Nederlander moet zijn post straks zelf coderen tenten houdt onschuld vol Harde acties opkomst in grootmetaal JTT-ers 'Sjven reren gen Pauksch vluchtte vanwege tbc Wegwezer reiding Massale demonstraties tegen arrestatie van Santiago Carillo Remise voor schaker Baart RECORD-OMZET BLOEMEN Nieuwkoper G. Blonk verjaagt inbrekers Imdw (Bemant DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND enburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. lies (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27: jaar 149,15: losse nummers: 55 cent. Vrijdag 24 december 1976, 67e jaargang no. 20616 I Bomans als „de grote wegwe zer" op Ned. I om 22.25 uur. Eerste Kerstdag Ned. I om 14.58» Eurovisie-kerstmatinee, om 19.05 uur Hansje Ned. II om 20.10 uur De land verhuizers. Tweede Kerstdag Ned. I om 19.05 uur Herman van Veen Ned. II om 20.00 uur De vierde koning. Weersverwachting van het KN MI tot vrijdagavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur. Wolkenvelden ook opklaringen en slechts op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen noord en oost. Maximumtemperaturen om het vriespunt. (Van een onzer verlaggevers) DEN HAAG Waarschijnlijk volgend jaar al zal iedereen die post verzendt verplicht worden om behalve een adres ook een bij dat adres horend code-nummer in te vullen. In voering van deze verplichting hangt samen met de door de PTT voorgestane volledige automatisering van het post verkeer. Als alle adressen van een codenummer zijn voorzien hoeft de sortering naar be stemming niet meer door mensenhanden te gebeuren maar kan uitgevoerd worden door een zogenaamde „univer sele leeskop". De ontwikkeling van een der gelijke leeskop is al in een ver gevorderd stadium. De sorte ring van de - gecodeerde - post die door de grootgebruikers, bij de PTT wordt afgeleverd, geschiedt nu al grotendeels au tomatisch. Mede in verband met het in voeren van een algemene post- codering ondergaat het sys teem van die codering volgend jaar een verandering. Nu is- het zo dat achter de plaats naam vier cijfers geplaatst dienen te worden. In de loop van 1977 zal die code vervan gen worden door een code van vier cijfers en twee letters vóór de plaatsnaam. Een brief met informatie hierover wordt elke Nederlander volgend voorjaar toegestuurd. De auto matisering heeft geen conse quenties voor het personeels bestand van de PTT. Kerstbijlage 1976 Vandaag als bijlage geen Finale, zoals gebruikelijk voor het weekeinde, maar een Kerstbij lage van 12 pagi na's met op de voorpagina een prachtige kleuren foto van de „Aan bidding der Konin gen"; een schilde rij, gemaakt door de „Maitre de l'E- piphanie". In Kerstmis 1976 be steden we verder o.m. aandacht aan: Jonge Israëliërs wekken Dode Zee weer tot leven; Leefangst, de diepste drijfveer van de alcoholist; Heilsoldaat Co Stofregen; Marsiaanse puzzel te moeilijk voor Vi king? De tv-film „Groe nen van tante An nie en oom Wim"; Kanttekening bij. warm en knus bin- nengebeuren; Levenis Tahapary, de Odysseus van de Zuidmolukkers; Opperstalmeester Bischoff van ^tfeemskerck^^ i rnai ert LEaËRDAM De van oorlogsmisdrijven ver- iBlaricummer Pieter Menten heeft gisteren fakty 2ijn verhoor door de rijksrecherche in het an bewaring in Amsterdam, verontwaar- 11e beschuldigingen van de hand gewezen, «ft zijn Utrechtse advocaat mr. B. Simon ivond meegedeeld. mon was aanwezig bij het verhoor dat werd imen door commissaris G. Peters en de inspecteurs D. Pasterkamp en R. Schere. „Menten was vermoeid door de belevenissen van de laatste tijd. Maar ik heb verbaasd gestaan over de slag vaardigheid, paraatheid, vitaliteit en promptheid waarmee hij de hem gestelde vragen beantwoord de. Vandaag wordt het verhoor voortgezet. Maan dag volgt de voorgeleiding aan de officier van justitie mr. Habermehl. Intussen is minister Van Agt er nog steeds niet in geslaagd iemand te vinden die het door hem aan de Tweede Kamer beloofde wetenschappelijk onderzoek naar het verleden van Menten kan leiden. Na de Leidse hoogleraar prof. H. van Gunsteren heeft nu ook de Amsterdamse hoogle raar in het strafrecht prof. A. Heijden zich genood zaakt gezien een desbetreffend verzoek van de bewindsman naast zich neer te leggen. Prof. Heij den was wel tot het onderzoek bereid maar de vakgroep strafrecht van zijn instituut, formeel belast met het regelen van de taken van de eigen leden, gaf hem geen toestemming. Overigens lijkt het CDA zich te herstellen van de terugslag in populariteit die het als gevolg van de affaire Menten heeft ondervonden. Volgens een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek zou 37 procent van de kiezers op de chris tendemocraten stemmen als er nu verkiezingen waren. Vóór het kamerdebat over Menten lag dat percentage op 39 en anderhalve week daarna op 34. Lei een onzer verslaggevers) HAAG Vertegenwoor- van de dienstcommissies PTT en van de vakorga- te willen binnenkort met er De Gaay Fortman van Qlandse Zaken gaan pra- Er de rol, die staatssecre- L van Huiten heeft ge- I bij de voorgenomen leiiaatsing op korte termijn "'O functies bij de PTT irn^roningen. n dat staatssecretaris luiten buiten zijn politieke 'oordelijkheid is getre- ir sterke druk uit te oefe de snelle eerste over ig van PTT-functies naar 3ls-hgen. [voerder Kwakkenbos van 10 heeft dit gistermiddag Haag verklaard op een :omst waarop enige hon- PTT-ers opnieuw protes tegen de spreidingsope- De heer Kwakkenbos zei itssecretaris Van Huiten politiek verantwoordelijk de bedrijfsvoering bij de laar die verantwoording iagt voor de „snelle af- PTT-ers naar Gronin- „Hij handelt in strijd met iraken", aldus het com- van de KABO-woord- brandt-vondst :RDAM Bij de restau- van het Doelenhotel in xdam zijn muurschilde- ontdekt, die waarschijn- let werk zijn van leerlin- 'an Rembrandt. iddellijk na kerstmis zullen undigen ze gaan onderzoe- Ook gaan ze de mogelijk- bestuderen ze over te bren- op doek. Daarbij worden rts van het rijksmuseum in- lakeld. Enkele schilderijen iet begin van de 19de eeuw al geïdentificeerd. Het Doe- otel nu eigenaar van on- end goed-magnaat Caransa een van de oudste logemen- jn Amsterdam geweest. De bevestigt het vermoeden fmbrandt er zijn nacht- ;nt heeft geschilderd. Ook op tal van muren in Madrid staat de eis tot vrijlating van Santiago Carrillo gekalkt MADRID (AP/RTR) De rel- lenpolitie van Madrid is gis teravond met rubberkogels en rookgranaten in actie geko men tegen duizenden demon stranten die de vrijlating eis ten van de woensdag gearres teerde Spaanse communisten- leider Santiago Carillo. Ook in Barcelona werd door een menigte van naar schatting 2000 man tegen de arrestatie van Carillo en andere commu nistische leiders gedemon streerd. In het noordelijk As- turisch kolenbekken kwamen gisteren de eerste stakingen tegen de aanhouding op gang. Inmiddels is in officiële kring in Madrid te kennen gegeven dat de secretaris-generaal van de communistische partij in Spanje niet het land zal wor den uitgezet maar ter beschik king komt van de Spaanse jus titie zodra het verhoor door de politie is afgesloten. De zeven andere leden van het centrale partijcomité van de Spaanse communisten die woensdag' evenals Carillo werden gear resteerd is hetzelfde lot be schoren. In regeringskringen in Madrid is ook vernomen dat Carillo zal worden berecht op de principiële beschuldiging dat hij illegaal in Spanje ver bleef en mogelijk heeft deelge nomen aan illegale politieke activiteiten. De protesten in Madrid tegen Carülo's detentie begonnen in het hartje van de stad en breidden zich razend snel uit. Voetgangers die geen deel hadden aan de demon straties waren genoodzaakt, hals over kop een goed heen komen te zoeken toen de poli tie praktisch in het wilde weg rookgranaten en rubber ko gels begon af te vuren. Het illegale verblijf van de balling Carillo in Spanje dateert van februari. Op 10 december dook hij spectaculair op door in het verborgene een perscon ferentie te geven. Fotograaf Koot maakte de ze verjaardags foto van prins Bernhard jr. de zoon van prin ses Margriet en Pieter van Vol lenhoven, die op Tweede Kerst dag zijn 7e ver jaardag viert. STOCKHOLM (RTR/AFP) De Westduitser Karl Pauksch, die in Zweden wegens drugsmokkel acht jaar uitzat, is vorige week uit de gevangenis van Norrkoeping gevlucht omdat hij daar niet werd verpleegd aan zijn tbc. De 38-jarige Pauksch zegt dat in een gisteren gepubliceerde brief, waarin hij belooft terug te komen zodra de Zweedse justitie hem voldoende medische zorg garandeert. Afgaande op het poststempel „Hamburg", bevindt Pauksch zich momenteel in West-Duitsland. Pauksch, die indertijd vanuit Limburg de smokkel op Zweden van voornamelijk „speed" (stimulantia) leidde, werd in 1973 op verzoek van Stockholm door de Nederlandse justitie uitgeleverd. In juni van datzelfde jaar werd hij tot acht jaar veroordeeld. Groningen De Nederlandse jeugdkampioen schaken Johan Baart heeft in de derde ronde van het toernooi om het wereldkampioen schap te Groningen het punt gedeeld met de Noor Knut Helmers Baart staat daardoor met twee punten op een gedeelde zevende plaats. Peter Egmond, de andere Nederlandse deelnemer, brak zijn partij tegen de Portugees Sequira af hij stond iets gunstiger. Hij won dan ook later. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Harde en massale acties en ernstige sociale onrust dreigen in de metaal- en electrotechnische industrie sinds gisteren tijdens de eerste onderhandelingen over een nieuwe CAO voor deze bedrijfstak is gebleken dat er een diepe kloof van verscheide ne procenten bestaat tussen werkgevers en vakbeweging. „Volko men onaanvaardbaar en sociaal onverantwoord", noemde de heer W. Wamsteeker, woordvoerder van de metaalvakbonden, het bod van de werkgevers. .Nadat de vakbonden 4,5 procent loonstijging per 1 januari plus herstel van prijscompensatie hadden verlangd, boden de werkge vers gisteren slechts 2,25 procent, dus zonder toepassing van prijscompensatie. „Wanneer we de compensatie van medio 1977 matig ramen op 3 procent, wat op jaarbasis de loonkosten doet stijgen met 1,5 procent, dan staat tegenover de aangeboden 2,25 procent onze eis van 6 procent. Het werkgeversbod aanvaarden zou betekenen dat de werknemers hun koopkracht terug zien lopen. Als de werkgevers niet aanzienlijk terugkeren op hun dwalingen dan hoeft er eigenlijk geen tweede onderhandelingsbijeenkomst te worden gehouden", aldus de heer Wamsteeker. Volgens voorzitter Prins van de werkgeversorganisatie FME is er in zijn bedrijfstak, die er zeer slecht voor staat, volgend jaar een totale ruimte van 5,5 procent, een gegeven dat uit een enquête naar voren kwam. Hiervan gaat 0,75 procent weg wegens vorig jaar aangegane verplichtingen (de zogenaamde overloop) en 1,5 procent voor incidentele loonsverbeteringen. (Overwerk, promoties, periodieke verhogingen), terwijl de bedrijven 1 pet. nodig hebben voor rendementsverbetering. Er rest dan 2,25 pet. voor de verbete ring van de arbeidsvoorwaarden. Prijscompensatie wil men niet geven, deels omdat er geen ruimte voor is en deels ook omdat de werkgevers niet langer verantwoordelijkheid willen dragen voor het handhaven van de koopkracht. Op donderdag 6 januari wordt het overleg over de metaal-cao, geldend voor 250.000 werknemers en tevens toonaangevend voor veel andere cao's, hervat. ADVERTENTIE HONSELERSDIJK Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Nederlandse bloementeelt hebben de gezamenlijke veilingverenigingen in ons land meer dan een miljard gulden als omzetcijfer bereikt. De „toppers" zijn Aalsmeer met rond de vijfhonderd miljoen en de CCWS in Honselersdijk met ruim vierhonderd miljoen. Dan volgt Rijnsburg met ongeveer tweehonderd miljoen. Roelofa- rendsveen komt nog aan de vijfentwintig miljoen en Berkel aan dik vijftig miljoen. Vrijwel alle veilingen zagen hun omzet stijgen. In tuinbouwkringen is men over dit resultaat tevreden ook al tekent men hierbij aan dat de hogere omzet-cijfers niet betekenen dat er ook meer winst is gemaakt. Feestelijk eten maakt dikker. Schaatsen is trimmen en trimmen maakt slank! Vanaf 1 januari iedere dinsdag morgen van 9.30 tot 11.30 onder deskundige leiding dames- tdmclub Kerstavond vanaf 17.00 uur gesloten en 1e kerstdag gesloten. Daarna iedere dag vanaf 7.00 uur geopend. TELEFOON 76.67.98 NIEUWKOOP De Nieuwko per G. Blonk slaagde er in de nacht van woensdag op donder dag in inbrekers te verjagen die in het kledingbedrijf onder zijn woning op De Hoogt hun slag wilden slaan. De heer Blonk werd 's nachts om vier uur wakker, toen getracht werd de voordeur te forceren. Gewa pend met een wijn-mandfles wist hij de inbrekers te verja gen. Later bleek, dat de inbrekers reeds diverse panden op het Nieuwkoopse industriegebied hadden bezocht. Bij de firma Comforta waren enige rekenma chines ontvreemd. Op dit kan toor deed men zich ook tegoed aan het kerstpakket van de di recteur. Ook de firma's Betten- hausen en Genco Metaalindus trie werden bezocht In alle pan den werd een flinke ravage aan gericht. Veel goederen werden niet gestolen. Geen krant ontvangend Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de ^krant alsnog gebracht.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1