toen hij in 1972 en in 1976 niet had getracht door zijn par tij te worden aangewezen als presidents-kandidaab Carter zal het hele partijapparaat van de democraten onder zijn hoede hebben gedurende de vier jaar van zijn presidentschap. Nog slechts vier jaren geleden zeiden veel democratische lei ders dat Kennedy, thans het hoofd van 's lands bekendste „politieke familie", de benoe ming tot kandidaat der partij kon krijgen als hij er slechts om vroeg. Uit opinie-onderzoeken bleek dat hij op andere eventue le gegadigden ver voorlag. Maar dat is thans helemaal anders geworden. Tijdens de campagne van Carter is gebleken dat tus sen hem en Kennedy op bepaal de punten wrijving bestond en daaruit leidt men af dat tussen de twee mannen na 20 januari niet veel contact zal bestaan. Carter zou eens gezegd hebben, dat hij blij was niet van Kenne dy of Humphrey te moeten af hangen om president te worden en wel nadat een medewerker hem had verteld dat de senator had gezegd: „De heer Carter heeft opzettelijk zijn standpunt ten aanzien van bepaalde din gen vaag of niet-nauwkeurig bé- paald". Toen tijdens de kandidaats campagne Kennedy de vraag werd gesteld of hij onder de demokraten een beweging leid de die Carters opkomst moest tegengaan, gaf hij daar nooit een rechtstreeks antwoord op. Carter was, en dat maakte Ken nedy ongerust, voornemens eni ge van de sociale plannen van de liberale vleugel van de De- .mocraten te schrappen als hij eens werd gekozen (tot presi dent). Maar het is nooit definitief be wezen dat Kennedy ooit open lijk aan „anti-Cateriaans optre den" heeft meegedaan. Hij heeft wel gezegd, ofschoon dit wellicht een „gelegenheids- belofte" was,- dat hij de vroegere gouverneur van Georgia zou helpen als deze de demokrati- sche kandidaat werd. Edward Kennedy is slechts 44 jaar oud en als Carter voor een tweede ambtsperiode van vier jaar wordt gekozen zal hij 52 jaar zijn en is hij, politiek ge sproken, echt geen „jonkie" meer. Waarbij nog komt dat na Carter vice-president Walter Mondale kandidaat kan worden gesteld door de Democratische Partij. En dan zijn de kansen voor Kennedy helemaal verke ken. LEIDSE COURANT MAANDAG 27 DECEMBER vrijwillig, maar een boer, die zijn buren ter weerszijden hun grond ziet verkopen, mist wel eens kans op schaalvergroting van zijn bedrijf, veelal bitter nodig voor het behoud van de boerenstiel. Dan is er ook nog de werkgelegenheid in Klazienaveen en omliggende dorpen, die door een stringent stilleggen van het verve- nersbedrijf klappen zou krijgen. Men schermde met een werkloosheidscijfer van duizend man, maar uiteindelijk blijkt het slechts om de werkgelegenheid van twintig mensen te gaan. Daar staat dan tegenover, dat het veen toch niet onuitputtelijk is. Het CRM-reservaat biedt 25 man tijdelijk werk Plaggenhut bij Hoogeveen bij het inrichten en een vaste baan aan zeker tien mensen, die het moeten beheren en onderhouden. Er is een groot gebied nodig, zowel om de zuivere kern in stand te houden als om de fasen van de cultivering te laten zien. In het Schoonebekerveld, ook al is niet alles ontgonnen, is alle witveen (de boven ste laag) weg, maar er zijn nog vele varian ten van de afgraving te zien en ten slotte hoort ook de laatste fase erbij, die van gras- en bouwland op de dalgrond. Het noordelijkste deel van het reservaat, 400 ha. groot, is het zogenaamde meerstal- blok en uit natuurwetenschappelijk oog punt gezien het meest waardevolle. Daar staat dan ook een bordje bij, dat de toe gang voor „gewone mensen" verbiedt. Hier groeit nog „levend hoogveen", dat uiterst langzaam in dikte toeneemt. In 12.000 jaar heeft het een vier tot vijf meter dikke spons gevormd. Het veert sterk wan neer men op het bordje toeloopt. Er bloeit nog een laat Ericabloempje en de randen zijn met struikjes gestoffeerd. Maar bomen willen op dit echte hoogveen niet groeien en ook zonder schapen is het (anders dan onze heidevelden op de zandgrond) kaal gebleven. Toch denkt Staatsbosbeheer voor het be heer van het hoogveenreservaat pen. Er is al een kleine kern toekomstige kudde aanwezig. Echte schapen, zoals ook enkele Drentse reservaten met veel heide die nog Hoe groot de kudde kan worden? maar uit", zegt Zandstra: „Op elke woeste grond kan een schaap het reservaat komen 800 ha. voor ding in aanmerking, dus je zou een van 800 dieren kunnen hebben, precies moet, weten we nog niet een raster? Of met een herder? genoeg belangstelling voor dat out ADRIAAN Corduroy broek in marine of zwart. Mt. 34 t/m 42 29.- Daarbij een streepblouse van India-katoen, Diverse kleuren. Mt. S, M, L. Gebloemde jurk met wijde Corduroy overgooier in mouw. Katoen. Mt. 36 t/m 42. zwart. Mt. 36 t/m 42./CC% yï Daaronder een geruite India-blouse. Mt. S, M, L Kokerrok met zijsplit. Terlenka. Diverse kleuren. Mt. 34 t/m 46 29.- Effen blouse van polyester/ katoen. In kleuren. Mt. 34 Acryl vestje met jacquard garnering. Zwart.-J^

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4