ZEVEN KEER GEEL BIJ BRUGGE-LOKEREN Don Quichotte, die tegen autoriteiten vechl Weer toernooizege Idem Hellas maar vraag niet hoe Doelpunten schaars, maar: I SUPERTRIO Nederlaag in tennis finale Rob Mentink Rooie reus Dirk de Vroome: VELE DOELRIJPE KANSEN GEMIST IN FINALE -uAANDAG 27 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA li LOTTO De winnende cijfers van lotto 52 zijn: 6—18—22—29—30 en 32. Reservegetal 1. Aantal deelne mers: 774.745. Inleg: ƒ3.129.332,- Prijzengeld: 1.486.432.70. Eer ste prijs ƒ520.251.45. Tweede prijs: 148.643.27. Derde prijs: 222.964.90. Vierde en vijfde prijs: 297.286.54. BRUSSEL Club Brugge, Cerkel Brugge, Waregem, Anderlecht, Be- veren en Winterslag uit de hoogste afdeling en de tweede klassers Wa terschei en Tongeren hebben zich geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Belgische voet balbeker. Bij Club Brugge—Lokeren waren de doel punten schaars, maar de gele kaarten niet. De scheidsrechter moest in totaal zeven keer een gele kaart trekken. De eerste helft was weinig aantrekkelijk. In het tweede bedrijf was Brugge de sterkste. Lokeren bleef ge vaarlijk met uitvallen die vooral langs Ver- heyen werden geleid. Het offensief van de thuisclub leverde in de 57e minuut resultaat op. Na een actie van Courant kon Lambert doelman Hoogenboom van Lokeren passe ren: 1—0. Antwerp—Waregem had een zeer spannend verloop. De Antwerpse ploeg miste de kans om de ontmoeting te beslissen doordat Van der Veen een strafschop naast schoot. Uit een hoekschop van Haleydt kopte Vergote vier minuten voor het eindsignaal het voor Waregem winnende doelpunt in. Beveren had in de thuiswedstrijd tegen Beringen veel te danken aan Verhoosel. Hij schakelde niet alleen de gevaarlijkse Van Moer uit maar zorgde ook voor het enige doelpunt. Twee weken geleden speelden beide clubs ook tegen elkaar. Toen zegevierde Beringen met Van Moer als de grote uitblinker met 3—1. Beringen was ook nu technisch de beste ploeg maar Beveren hield het hoofd koel en benutte de enige kans die het kreeg, doeltreffend. De tweede klasser Tongeren zorgde voor de grote verrassing van de achtste finales door in een uitwedstrijd met 1—0 te winnen van- Kortrijk, dat het in de competitie uitstekend doet. Het enige doelpunt kwam in de 57e minuut op naam van Polleunis. De uitslagen van de achtste finales van het toernooi om de Belgische voetbalbeker zijn: Kortrijk—Tongeren 0—1, Waterschei—La Louviere 2—0, Beveren—Beringen 1—0, Club BruggeLokeren 1—0, AntwerpWaregem 01, Winterslag—Berchem 2—1. Woensdag reeds gespeeld: Olympic Charleroi—Ander lecht 0—1, Beerschot—Cerkel Brugge 1—2. GLASGOW Uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden van de Schotse eredi visie: Celtic—Aberdeen 2—2, Rangers—Motherwell 1-0. Uitslag van de supertrio te Hil- I versum is: 1, nummer 4 Lidwin S met Siem Hartman, 2, num mer 6 (Januska D met Wim van Dalen), 3. nummer 8: Laetitia i met Martin Vergay). Uitbeta- j ling: 467.50. Niet gestart num mer 10 (Marcel Regina). TOTO De wedstrijden voor de toto 51 worden vandaag (maandag) in Engeland gespeeld. Aantal deel nemers aan de toto zijn: 141.765. Inleg ƒ399.011. Prijzenbedrag ƒ221.361.24. Eerste prijs plus jackpot 107.643. Tweede prijs: 47.382.56 en derde prijs: 66.335.58. SPEL 77 De winnende getallen van de loterij Spel 77 zijn: 4678418. Rob Wentink bereikte in Apeldoorn de finale, maar werd daarin verslagen. APELDOORN René Gorter heeft gisteren in Apeldoorn het Kerst indoor-tennistoernooi van Frankenoord gewonnen. De Am sterdammer versloeg in de finale van het herenenkelspel de Hagenaar Rob Mentink in drie sets: 6—2, 4—6 en 63. In het damesenkelspel zegevierde Nora Lauteslager, die met 6—1 en 6—1 te sterk was voor Annet Bouwer (Steenwijk). Henk Korteling en Marten van Daalen behaalden in het herendub belspel een verrassende overwinning in drie sets op René Gorter/- Paul van Geuns. De cijfers waren: 2—6, 6—4 en 6—2. Tijdens een toernooi tussen Australische spelers en spelers van het Amerikaanse continent heeft de Australische veteraan Ken Rosewall in Melbourne met 6—1 3—6 63 6—4 gewonnen van de Amerikaan Arthur Ashe. De Australiër John Alexander versloeg de Argentijn Guillermo Vilas met 6—2 6—7 7—6 4—6 6—1. Iljshockeyjeu Rusland stei BANSKA BYSTRICA da heeft in Banska By^ tijdens het ijshockeytoei om het wereldkampioen^ voor junioren gelijkgespeel gen Tsjechoslowakije: 44. De periodestanden waren:; 1—2 2—1. Voorts won Fiij met 41 van West-Duits Hier waren de periodestai 3—1 1-0 0—0. Met twee overwinningen Rusland de leiding genome i overige uitslagen: Rusland len 10-1 (3-0 3-1 en Amerika—Zweden 8—5 32 en 11), CanadaFii 6—4 (2—1 2-2 en 2-1), A ka—Polen 2—2 (1—1 1—! 0—0), Rusland—Zweden (1—0 3—2 en 0—0). In Davos is gisteren het jaa se ijshockeytoernooi om Spengler Cup begonnen. De eerste uitslagen zijn: land B—Finse selectie Zwitserland—Japan 6—3. Drie handballers selectie bij ARNHEM Ben van D: (ESCA), Bob Sondaar (AHC Marcel Willemsen (Swift hem) zijn toegevoegd aan Nederlandse hcrenhandb; lectie (Van onze handbalmedewerker) UTRECHT Het 22e internationale Kersttoernooi (zaalhandbal) in sporthal Hoog Catharijne in Ut recht is voor de vierde achtereenvolgende maal door landskampioen Idem Hellas (dames) gewon nen. Het is echter niet geworden wat het had kunnen zijn, gezien de wijze waarop de diverse overwinningen werden behaald. In de voorronden werd van Atila met 9—6 en van Deut sche Eiche mt 7—4 gewonnen. Aan die wedstrijden was wei nig af te lezen, gezien de mati ge kwaliteit van de ploegen. De halve finalewedstrijd die Idem Hellas als gevolg van die overwinningen speelde tegen het Poolse Pogon, is eigenlijk de enige wedstrijd geweest waar Idem Hellas redelijk uit de verf is gekomen. Via 3—3 bereikte de Haagse ploeg een voorsprong van 5—3 bij rust, hoofdzakelijk behaald door een redelijk sluitende verdedi ging en enkele knappe combi naties en break-outs in de aan val. De Poolse ploeg had in de voorronden nogal teleurge steld, zodat Pogon zich tegen landskampioen Hellas toch wel wilde rehabiliteren. Nadat Idem Hellas nog op 7—5 was gekomen lukte dat dan ook redelijk goed, want het werd weer gelijk: 8—8. Idem knokte stevig door en zag kans op 108 te komen. In de allerlaat ste fase werd het bijzonder spannend toen het 109 werd en uiteindelijk drie secon den voor het einde 1010 door een half geblokte bal van de Haagse verdediging. Drie minuten verlenging bracht ook geen uitkomst, want in die tijd Redmiddel Op grond van het toernooireg- lement werd er daarna door gespeeld tot het eerste doel punt zou vallen, wat dan de winnaar op zou leveren. Idem Hellas benutte die kans knap en wist een zeer kansrijke po sitie aan de cirkel te creëren. Die kans werd omgezet in een strafworp omdat Pogon als laatste redmiddel aan de noo drem trok. Mieke Potuyt ver zilverde de kans: 12—11, zodat de finale na veel spanning en soms leuk spel door Idem Hel las wederom werd behaald. Minder leuk was die finale, tenzij beschouwd van de zijde van Jong Oranje, dat verras send zo hoog was opgeklom men. Want Jong Oranje maak te zich zeer verdienstelijk door daar door te drukken waar Idem Hellas fouten maakte. Idem begon goed met drie doelpunten die deden vermoe den dat er een demonstratie op komst was, het publiek had er in elk geval applaus voor over. Maar na die kleine voor sprong gebeurde er iets eige naardigs met Idem Hellas. Vanaf dat moment werden maar liefst negentien doelrijpe kansen gemist. Idem Hellas had bepaald geen moeite zich aan de cirkel vrij te spelen, maar de bal weigerde catego risch in het doel te verdwij nen. Jong Oranje daarentegen, benutte de kleine geboden- kansen heel knap en kwam daardoor in de rust op een voorsprong van 5—3. Dat werd zelfs nog tot 6—3 uitgebreid, maar toen juist op tijd hervond Hellas zich een bee tje. Ondanks het knappe doel- werk van de Haagse Yvonne Otto, kwam Idem Hellas op 6—6. Precies één minuut voor het einde kon Idem Hellas het winnende doelpunt maken, maar overtuigend is deze over- Mieke Pottuyt (rechts) bracht de kapitale treffer op haar naam die goed was voor de finaleplaats Hellas. winning geenszins geweest. ben. Maar goed, vraag me niet De eindstrijd werd pas r „Anderzijds", merkte Jan Al- hoé". na afloop terecht op, „is Bij de heren kwamen de West- 16—15 gewonnen, het toch maar zo, dat we het duitse Oberliga club Emsdet- Eindstand- toernooi weer gewonnen heb- ten en Jong Israël in de finale. Heren: 1. Jong Israël, 2.1 lenging door Jong Israel met fE: 1.'idem HelU., 21 Jon, NEDERWEERT Dit wordt het ware verhaal van een Don Quichotte uit een melodrama. Van tuinman Peters, alias aal moezenier De Groot uit Den Haag, alias bisschoppelijk vica ris De Bruyn, alias kabinetchef, alias Tweede Kamerlid van de PvdA, alias generaal Holger- strum uit Zweden, alias mon teur Janssen, alias Dirk de Vroome. Nu vijftig jaar, nog vol in het haar en in de streken. Zwart pak, streepjes strikje en een brede grijns ge plakt in een gegroefd gelaat. Koeltechnicus van beroep en ac tievoerder in functie. Dirk de Vroome. de Rooie Reus die al meer dan tien jaar de autoriteit in het „gouvernement" Limburg teistert met ludiek geweld. Ex- PSP-er, ex-kabouter en eigenaar van zijn bedrijf L.S.D., Lim burgse Service Dienst. Gespe cialiseerd in koeltechnieken en andere acties. Eén telefoontje naar de Rooie kan al voldoende zijn. „Als jij tegen mij zegt, zet bij de burgemeester de waterlei ding af, dan trek ik mijn overall aan, zet een paar gevarendrie hoeken op de weg en sluit de boel af." Dat is de Rooie Reus, nu deurwaarder in omscholing. „Je doet er een hoop gemene dingen op, die van grote waarde zijn voor iemand als ik, die strijd tegen het systeem." „Acties", dat is mijn middel om het doel te bereiken. Ik strijd voor het recht van de arme donder. Tegen de rijken en voor de slachtoffers van onze eigen maatschappij. Nu eens ludiek, dar. haal je publiciteit en dan weer knal voor de kop. De men sen zijn tam. Je moet ze pakken. Zoals ze mij pakken wanneer iemand me zegt dat hem on recht is aangedaan. Dan steiger ik. Als ik woedend ben, rollen de meest bizarre acties uit mijn mouw. Maar ik ben niet zo stom om met bommen te gooien. Ik bedenk de meest gekke dingen als ik het recht niet normaal kan krijgen. Ik terroriseer de autoriteit met raffinement Dan bezorg ik ze meer last dan met een bom. Want het systeem heeft maar één wapen, dat is het wapen. Ik heb er ontzettend veel. Neem alleen de huidige techniek, daar kun je de meest afschuwelijke dingen mee doen. Alleen op die manier krijg je de mensen in vuur en vlam". Al pratend hitst de Rooie Reus zichzelf op. Uit zijn constant geopende mond rollen de woor den als een vloedstroom. Hij vecht als eenling tegen „het gro te onrecht". Met wisselend suc ces, maar Dirk wordt nooit moe deloos. En het is allemaal jaren geleden 'begonnen toen hij toch niks te doen had. Nu heeft hij de actiegroep Rooie Reuzen met als laatste wapenfeit de reente ring van werklozen als sociale rechercheur. Dirk: „Die zwakke figuren van Sociale Zaken willen werklozen in de gezondheidszorg stoppen. Ik roep r.u werklozen op om tegen het systeem te werken. Het systeem is immers schuldig. Zien mijn rechercheurs iets dat niet door de beugel kan, dan wordt dit gerapporteerd en voe ren we actie. Ik ben zelf nog in zwart pak verkleed in het Casi no in Zandvoort geweest met een sociale rechercheur van me. Ze zagen ons aan voor hoofd croupiers. Wat we daar deden? Kijken welke rijke stinkers zo maar 20.000 gulden kunnen ver gokken. Als nu eentje van hen zijn fabriek wil sluiten, plakken we een muurkrant bij hem op en vertellen zijn personeel dat hij wel 20.000 gulden kan ver gokken". Je moet het die arme donders, die beduveld worden, zo wel vertellen, anders snappen ze er toch niets van. Precies de bedoeling van het systeem. Werkloosheid heet arbeidsreser ve. Aan me toeter. Crisis heet recessie. Niemand snapt het, voordat ze met de hele handel de straat op worden gejaagd. Dan kan ik woest worden. Dirk haalt iedere week wel een stuntje uit. Meestal zet hij een andere stem op door de telefoon en speelt een of andere autpri- teit. Met als resultaat dat hij altijd wordt doorverbonden met de man die hij zoekt. Dirk zet een paar van die stemmen op en conclusie ligt voor de hand dat een cabaretier aan die ludie ke Tijl Uilenspiegel is verloren gegaan. Dirk: „Er zijn al hele instituten die elkaar niet meer vertrouwen, die bellen altijd te rug. Zo breng je alleen al het hele gezag door elkaar." De tele foon gaat. Het vormingswerk er gens in Noord-Limburg. Of Dirk een spreekbeurt wil houden. Dirk tegen de hoorn: „Ik bel nog terug, want ik kan tegen die tijd wel in de lik zitten." Tegen mij: „Ik heb daar in de buurt pas de waterleiding afgesloten van de directeur van het water leidingbedrijf. Heb ik al vaker gedaan trouwens. In Heerlen kreeg een arm vrouwtje geen water meer. Niets hielp.Dus overall aangetrokken, haar inge vet, gebit uit de mond en bij alle wethouders van die stad de wa terleiding afgedraaid. Een van die wethouders was nog zo vriendelijk mij het putje aan te wijzen. Dat vrouwtje kreeg wa ter. Ik zorg altijd dat een krant, tijdschrift of de radio op de hoogte is. Je moet reactie uitlok ken. Het effect is nu al zo, dat wanneer ik ergens op Sociale Zaken binnenkom, je die ambte naren al schichtig ziet rondkij ken. Zo van, wie van ons heeft wat verkeerd gedaan. Als ik maar kuch, die en die krijgt geen uitkering, dan schreeuwen ze al: „verdikke Dirk, ja, je hebt gelijk. Dus die donder krijgt zijn uitkering, maar duiz Aid an deren niet. Ik moet het systeem aanpakken." „Ik heb altijd gevochten tegen de Staatsmijnen. De meest gek ke dingen heb ik uitgehaald. Ik heb eens met een stel Zuid-Mo- lukkers de zaak willen bestor men, zo opgejut was ik door die troep. De mooiste aktie was toch die in Geleen. Een hearing over de veiligheid van DSM. Iedereen in zwart-wit was er. Maar wij mochten niet spreken. Met een 12 volts accu, snoer, projector en een laken naar bin nen geglipt, samen met wat ster ke jongens van de karateschool. Wat aan de electriciteit geklun geld en bij een hoestbui van mij, ging opeens het licht uit Precies op het moment dat een hoge veiligheidsman orakelde dat er bij DSM nooit iets knn ppheu- ren. Had je de reactie moeten zien. Wij mochten onze filmbeel den tonen, want anders zouden we het licht niet meer herstel len. Ze hebben geen fantasie bij de tegenpartij. Slechts één fout je hadden we gemaakt, in het daarnaast gelegen politiebureau ging ook het licht uit." Dirk praat uren vol met voor beelden uit zijn groot actieboek. Je blijft lachen en dat mag wel van Dirk. Hij zegt: „Je moet de mensen eerst laten lachen, voor dat ze op gang komen en werke lijk iets doen." Hij vertelt over zijn act als tuin man op een sociale werkplaats, als palfrenier in een rijtuig, als generaal bij de Navo-top en als grote onbekende, die strafbare feiten pleegt in de wetenschap dat justitie eerst maar eens moet bewijzen dat de Rooi«* Reus het weer was. Het schuim belt in zijn mond hoeken als hij het over een - wat hij noemt - harde actie heef. „Als er mensen op straat wor den gezet, dan loop ik me kapot. Dan ben ik echt in staat de meest krankzinnige dingen te bedenken. Zo'n rijkaard had een paar mensen uit een van zijd huizen gegooid. Pats in de sneeuw. Dan krijgt zo'n man ongenadig lik op stuk. Ik heb wandluizen laten aanrukken, die in een eveloppe gestopt en ze netjes door zijn brievenbus laten glijden. Kun je je voorstel len wat er gebeurt? Binnen drie maanden is hij vergeven van de wandluizen en moet hij zijn ei gen kapitale villa uit. Dat noem ik eigenlijk mijn biologische oorlogsvoering. Het heeft ook een sociaal effect, want de rr sen lopen er in een wijde b om heen. Het zijn dingen luguber aan doen, dat wel keihard eigenlijk. Ik deins niet voor tei-ug om het te dc maar het is niet mijn dagelij portie." Het dagelijks werk van Dirk Vroome is zijn studie voor di waarder. „Ik trek van de stand, dus vroegen ze me o; me wilde laten omscholen 1 koeltechnicus tot iets andi Advocaat ging niet in verbi met mijn schoolopleiding. Dé waarder wel. Twee jaar stu en dan ben ik kandidaat-dc waarder. Ik krijg echter nj gerechtelijk werk, omdat I geen ongeschreven blad bf zegt de enige echte buitenpa mentarier die Nederland i is." „Je hoeft niet per se te werké meent Dirk. „Iemand die we is bezig een ander rijk te r ken. Iemand die actie voer) zinvoller voor de gemeenscha De mening van een nooit ver gende Don Quichotte. Zelf noemt hij zich een so Robin Hood, „die op een pal ergens komt binnenrijden". I zegt: „Ik heb de slappe ment) teit van heden ten dage teg maar door de aanstaande v kiezingen krijg ik weer de wj mee. „En over dat laatste: J zou goed zijn als er een figJ in het parlement kwam die de katheder gaat tapdansen". Jan Alma: "We hebben het toernooi weer gewon nen, maar vraag niet hoe".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16