Zoeterwoudse raad: kritiek op Leiden reen standpunt |iver weg naar bodegraven LEIDERDORP MAAKT HAAST MET AANLEG WOONWAGENKAMP I Angst voor groei CDA brengt Progressief Alphen tot onwaarachtige politiek BEGROTING ALPHEN MARATHONZITTING NA DOOR RAAD Floraschool de sterkste VP-FRACTIEVOORZITTER WINNINGHOFF: Kerstfeest in Leidse Schouwburg »AG 24 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 HEN AAN DEN RIJN - I fraktievoorzitter van de P», C. J. Winninghoff, heeft i tijdens de gemeente lsvergadering, rijn collega [Progressief Alphen, Kees meester van repliek ge ld. Volgens P.A. is het te achten dat de gemeente- zal verrechtsen indien I Alphense CDA tot stand is Jomen. De KVP, die samen de PCC het CDA gaat men, zou van die verrechts- |de oorzaak zijn. ninghoff, noemde de op- Ikingen van Waagmeester [genuanceerde kritiek, zon- argumentatie en kenmer- 1 voor sommige linkse par- De KVP-leider twijfelde I het waarnemingsvermogen van Waagmeester, „of is hij bewust twijfels gaan zaaien bij de PCC? Dan kan ik hem zeg gen, dat hij weinig kans van slagen maakt". Ten aanzien van de „keiharde fractie-disci pline", merkte Winninghoff op: „Het verbaast mij dat P.A. daar over durft te spreken. Juist de fractie van P.A. stemt altijd eensgezind. Geen fractie lid durft uit de boot te vallen. In commissievergaderingen zijn het de leden van P.A. die regelmatig hun stem voorbe houden. Dan hoor je steevast de opmerking: Die moet het zeker eerst bij moeders thuis gaan vragen of het goed is". De fractievoorzitter van de KVP stelde dat, wanneer het niet om principiële zaken gaat, elk lid van de KVP vrij is, zijn per soonlijke visie te geven en een afwijkend standpunt in te ne men. „Dat is bij ons dan ook regelmatig te merken". Volgens P.A. zou „Kerk en Za- nen" een dogma zijn voor de KVP. Winninghoff: „Ons standpunt is neergelegd in ons verkiezingsprogramma. Zon der de steun van de overheid is Kerk en Zanen niet te reali seren. Onze visie komt overeen met die van de Provinciale Sta ten, en daar voelen wij ons beter thuis dan bij Progressief Alpheri. Dat is een kleine groep die louter en alleen denkt aan eigen belangen". Waagmeester had Winninghoff ook nog verweten dat deze ten aanzien van de „openbare or de", „een autoritaire hardheid verkondigde". C. J. Winning hoff: „Een argeloos lezer, onbe kend met de Alphense politiek, zou de indruk kunnen krijgen: wat een potentaat is die frak tievoorzitter van de KVP toch. Dat is misleiding en ver draaiing van de feiten, maar ja, Waagmeester neemt het met de waarheid niet zo nauw". De KVP leider stelde te leven in een land waar een wetgeving is die verplichtingen op legt. „Dat ik echter ooit gepleit zou hebben voor de knuppel is een pertinente leugen, hoort u mij, mijnheer Waagmeester, een leugen! Ik heb nooit gesproken over hard optreden met de knuppel". Ook de fraktievoorzitter van de PvdA, J. van der Vlies meende op de naderende sa menwerking van de Alphense confessionele partijen te moe ten ingaan. Van der Vlies kwam met een variant op een uitspraak van minister Boers- ma: „Ook het gouden midden heeft in Alphen' zijn beslag ge kregen". Ook voor hem zou er geen CDA hoeven te komen in het belang van de gemeente. C. J. Winninghoff schreef de kri tiek toe aan de angst, die bij de linkse partijen is ontstaan na enige onderzoekingen die betrekking hadden op het kie zersgedrag. „De teruggang van deze partijen en de vooruit gang van het CDA heeft hen nerveus gemaakt. Er heerst angst alom, en die angst heeft nu ook Alphen bereikt". Hij stelde verder dat er een schul dige moest worden gevonden. „Die lag natuurlijk niet bij de partijen zelf maar werd be zocht bij een ander. Die ander was het CDA. Vooral de klei nere progressieve partijen heb ben angst, die zouden prak tisch geen zetel meer overhou den bij volgende verkiezingen. Dus speelden ze op hun manier dapper mee, door het CDA te bekladden". „Het CDA", aldus de fraktievoorzitter van de KVP, „heeft blijkbaar iets te weeg gebracht". ,PHEN AAN DEN RIJN dat gisteren tijdens een ma- lonzitting (9 tot 19.30 uur) de gemeenteraad, reste- jessJde vragen waren gesteld eh intwoord door het college, een voorstel van Progres- Alphen om op een alterna- manier te bezuinigen fmden voor), werden de be dingen van de diverse >ten door de Alphense goedgekeurd. ?wel deze afsluitende verga lg van de begrotingen be- om een laatste maal leldering te vragen aan het jlege over de beantwoording, i^^nneer die niet als bevredi- jnd was ervaren, maakten Hij: sommige partijen (vooral de PvdA) zich schuldig aan het houden van nieuwe beschou wingen. De vier fraktieleden van de PvdA hadden nu meer tijd nodig dan tijdens hun toen reeds uitgebreide algemene be schouwingen. Twee voorstellen van het colle ge haalden gisteren de eind streep niet. De plannen van het college om de subsidie voor de school- melkvoorziening te staken, werd door de raad niet geac cepteerd. Na een discussie met de verantwoordelijke wethou der, mevrouw Donker, werd overeengekomen dat geduren de het lopende schooljaar de huidige situatie met melk- bonnen en subsidie gehand haafd zal worden. In de tijd tot de vakantie, zal worden ge werkt aan een andere wijze van schoolmelkvoorziening, waarbij gedacht wordt het ini tiatief bij de schoolbesturen en oudercommissies te leggen. Het voorstel van de fraktie van de WD ten aanzien van de verhoging van de hondenbelas ting, werd beter geacht dan het voorstel van het college. De hondenbelasting zal nu als volgt worden verhoogd: bejaar den gaan voor hun hond 5 meer betalen (voor elke hond meer 30% verhoging), erkende kennelhouders en fokkers gaan 10% meer betalen voor hun honden, de „gewone man" moet voor zijn hond 20% meer betalen en voor elke volgende hond, wordt de belasting met 30% verhoogd. "dï)S COLLEGE TERUGHOUDEND: ita] A iet, EN Het college van b en w van Leiden heeft ten aanzien van de nota"tracê-studies voor een erbinding tussen Leiden en Bodegraven" afkom- van Rijkswaterstaat en Provinciale Waterstaat en brief aan de Raad van de Waterstaat terughou- d opgesteld. Zoals bekend gaat het in de nota verkeersvarianten ter ontlasting van de Hoge Indijk. Het college zegt in de brief zijn standpunt t te kunnen bepalen zolang de noodzaak van de irgestelde nieuwe of verbeterde verbinding nog t is aangetoond. Die noodzaak zou moeten blijken een onderzoek van de dienst verkeerskunde van kswaterstaat naar de routekeuze van het door- ind verkeer met en zonder het gedeelte van rijks- J f U-west. ak college stelt in de brief dat als uit het onderzoek mocht blijken de functie van rijksweg ll-west(tussen de rijkswegen 4 en 44) ing is, dat dit dan directe gevolgen zal hebben voor de stand- itbepaling van Leiden ten aanzien van de noodzaak van de -ol|rgestelde verbinding Leiden-Bodegraven. freemding heeft het college, aldus de brief, bevreemd dat er in de nota, der dat de resultaten van het genoemde onderzoek zijn afge- cht, al functies van de nieuwe wegverbinding worden vooronder- L De nota geeft de weg een functie in de afwikkeling van het male oost-west verkeer en een functie als verdeel- en randweg de Leidse agglomeratie, aldus de brief, Verder is, aldus het ege, in de nota het tracé van rijksweg 11 reeds vastgesteld, I vijl h provinciaal bestuur in een brief aan het college heeft leid het prematuur te achten bij het Rijk aan te dringen op aanleg van het gedeelte van de rijksweg 11 tussen de rijkswegen 144. j acé B Leidse college verklaart tenslotte dat als de noodzaak van de igverbinding daadwerkelijk is aangetoond, dat dan aan tracé B voorkeur gegeven zou moeten worden. Dit tracé zou dan ter ogte van de spoorbaan Leiden-Utrecht op rijksweg 4 kunnen H irden aangesloten, stelt de brief.. eroep tegen usbanenplan' 'egst geest BGSTGEEST De „Eerste oige Echte Nederlandse Wiel- jders Bond" en de Vereniging ilieudefensie gaan in beroep j de Raad van State tegen de «slissing van de gemeenteraad et door beide verenigingen to ediende bezwaarschrift betref fende het busbanenplan onge- pond te verklaren. 3e gemeenteraad van Oegst- geest wees de de bezwaren van ie ENWB en de Vereniging Mi lieudefensie onder meer af om dat deze verenigingen geen rechtspersoonlijkheid zouden bezitten en de bezwaren een te algemene strekking zouden heb ben. Volgens beide organisaties is deze formele grond onjuist Zij stellen wel degelijk als be langhebbenden te kunnen wor den aangemerkt en vinden het in strijd met de in het algemene rechtsbewustzijn levende begin selen van behoorlijk bestuur dat de Oegstgeester raad zich niet in de inhoud van de bezwaren heeft verdiept. Zoals bekend is het bezwaar van de ENWB en de Vereniging Milieudefensie vooral gericht tegen de klein schaligheid van de maatregelen die men in Oegstgeest in het kader van het busbanenproject wil nemen. Beide organisaties vrezen dat deze het slagen van het project als geheel in de weg zal staan. botsingen oor mist ALPHEN AAN DEN RIJN - Enkele kettingbotsingen in Alp- hen waren gistermiddag het ge volg van snel opkomende mist, kond half vier. De Oranje Nas- «ausingel werd van 15.30 tot 17 Uur versperd door 2 kettingbot singen op beide weghelften. Daarbij waren in totaal 7 auto's betrokken. De materiële schade was aanzienlijk. Er ontstond geen letsel. Op de Oostkanaalweg botste een Alphense oogarts met zijn personenauto achter op een vrachtwagen die van een par keerplaats wegreed. De man is ter observatie overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. Jacqueline Metz- ger en Sander Schmalgemeijer sloegen gisteren de eerste paal voor een bedrijf spand van kledin gindustrie Pardo b.v. op het Nieuw- koopse Industrie terrein. Jacqueli ne en Sander zijn de kinderen van de twee directeu ren van het Nieuwkoopse be drijf. Het pand zal eind mei '77 wor den opgeleverd. Zoeterwoude De gemeenteraad van Zoeterwoude heeft gister avond tijdens de behandeling van de begroting voor 1977 enkele malen felle kritiek geuit op de besluitvorming in buurgemeente Leiden. Raadslid Straver (Progressief Zoeterwoude) noemde de socialistische collega's in de Leidse raad „querulanten". Raadslid Engelkens (CDA) noemde de uitlatingen van de PvdA-fractieleider in de Leidse raad over het streekenergiebedrijf Rijnland „diep treurig". De uitspraak van de heer Straver werd gedaan tijdens de bespre kingen van de keurtarieven, die door Leiden onlangs eenzijdig zijn gewijzigd. Zoeterwoude meent zich te moeten houden aan de afspraken met andere randgemeenten en de relatie met Leiden daaraan ondergeschikt te maken. Het CDA meent, dat in de raad voor het Energiebedrijf Rijnland niet alleen linkse leden van de Leidse gemeenteraad zitting mogen nemen. „Dat besluit kan niet democratisch genomen zijn", opperde raadslid Engelkens. Hij verzocht burgemeester Detmers van Zoeterwoude er dan ook voor te zorgen, dat een lid uit Leiden in elk geval geen voorzitter van de raad zal worden. De Zoeterwoudse gemeenteraad besloot tot aankoop van het ver pauperde complex van De Goede Herder aan de Hoge Rijndijk. Ook werd de invoering van de onroerend-goedbelasting aangeno men met uitzondering van de heffing op de reinigingsrechten. De onrust onder de bewoners van de Weipoort over de aanleg van rijksweg 11 werd aangestipt door de' heer Engelkens. Burgemeester Detmers toonde zich verbaasd over die onrust. „Zoeterwoude prevereert het tracé langs de spoorlijn. In een museum ga je immers ook niet met een race-auto rijden", aldus de raadsvoorzit- (Van onze sportredactie) LEIDEN De Floraschool is gisteren als sterkste uit de bus gekomen to het school- microkorfbaltoernooi van Leiden. De „Flo ra" klopte in de ongelijke eindstrijd de Hammerskjöldschool (slechts met zeven spelers en speelsters opererend) met 1—0. Derde bij de geoefenden werd de Lorentz- school. De pupillen van meestér Eric File- mon versloegen het Kompas met 2—1. Bij de ongeoefenden bleek de Oranjeschool de sterkste. De Oranjeschool won in de halve finales van (nummer drie) de Meer paal met 21 en was ook in de eindstrijd door de Jozefschool niet te stui ten: 2—0. De uitslagen van dit, door vijfhon derd leerlingen „mogelijk" gemaakte toer nooi: De finalisten in beeld. Op de voor grond de pinnende Floraschool, de achterste rij is geformeerd door de Hammerskjöldschool. Geoefenden, finale: Floraschool—Ham merskjöldschool 1—0; om de derde plaats: Kompas—Lorentzschool 1—2 na verlenging. Ongeoefenden halve finales: Merenwijk—Jo zefschool 1—1, St Jozef w.n.s.; Meerpaal—O- ranjeschool 1—2. Finale: Jozefschool—Oran jeschool 0—2; om de derde plaats: Meren wijk—Meerpaal 0—1. LEIDEN Gisteravond vierde de Leidse Schouwburg haar vervroegd kerstfeest. Daarvoor had zij ingehuurd technische theatergroep Perspect Rob van Reyn, die samen Dickens' Christmas Carol op het toneel pantomimeden onder de titel „Scrooge Marley". Wie zeker niet vergeten mag worden is echter de stem van Wim Bij moer. Bijmoer vertelde de ver- haalstukken op fraai genuan ceerde wijze. Het gevolgde procédé kwam in het kort hier op neer. Bijmoer bracht het verhaal, deed de ge sproken teksten en legde de ver banden. Met begeleiding van muziek werden de vertelde figu ren op het toneel tot leven gemi med; beter nog werden de Dic kens' typen tot levende poppen. Daaraan had Perspect een flin ke dosis theatertechniek toege voegd. Nu heeft de combinatie vertellen en spelers het volgende gevaar bij zich: een speler gaat iets mimen dat net gezegd is, maar de uitbeelding is alleen maar gekunsteld en doet slechts af breuk aan het vertelde. Aanvan kelijk vreesde ik dat de voor stelling daarop zou uitdraaien. Later kwam echter het positieve effect van deze combinatie naar voren: het mime-spel voegt iets toe en wordt zelfs een soort commentaar. Dat laatste kan zeer humoristisch werken. Theatertechniek is bij Perspect in goede handen - wie over een maand komt kijken, ziet Per spect helemaal op volle toeren -. In combinatie met de mime kwam die techniek het best tot zijn recht in de droomscénes van Scrooge. Zij hadden zeer zeker iets griezeligs. Tenslotte was het door die tech niek en door de costumering een hele mooie voorstelling. De bezoekers die op iets kerstach tigs uit waren, hebben stellig gekregen wat ze zochten. PAUL VAN DER PLANK LEIDERDORP „De opmerking to de Leidse raadscommissie waarbij de randgemeenten on waarachtigheid werd verweten bij de inrichting van woonwagenkampjes neem ik zeer ernstig". Dit. zei de wethouder voor maatschappelijk wel zijn de heer C. Gordijn gisteravond tijdens de beantwoording door het college van B W van de door de raadsfracties gehouden algemene be schouwingen. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van de pogin gen die zijn ondernomen sinds de gemeenteraad op 1 maart 1976 had besloten een woonwagen kampje in te richten op een terrein aan de Persant Snoepweg ter hoogte van Alberts Corner. De financiële problemen die de aanvankelijke oorzaak van de vertraging vormden lijken thans overwon nen. De aanvankelijke raming van de aanlegkos- ten bedroeg 870.000,-. Voor het ministerie van CRM was dit een onoverkomelijke hinderpaal. Ook de nog onlangs ingediende begroting van 561.000,- bleek te hoog te zijn. Men streeft thans naar een bedrag van ca. 400.000 Kabel-t.v. Wethouder mevr. D. Tichler-Moerman die ook de vragen van haar ziekte collega Drenth moest beantwoorden, deelde mede, dat Leiderdorp tijdig zal inspelen op de plannen voor kabel-t.v. Zodra de mast in gebruik genomen wordt omstreeks 1 april 1977, zal een informatiecentrum worden inge richt waarin beeld- en geluidskwaliteit zichtbaar en hoorbaar zal zijn voor de bevolking. Zij kondig de een enquête onder de bevolking aan omtrent het te verwachten aantal aansluitingen, al trok zij bij voorbaat het resultaat in twijfel, omdat de ervaring in andere gemeentn had geleerd dat het uiteindelijke aansluitingspercentage altijd hoger uitkomt. Binnenkort zal een voorstel aan de raad worden gedaan om de gehele gemeente te be ka be ien. Ten aanzien van de financiële problemen die het gevolg zijn van de voorgenomen bouw van het nieuwe raadhuis erkende burgemeester Van der Have, dat het beslag op de begroting de komende jaren aanzienlijk zal zijn. Hij dacht evenwel dat de problemen oplosbaar zijn en dat de andere onderdelen van het gemeentelijke beleid niet in de knel behoefden te komen door een zorgvuldige afweging van de prioriteiten. Het college bleek zeer ingenomen met de belang stelling van alle raadsfracties voor het zogenaam de Oude Dorp. De heer Van der Have deelde mede, dat het college besloten heeft, dat iedere portefeuillehouder zou medewerken aan de samen stelling van een nota over de leefbaarheid van het oude dorp. Burgemeester Van der Have kondigde ook nog een nieuwe activiteit van het gemeentebestuur aan. Ter verwelkoming van de nieuwe inwoners zal een nieuwe-inwoner-m ar kt worden georganiseerd. De ze zal de burgeravonden die tot dusver werden gehouden gaan vervangen, omdat deze niet meer voldeden aan de moderne eisen van voorlichting. Het is de bedoeling om alle nieuwe inwoners van het laatste jaar daarvoor uit te nodigen. De Leider- dorpse instellingen en vereniging worden uitgeno digd een stand te verzorgen. Leden van het college en raadsleden zullen gastheer zijn. Schrijfmachine voor gehandicapte sportlieden Mr. N. W. J. Menken, voorzitter van de Leidse Gehandicapten Sportvereniging „De Sleutels" ontving gistermiddag de 100.000-ste Gabrielle 2000, een electrische schrijfmachine van de Leidse vestiging van de Nederlandse Adler-fabrieken. De 100.000-ste vormde een mijlpaal in het bestaan van de Adler-fabrieken. die met de feestelijke gebeurtenis tevens een jaar met nogal wat arbeidsonrust afsloten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3