•Mog te weinig „eenzamen" profiteren van kerst-in's Slüilfigi^ai bij poorthuis in Sluisstraat loor brand verwoest Vijftig mille gestolen inbraak WETHOUDER STEUNT STRUCTUURPLAN ENDEGEEST 27 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT Politierapport Leiden beleefde een rustig kerstweekend. Het politierapport vermeldt voor de beide kerstdagen tenminste geen schok kende gebeurtenissen, waarbij onze Hermandad in actie moest komen. De twee voorgaande dagen vertoonde Leiden echter een heel wat crimineler karakter. In de nacht van donderdag op vrijdag werd in de Koning straat een met een ketting verankerde aanhangwagen ont vreemd. De schade wordt geschat op ruim twee duizend gulden. In dezelfde nacht werd aan de Meerburgerkade een aldaar geparkeerde vrachtwagen met oplegger van de firma Van Ruiten uit Oude Wetering open gebroken. De chaufeur kon de andere dag aangifte doen van de vermissing van twee accu's en een hydraulische 25—tons krik. De goederen vertegenwoordigden tesamen een waarde van 800 gulden. Ook de Adlerfabrieken aan de Rooseveltstraat kreeg vrij dagmorgen bezoek van inbrekers. Hier verwisselde een geldkistje met 340 gulden contant geld van eigenaar. Een 33-jarige Leidenaar werd vrijdagmiddag om 16.00 uur door drie mannen van zesentwintig jaar van zijn portemonnee beroofd. Hij kon de Kerstdagen vieren met 740 gulden minder op zak. Op Eerste Kerstdag moest de Leidse politie corrigerend optreden bij een ruzie tussen een aantal Marokkanen en hun huisbaas van het pand in de Kolfmakerssteeg. De politie wist te voorkomen dat het al langlopende conflict met de vuist beslecht werd. In de Kerstnacht werden twee Leidenaars van respectieve lijk 25 en 19 jaar door de politie op heterdaad betrapt bij het vernielen van een ruit van een huis aan de Vondellaan. Beide vandalen werden na verboord te zijn weer vrijgelaten. Op dezelfde dag werden door de politie ook twee zigeuner- vrouwen van 13 en 16 jaar ingerekend, die waren binnen gedrongen in de sportschool van Van Polancn aan de Pieterskerkgracht. Kerst-in bij de Menswording in Leiderdorp Het kerstmaal in Staalwijk DKEI KEN VAN SIGARET IN BED V een onzer verslaggevers) JDEN Een uitslaande 1 »nd heeft vrijdagavond het is van de familie De Graaf ide Sluisstraat in Leiden vol- men verwoest. De belenden- percelen liepen ernstige ok- en waterschade op, ter ijl van een aangrenzend huis t plafond op de tweede ver eping door de brandweer ge topt moest worden om een tbreiding van de vuurhaard voorkomen. Persoonlijke on- De brand ontstond omstreeks zeven uur op de slaapkamer van de oudste zoon van de familie De Graaf. De 20-jarige jonge man had zich om half zes terug getrokken op zijn slaapkamer om een uiltje te knappen. Bij het roken van een sigaret in bed was hij echter in slaap gevallen. Binnen enkele minuten stond het hele huis in lichterlaaie. Een andere zoon moest zich met een nichtje, dat bij de familie De Graaf logeerde via een raam op de eerste verdieping in veilig heid stellen, omdat zij door de hevige rookontwikkeling via de huistrap het pand niet meer konden verlaten. De brandweer was tot midder nacht bezig met de nablussings- werkzaamheden. Het gezin De Graaf vond voor de kerstdagen onderdak bij familieleden. LEIDEN Van de Leidse koopman Wallaart zijn afgelo pen donderdag uit zijn huis aan de Vivaldistraat een geldtrom- mel met 50.000 gulden en siera den ter waarde van 3500 gulden ontvreemd. De 51-jarige koopman bemerkte de diefstal bij zijn thuiskomst om tien uur. De inbrekers wa ren vermoedelijk 's middags het huis binnengedrongen door de ruit van de balkondeur in te slaan en hadden vervolgens ge hele woning doorzocht. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Wethouder Oosterman (gezondheidszorg) onderschrijft de beleidsvoornemens van dr. G. Mojet, geneesheer-directeur van het gemeentelijk psychiatrisch ziekenhuis Endegeest zoals deze zijn neergelegd in het structuurplan Endegeest. De heer Ooster man is voornemens het plan nog voor het einde van de winter aan de gemeenteraad voor te leggen. Zoals bekend voorziet dit structuurplan in het wegwerken van de achterstand bij Endegeest. Daarmee zal in een periode van 10 jaar een bedrag van ruim 49 miljoen gulden gemoeid zijn. In een toelichting op zijn beleidsplan zei dr. Mojet er een versnelling van het beleid voor de komende jaren in te zien. Nu er een duidelijk plan voor de toekomst van het psychiatrisch ziekenhuis op tafel ligt zal er wellicht minder tijd verloren gaan aan uitvoerige diskussies óver renovatieplannen van Endegeest zoals eerder dit jaar herhaaldelijk het geval was. Dr. Mojet pleit in zijn plan nadrukkelijk voor een slagvaardiger beleid voor het ziekenhuis en voor een snellere manier van werken op ambtelijk en bestuurlijk niveau ten behoeve van Endegeest Ook dit pleidooi wordt door wethouder Oosterman onderschreven. Spontane voortplanting Moedor roodwangschildpad met kind in Wassenaars dierenpark Roodwangsierschildpadden zijn zeer populair, voor zover u dat nog niet wist. Jaarlijks worden er vanuit de Verenigde Staten duizenden exemplaren geïmporteerd tot meerdere eer en opsmuk van aquaria en tuinvijfertjes. Een weinig steriele omgeving vinden de roodwangsierschildpadden zelf, want met voortplanting houden zij zich in Nederland niet bezig. Moederroodwangsierschildpad graaft in haar natuurlijke omgeving haar eieren in de grond in en de zonnewarmte zorgt dan voor de rest In ons bij tijd en wijlen koude kikkerlandje schiet de broodnodige warmte voor het rood wangsierschildpad echter te kort. Niet rond in de vijver van het Junglehuis van het dierenpark Wassenaar. Zeven babies- roodwangsierschildpad (ze moeten toch eens wat aan die naam doen) werkten zich daar vorige week parmantig uit de grond en stapten het dagelijkse leven binnen. Als alles goed gaat hebben de babies een lang leven vóór zich; zij kunnen namelijk tientallen jaren oud worden. Liftboyszaalvoetbaltoemooi De studenten zaalvoetbalvereniging Liftboys organiseert vanavond vanaf 20.00 uur in de Universitaire Sporthal een toernooi, waaraan deelgenomen zal worden door de Leidse hoofdklasse—vereniging Swift, de studentenkampioen FC Kromhout, SV '35 uit Den Haag, de Leidse Sportpers en Liftboys zelf uiteraard. Omdat het team van de Sportpers geen tactische trucs meent te moeten hanteren volgt hier reeds de opstelling: Gert Jan Onvlee, Roen van der Geest, Piet van Dam (allen Leidse Courant), Ad van Kaam en Ron Polane (Leidsch Dagblad) en de gastspelers Renzo Candido en Sjaak Matters. Jeugdfilms De medewerkers van de stichting Jeugd— en jongerenwerk uit Oegstgeest gaan komende donderdag weer een paar uur achter de filmprojector staan. Leuke, spannende en grappige films worden het aldus het persbericht. Voor meisjes en jongens van zes tot negen jaar verschijnen tussen 13.30 uur en 15.00 uur achtereenvolgens „De kleine biggetjes", „Come dy Caper" en Woodyop het witte doek. Meisjes en jongens tussen tien en vijftien jaar kunnen zich vanaf 15.30 uur verkneukelen aan een „Bankroof met hindernissen". De films worden gedraaid in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg 9 in Oegstgeest. De schade bedraagt voor de kinderen een enkele gulden. Leiderdorp De plaatselijke afdeling van de Lion's club in Leiderdorp heeft het initiatief genomen om de geschiedenis van deze randgemeente van Leiden eens wat meer uit te diepen. De bouw van bet nieuwe raadhuis bracht zodanig accent aan bij de uitbreidingen van laatste jaren dat enkele leden van deze vereniging zich gingen bezinnen op de historie van Leiderdorp, die zich uitstrekt tot nog voor het jaar 1000. De initiatiefnemers vragen zich at of de huidige bewoners van Leiderdorp voor de historie van hun plaats belangstel ling hebben en of zij ook ideeën hebben voor een bredere kijk op de geschiedenis van Leiderdorp. Eén vau de meer concrete plannen van de leden van de Lion's club is het houden van een tentoonstelling van historische voorwerpen en bet uitgeven van een brochure. Iedereen, die belangstel ling heeft kan dit kenbaar maken bij de afdeling voorlich ting van de gemeente Leiderdorp of bij de secretaris van het comité Ir. R. Poels, Hoofdstraat 77, Leiderdorp. ASC Op nieuwjaarsdag zet de voetbalvereniging ASC een nog jonge traditie voort. Op het terrein aan De Kempenaerstraat speelt het huidige eerste elftal een wedstrijd tegen een team van oud—ASC'ers. Na afloop wordt er een „nieuwjaarsbij eenkomst" gehouden. Aanvang van de wedstrijd is 14.00 uur en de toegang is gratis. SDEN Kerst-in en uit ging het weer, twee en lang. Een moderne visie op een evangelisch geven kreeg gestalte: twee dagen een feestrijke voor eenzamen, bejaarden, mensen die moei- DoK in de maatschappij mee kunnen, de „bedruk- j", mensen met een knagend verdriet. Je kon •'«maar overal binnenkomen, het Kerstkind achter- dat het ook niet al te breed heeft gehad. De Dei van de Kerst-in's en -inn's is er misschien een oiiptje uit, maar bij velen zijn de indrukken van rige jaren blijven hangen en het „open huis" is ■Hg immer een goede gedachte geweest met een rjlzame uitwerking. Op eerste Kerstdag zijn we aantal Kerst-in's langs geweest. Lang niet want daarvoor is de vlam der naastenlief- I teveel in de pan geslagen. kozen de grandioze instuil njp studentenvereniging „Au- Itinus" aan het Rapenburg, jt daar steeds weer op rstmis wordt gepresteerd is Als O.L. Heer nog een er geboren zou moeten wor- B, zou Hij naar wij stellig fiemen bij „Augustinus" ns in een knus hoekje wil- liggen, met al die mensen hem heen. Nu praten we nfë niet eens over Tweede (want zondag raak- zowat overal de in-activi- jten tot aan het kookpunt) Bar op Kerstmis zelf troffen fe, tussen de klaverjastoer- ■^oien, er de bejaarden aan, bij „Augustinus". Ze Bren er in koor of zaten ge- bon ongestoord te luisteren de zijde van een stel jon- dat net zo veel plezier •leefde aan de oude gedegen ■immunity singing als zijzelf, ■les wisselde elkaar af: Toodjes ham, eigengemaakte Gezelligheid bij de s>en haard en bij het Kind dat in de Kerstnacht bracht, ^napperende herbergsfeer bij afcje oude en jonge mensen en 2 mi welbehagen. Zo'n welbe rgen en knusse warmte, dat bijna zou gaan zitten doeze- jii na het „Amen" van „In n hoge". De pianist, die |eer met 1976 dan met 1920 zijn vingers zat, sloeg „I lish you a merry Christmas" "an. maar dat ging er niet Jfftheel en al in, want het kent eenmaal geen „Gloria". Al- dames kregen een gele nar rigs, de dames van het bejaar den koor, en de heren droom van hun kerstborrel. In de ■oJpng een instant-bar vol war- he dranken en belegde brood fes tegen fancy-prijsjes. Waar het van doen, die jongens Uan „Augustinus", je begrijpt het niet. Aan het einde van de gang een „krejater", de krea- tieve ruimte, waar warme zandkoekjes werden vervaar digd door een meiske met een rollertje; geplet op een bruine tafel. Er zat kraak noch smaak aan, maar haar gebaar was allerliefst en helemaal „kerst". Daar werden ook kerststukjes ineen geprikt en gestoken en verkocht evenals de door een uitgebreide kerstdame door haarzelf thuis gegoten gipsen poppetjes; die bovendien nog beschilderd waren. „Ik heb er thuis zowat veertig gemaakt", vertelde de kerstdame, die on danks de hogere gedachte op klanten zat te wachten. Boven werden films vertoond, zoals die van „De laatste der Mohi kanen", en nog veel ingrijpen der zaken, waarnaar veel gas- tarbeidersgezinnen kwamen kijken. Je moet per slot ook door die christelijke feestda gen zien heen te komen.... Net zo gezellig en onder elkaar was het in de Hartebrugkerk, met pastoor Demmers ont spannen zittend achter een mi crofoon op de treden naast de stal. Dat was op die eerste dag „Kindje wiegen". Ouders met hun grut vulden een halve kerk en pastoor Demmers fun geerde als wijlen Tom Man- ders die als Dorus meermalen een kind op schoot nam. Zo ook, pater Demmers. ter ere van het Kerstkind. Groot feest voor de kleintjes, die op eigen wijze hun kerstliedjes bij het kindje op stro kwamen zingen. Of niet durfden zingen. Dat kon ook gebeuren. Ze hadden van alles meegebracht, die Hartebrugkinderen, zo te zien zelfs oud brood voor de een den, en er werd gedeclameerd bij het leven en uit het blote hoofd. Een kostelijk uurtje ten turven, want zijn sprook jes zijn de wereld nog lang niet uit. Daarenboven is hij bij O.L. Heer, en dan kun je nog een hele tijd nagenieten van wat je op aarde hebt gewrocht om mensen van elk slag te behagen. Daar ging dan „Het kistje en de student", terwijl het geslonken konijn in het servet lag te verpieteren. Zo kwam Dickens in Bomans weerom, want die student „die op kamers woonde" geloofde niet in geesten. En dat blijft een ernstige misslag Dat kun je niet maken. Ook niet in 1976, op een Kerst-in-maaltijd. En daarna zagen we nog crea tieve toestanden in Leider dorp. In de Scheppingskerk, waar men al jaren lang Kerst mis opvangt in een „heden daags" patroon, en ook in de „Menswording" waar de krib be uitnodigt tot bekijken en kaarsjes aansteken. Toen was het voor ons Kerst-uit, want thuis is nog steeds volkomen „in". TON PIETERS theater bij de stal, niet „alter natief', maar wel erg „in". Pa ter Demmers kreeg er een paar prachtige „shots" uit, zoals met dat hummeltje dat een liedje wilde zingen, maar niet verder kwam dan „denne- boom, denneboom,....klaasje, wonderschoon..., schoon.." En pastoor Demmers weer, als een goddelijke entertainer; „Waar zijn die tekeningen nou? En heeft er verder nog iemand iets voor het Kindje Jesus meegenomen? Nie mand?" En dan kwamen er weer een paar; een jongetje met een rode kerstmuts op: „Jingle bell, jingle bell, jingle all the way....héée!" En dat alles ter gelegenheid van Je sus' verjaardag, en daarom zongen we allemaal „Lang zal- ie leven.*." Heel wat anders weer (of ei genlijk precies hetzelfde) aan de Herenstraat-hoek Drie Oc- toberstraat, waar we ook tel- kenjare even een kijkje komen nemen tijdens het kerst-bom bardement der zielen. „Staal wijk" staat dan in vuur en vlam, de chr. buurtvereniging, met als regisseur dommee Roelof Steenstra. We zagen en kele tientallen aan de kerst maaltijd, verzorgd door het „Orentzhof". Konijn en appel moes en een heerlijk toetje met een kaarsje er midden in en nog veel meer, zoals de dikke sigaar voor de mannelij ke kersteters. Dominee zou net een kerstverhaal van Godfried Bomans gaan voorlezen. Een sprookje, „dat te denken geeft, zoals Godfried Bomans vaak te denken geeft", aldus Roelof Steenstra, God bless him. Voordat het geheel rustig was aan tafel, kon de predikant ons nog toevertrouwen, dat hij het vreemd vond: „Vreemd ei genlijk, want de helft van de mensen hier heeft dit eten niet nodig. Een heel stel komt hier alleen omdat het zo gemakke lijk is. Ze zijn wel alleen, maar niet eenzaam, en het is alleen maar een fijne manier om niet zelf voor het eten te hoeven zorgen." Dominee Steenstra heeft voor het zoveelste jaar ervaren dat de echt eenzamen in de wijk gewoon thuis blijven. „Ze heb ben de drempel nog steeds niet overwonnen, denk ik. Men schrijft in voor de kerstmaal tijd, maar blijft dan liever ach ter de teevee zitten, voelt zich op eens niet zo lekker of te moe om te komen. Tja, dat heb je, geloof ik, met die wel vaartstij d, ik bedoel de men sen die het niet nodig hebben maar toch hier komen mee eten. Ik denk, dat we dit het volgend jaar maar niet meer zullen doen. Er komen zoveel mensen in actie voor te weinig die echt in moeilijkheden zit ten". Nog vóór predikant Roelof Steenstra aan Bomans' sprookje kon beginnen (want ze waren nog niet allemaal stil), pakte een deelneemster aan de maaltijd een stuk ge braden konijn in een blauw bonten papieren servet. Domi nee assisteerde haar en hield haar tas open: „laat maar zak ken", zei Roelof Steenstra, met mededogen...." Daarop volgde het voorlézen van het tot na denken stemmende „Het kistje en de student". Bomans moet, naar wij aannemen, boven zit- „Kindje Wiegen" in de Hartebrugkerk met pastoor Demmers.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3