lx A Wat vragen wij in 1977 vooreen ziektekostenverzekering aan het gemiddeld gezin? /eel vraagtekens bij nieuwe fictie „Kom over de brug" rovmcie wil oonboten- gestand op 'orte termijn idammen DEZE WEEK IN Vredesconferentie in Londonderry „Kerk in Nood'' gaat transport probleem in Amazonegebied te lijf BEIAG 24 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA .7 irovincie wil het woonbotenbestand terugdringen. Vooral in natuurgebieden let ieden met cultureelhistorische waarde wil men de woonboten weren, woon schw, ?rzen_ ik nu ens, i schiy i goed lijk z -m enstac logen tstraal De provin- r. Noord- en Zuid- ind en Utrecht wil- via een wijziging de provinciale jÏÏJschepenverorde- de uitbreiding van nel groeiende vloot nboten indammen. r hjeer waterrijke pro- jeis .ies Noord- en Zuid- na,and en Utrecht heb- al lang de grootste rekkingskracht op Iters van woonbo- maasn hierdoor ligt in- lels in deze provin- ongeveer tweederde van de 10.000 Ne- jren)mdse (al dan niet uouwde) woonboten meerd. De thans kracht zijnde veror- ngen vertonen no- agavwat lacunes en zijn meer toereikend de door woonsche- veroorzaakte ont- (VJng en aantasting natuur en land- cx?2lPpen tegen te gaan, lijkt uit de ontwerp- ►rdening van de pro- lie Utrecht. ^worden de laatste tijd Is meer uit de vaart geno- binnenschepen omge- menteel ongeveer 1360 woon schepen. Daarvan doen er maar liefst 400 dienst als twee de woning of weekeindhuisje. Bedreigde gebieden in de drie provincies zijn bijvoorbeeld de Vecht en omstreken en de plassengebieden. De bewoners van de woonboten die nog on der de huidige regeling een ontheffing hebben gekregen hoeven overigens nog niet direkt bang te zijn dat ze hun huidige ligplaats zullen verliezen. „In de eerste plaats zal het nog wel even duren voor de nieu we verordening van kracht wordt", aldus mr. Van Nispen. „Bovendien gaat er een over gangsregeling gelden waarbij in principe de ontheffing vol gens de huidige regeling (die gebonden is aan een termijn van vijf jaar) niet wordt door kruist door de nieuwe verorde ning". bouwd tot woonschepen en dit soort omgebouwde vehikels valt in de huidige verordening tussen wal en schip. Boven dien- is momenteel alleen de zichtbaarheid van de schepen vanaf voor het publiek toegan kelijke plaatsen het criterium voor het al dan niet krijgen van een ligplaats. In de nieuwe verordeningen wil men er bij voorbeeld ook naar kijken of cultuurhistorische, archeologi sche en andere bijzondere waarden worden aangetast. Alleen als dat niet het geval is kan men straks nog onthef fing van de verordening krij gen. Soepel Landschap Na de oorlog vooral is door de grote woningnood het aantal woonschepen sterk toegeno men, met name in de buurt van grote stedelijke centra. Vooral de laatste tien jaar is het woonschip bovendien erg in trek gekomen als tweede woning (weekeind- en recrea tieverblijf), terwijl ook perma nent wonen op het water steeds meer wordt geprefe reerd. Met name de laatste twee categorieën woonbootbe woners nestelen zich bij voor keur in landschappelijk aan trekkelijke gebieden en met name zij baren de provinciale besturen de grootste zorgen. Volgens mr. P. van Nispen van de provinciale griffie in Ut recht telt deze provincie mo- „Het is in eerste instantie de bedoeling verdere uitbreiding tegen te gaan, niet zo zeer om het bestaande woonbotenbe stand uit te dunnen. Maar als die uitbreiding zo door gaat loopt de zaak uit de hand". Van Nispen acht het overigens zeer wel mogelijk dat de ver ordening soepeler zal worden gehanteerd bij mensen die in acute woningnood verkeren dan bij boten die als tweede woning of weekeindhuisje dienst zouden gaan doen. Als het aan de provincies ligt wordt er overigens zo snel mo gelijk landelijk een woonsche- penwet van kracht waarbij wordt uitgegaan van de ge dachte dat de woonschepen zoveel mogelijk geconcen treerd moeten worden in spe ciaal daartoe bestemde ha vens. Al in 1970 hebben de drie provincies de minister van CRM gevraagd te bevor deren dat in de woonschepen- wet een verbod tot (ver)-bouw en invoer van woonschepen wordt opgenomen. Alleen in speciale gevallen zou op dat verbod een uitzondering moe ten worden gevraagd, zo me nen de drie provincies. De huidige ontwerpregeling die door de drie provincies gezamenlijk is ontworpen is opgezet in afwachting van de komst van de woonschepen- wet die vermoedelijk nog wel geruime tijd op zich zal laten wachten. Gezagvoerder Christian Marguand (rechts) helpt een van de gegijzelden, die op het vliegveld een toeval krijgt CAMERA Victory at En tebbe (14) met Burt Lancas ter, Kirk Douglas en Liz Taylor. Regie: Marvin Chomsky. Warner Brothers heeft de race tegen de tijd om als eerste met een film over de opzienbarende Israëlische actie op het Oegan- dese vlieveld Entebbe op de markt te verschijnen gewonnen, voor Irvin Kershner met Char les Bronson en de Israëlische producent met Klaus Kinski en de mannen die zelf aan de actie deelnamen. De roiprent over de Entebbe-actie van deze laatsten zal pas over enkele weken in roulatie komen. „Victory at Entebbe" is gezien de koorts achtige haast waarmee gewerkt moest worden om de anderen voor te blijven een zeer acceptabele film geworden van routiniers, die weten hoe ze in recordtem po een paar goed klinkende dialogen moeten schrijven en in beeld brengen. Naast Burt Lancaster en Richard Drey- fuss Liz Taylor en Kirk Douglas heb ben maar twee scènes zien we Helen Hayes en Linda Blair, die respectievelijk in „Airport" en „Airport 1976" al in 'n vliegtuig in moeilijkheden zaten, wat er op wijst dat men toch de bekende formu le van de rampenfilms weer heeft toege past. Ondanks dat geeft deze Amerikaan se visie over wat er in het gekaapte vliegtuig, op het vliegveld van Entebbe en „achter de schermen" in het Israëli sche kabinet gebeurde een vrij geloof waardig beeld van wat er in de mens omgaat tijdens zo'n terreurdaad. Men kan er vrede mee hebben, al zal Idi Amin met deze film niet zo blij zijn, tenzij hij ijdel genoeg is om het fijn te vinden als een clown te worden zwartge maakt. Als de film door enkele uitgebrei de pogingen tot karaktertekening hier en daar wat lang is uitgevallen, moet men er maar even bij stilstaan hoe lang de tijd voor de op Entebbe gegijzelde Israe li's moet hebben geschenen. MILO ADVERTENTIE Voor een uitgebreide verzekering tegen de kosten van ziekenhuis en specialist vraagt Het Zilveren Kruis per maand vanaf: 3e klas 2e klas 1 volwassene 1 kind fl. 51,- fi. 25,50 fl. 69,- gezin van 2 volwassenen en 2 kinderen fl.153,- n. 189,- eigen risiko per jaar geen fl. 200,- per gezin Stuur de bon op, zonder postzegel, naar i J Antwoordnummer 1 in Noordwijk of bel I 01719 - 193 31 voor alle informatie en een j offerte op maat. I Naam Woonplaats Tel. Leeftijd j Aantal kinderen tot 16 jaar Aantal kinderen van 16 tot 27 jaar studerend of invalide Voor verzekeringen met een eigen risico van fl. 1.000,- of meer per jaar worden aan trekkelijke kortingen gegeven. Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering ^Klasse 0* L.CJ Uw financiële pijnstiller En verder LUXOR Wie dan leeft wie dan zorgt (a.l.) Louis de Funès ouderwets sterk bezig in een prima come- die. STUDIO 2000 mijl on der zee (14). Het bekende werk van Jules Verne spectaculair verfilmd. In de hoofdrollen onder meer Kirk Douglas en Ja mes Mason. LIDO The pink panter strikes again (a.l.). Peter Sellers als de blunderen de politie-inspecteur Clou- seau is een uiterst verma kelijke familiefilm. TRIANON Asterix ver overt Rome (a.l.). De slim me Galliër Asterix is een gemakkelijk te consume ren uitstekende film vol met visuele grappen. Lief hebbers van zijn strip- avonturen mogen de rol prent eigenlijk niet mis sen. REX De tijger van Hong Kong (18). Een ka- rate-film van het bekende recept. azin Md S er een derde interkerkelij- |arg inzamelingsactie voor pro-. 'Iten in de derde wereld lom over de brug" komt, ngt volgens waarnemers n een zijden draadje. Het moderamen wil de rde actie voorlopig uitstel- i. De gereformeerde synode tt nee gezegd. De r.k. bis- ippen vroegen in septem- aan „Kom over de brug" t te onderzoeken welke a-impulsen de bewustwor- nodig heeft en welke de jitefden zijn die niet uit de nor- tille Omgang 13 maart Gezelschap van de Stille hgang zal dè jaarlijkse alge- ine vergadering houden op hdag 16 januari in het Con- lescentrum van het R.A.I.-ge- »uw te Amsterdam. Aanvang flf twaalf. astoor G. J. Adriaansen s.j. in de parochie „Christus Ge- lorte", Prinses Irenestraat te msterdam zal tijdens deze irgadering een inleiding hou- e Stille Omgang zelf zal wor- en gehouden op zondag 13 laart. De algemene intentie is itmaal gewijd aan „een mens- 'aardig en christelijk gedrag a het openbare en privé le- „Kom over de brug" bracht in 1972 bijna zestig miljoen bij een. Daarmee werden zo'n 830 projecten bekostigd. Tien ker ken en vele interkerkelijke in stellingen namen aan de actie deel. In 1968, toen de r.k. kerk nog niet meedeed, bracht de actie 29 miljoen op. Op 20 januari hakt het bestuur van „Kom over de brug" de knoop door over het al dan niet houden van een derde ac tie, waarvoor ten minste an derhalf jaar voorbereiding no dig is. Over de derde „schep er bo venop" schrijft het modera men van de hervormde synode in een deze week gepubliceer de brief aan het bestuur van „Kom over de brug" er posi tief tegenover te staan, maar het acht een bredere bezinning vooraf over vorm, aard en in houd noodzakelijk. De hervormden constateren dat er in de meeste kerken geen overeenstemming bestaat over de vormgeving van de actie. Het moderamen schrijft het niet eens te zijn met een aantal hervormden dat moeite heeft met een actie met de r.k. kerk. Juist bij interkerkelijke hulpverlening zou samenwerk ing met de katholieken moge lijk moeten zijn, aldus de brief. Het moderamen heeft het ad vies gevraagd aan de hervorm de raad voor overheid en sa menleving, die zich afvraagt of het opvoedkundig element, vooral ook naar de eigen kring, in deze actie voldoende tot zijn recht komt. De gereformeerde synode zei nee tegen een derde „Kom over de brug" in de voorgestel de opzet. De zending en het werelddiakonaat van de gere formeerde kerken hadden ge waarschuwd dat een dergelij ke bliksemactie gemakkelijk de indruk wekt dat met een flinke hoeveelheid geld zo maar de nood en de ellende in de wereld wordt teruggedron gen, terwijl de nood veel die per en taaier is dan men denkt. De bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis zal vanavond om half acht de eu charistie vieren in het woon wagenkamp te Schiedam. Te middernacht draagt hij de pontificale nachtmis op in de kathedraal te Rotterdam. Morgenochtend om kwart voor negen viert hij de eucha ristie in de gevangenis te Rot terdam. Op Nieuwjaarsdag draagt hij de pontificale hoog mis op in de kathedraal te Rotterdam, waarna er in de pastorie gelegenheid is tot het uitwisselen van nieuwjaars wensen. Op dinsdag 4 januari is er in Korte metten het congrescenter „Leeuwen horst te Noordwijkerhout een nieuwjaarsontmoeting van het Dioces aan Bestuurscollege van het bisdom Rotterdam met de priesters en pastorale werkers. Deze ontmoeting zal zijn van half elf tot half een. Rond eenenzestig miljoen gul den zijn tussen oktober 1975 en 30 september 1976 binnen gekomen bij het katholieke missiewerk Missio in Aken. Het jaarverslag signaleert een duidelijke vooruitgang in de missionaire bewustzijnsvor- 1 ming en een daaraan beant woordende stijging bij de col lecten, giften en bijdragen van medewerkers. Ook jonge ren zetten zich steeds sterker voor de missie in. In de Agnietenkapel van het Centraal Museum in Utrecht is ook dit jaar weer, van 25 de cember tot en met 9 januari, de grote Napolitaanse kerst groep te zien. Deze uit de acht tiende eeuw daterende kerst groep bestaat uit een veertig tal figuren, die in een natuur getrouw landschap worden op gesteld, zoals dat ook oor spronkelijk het geval moet zijn geweest. B. J. van Bommel legt functie neer bij functie neer bij onderwijs en katechese De bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis, heeft de bischoppelijk gedelegeerde voor onderwijs en katechese in het bisdom Rotterdam, B. J. van Bommem, op zijn ver zoek op de meeste eervolle wijze ontslag verleend. Het ontslag zal ingaan per 1 fe bruari. Tot zijn opvolger is benoemd J. G. M. Zuidgeest De heer B. J. van Bommel is bijna twintig jaar in zijn func tie werkzaam geweest Hij wil zich nu gaan wijden aan een directere vorm van pastoraat. Zijn opvolger, J. G. M. Zuid geest, nu moderator-gods dienstleraar aan de rit. scho lengemeenschap „Lucia" te Rotterdam en pastor in de pa rochie Rotterdam-Oud Zuid, zal katechese te Rotterdam blijven doceren. De stichting hulpakte „Kerk in nood", voorheen Oostpries- terhulp, heeft 320 militaire vrachtwagens in Zwitserland aangekocht voor maatschap pelijke, economische en gods dienstige hulpverlening in het Amazonegebied in Brazilië. Het kapitaal is en wordt bij eengebracht door begunstigers van de stichting, die in de jaren na de oorlog vele hon derden priesters in Oost- en West-Duitsland van motoren en auto's voorzag en daarna tientallen kapelwagens voor de zielzorg in de diaspora van Duitsland inzette. Het transportproject voor Bra zilië, dat loopt onder de naam „Ama-project", is bestemd voor het Amazonegebied, dat ongeveer de helft van het Bra ziliaanse grondgebied beslaat Het reusachtige gebied, waar vele indianenstammen wonen, staat één op de ranglijst van de Braziliaanse ontwikkelings plannen. Om het gebied te ont sluiten wordt de Transamazo- nica-weg aangelegd, die begint bij Recife aan de Atlantische oceaan en voert tot Cruzeiro do Sul aan de grens met Peru, een afstand van 5422 kilome ter, even ver als van Amster dam naar Montreal in Canada. De openbreking van deze ruimte gaat gepaard met grote spanningen en onlusten en vooral met grote ongerechtig heden, waarvan vooral de in dianen en de armen in het gebied het slachtoffer zijn. De r.k. kerk, die veertig bisdom men in het Amazonegebied telt, komt reeds jaren op voor de rechten van de indianen, iie van hun grond worden verdreven door rijke onderne mingen en vaak worden uitge moord. Zij helpt arme mensen, die zich in het Amazonegebied vestigen, met name bij de op richting van coöperaties. Het transport van de produk- ten en personen vormt echter een groot knelpunt De tran sportondernemingen eisen voor hun werk exorbitante prijzen. Op dit onderdeel is het Ama-project ingesprongen. De Ama-vrachtwagens worden gebruikt voor vervoer van de produkten der coöperaties, van steenbakkerijen, houtza gerijen enz., voor de aanvoer van levensmiddelen en bouw materiaal en het vervoer van zielzorgers, parochianen, schoolkinderen, zieken, maar evenzeer van groentekwekers ,en marktkooplui Om het vervoersproject goed te doen verlopen is een ploeg Brazilianen in Zwitserland op geleid voor het onderhoud van de wagens. Deze groep leidt op zijn beurt monteurs op voor de eigen garages en technische centra in een aantal steden. Van 24 tot 28 april zal in Londonderry in Noord-Ierland een vredesconferentie gehouden worden. Het Initiatief ertoe is genomen door leidende figuren uit de Noordierse vredesbewe ging en door aartsbisschop Helder Camara van Olinda en Recife in Brazilië Deze conferentie, waaraan ongeveer veertig personen zullen deelnemen uit de gehele wereld, zowel christenen als niet-chris- tenen wil wegen zoeken naar vestiging van de vrede in Noord- Ierland en naar bestrijding van de bestaande conflicten. Het thema is „op zoek naar geweldloze alternatieven". Uitgenodigd worden vooral afgevaardigden van kerkelijke vre desorganisaties, zoals de r.k. internationale vredesbeweging Pax Christi. De conferentie kan worden beschouwd als een vervolg van de 1972 in ons land gehouden conferentie „De kracht van de geweldloosheid", die ook na overleg met Helder Camara tot stand kwam. Tot de initiatiefnemers behoren ook Betty Williams. Mairead Corrigan en Ciaran Mckeown, leidende figuren uit de Noordier se vredesbeweging.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7