Bischoff van Heemskerck waakt over glans van koninklijk ceremonieel Opperstalmeester geen figurant in van pracht en praal overlopend kostuumstuk KERSTMIS 1976 Behalve kamerheer van Hare Majesteit in bui tengewone dienst en adjudant van onze vorstin heeft hij ook nog de titel van griffier van de koninklijke huisorde. Een opvallend aantal functies, dat in onze monarchie slechts is wegge legd voor een zeer select groepje landgenoten. Dat brigade-generaal b.d. W. F. K. Bischoff van Heemskerck in tegenstelling tot zoveel andere hofdienaren regelmatig uit de anonimiteit treedt, heeft te maken met het feit, dat hij bijna eenen dertig jaar de eerste stalmeester is van het koningshuis. Want wie kent hem niet; die man die op prinsjesdag in zijn scharlaken napoleonti sche uniform op het Lange Voorhout in Den Haag de koningin en prins naar de gouden koets leidt? We hebben het allemaal op z'n minst één keer gezien hoe hij daarna geroutineerd en met een aangeboren gevoel voor cachet in het zadel glijdt van zijn schimmel Gallick. Een vertrouwd beeld, dat onderdeel uitmaakt van de ceremonie, waarmee jaarlijks de opening van de Staten-Generaal wordt versierd. Maar het zullen er maar weinigen zijn, die weten, dat die kleine man met zijn grote borstelige wenkbrau wen lang voordat de stoet vertrekt, de route al wandelend minutieus heeft verkend. Op zoek naar kleine, storende details, zoals een paaltje, dat er niet behoort te staan en waardoor een koetsier kan worden gehinderd. De grappen en grollen over zijn functie zijn legio. Men gaat er vanuit, dat het eerste stalmeester schap niet meer is dan een erebaantje voor iemand, die het voor elkaar heeft gekregen bij het vorstenhuis in het gevlij te komen. Bij herha ling wordt hij vergeleken met een figurant in een van pracht en praal overlopend kostuumstuk. Een foutieve voorstelling van zaken, want de taak van oud-cavalerist Bischoff van Heems kerck is veelomvattend. Met zijn staf zorgt hij ervoor, dat de glans van het koninklijk ceremonieel niet verbleekt. En dat is wis en waarachtig geen eenvoudige opgave in een tijd, waarin steeds meer stemmen opgaan, die al dat uiterlijk vertoon aangepast willen zien aan de hedendaagse leefgewoonten. Uit louter praktische overweging is die vorstelij ke presentatie al zoveel koeler en zakelijker geworden. Op de loonlijst van het koninklijk staldepartement neemt de functie van koetsier nog maar een uiterst bescheiden plaats in. De chauffeur is zijn collega geworden. Stallen Brigade-generaal Bischoff en het grootste deel van zijn personeel zijn gehuisvest in de Konink lijke Stallen aan de Haagse Hogewal. Naar een ontwerp van de architect J. P. C. Swijser werd precies een eeuw geleden begonnen met de bouw van dat monumentale pand. Men had in die tijd behoefte aan centralisatie, omdat de stallen over het gehele land verspreid waren. Het is opmerke lijk te constateren, dat er in de afgelopen hon derd jaren aan de Hogewal weinig of niets is veranderd. Het moderniserings-verschijnsel is voor een belangrijk deel uit financiële overwegin gen aan de stallen voorbij gegaan. Dat heeft z'n voor- en nadelen. In het bastion, dat overigens voor het publiek niet toegankelijk is, ligt de herinnering aan ko ninklijke geschiedenis nog huizenhoog opgesta peld. Die sfeer van de anno 1976 zo populaire nostalgie wordt versterkt door de klassieke uit monstering van het stoer gelaarsde stalpersoneel. Het stadsrumoer krijgt nauwelijks kans door te dringen tot de.ruime binnenplaats, waar een op de ruige steenbekleding schrapende paardehoef voor een bizarre vonkenregen zorgt. In de dool hof van gangen herinneren schilderijen aan het rijke paardeverleden van de Oranjes. Maar de behuizing maakt voor de rest een bijna sjofele en slecht onderhouden indruk. Daaraan wordt inmiddels gespijkerd. In opdracht van de Rijksgebouwendienst, .waaronder de Koninklijke Stallen ressorteren, wordt momenteel de om vangrijke gevel gereinigd. Maar ook binnen zullen ingrijpende werkzaam heden móeten worden uitgevoerd, zoals bijvoor beeld het vernieuwen van de elektrische bedra ding. Want de ramp zou niet te overzien zijn, wanneer in het monument brand zou uitbreken. Behalve de gouden koets en de eveneens Onbe taalbare crème calèche staan er in de stallen nog zo'n twintig andere rijtuigen en koetsen. Om maar niet te spreken van de circa twintig konink lijke gitzwarte viervoeters; de trots van eerste stalmeester Bischoff. De Gelderse en Groningse stamboekpaarden worden door hem zelf op ge zette tijden gekocht. Vroeger had het hof daar voor een vaste leverancier, maar vandaag de dag moet naarstig worden gezocht naar kwaliteit. De aan het diergestelde eisen worden ondermeer door de toename van het verkeer steeds strenger. Het paard wordt doorgaans op drie vierjarige leeftijd ingelijfd en blijft voor z'n baas in touw tot het twintigste levensjaar. Van de toenmalige koningin Wilhelmina - een uitzonderlijk groot liefhebster van paarden - kreeg de militair Bischoff van Heemskerck in 1946 de opdracht een geheel nieuw staldeparte ment op poten te zetten. Na de oorlog was er geen paard en geen tuig meer overgebleven. De 27ste stalmeester van Hare Majesteit kweet zich, nadat hijzelf vierenhalf jaar wegens activiteiten in het verzet in een Duits concentratiekamp had gezeten, met verve van zijn taak. De door hem in '46 aangekochte paarden kregen een naam, De wiegelende gouden koets, waarvan het bladgoud telkens stukje voor stukje wordt vervangen, is nog steeds het symbool van het koninklijk ceremonieel. die begon met de eerste letter van De hamen van de viervoeters, die jaar later kocht, begonnen met een Bischoff van Heemskerck heeft gehele alfabet ruimschoots afgewei winsten van dit jaar zijn Extra Zorgenkind Overigens zijn het niet alleen de paaj trainingen en verzorging, die met zich meebrengen De gouden ip zorgenkind, waaraan doorlopend aaj worden besteed. Het geschenk vanj landse volk aan koningin Wiihelmir genlijk constant gereviseerd. Dat is noodzakelijk, omdat op heli zogenaamd ongedekt bladgoud is a Daardoor blijft de natuurlijke glans Het is echter wel zaak, dat het bli stukjes en beetjes wordt vervangen, zoveel jaren is men „rond" en dan i van voren af aan begonnen. De goi e is nooit verzekerd geweest, omdat r gaat, dat het rijtuig toch niet m maken. Ook over de waarde lopen deC uiteen van één miljoen tot onbetaalb landse kunstenaars en ambachtslied! verfijnde fantasie en dito vakmansch J de koets hebben gemaakt, zijn wel gaan aan het aspect van het comfort, lijke passagiers zitten er zeker niet r genoegen in, omdat de karos wiebelt als een logger in een herfststorm. Naast deze interne beslommeringen is seren van staatsbezoeken een ander n belangrijk deel van de taak van de meester. Een arbeidsintensieve aangi die per bezoek zo'n drie maanden ver( was het een gebruik, dat bij dergelijk ten de paarden en de koetsen van s gehaald. Maar omdat het transport vei heden met zich meebrengt, en omdat het groot ceremonieel voorbij is, vaker de auto als alternatief vervoerml zet. De verwachting is, dat die tendens toekomst zal voortzetten. In hofkring echter het principe gehuldigd, dat publiek voor evenementen als bijvoorbl jesdag nog massaal naar het centru residentie trekt, op deze kostbare tra mag worden bezuinigd. Stalmeester Bi Heemskerck houdt die ontwikkeling© •tend in de gaten. Met argusogen dagelijks de reportages over het konin in binnen- en buitenlandse kranten en ten verschijnen. Hij is één van de adv de leden van het vorstelijk gezin l oordeel veel waarde wordt gehecht. Gehandicapten In zijn vrije tijd is hij actief als i de Haagse Stichting Paardrijden voor capten. Het was Bischoff van Heems zich vijftien jaar geleden het lot van d capte medemens sterk aantrok. In waar een soortgelijke vereniging met h teiten veel eer inlegde, keek hij de ki Den Haag zijn momenteel 120 gehandi deren en .25 volwassenen vertrouwd ga het paard. Want het rijden daarop ii de weinige sporten die door zwaar geha kunnen worden beoefend. Omdat dit zoveel succes had, werd een tiental jare een landelijke federatie opgericht. Va dag zijn 31 paardi ijgroepen in de fedei nomen. Het rijk heeft deze zo zinvolle besteding inmiddels gehonoreerd met die. De landelijke vereniging, waarvan de schoff eveneens voorzitter is, toucheel ministerie van cultuur, recreatie en m pelijk werk jaarlijks zestig procent va ten. De rest wordt uit eigen zak bel omdat een dergelijk succesvol project i gemerkt blijft, is de initiatiefnemer ge secretaris van het Nationaal Fonds Sp dicapten. Al die functies hebben er voor gezorg eerste stalmeester weinig gelegenheid fl gehouden om zelf de teugels in handen I De tijd, dat hij samen met prinses B later met prins Claus langs de zilte galoppeerde, is voorbij. De kleinkind! koningin Juliana krijgen nu van anden rijlessen. Omdat zo'n „erebaantje" toch meer ui dan dikwijls wordt gedacht WILLEM V Kleurenfoto's: RENÉ E

Leidse Courant | 1976 | | pagina 30