«••r BEDRIJFSLEVEN BOOS OVER PRIJSMAATREGEL ubbele ramp left Egypte: 2 doden Politie Parijs zoekt motieven moord politicus NVV-leden in kernfabriek kwaad op vakcentrale BERICHT ADVERTEERDERS MAANDAGEDITIE 18.000 kippen afgemaakt dvocaat Menten wil mee naar Rusland UFO boven Deelen? VERTROUWEN OPGEZEGD ALMELO (ANP) De leden van delndustriebond NVV, die werkzaam zijn bij de ultracentrifugefa- briek in Almelo zijn boos op het hoofdbestuur van hun vakcentrale. Oorzaak is een onlangs door het NVV uitgegeven verklaring, waarin uitbrei ding van de uraniumverrijkende fabriek in Alme lo categorisch wordt afgewezen. Volgens de leden van de Industriekbond binnen het bedrijf is deze uitspraak gedaan zonder over leg met hen. Deze werknemers hebben op hun beurt een verklaring uitgegeven, waarin het ver trouwen in de Industriebond wordt opgezegd. Enkele employés van de UC-fabriek, lid van de Industriebond NW, zijn tevens lid van de onder nemingsraad van het bedrijf. Zij hebben besloten hun bond niet meer in het ondernemingsraads werk te vertegenwoordigen, zolang de landelijke centrale haar opvattingen ten aanzien van het UC-project niet wijzigt. „Wij twijfelen in hoge mate aan de oprechtheid van het hoofdbestuur," aldus de verklaring. De NW-leden zeggen name lijk te beschikken over ander cijfermateriaal dan in de NW-verklaring wordt genoemd. „Door de vakcentrale worden de belangen van de NW-le den, werkzaam in dit project in Almelo, op onver antwoorde wijze geschaad." voor onze In verband met de feestdagen is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentie-opdrachten als onderstaand gewijzigd. van 3 januari kunnen advertenties worden aangeboden op vrijdag 31 december tot 's morqens 10.00 uur. LC. BARNEVELD Op een pluim- veebedrijf in Barneveld zijn eind vorige week 18.000 kippen afgemaakt, omdat onder de die ren een ziekte was uitgebroken. Er wordt nog onderzocht om welke ziekte het gaat, maar een woordvoerder van de gemeente Barneveld sprak over cholera. Om uitbreiding van de ziekte te voorkomen, besloot de Veteri naire Dienst de pluimveestapel op te ruimen. Geen krant ontvangend Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de jcrant alsnog gebracht. Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. adres. woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: adres woonplaats. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. ^eicbe (Boma/nt penburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. nties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Maandag 27 december 1976, 67e jaargang no. 20617 Schell Buien Maria Schell en O. W. Fischer spelen de hoofdrollen in de Duitse speelfilm uit 1953 Zo lang jij er bent" op Ned. I om 19.55 uur. Om 19.05 uur Donald Duck en om 22.40 uur Harry Mulisch. Ned. II om 20.25 uur De Onedin Lijn, om 21.15 uur Koning Klant en om 21.40 uur Volgende pa tiënt. Nu en dan regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige wind. Minimumtemperaturen van plus 2 graden tot min 3 graden, ma xima ongeveer 2 graden. Morgen: Zon: 8.48 16.35, Shev. hoogw. EK 8.02—20.30 Maan: 12.14-00.35 laagw.: 3.38-16.05 Zeehondbaby aangespoeld in Wassenaar Een vijf weken oude „grijze zeehond" spoelde vorige week aan op het strand tussen Wassenaar en Katwijk. Het hongerige dier werd door de Wassenaarse politie naar het dierenpark Wassenaar gebracht, waar verzorgers trachten de zeehond-baby in leven te houden. Het dier is afkomstig uit de Ierse Zee. Het had enkele wonden aan de huid en lijdt aan worminfectie. Zeeroofdierenverzorger Daniël van Helsdingen voedt het thans met een mengsel van gemalen vis, vette melk en slagroom dat met een slang direct in de maag wordt gebracht. Over de overlevingskansen van het diertje bestaat nog geen zekerheid. Pas over twee weken zal men weten of het dier in staat is zelfstandig voedsel te verorberen. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse politie is er vrijwel van overtuigd dat de moord op de oud-staatssecreta ris Jean de Broglie, die vrijda gochtend in Parijs door een on bekende op straat werd doodge schoten, persoonlijke beweegre denen had. Een geheime ultra rechtse terroristenorganisatie, de Club van Karei Martel, die in het verleden van zich heeft doen spreken door fanatieke anti-Arabische en vooral anti- Algerijnse acties, heeft echter de verantwordelijkheid voor de moord opgeëist. Prins Jean de Broglie was tij dens het bewind van generaal De Gaulle staatssecretaris van overzeese gebiedsdelen en later van buitenlandse zaken. Hij heeft een beslissende rol ge speeld bij de onderhandelingen van Evian in 1962, die tot onaf hankelijkheid van Algerije heb ben geleid. De Club Karei Mar tel, genoemd naar de man die de Arabische opmars in Fran krijk tot staan bracht in 732, noemde het slachtoffer verant woordelijk voor de „bezetting van ons land door Afrikaans ongedierte". Toch meent de politie dat er sprake is van een wraakactie. De Broglie, die thans als afge vaardigde van de onafhankelij ke republikeinen, de partij van president Giscard, zitting heeft in het parlement, werd bij het verlaten van zijn woning aange sproken door een ongeveer 20- jarige jongeman, die enkele ogenblikken later drie kogels door het hoofd van De Broglie schoot Hij wist vervolgens te ontkomen. De politie heeft sindsdien een 50-jarige Duitse industrieel ver hoord met wie De Broglie vrij dag een afspraak had. Deze man had een flat gehuurd van een vriend van De Broglie. De DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Industrieel Nederland is uiter- ïte verbolgen over de vandaag in de staats- urant gepubliceerde prijzen-beschikking 77 van minister Lubbers van economische ken, omdat voorshands stijging van loon- isten niet mag worden doorberekend in de ijzen en overige kostenstijgingen slechts ondjesmaat. Het vreest dat hierdoor het drijfsleven financieel nog verder zal wor- ?n uitgehold, wat tot verhoging van de erkloosheid zou kunnen leiden. In andere ctoren van' het bedrijfsleven wordt de nieu- prijzenbeschikking soepeler. Volgens minister Lubbers is er nog te weinig zicht op de loonontwikkeling van het komend jaar om doorberekening ervan toe te laten. Omstreeks 1 april wil hij de zaak opnieuw bekijken. Voorlopig gaat hij ervan uit dat de lonen niet sterker zullen stijgen dan de pro- duktiviteit en dat de werkgevers de hogere lonen dus uit de produktiviteitsstijging zullen kunnen betalen. In deze filosofie ziet het be drijfsleven een verkapte loonmaatregel. „Bij de cao-onderhandelingen zullen we ons dus nog harder moeten opstellen dan reeds het voornemen was," zo zei voorzitter mr. C. van Veen van het Verbond van Nederlandse On dernemingen in een commentaar. Minister Lubbers wil via een strak prijsbeleid de inflatie verder beteugelen. Volgens mr. Van Veen gaat het bedrijfsleven door dit beleid verder de vernieling in. Begin december liep de vorige prijsmaatregel af. De daarop aan sluitende voorlopige maatregel hield al een verscherping in maar men had gehoopt dat de definitieve beschikking de zaak weer zou recht trekken. „Als er dan toch een prijsbeleid nodig is, zouden toch zeker één a anderhalf procent loonkostenstijging doorberekenbaar moeten zijn," aldus de heer Van Veen. De vakbewe ging heeft zich redelijk tevreden getoond. En kele punten uit het nu vastgestelde prijsbeleid: Voor het vaststellen van prijsveranderingen wordt uitgegaan van de feitelijke prijzen op 2 december 1976 (de peildatum). Geen doorberekening is toegestaan van loonsomstijgingen opgetreden na de peildatum in de industrie. In de dienstensector mag doorberekening plaats vinden tot een maxi mum van 3,5 procent. Volledige doorberekening is toegestaan van wijziging na de peildatum van de kosten van grond- en hulpstoffen en halffabrikaten (in de dienstensector: de kosten van aangebrachte of verwerkte onderdelen, materialen en hulpstof fen), van vrachttarieven door derden in reke ning gebracht en van indirekte belastingen. tO/BANGKOK (UPI) Na krachtige aandrang it het parlement heeft de Egyptische regering en een onderzoek in te stellen naar het veron- ten van een Boeing 707 van Egypt Air bij ,_cok op eerste kerstdag en het vergaan van het ftische schip Patra in de Rode zee, vrijdagmor- I Bij de luchtramp kwamen alle 52 inzittenden het vliegtuig om het leven en minstens 18 jmen op de grond. Ruim 120 passagiers van de ïpersonen aan boord van de Patra worden ver- Funktionarissen in Thailand hebben het neer- en van de Boeing toegeschreven aan een fout Je piloot. Overlevende passagiers van de Patra barden dat het brandblusmateriaal aan boord het schip ontoereikend was en in slechte staat eerde. Egyptische funktionarissen onderzoeken wrakstukken van de Boeing 707 die is neergestort bij Bangkok. ische funktionarissen len gisteren in de Thai- :o)e hoofdstad Bangkok aan ne de wrakstukken van de g 707 van Egypt Air te d{ zoeken. Het toestel stortte lbi rstmorgen neer op een tex- d(briek nabij het vliegveld Huang. De Boeing, die afkomstig was uit Rome had tussenlandingen gemaakt in Cairo en Bombay. Na Bangkok had het zijn vlucht moeten voortzetten naar Manilla en Tokio. Verscheidene passagiers die de brand aan boord van en het vergaan van het Egyptische schip Patra in de Rode Zee overleefden zeiden dat de ramp niet was te vermijden door het' ontbreken van voldoende brandblusmateriaal. In verkla ringen tegenover de lokale Egyptische pers schilderden ?ij afgrijselijke tonelen in hun strijd tegen de zee voordat zij, sommigen pas na 12 uur, wer den gered. Het 10.500 ton meten de schip, dat 23 jaar geleden was gebouwd, werd donderdag nacht door brand gegrepen, een paar uur nadat het de Saoedi- sche haven van Djeddah had verlaten. Het schip zonk vrij dagmorgen, ongeveer 80 km ten westen van de kust van Saoedi- Arabië. De Patra had 481 passa giers en bemanningsleden aan boord, voornamelijk Egyptena- ren die terugkeerden van een pelgrimstocht naar Mekka. De reddingsoperatie die vrijdag begon, was een gezamenlijke in ternationale aktie, waaraan Russische, Amerikaanse, Griek se, Pakistaanse en Saoedische schepen deelnamen. ARNHEM (ANP) Boven de vliegbasis Deelen bij Arnhem heeft zich tijdens de Kerstnacht twee uur lang een vreemd vliegend voorwerp- bewogen dat een groen licht uitstraal de. Personeel van de luchtmachtbewa kingsdienst zag dat het voorwerp zich steeds verplaatste om vervolgens weer op dezelfde plek terug te keren. Het verschijn sel vertoonde zich tussen twee en vier uur. Op de radar heeft men echter niets van het voor werp op de schermen terug kunnen vinden. De luchtmacht is nu aan het onderzoeken wat voor voorwerp het geweest kan zijn. Van een onzer verslaggevers -rl HAAG/AMSTERDAM De advocaat jk Pieter Menten, mr. B. Simon, heeft mi- s'r Van Agt van Justitie gevraagd, of hij /et istitiedelegatie kan vergezellen, die vol- lljaar januari of februari een onderzoek 'v0 instellen in Rusland, in het voormalige e gebied waar Menten zich schuldig zou en gemaakt aan oorlogsmisdaden. De- atie zal bestaan uit officier van justitie rmehl, commissaris Peters en inspecteur J.u rkamp van de rijksrecherche en de tolk in de Russische taal W. R. Veeder, die verbon den is aan het instituut voor Slavische talen aan de rijksuniversiteit Utrecht. De delegatie heeft van de Russische autoriteiten toestem ming gekregen voor een verblijf van 20 dagen. Menten is vanmorgen voorgeleid voor de offi cier van justitie, waarna de formele procedure tot verdere gevangenhouding werd ingezet. Dr. H. Scheffer, secretaris van de sociaal-we tenschappelijke raad van de Kon. Ned. Acade mie van Wetenschappen in Amsterdam, heeft zich in principe bereid verklaard het histori- sch-wetenschappelijk onderzoek in te stellen dat minister Van Agt de Tweede Kamer heeft toegezegd over het opsporings- en vervol gingsbeleid in de zaak-Menten vanaf 1945. Eeder had de Leidse hoogleraar prof. Van Gunsteren een dergelijke opdracht teruggege ven, omdat hij van minister Van Agt te weinig bewegingsvrijheid kreeg. Verschillende Nederlanders hebben het kerst weekeinde gebruikt, om met de auto langs het landhuis van de Mentens te rijden, en de teruggekeerde mevr. Menten allerlei schimp scheuten en verwensingen naar het hoofd te slingeren. maar verder geen onrust zaai- geen betaald voetbal op aarde in de kerst- kjAR MOET i* NlOO

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1