Ienk Elzerman ipdpakvoorschrift -in bond chantage Starlift: run op kaarten Harm Wiersma houdt Hans Jansen op remise Lotto-toto Pottekijkers welkom op zeilboot Heath, niet in privéleven Jesse Campbell naar Haarlem MISLUKTE STUNT BRITSE POLITICUS iiiiiniiiiiiimi 1 4AG 24 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Henk Elzerman is het met de eis van de zwem- bond niet eens, maar zal geen individuele ac ties onderne men. Hij wil zijn plaats in de :rs rterJAAG/UTRECHT/ROTTER- ■cep- Een storm woedt in de l^dse zwemwereld en de [aanleiding voor dat ge- een badpak. Enith Brigitha da Mazereeuw zweren toe- ,2%ij een bepaald merk en het[wen daarom van de daken het sponsorcontract van de ^"zullen mijden als rotte vis. ^"it dan nog eens bij, dat de waarin gewag wordt ge- van de overeenkomst met r Speedo en de daaraan ver- Si eisen geen genade kan vin- de ogen van een deel van ands zwemelite. Of de da- w i heren maar willen tekenen i.steuwige trouw" aan de bad- its ifabrikant van de bond, zo in wordt men verzocht de te pakken, luidt de vrij Ide tekst van de brief. Reden 'Hagenaar Henk Elzerman zijn rauwen te fronsen en haast ;ru te reageren met: „Zoals lef nu gesteld is, zou je het intage kunnen beschouwen". [e, daar kunnen de heren van de perfnd het mee doen. Henk Elzerman uain elk geval tot het legioentje dat izijn handtekening te zetten onder de gewraakte zrnnen. Het wil niet zeggen, dat mtemahonale wedstrtjden verschJjnen ploe- de Haagse topzwemmer plannen voor een 'Is Amerika en Canada a^Ujd m vaste revolutie heeft". Wat bereik je er mee? Als kostuums. Dat wilden wij ookal zo lang je iets doet, moet je met z'n allen in actie een isetjes aangeklede ploeg Aan Cf"ada komen, niet alleen. Ik wil daarom even hebben we gevraagd hoe ze dat voor cilkaar afwachten, voordat ik teken. Maar voor 15 hadden gekregen. Gewoon door een keer januari heb ik die brief wel opgestuurd, een regel Itellaten uitvaar.iigen, bleek. En dat Omdat ik echt wel weet dat de zwembond voorbeeld hebben wij gevolgd. Daar moeten het niet zo bedoeldt. Het neemt niet weg dat verder helemaal geen bijbedoelingen bij ze de inhoud van die brief niet zo hard worden gezocht hadden moeten stellen. Zo lijkt het op chan- F tage". Keurig Henk Elzerman loopt dus volgend jaar bij de internationale wedstrijden reclame te ma ken voor Speedo, het zal hem een zorg zijn. „Wat maakt mij het nu uit, waarin ik zwem. Van de concurrerende firma (Arena) krijg ik toevallig wel veel spullen, maar ik zal echt niet het risico k lopen om niet meer in de ploeg te worden opgenomen". Kritisch Zo simpel ligt het bij de dames, die uiterst kritisch zijn bij het aanmeten van badpak ken, niet. Enith Brigitha en Wijda Maze reeuw hebben, en daarbij spelen flinke tractaties van de concurrerende firma een rol. (Voorzitter Van der Krol van de KNZB: „Ik noem geen namen, maar ik heb wel eens tegen zo'n meisje gezegd: waarom maak jij voor die pakweg 75 gulden zo ontzettend veel reclame voor die ander? Dat is toch dom") een grote voorkeur voor het stukje textiel van de andere firma. De harde woorden in de brief aan de zwem- selectie zijn dus te cru overgekomen. Van der Krol wilde er alleen zeker van zijn, dat „zijn" pupillen straks allemaal keurig in badkostuum met daarop tulpenmotief zul len paraderen, waarmee in een klap aan het verzoek van de sponsor was voldaan. „Als je iets formuleert, komt het strak over. We hebben er geen bijbedoelingen mee gehad". Er zijn er ook genoeg om ook de keerzijde van de medaille te tonen die totaal geen moeite hebben gehad met de opdracht van de zwembond. Mevrouw Edelijn, de moeder van het Vlaardingse rugslagtalent Diane (ou ders hebben in het jonge zwemwereldje nu eenmaal ook veel verantwoording, vandaar dit voorbeeld) klimt zelfs op de barricaden. „Ik vind de aanpak van de bond gewoon zakelijk. Voor de KNZB is er toch geen andere weg? En dat de sponsor dan zo'n regeling wil, vind ik heel normaal. Willen we vooruit dan zijn we wel van zo'n „geld schieter" afhankelijk. En dan zul je wel Van der Krol: „Het ergste van alles vind ik ander badpak dragen en intussen genieten dat het accent helemaal verkeerd ligt. Bij van een trainingskamp straks op de Canari- sche eilanden? Dat gaat toch niet". Brigitha blijft weigeren? Niks aan de hand. De goedwillenden zijn er dus ook, het is Vrijheid, blijheid, zeg ik dan maar. Dan mag maar even dat u het weet. En voor de ze thuis blijven, dat is helemaal geen punt. kwaadwillenden is er straks geen plaats Niemand moet. Maar als je in mijn hart meer in de zwemselectie. De handtekening kijkt, verwacht ik nauwelijks moeilijkhe- moet snel binnen zijn op het bondsbureau, den"! anders is een carrière ten einde. Dat is geen dus toch een storm in een glas water? grap. Voorzitter Van der Krol: „Als Enith KEES KOOMAN ZES DUELS CSKA MOSKOU (Van onze sportredactie) RIJSWIJK Bij Starlift Blokkeer is met de Europa Cupwedstrijd tegen CSKA Mos kou voor de boeg (op 8 januari in de Rijswijkse Marimbahal) een run op toe gangskaarten ontstaan. Manager Ros heeft voor de gelegenheid de tribunecapaciteit zo laten uitbreiden, dat plaats is voor 1700 toeschouwers, maar toch zal dat waar schijnlijk onvoldoende zijn. Degenen die straks voor gesloten deuren komen te staan kunnen CSKA Moskou, de beste ploeg van Europa, toch aan het werk zien. De Russische formatie benut de week tussen 8 januari en de „return" in Assen (sporthal De Spreng) met het spelen van vier oefenwedstrijden. Maandag 10 januari is Roswelltegenstander in Tiel. HAARLEM De met zijn vereniging Pio neer Punch in onmin levende Amerikaanse basketballer Jesse Campbell heeft over schrijving aangevraagd naar Buitoni. Campbell kreeg problemen bij de Delftse club toen deze Harry Rogers aantrok om de geschorste Billy Taylor te vervangen. Rogers kreeg meer geld dan Campbell, die daar op weigerde nog yoor Punch te spelen. De overschrijving van Campbell naar Haarlem is een soort noodsprong. Hij zal daar name lijk alleen kunnen spelen wanneer één van de Amerikanen Freeman of Collins gebles seerd zou raken. Oranje op in Inzeil L Tijdens wedstrijden h4l hebben de leden van iiatsjeugd-kernploeg goe- De snel- 5 Hilbert van der Duim 2 op de 500 meter en ip de 1000 meter liet note- e leden van jong oranje, Heiding van Egbert van 't kwamen tot onderstaan- •staties op de 500 en 1.000 an de." Duim 40.2 en 1.20.2; z— 8 en 1.21.3; Gerard 1.22.8; Wim Voome- <n 1.22.4; Frits Schalij 40.9 Arjan van de Kreeke 41.2 Henk Boeve 42.0 en 1.23.5; levest 41.6 en 4.21.2 (3.000 pierdt AMSTERDAM In de zesde ronde van het internationale Suikerdamtoernooi te Amster dam vochten Hans Jansen en Harm Wiersma een belangrijk onderling dueluit. Na ruim zes uur spelen bereikte de wereld kampioen een moeizame remi se. Hierdoor bleven beiden aan de leiding. Overigens konden in deze zitting slechts vier partij en worden afgewerkt want Jan Cazemier kon door familie-om standigheden niet aanwezig zijn en Harry Overman had zich ziek gemeld. De Zwitser zal nu zijn uitgestelde partij tegen Bassirou Ba komende zondag inhalen. In een positionele partij heeft Jansen behoorlijk voordeel ge had. Een remise-aanbod van Wiersma in een vijf-om-vijf po sitie werd door de jeugdige Drent afgeslagen, waarna een lang eindspel ontstond. Wiersma was echter op zijn hoede en na ruim zes uur staakte Jansen zijn pogingen tot winst te komen. UITSLAGEN Grootmeesters groep: Soumaoro (Mali) - Sy (Sen) 1—1, Hisard )fra)- N'Diaye (Mali) 1—1, Jansen (Ned) - Wiersma (Ned) 1—1, Smith (VS) - Bronstring (Ned) 1—1, Ba (Sen) - Stand na de 6e ronde; 1. Jansen en Wiersma 10 punten, 3. Sy 7, 4. Clerc 6 uit 5, 5. Soumaoro, Smith, Hisard 6, 8: Cazemier 5 uit 5, 9. Bronstring 5, 10. N'Diaye 4, 11. Ba 2 uit 5, 12. Overman 1 uit 5. IMcesterzroep: Brouwers (Ned) - Sed- lacek (Tsj) 2—0, Houngou (Kon) - Issalone (Fra) 0—2, Chappel (Fra) Siby (Mali) 1-1, Van de Wal (Ned) - Biagianti (Fra) 2—0, Dsinter (Bel) - Hooyberg (Ned) 0—2. Stand: na de 4e ronde: 1. van de Wal 8 punten, 2. Brouwers en Issalene 6. Wereldkampioenschap dames: Borg- homs (Bel) - Nizic (Joe) 0—2. Graas (Ned) - Trawina )sov) 2—0, Poepjes (Ned) - Michailovskaja (Sov) 1—1, Geurts (Ned) - PapiLlon (Fra) 2—0. Stand na de 6e ronde: 1. Michailovs kaja 11 punten, 2. Poepjes 10, 3. Graas 9. Wereldkampioenschap jeugd: Malik (Tsj) - Samake (Mali) 0—2, Van Aal ten (Ned) - Segedin (Joe) 2—0, Stok- kel (Ned) - Guinard (Fra) 1—1, Sklia- rov (Sov) - Bouckaert (Bel) 2—0, Berends (Ned) - Galperin (Isr) 1—1. Stand na de 6e ronde: 1. Galperin 10 punten, 2. Skliarov 9, 3. Stokkel en Berends 8. De twee Nederlandse matadoren in het Suikerdamtoernooi tegenover elkaar achter het bord. Hans Jan sen (links) streed urenlang voor de winst, maar Harm Wiersma liet het zo ver niet komen. Stel u eens voor, dat Joop den Uyl een verwoed zeiler was. Zo ontzettend fana tiek, dat hij schepen liet bouwen en vaak prinsheerlijk dobberend op een of andere oceaan alle politieke besognes liet varen. Een gekke gedachte? In Groot-Brittannië was het pure realiteit met Edward Heath aan het roer. Een op-en-top Engelsman die het presteerde om naast een politieke carrière, een reputatie op te bouwen als zeezeiler. Alle problemen van plotselinge onder breking van een wedstrijd (om per heli copter naar Downingstreet 10 te wor den gevoerd) en van massa's boten vol journalisten nam hij op de koop toe. Heath had maar een grief en dat was tijdgebrek om op zee rond te zwalken. Sinds zijn terugtreding als voorzitter Zeilen kan Edward Heath (tweede van rechts) wel en dat is opmerkelijk bij iemand die pas een jaar of vijf aan een sport doet In de diverse uitgaves van de Morning Cloud die de Britse politicus liet bouwen, boekte hij vele opmerkelijke triomfen. van de Conservatieve Partij is ook d dat probleem overwonnen, want vorige maand verscheen op de Nederlandse boekenmarkt een lijvig werk met de simpele titel „Zeilen" van de hand van Edward Heath. Weer een stunt van de Britse politicus, maar dit keer wel een stunt waar hij zich op heeft verkeken. Zijn levensverhaal en zeker de stormachtige perio de als globetrotter per zeilboot geeft stof om te smullen, maar het is Heath niet gelukt een nave nante prestatie te leveren op zijn schrijfmachine. De kans is groot, dat het ook helemaal zijn bedoeling niet is geweest. Heath is zo verrukt van het zeilen (dat blijkt goed uit het 185 bladzijden tellende boek) dat hij misschien zijn enthousiasme alleen maar wil overbrengen. Hij raadt in elk geval iedereen aan onmiddellijk afscheid te nemen van zijn hobby om plaats te nemen in een zeilboot En dan hoeft het helemaal niet een dergelijk gevaarte te zijn, waarmee Heath (in zijn Morning Cloud) de oceanen heeft bestormd en roem heeft geoogst. Een van zijn deviezen: „Zeilen is een klasseloze sport, waarin plaats is voor iedereen. Aan boord is het een eenvoudig leven, waar je helemaal emit bent". En zo breit Edward Heath vele raadgevingen aaneen. Voor de echte zeilfanaat interessant na tuurlijk, maar de gene die met het doorbladeren van „Zeilen" een blik hoopt te kunnen werpen in de keuken van een unieke politicus, komt bedro gen uit. En ook het antwoord op het geheim achter het succes van een zeiler die pas op zijn vijftigste jaar met „zijn" sport begint, blijft in nevelen gehuld. Pottekijkers laat Edward Heath wel toe in zijn fotoverzameling en dat levert dan een boeiende illustratie op, die veel goedmaakt. En ook Nederlanders die zich zeer verwant voelen met het Britse imperium moeten de zeilbiografie van Ed ward Heath lezen. De nu 61-jarige politicus laat namelijk niets na om zijn grote vaderlandsliefde (of is chauvinisme beter?) te laten blijken. Luister maar eens naar zijn lijfspreuk die hij hanteerde voor de beroemde Sydney-Hobartrace waarin Heath als reserve nota bene zegevierde. „Door schepen in eigen wateren te verslaan, kan je iets van de negatieve mening die over de Engelsen heerst, veranderen". Nog een uiting van patriottis me, waarmee het boek wordt besloten: „Met het bouwen van nieuwe schepen moet uitmuntendheid ons doel zijn. En dat moeten we overbrengen op onze landgenoten". Die spreuk is niet bestemd voor de Nederlanders. Het boek „Zeilen" (met de ondertitel „Een koers in mijn leven") wel. Een tweede zeilboek dat onlangs uitkwam, is ook ontsproten aan het brein van een Engelsman. Chay Blyth. Een waterrot die ooit nog eens met een roeiboot de Atlantische Oceaan overstak. Vo rig jaar was hij de verantwoordelijke man voor de prestatie van het jacht „Great Britain II" dat in 144 dagen, 10 uur, 31 minuten en 29.42 seconden om de wereld zeilde. In de Rond de Wereldrace en dat betekende de snelste tijd. Het afschuwelijke avontuur met een bemanning van louter parachu tisten van wie er zelfs een verdrinkt, aan boord wordt op lauwe wijze beschreven met veel gevoel voor eigendunk. Chay Blyth was namelijk ook de schipper van het succesvolle jacht Met het op papier zetten van flarden uit het scheepsjournaal koos de auteur de weg van de minste weerstand. Een weg die hij overigens niet koos met alle voorbereidingen en de zeereis zelf. Daarin is Blyth een perfectionist Dat laat hij wel doorschemeren ook in een boek waarin de dood van een medebemanningslid afschuwelijk nuchter wordt vermeld. De collega's van Blyth die hielpen het avontuur tot een goed einde te brengen krijgen tén slotte ook een deel van de hulde. Met de titel van het (veel te dure) boekje die luidt namelijk: Aan hen de eer. K.K. Edward Heath: Zeilen (Een koers in mijn leven). Uitgave: Hollandia BV, prijs: 39,75. Chay Blyth: Aan hen de eer. Uitgave: West Fries land, prijs: 29,90. DEN HAAG De cijfers van lotto en toto zijn: De inleg van de kerstlotto was: 2.635.694; Prijzenbedrag: 1.251.954,65. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat een vijfde deel naar de jackpot van de lotto van zondag 2 januari 1977, de rest is in gelijke delen over de tweede tot en met vijfde prijs verdeeld. Tweede prijs: 2 winnaars, elk bruto 106.416,-. derde prijs: 71 winnaars, elk bruto 3.879,- vierde prijs: 5477 winnaars, elk 61,- vijfde prijs: 9019 winnaars, elk 37,-. De extra prijzen vallen toe aan de formuliernummers eindigend op: 960 25 8147 250 10245 2500 975995 ƒ25000 In de lotto vielen 26.346 prijzen. Inleg: 3.491.781,-; Prijzenbedrag: 1.658.595,98; le prijs: 2 winnaars, elk bruto 290.254,-; 2e: 13 winnaars, elk bruto 12.758,-; 3e: 269 winnaars, elk 924,-; 4e: 13.356 winnaars, elk ƒ25,-; 5e: 12.706 winnaars, elk 25.-; In dé toto) vielen 220 prijzen. Inleg: 502.595,-; Prijzenbedrag: 238.732,63; le prijs: geen winnaar, het be drag van de le prijs wordt in drie delen verdeeld, 1/3 deel gaat naar de jackpot van de toto van 27 dec. a s. no. 52, het overi ge 2/3 deel wordt in gelijke de len verdeeld over de 2e en de 3e prijs; 2e: 10 winnaars, elk bruto 9.151,- 3e: 210 winnaars, elk 549,-. Jackpot voor de toto van maan dag 27 december a.s. no. 52 ƒ31.831,01. ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIDII

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9