De wereld telt vier miljard egoïsten Kerstverkeer: tien doden ANGSTBEPERKING VASTGESTELD WERKTIJDVERKORTING VAN GELDER EN HOOGOVENS Meester van het landschap mSTREDE KONINGIN JULIANA: Tarieven apothekers omhoog OLIFANT VERWONDT 2 MANNEN FEDDE DE JONG: MISBRUIK DUITSE RITMACHTIGINGEN to. AG 27 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT pingin Juliana heeft op Eerste ktdag via de vier Hilversumse |ders en Radio Nederland Werel- hroep de volgende kerstrede uit- Jproken: ét licht schijnt in de duisternis, i kun je heus wel zeggen: duister- f En, in dat donker hebben we t van ons het moeilijk met: kt, wanneer we te somber en te [zorgen zijn om het te zien en om ir lichtpunten uit kijken, feijn de persoonlijke omstandighe id waardoor iemand of een vreug- i zich meedraagt, of zijn eigen ide, z'n vol-van-iets-zijn of z'n zijn. Maar het is gezamenlijk, we zo somber blijken te zijn, j 1976. We zien blijvende onenig- zelfs oorlogen in de wereld, jnig verzoening, weinig vooruit- l en we zien te veel mislukken; tp?ij dat alles is telkens weer zicht- r dat beangstigende gebrek aan eerbied voor eikaars leven en wel zijn, voor alle leven op aarde in tientallen vormen, die je doen ont stellen. Maar dat alles is geen wonder in een wereld, bewoond door 4 miljard egoïsten. Denk je eens in: 4 miljard mensen, allemaal geneigd zichzelf het middelpunt van deze wereld te wanen. En zelfzucht vernietigt ons zelf uiteindelijk, dat is toch duidelijk genoeg. Maar alle 4 miljard hebben we de schitterende kans, die zelf zucht te verruilen voor het besef, dat de anderen belangrijker zijn dan je zelf bent. Velen onzer verbeelden zich graag dat ze géén egoïst zijn. Er zijn er onder ons, die het ook werkelijk maar in geringe mate zijn soms zelfs overwegend niet. En dezen (de ze laatstgenoemden), met hun aan pak van de dingen, zij zijn het, die openingen maken, waardoorheen het in de toekomst lichter kan worden. Het licht in de duisternis op deze dag denkt men dan dieper door, want dit is een feest van goddelijk licht, van het vuur waarvan de vonk op elk van ons kan overslaan. Want in ieder van ons is brandstof van hoge waarde aanwezige, die vlam kan vatten. Maar ook met het licht hebben we het dan zo gauw moeilijk, al nét als met de duisternis. Een vlam immers kan hoog opschieten. Zo zou je bo ven jezelf kunnen uitgroeien en dus uit je egoïsme en dat maakt duizelig en bang. Het vertrouwde bestaan, hoe knus ook, of hoe mise rabel of rampzalig ook, is je tenmin ste goed bekend de ruimte van dat andere geeft hoogte- en diepte vrees. Zoveel van het bekende en van huis af gewende en waarvan gedacht werd, dat je erop mocht vertrouwen, is weggevallen we weten 't. Soms is 't opluchting, dat er dingen over boord gaan opdat er schoon schip wordt gemaakt. Maar in ieder geval komen we door de veranderingen in de maatschap pij en in de opvattingen glashard te staan tegenover de opgave, een eigen oordeel te vormen: onze persoonlijke verantwoordelijkheid weegt zijn vol le eigen gewicht, ons geweten moet hard werken. In onze zo zeer gecom pliceerde en onoverzichtelijke maat schappij, die zo zeer verwarrend op ons kan inwerken, is het soms ver schrikkelijk moeilijk, om iets van het echt waardevolle in 't oog te krijgen. Het jachtige levenstempo maakt het nog moeilijker om stil te staan en het te zien. Het lijkt dus velen duister, waar we heen gaan; het is hun duister of er een bedoeling is in wat ons over komt, ook in het persoonlijk leven. Je bent als in een tunnel, daarbinnen is het donker en hij kan zó lang zijn, dat het licht aan de uitgang niet zichtbaar is, zodat je vergeet, dat daar buiten daglicht is en dat je op weg bent daar weer naar toe dat je het uiteindelijk zult weerzien. Daarmee wil ik zeggen, dat ik geloof dat de mensheid, maar ook ieder van ons, ieder mens, een bestemming heeft, ook al kunnen we die zelf alleen merken, ervaren, maar niet zien tenzij misschien toch, achter af, aan 't eind van ons leven. Zeker zijn we geen van allen als nutteloos bedoeld, en onze uitwerking op onze medemens is van het grootste be lang. We zouden niet zo lijden onder al wat duister is en ons geen uitzicht geeft, als het niet zo was, dat we waren bestemd, wat men wel noemt „Kinderen des Lichts" te zijn. Waar om zou het Kerstfeest ons anders altijd, ook na 1976 jaren, beroeren als een groot licht? Wel hebben we het met veel wat ik maar noemen zal „kerstversier selen" getemperd tot een mild lich tje, dat in onze kamer huiselijk en ongevaarlijk lijkt, en dus niet ver blindt, maar toch kunnen we er onze ogen niet voor sluiten, omdat het ons aan onze bestemming herinnert. Het brandt voor ons allen en het wil ons verlichten, omdat we mensen zijn, kinderen van God ook al zijn onze houding en onze gedragingen nog zo verkeerd. Er is een hoger doel voor alle leven. Aanvaarden wij dit? Zullen wij ééhs tegen het verleden zeggen: „Dank", en tegen de toe komst „Ja".? 'Dit is mijn diepgevoelde Kerstwens voor allen". DEN HAAG De tarieven van de apothekers ondergaan per 1 januari enige verhoging. Minis ter Lubbers van economische zaken en staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid heb ben dat eind vorige week be kend gemaakt. De verhoging is bedoeld als compensatie van de in 1976 op getreden kostenstijgingen en heeft betrekking op verrichtin gen ten behoeve van particulie re patiënten. Volgens Lubbers en Hendriks zal er dan ook geen invloed van uitgaan op de koste nontwikkeling in de collectieve sector van de volksgezondheid. Zij beklemtonen dat de verho ging zo beperkt mogelijk is ge houden. Overigens hebben dj apothekers per 1 januari van jaar uit eigen beweging v i prijscompensatie afgezien. ik HAAG (ANP) - De Ne- vissers mogen ko- jaar 9200 ton tong en I ton schol uit de Noordzee DJeren en 240 ton tong en „i schol uit de Ierse zee. teveelheden heeft minister Dper Stee van visserij offi- [vastgesteld. De bewinds- voldoet met deze beschik- aan de verplichtingen die [land is aangegaan in het van de noord oost atlanti- commissie. De be ting houdt verder in dat ia epvolger van NS in 1981 J lucht in HAAG (ANP) - Neder- gaat zijn tweede satelliet ven. De Iras (Infrarode onomische satelliet), die be- d is voor wetenschappelij- waarnemingen van infra- traling in het heelal, zal ,1 gelanceerd worden, ras is een project van het rlands Instituut voor Vlieg- ntwikkeling en Ruimte- het Amerikaanse bureau lucht- en ruimtevaart en de 73 ice Research Council in En- d. atelliet kan gezien worden le opvolger van de eerste irlandse satelliet ANS. Van jde van de ontwerpers, bou- en gebruikers van de ANS steeds aangedrongen op (zetting van dit soort pro- n om de ervaring niet ver- i te laten gaan. Na onder- lelingen met de regering, als belangrijkste financier jroene licht moest geven, is at het Iras-project besloten. vissersvaartuigen groter dan 50 bruto register ton of met een vermogen van meer dan 300 pk in de kustzee (tot 12 mijl uit de kust) geen trawlvisserij op tong en schol mogen uitoefenen. Ten aanzien van de verdeling heeft minister Van de Stee bepaald dat voor de bevissing van de Iese zee geen vangsbeperkingen per schip zullen worden vastge steld. Zodra vast staat dat onze vissers de aldaar toegestane hoeveelheden hebben gevangen, zal de visserij op platvis in de Ierse zee worden verboden. Van de hoeveelheden tong en schol die de Nederlandse vissers ma ximaal in de Noordzee mogen vangen, is 200 ton tong en 600 ton schol gereserveerd voor bij vangsten en correcties op de verdeling. Voor de resterende hoeveelheden is een verdeling per schip vastgesteld die globaal genomen voor de helft berust op de aanvoer in voorgaande jaren en voor de andere 50 procent gerelateerd is aan het motor vermogen. VAKANTIE Prinses Beatrix, Prins Claus en hun kinderen zijn gisteravond van uit Baarn per trein vertrokken naar Lech, waar zij hun wintersportva kantie zullen doorbrengen en waar tevens binnenkort (7 januari) een groot familiefeest wordt gevierd ter gelegenheid van het 40-jarig huwe lijk van koningin Juliana en Prins Bernhard. EINDHOVEN (ANP) Een oli fant die optreedt in het winter- circus in de Eindhovense stads schouwburg, heeft tijdens de kerstdagen twee mannen ver wond. Een van hen, een 62-jari- ge man, moest zwaar gewond in een ziekenhuis worden opgeno men. Het andere slachtoffer kon, na in het ziekenhuis te zijn behandeld, weer naar huis. Het ongeluk gebeurde toen bei de mannen probeerden de oli fantenwagen af te sluiten. Ter wijl zij de klep van de wagen dichthielden werd deze van bin nenuit door de olifant openge- drukt. De klep viel naar bene den, bovenop de beide mannen. oodbezorgers Kerstnacht ervallen DROP (ANP) Twee dbezorgers zijn in Geldrop ns de Kerstnacht overval- tn beroofd van vierduizend en. rerband met de feestdagen m zij pas om ongeveer half aan hun laatste klant toe. was echter al naar bed. van de bezorgers- liep naar huis om te kijken of er een elbrief je hing. Hij werd een man aangesproken die daarop met een vuurwapen ing op de grond te gaan en. De tweede bezorger st de geldtas afgeven waar1 tvervaller al het papiergeld ïaalde. sloot de twee bezorgers in aadruimte van hun bestelau- >p. Nadat zij de overvaller den horen weglopen konden slachtoffers zich bevrijden ilarm slaan. ;'ik „confectie" udt vast aan "ijs compensatie ond HECHT (ANP) Ook in de H fectie -een van de zwakste rijfstakken houden de bonden vast aan het „stan- rdpakket" cao-eisen, dat wil Een 4,5 pet erbij in januari handhaving van de prijs- Dpensatie. Een en ander jkt uit de cao-voorstellen die Industriebonden van NVV NKV dezer dagen aan de 'kgevers in de confectie heb- gestuurd. de vakbonden verwacht men de werkgevers in de confec- [nog meer dan hun collega's I andere bedrijfstakken de pt stijf zullen houden ten aan- van de prijscompensatie. Jioedelijk zal men er op wij- [dat de toestand van de con- miserabel is en dat men het minimumloon zal betalen, aldus een ivoerder van de industrie- NKV. kampvuur Traditiegetrouw zijn op tweede kerstdag in de apen-sectie van het recrea tieoord Beekse Ber gen een paar grote kampvuren ge maakt. Niet alleen de apen, maar ook de giraffen zochten met graagte de warmte op. IJmuiden/Velsen Gedeeltelij ke werktijdverkorting in alle afdelingen -ook in de admini stratieve sector- en tijdelijke stillegging van een aantal of alle produktieeenheden moeten de werksituatie bij Hoogovens weer in evenwicht brengen. Dit blijkt uit mededelingen van de Hoogoven direcktie kort voor Kerstmis gedaan. Hoogovens kampt al geruime tijd met de slechte economische situatie, waardoor de orderpor tefeuille ongunstig geworden is. Wanneer men overgaat tot een massale stilstand van het be drijf zal dit een of twee weken moeten duren. Voor de werk tijdverkorting denkt men aan zes weken, waar de meesten van de 23.000 werknemers, wellicht allen, onder zullen vallen. Ook Van Gelders papierfabrie ken en aanverwante bedrijven overwegen tot werktijdverkor ting over te gaan. Vooral voor het gebied rond het Noordzee kanaal wordt dit ernstig, omdat Van Gelder, evenals Hoogovens, al zeer lang worstelt met een te kleine orderportefeuille. Voor de Van Gelderbedrijven in Vel- sen, Apeldoorn en Renkum be tekent dit, dat vermoedelijk 1600 personeelsleden onder deze werktijdverkorting van enkele weken zullen vallen. De Hoogovens in IJmuiden in vol bedrijf. De kans bestaat een aantal bedrijfsonderdelen volledig wordt stilgelegd. Overveen (ANP) De gladheid heeft het afgelopen kerstweekeinde in totaal drie doden gebracht: de 43-jarige J. Boschma en zijn 44-jarige echtgenote kwamen om het leven toen hun wagen slipte en frontaal op een bus botste. In het Friese Westdongeradeel slipte de auto van de 26-jarige A. J. Brouwer. Het verkeer eiste de levens van twee kinderen: de 2-jarige Sandra Stiener uit Neeritter viel met haar step en kwam onder de wielen van een auto. De 13-jari- ge D. H. Groenier uit Winsum kwam om het leven doordat de auto waarin hij meereed frontaal op een brugleuning Norg. In de nacht van vrijdag op zater- botste. dag kwam de 36-jarige A. Snippe uit Een 34-jarige vrouw uit Amsterdam Westeraar om het leven doordat hem werd door een auto aangereden. Twee geen voorrang werd verleend. In diezelf- fietsers zijn door een auto geschept en de nacht raakte de 29-jarige Oldenhuis aan de gevolgen overleden: de 28-jarige uit Groningen bekneld in zijn auto die A. Boeijen uit Erp en W. Ebbinge uit door een truck werd aangereden. Er is maar weinig zo wisselval lig als het kunstleven. Eén van zijn wonderlijkste aspecten is wel het succes en de bekend heid van de kunst-beoefenaar. Iedereen heeft er zich wel eens over verbaasd dat in musea en gerenommeerde galeries vaak klungelwerk te zien is terwijl het beste soms in de ateliers en magazijnen verborgen blijft. Tentoonstellingen zoals de Am- ro-bank aan de Haagse Kneu terdijk ze geregeld houdt, heb ben ongetwijfeld dit nut dat ze veel van dat verborgen werk onder onze aandacht brengen. Thans hangen de schilderijen van de Friese schilder Fedde de Jong daar. Nu is hij niet een van de vergeten of verborgen fenomenen, maar hij heeft hier doeken opgehangen die we toch nog nooit gezien hebben en die ons overtuigen van zijn vak manschap en natuur-talent! De Jong toont landschappen en bloemenstillevens, waarvan de eerste groep ongetwijfeld de voorrang heeft. Nu zijn er meer schilders die een krachtige, bre de, royale en directe streek ver tonen, maar De Jong heeft er op de een of andere manier de ziel van het onderwerp ingelegd. En dat is geen eenvoudige taak: dit raakt tegelijk het innerlijke wezen van alle kunst. Als „Noorderling" ziet hij het landschap breed en open voor zich, bijna altijd overhuifd door een zwaarbewolkte lucht die met donkere kleurenvlakken uitgespannen wordt. Het is er eenzaam en dikwijls woest, daar in Friesland of langs de Maas of aan de Bretonse kust, maar het is een stuk van onze aarde, groots en rotsvast neergezet op het doek. Deze kunst laat zich moeilijk „ompraten"; men kan haar eigenlijk alleen maar aan wijzen als het goede en waar achtige, dat daardoor ook het schone in zich heeft. De beeldhouwer Jits Bakker completeert deze expositie met een reeks plastieken die spe ciaal opvallen door hun grote beweeglijkheid, wat een even groot vakmanschap vereist Bakker heeft prachtige kleine bronsjes gemaakt die je een soort stilstaande beelden uit een filmopname zou kunnen noe men: een paard dat zijn ruiter afwerpt, een jongleur, ballet dansers in een pirouette, opvlie gende raven bij de profeet Elia, etc. Wie beweert dat Jits Bakker tot de beste beeldhouwers van ons land behoort zal er niet zo Ontslagenen bij Van Gennep moeten terug Amsterdam A. N. P. Uitgeve rij en boekhandel van Gennep te Amsterdam heeft volgens de rechter zes personeelsleden ten onrechte ontslagen. Deze ont slagenen moeten weer in dienst genomen worden. De advocaat van Van Gennep heeft tegen deze uitspraak ho ger beroep aangetekend, vooral omdat de overige personeeleden zich tegen de terugkeer van de ontslagenen vertetten, aldus de advocaat mr. H. Voetelink. DEN HAAG Het Duitse ministerie van Verkeer heeft de Nederlandse autoriteiten er op gewezen, dat een aantal Nederland se transportbedrijven misbruik maakt van de hen verstrekte ritmachtigingen. Deze bedrijven zouden een manier hebben ontdekt om met plastic folie het stempel en eventuele andere gegevens, die door de Duitse autoriteiten op de ritmachtigingen zijn gezet, op bijna onzichtbare wijze te verwijderen. Daardoor wordt het mogelijk de machtigingen vaker te gebruiken. De Duitse autoriteiten hebben erop gewezen dat een dergelijke handelswijze ontoelaatbaar is en dat de betrokken ondernemingen het risico lopen om van grensoverschrijdend vervoer op Duitsland te worden uitgesloten. Zoals bekend, geeft de Duitse overheid jaarlijks een aantal ritmach tigingen uit ter bescherming van het eigen wegvervoer. De Neder landse vervoerders vinden het aantal echter te gering. Fedde de Jong in zijn atelier. ver naast zitten. De Pander-galerie aan de Wa genstraat wil bij de tijd blijven, dat staat wel vast. Niemand kan daar bezwaren tegen maken, als de keuzen niet zo eenzijdig wa ren. Ook nu is er weer een exposant die in een of andere „art"-stijl werkt: Jan van der Woud, een autodidakt, met „kijkkasten" en etsen. De eerste zijn gewijd aan het motief „pot lood" en de tweede soort blijft in de abstracte sfeer (lijkt iets op oude vellen perkament). De kastjes zijn Derfect uiteevoerd met een accuratesse die ieder millimetert] e aftekent, maar er is erg weinig in te zien: een klomp, een of meer potloden en een akelig half-vergaan vogel lijkje Het ontbreekt Van der Woud aan inhoud; het is te leeg, te nuchter: er is geen materie die belang kan wekken. De Amro-tentoonstelling duurt tot 13 en die bij Pander tot en met 22 januari. KERSTBRAND Een tankstation langs de autosnelweg Venlo-Eindhoven is op de avond van eerste kerstdag in vlammen opgegaan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade bedraagt een kwart miljoen gulden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13