Kopzorgen met Kerstmis KERSTMIS 1976 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De heer Cor Cruyff te Am sterdam is benoemd tot voorzitter van de World Football Federation (WFF). Hij volgt in deze functie op de Engels man George Best, telg uit een bekend voetbal geslacht, die twee jaar voorzitter is geweest. De heer Best heeft zich als zodanig teruggetrok ken, omdat hij het' als topambtenaar, belast met recreatie en sport in Groot-Brittannië te druk heeft gekregen. Vooral de recreatie eist veel van zijn tijd op. „Een fami lietrekje", zei hij. De heer Cor Cruyff is een achterkleinzoon van ene Johan Cruyff, die in de zeventiger jaren van de vorige eeuw, toen het voetbalspel nog zonder harnas werd gespeeld, doorging voor de beste voetballer ter wereld. De WFF organiseert, zoals bekend, volgend jaar het wereldkam pioenschap voetbal, dat in de voetbalkazematten De heer J. Nees- kens: grijs, doch kras en onverwoest baar van Rio de Janeiro wordt gehouden. Deel nemers aan dit kam pioenschap zijn de elf tallen van de vijf we relddelen. Tot hoofdtrai ner van het Europese elftal voor dit kampioen schap is aangesteld de krasse 135-jarige heer Johan Neeskens, die in de jaren zeventig van de vorige eeuw naast ge noemde Johan Cruyff schitterde bij onder meer het toenmalige Ne derlandse Ajax (thans spelend onder de naam FC Waterlooplein) en het Spaanse Barcelona. Hij gold in die tijd al als onverwoestbaar en blijkbaar niet ten on rechte. Van onze correspondent) LITTLE ROCK Uit de hoofdstad van de VS, Little Rock, wordt bericht, dat Achmad Ali, de gekozen president van de VS, die in januari in functie komt en die een verre nazaat is van de in de vorige eeuw zo bekende bokser Mohammed Ali, heeft verklaard al zijn krachten te zullen inspannen voor de stich ting van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever. Achmad Ali, is, zoals bekend, de vierde negerpresi dent in successie van de VS. Geruchten, dat hij, terwille van de joodse stemmen in de verkiezingen, tot het joodse geloof zou zijn overgegaan, zijn nu, zo zeggen commentatoren, afdoende ontzenuwd. De Palestijnse president in ballingschap, Joessoef ben Mansoer, heeft verklaard het streven van Achmad Ali zeer toe te juichen. „Er moet eindelijk maar eens iets komen van die Palestijnse staat", zo verklaarde hij desgevraagd. (Van een onzer verslagge vers) GRONINGEN Onder het personeel van de Centrale Directie van de Pantomimi sche Transcendentale Tele communicatie (PTT) in Gro ningen is grote beroering ontstaan na het uitlekken van een geheim rapport, waarin staat dat alle twee honderdduizend werknemers binnen een half jaar naar de omgeving van Den Haag (Z.H.) moeten verhuizen. Volgens de regering te Nieu- wegein heeft dit ontwikke lingsgebied dringend een maatschappelijke motor no dig om de inwoners weer een kans op normale leefomstan digheden te geven. De problemen van Den Haag (even ten westen van Wils- veen) dateren uit de jaren zeventig van de vorige eeuw toen op last van de regering vele duizenden ambtenaren naar toenmalige Nederlandse probleemgebieden werden overgeplaatst. Inmiddels is Den Haag, eens de derde stad van het land met een hoogwaardige bevol king, verworden tot een troosteloos gehucht, waarvan de inwoners zich in het leven houden met visvangst in de lokale hofvijver en wat vee teelt op het plaatselijke Ma lieveld. Hoe armetierig het is in Den Haag kan blijken uit het feit, dat de koeien op het Malieveld een uurwerk bij het oor dragen: drie kwartier grazen en dan een ander weer eens. De PTT'ers in Groningen, dat met Limburg in de jaren tachtig van de vorige eeuw is uitgegroeid tot een welva rende provincie, hebben de regering beschuldigd van sfeerverslechterende uitspra ken en gedreigd kortsluiting te veroorzaken in het elektro nisch bestuurscentrum „De Martinitoren", als de sprei dingsplannen doorgang vin den. „We laten ons niet weg sturen nuar dat oord", zei een van hen ongevraagd. „De koppenmaker heeft er weer eens met de pet naar gegooid", hoort men wel zeggen. En hoewel het gooien van petten naar koppen op zich een zin volle bezigheid kan zijn, is het niet leuk om te horen. Een eigentijdse reactie mag van onze kant wel eens worden gehoord: Doe het dan zelf! Bij deze dan. Wij bieden de lezer hierbij een pagina aan vol berichten zonder kop. De ruimte boven de be richten is „wit" gelaten. De bedoeling is, dat de lezer dat wit vult. Dat wil zeggen: de kop maakt. Voor de don kere dagen rond Kerstmis een spel, waarbij hoofdbrekens of beter nog „kopzorgen" eindelijk eens een ont spannende werking kunnen hebben. De berichten zijn uit de eenentwin tigste eeuw geplukt, te beginnen bij het jaar 2000. Allemaal primeurs dus. Een soort omgekeerd oudejaarsover- zicht eigenlijk. Enkele aanwijzingen: de kop moet zoveel mogelijk de inhoud van het bericht dekken en liefst zodanig: de nieuwsgierigheid prikkelen, dat men ook het bericht zelf ffaat lezen. Géén lidwoorden (de, het, een) gebruiken. Benut zoveel mogelijk de tegenwoor dige tijd of het verleden deelwoord. Woorden mogen niet worden afgekort en ook niet afgebroken aan het eind van de regel. Elk bericht heeft een nummer. Neem dat over, liefst op een briefkaart, en zet de door u bedachte kop erbij. Wij geven hieronder aan hoeveel regels en letters per regel de kop mag tel len. Lettertekens en spatie tussen de woorden tellen elk voor één letter. Eigenlijk is het net als bij een kruis woordraadsel, waar ook woorden met een afgepast aantal letters mc worden gevonden. U kunt uw huiswerk inzenden t< januari aan het bureau van dit Kop 1: twee regels van elk 19 let kop 2: drie regels van elk 16 let kop 3: twee regels van elk 19 let kop 4: drie regels van elk 19 let kop 5: één regel van 33 letters; 6: drie regels van elk 19 letters; 7: drie regels van elk 16 letters; 8: drie regels van elk 16 letters. Wie naar het oordeel van de rei de beste koppen maakt wint prijs. Er zijn er drie: eerste gulden, tweede prijs 50 prijs 25 gulden. Moge op uw prijs worden gezet. (Van een onzer verslagge vers) NEW YORK In opdracht van de Verenigde Naties moet een speciale V.N.-com- missie op korte termijn een inventarisatie maken van al le satellieten, ruimtestations en ruimtelaboratoria en te vens van de banen, waarin deze zich bewegen. Dit is noodzakelijk geworden, om dat plannen op papier over ruimtevaartuigen voor mas- savervoer en over speciale ruimtestations voor hulpver lening bij alle soorten cala miteiten afgerond zijn en binnenkort voor produktie vrijgegeven worden. De Verenigde Naties zijn met de regeringen van de vijf werelddelen overeengeko men, dat er twee nieuwe ruimtelij nen opgebouwd worden: één voor het noorde lijk en één voor het zuidelijk halfrond. Op deze lijnen wor den nieuwe ruimteschepen ingezet, die ten minste vijf honderd passagiers kunnen vervoeren. De bedoeling is, dat boven een aantal steden ruimtestations komen, als overstapstations op kleinere vaartuigen, die de passagiers van en naar de nabijgelegen woonoorden vervoeren. Voor het noordelijk halfrond zijn daarvoor bestemd de gebie den boven Tokio, Bombay, Moskou, het midden-oosten, Amsterdam, New York en Washington. Voor het zuide lijk halfrond de gebieden bo ven Mexico-City, de Hawaii- eilandengroep. Melbourne of Sydney, een midden-Afri kaanse stad en zeer waar schijnlijk het gebied boven de Azoren. Voor wat de ruimtestations betreft, vanwaaruit onmid dellijk hulp verleend kan worden bij alle soorten cala miteiten, in welk werelddeel ook hebben de Verenigde Naties besloten deze boven alle werelddelen te vestigen. De kans is groot, dat een aantal bestaande satellieten, ruimtelaboratoria en ruim testations moet verdwijnen of moet worden samenge voegd. De Verenigde Naties vinden het noodzakelijk, dat voor de nieuwe stations ruimte komt en dat boven dien de bezetting van de ruimte efficiënter wordt. Het is nog niet bekend, wan neer de nieuwe grote ruimte schepen in dienst komen. De Verenigde Naties denken aan een periode tussen nu en ui terlijk over tien jaar. ven zij in onze s) goeddeels uit. De i lige restanten tn vooral naar het vriendelijke Italië] zij onder betere on digheden, een niei sterker geslacht ra voortgeplant Ooi zang schijnt daar I terd. Een bejaarde on loog verklaarde oij zijn vader te hebbj hoord, dat die wei zijn vader had gei dat mussen in de tj helft van de twin eeuw als een bijzoj lekkernij golden, zou nog voortleven uitdrukking „Blijl een dode mus". I aldus de ornitholol even te hebben dacht, dat zou oa blinde vink gej kunnen zijn. Hoe dan ook, men mus niet op zijn eet) heid kunnen beprq omdat hij vrijwel! zal gaan vallen oniP beschikking „bedir, diersoorten", herf jacht uitsluit. f» Terug van weit weest; onweGi maar met een ei blik van herkent >i< (Van een onzer verslaggevers) WESTERBORK Geleerden van het radioteli pisch instituut zijn van mening dat de onl i ontdekte asteroïde „Feyenoord" de aarde bedt lijk dicht nadert, zodat een rampzalige botsing t uitgesloten is. De directeur van het instituut, prof. dr. Lachjek ziet de zaken evenwel niet zo zwaar in. „In het ei1 geval", zo verklaarde hij onze hoofdredactrice, nen wij een magnetisch schild om de aarde leg 1 waarop „Feyenoord" geruisloos afketst. Eventue het nog mogelijk om enkele bemande ruimteoorl1 raketten op de asteroïde af te sturen. Met klein- ber atoomkanonnen (de z.g. A punt vijftig) kui zij de asteroïde hetzij verpulveren, hetzij van rich doen veranderen. In geval van verpulvering kaï1 wereld rekenen op een zeer imposante meteoriet? gen". plaats dan was verwacht, on danks de relativiteitscorrec- tie, die gynecologen in hun ruimtelijke berekening had den opgenomen. Ze werd be spoedigd door een botsing van Eva Moon met het pla fond tijdens een onschuldig spelletje met haar jongste zoon. Ze werd onmiddellijk overgebracht naar de kliniek van de kolonie, waar een me disch team onder leiding van prof. Master de bevalling be geleidde. Het bericht over de geboorte van de kleine Eva Moon bracht enige verslagenheid ■teweeg in de Russische kolo nie, op de oostelijke helft van de maan. Zoals gemeld is een van de bewoonsters van deze (Van onze correspon dent) GEWEST ZUNDERT Voor het eerst sedert vele jaren zijn er, voor lopig nog in het zuiden van het land, mussen gesignaleerd. Mussen, een vogelsoort, beho rend tot de familie van de vinken, bevolkten zo'n zeventig jaar gele den in groten getale on ze steden en dorpen. Als gevolg echter van het invoeren van de zo mertijd, waardoor zij te weinig slaap kregen, eenzijdig voedsel, zoals weggeworpen plastic zakken en hete zomers, waarin zij met bosjes van het dak vielen, stier- (Van onze correspon dent) DOVER De chaos als gevolg van het in de knoop raken van de kernenergetische rol- banden in de kanaal tunnel tussen Calais en Dover is nog niet te overzien. Bij het ter perse gaan van deze editie waren de rol- band richting Boeka rest en die richting Birmingham nog vol ledig in elkaar ver strengeld. Ongeveer tweehonderd personen en driehon derd nucleaire lorries waren toen nog niet in Birmingham aangeko men. Te vrezen valt dat deze allen in Boe karest terecht zullen komen. De andere rol- banden zijn inmiddels weer van elkaar vrijge komen, zij het wat ver kreukeld, maar men In de staande capsule rechts is Eva Moon ter ma gekomen. Via de glazen wanden kunnen tweeht derd bezoekers per maanuur een steriele blik op I eerste ruimtemensje werpen. kolonie al drie weken eerder „uitgerekend". De geboorte laat echter op zich wachten. Waarschijnlijk is bij de bere kening in de computer on deugdelijke soft-ware ge bruikt. De Russen brachten de vrouw vorige maand spe ciaal over naar de maan, de verwachting de eei ruimtemens in eigen gele ren te kunnen begroeten. Nederlandse komiek Ar* van Puin heeft inmiddels een naam voor het kind! dacht: sof Jet. sen. Vanwege de te verwachten hogere in komsten koos men voor de laatste oplos sing. Actievoerder Bre- man van het binnen kort honderdjarige co mité „Blij, dat ik loop": „Men heeft er indertijd herhaaldelijk op gewezen, dat de kans op in de knoop raken, zoals zich nu heeft voorgedaan, erg groot was, als men niet iemand met twee lin kerhanden aan de Franse zijde zou op stellen". Reactie van directeur Kaal: „Mag het in honderd jaar eens een keer fout gaan?" Nader verluidt, dat de veiligheidsin specties. van Groot- Brittannië en Frank rijk een diepgaand onderzoek zullen in stellen. (Copyright „The Guar- •n dian")- Moeder en dochter maken het goed. Het meisje wordt Eva genoemd, naar haar moeder. De bevalling had een paar weken eerder (Van onze correspondent) HOUSTON In de afgelo pen nacht om precies 02.00 Nederlandse tijd is voor de eerste keer in de geschiede nis een ruimte-mens gebo ren. Op de Maankolonie schonk de 28-jarige Eva Moon, de echtgenote van de Amerikaanse astronaut Adam Moon, het leven aan een dochter van vijfduizend kubieke centimeter, hetgeen overeenkomt met een ge wicht van zes pond op aar de. trekt er zowel te Calais als bover hard aan om dat weer recht te krij gen. Het in de knoop raken van de banden is waarschijnlijk het ge volg van een verkeerde handeling van een be jaarde Engelse bande roller, die - zoals men dat in Engeland noemt - een „black out" heeft gehad en in éen atavis tische reflex links in plaats van rechts heeft geschakeld, hetgeen vroeger in Engeland normaal was. Inmiddels is van alle kranten kritiek losge barsten aan het adres van directeur Kaal van Tunnelbeheer b.v., de maatschappij, die de tunnel niet alleen ex ploiteert, maar in 1985 ook opdracht heeft ge geven tot de aanleg er van. Zoals bekend is geworden was de ham vraag in de jaren voor dat met de aanleg van de tunnel werd begon nen, of iedereen maar gewoon moest gaan lo pen tussen Calais en Dover of dat men rol- banden tussen beide plaatsen zou toepas-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 26