nivellering betaalde voetbal s bar weinig terecht gekomen LEIDSE COURANT Een van de 478 doelpunten van het seizoen in de eredivisie tot nu toe. Nico Jansen is de maker in het duel Feyenoord- Haarlem teld die het aankijken ten volle waard is, maar ook daar waar het element spanning om de hoek komt kijken. Het aantal potentiële kampioenskandidaten is gehalveerd nu PSV en FC Twente kennelijk niet langer bij machte zijn om de puntenrace met Ajax en Feyenoord vol te houden. De competitie wordt slechts „levend" gehouden door de wetenschap dat aan het eind van de rit ook nog een tweetal UEFA-cup plaatsen te verdelen is. En dat is een trieste constate ring met nog een volle competitiehelft voor de boeg. Toch is er de afgelopen maanden wel een aantal opvallende zaken gebeurd in de eredivisie. Gebeurtenissen die geleid hebben tot enkele spectaculaire verschuivingen in de onderlinge verhoudingen. FC Utrecht is daar het meest sprekende voorbeeld van. Vorig jaar bungelde Utrecht halverwege de competitie helemaal onderaan de ranglijst met slechts acht winstpunten. Datzelfde Utrecht is onder bewind van Han Berger, de opvolger van Jan Rab, aan een uitstekend seizoen bezig. Na de openingsne derlaag tegen Feyenoord is het eigenlijk steeds beter gegaan met Utrecht, dat nog maar eenmaal (van Ajax) met grote cijfers klop kreeg. Terecht bezet Utrecht dan ook de derde plaats op de ranglijst. Weliswaar met vijf punten achterstand op koploper Ajax, maar toch ook met drie punten voorsprong op naaste belagers AZ '67 en PSV. In de zeventien achter ons liggende competitiewed strijden vergaarde Utrecht vijftien punten meer dan in dezelfde periode vorig seizoen. Opvallend Minder spectaculair, maar toch ook wel opvallend is de verbetering van het Bredase NAC. De laatste jaren was het gewoonte geworden dat NAC pas in het slot van de competitie het predikaat eredivisio- nist wist te handhaven. Dat is dit seizoen wel eventjes anders, want NAC vertoeft in de bovenste helft van de eredivisie. De ploeg veroverde tot op heden zes punten meer dan vorig seizoen. Tekenend voor de verschuivingen in het marginale gedeelte van de eredivisie is ook de rol die Haarlem en FC VVV, de beide debutanten, spelen. Vooral Haarlem is natuurlijk uitstekend uit de startblokken geschoten, alhoewel zich de afgelopen weken toch enigszins gaat aftekenen dat Haarlem een tikkeltje boven zijn stand heeft geleefd. Dat zelfde geldt voor FC VW weliswaar iets minder spectaculair bezig dan Haarlem, maar zoals het er thans uit ziet, komend seizoen toch ook een blijvertje. Tegenover deze verbeteringen staan uiteraard ook ernstige verslechteringen. En het spreekt voor zich zelf, dat Twente in dat opzicht trieste koploper is. De formatie van Spitz Kohn voetbalde elf punten minder bij elkaar dan vorig jaar. NEC is „goede" tweede met een negatief saldo van tien winstpunten en PSV is met min vijf derde. Ook in de eerste divisie is er uiteraard een groot aantal verschuivingen. Opvallend is vooral zoals Vi tesse zich heeft verbeterd. De Arnhemmers verover den de afgelopen maanden negen punten meer dan in de vergelijkbare periode van vorig seizoen. Ook- PEC Zwolle met acht punten meer en Volendam met zeven winstpunten meer hebben zich in verhouding met vorig seizoen sterk verbeterd. Helmond Sport, Heracles en FC Dordrecht daarentegen hebben beduidend minder punten veroverd dan vorig seizoen. In al deze drie gevallen is het negatieve saldo vijf punten. Opmerkelijk is tevens dat Excelsior, vorig jaar nog eredivisionist geen rol van betekenis speelt. Dit in tegenstelling tot MW dat hard op weg lijkt een serieuze poging te wagen om binnen een jaar weer terug te keren in de eredivisie. Opmerkelijk is overigens dat er in de eredivisie nauwelijks verschil is tussen het aantal doelpunten van dit seizoen en dat van het vorige. In feite is de situatie wat dat betreft enigszins verbeterd want er werden in de achter ons liggende zeventien eredivisie-ron den vijftien treffers meer gefabriceerd dan in de vergelijkbare periode van vorig seizoen. Toen waren het er 463, nu 478. De beste scherpschutters hebben Feyenoord en AZ'67 in huis. Beide clubs maakten er tot op heden 43. Tien meer dan Ajax, FC Utrecht en PSV. Laatstgenoemde was vorig jaar halverwege de competitie het meest schotvaardig met maar liefst 51 doelpunten. Ajax scoorde er toen 42 en Feyenoord 39. De Graafschap (15) en Eindhoven (17) zijn in de eredivisie de minst produktieve clubs. Zij scoorden echter toch altijd nog meer doel punten dan Excelsior en NAC, die er vorig seizoen na zeventien wedstrijden resp. nog maar tien en elf hadden ingeschoten. In de eerste divisie daarentegen wordt beduidend minder gescoord dan vorig seizoen. Het verschil is maar liefst 43 doelpunten, namelijk 401 nu tegen 444 in het vorige seizoen. Vitesse (46) en MW (39) konden het meest juichend naar de middenstip terug lopen. Vorig jaar waren dat in de eerste divisie Haarlem (B9) en FSC (30). De aanhangers van Heracles hebben erg weinig reden tot juichen. Nog maar negen slaagde de Almelose aanval er in het vijandelijke doel te doorboren. Ook Helmond Sport en FC Dordrecht blinken met ieder twaalf doelpunten qua schotvaardigheid bepaald niet uit. Vorig seizoen was Volendam niet erg schotvaar dig. Halverwege de competitie lieten de Volendam- voorwaartsen het net maar 14 maal bollen. Helmond Sport, Heracles en SW maakten in die periode overigens maar een doelpunt je meer. Spitz Kohn is in het lopende voetbalsei- modewoord.-De kranten toen in het begin van de e toppers als PSV en FC dit seizoen wat minder nadrukkelijk punten i dan te doen gebruikelijk. met het competitie verloop in Engeland en Duitsland steeds vaker terug in de kolommen van de dagbladen, oen op een en dezelfde dag (zondag 12 september) zowel rd (van Roda), Ajax (van Sparta), PSV (van VW), Twente en AZ '67 (van Utrecht) een nederlaag te slikken alle Nederlandse voetbalkenners zich over hun om in fraaie bewoordingen te betogen dat de in Nederland nog nooit zo open was geweest als in dit troef derhalve. Niet alleen binnen de lijnen, slechts sporadisch een show wordt voorgescho- Ter vergelijking de standen van dit seizoen en het vorige halverwege de competitie. Daarbij is er van uitgegaan dat de nog te spelen wedstrijd FC TwenteFeyenoord in een gelijkspel eindigt, zoals de toto-deskundigen enkele weken geleden voorspelden. De eerste stand is die van vorig seizoen. DIT SEIZOEN Ajax 29 Ajax 28 PSV 25 Feyenoord 27 Feyenoord 25 FC Utrecht 23 FC Twente 24 AZ'67 20 NEC 24 PSV 20 AZ'67 19 Roda JC 19 Roda JC 19 Sparta 19 Sparta 16 Haarlem 19 FC Den Haag 17 FC Den Haag 18 Telstar 16 NAC 18 FC A'dam 14* FC VW 14 MW 14 FC Twente 13 Eindhoven 13 Eindhoven 13 NAC 12 Go Ahead 13 De Graafschap 12 Telstar 12 Go Ahead 11 NEC 11 Excelsior 9 FC A'dam 10 FC Utrecht 6 De Graafschap 9 troef Haarlem 28 FC VW 25 FSC 21 FC Groningen 20 Wageningen 19 Vitesse 18 Heerenveen 17 PEC Zwolle 17 Veendam 16 Cambuur 15 Willem II .15 FC Dordrecht 14 Vlaardingen 13 Volendam 13 Den Bosch 13 Helmond Sport 12 Amersfoort 11 Heracles 10 SW 9 van de competitie zit er inmiddels op, op de afgelaste FC Twente—Feyenoord na. Een vluchtige blik op de leert dat het met die nivellering wel meevalt. De krachtsverschillen in de eredivisie zijn allerminst naar hoe graag en hoe veel er ook, over nivellering is er natuurlijk wel degelijk, maar die is wel erg het slechts het schrikbarend teruglopende spelpeil gezagsverhoudingen in de eredivisie zijn in de eerste het seizoen allerminst echter aangepast. Sterker: het heeft weg dat de tijden dat alleen maar Feyenoord en Ajax uitmaakten, weer zijn teruggekeerd. Ter vergelijking de standen van dit seizoen en het vorige halverwege de competitie. De eerste stand is opnieuw die van vorig seizoen:' DIT SEIZOEN: Vitesse PEC Zwolle MW Wageningen Volendam FC Groningen FSC Excelsior Heerenveen Den Bosch Vlaardingen Willem II Veendam Cambuur SW Amersfoort Dordrecht Helmond Sport Heracles 27 25 24 20 20 19 17 17 17 17 16 16 15 12 12 11 8 7 5 Han Berger

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17