IYS na zege op Tilburg ?rag aan ijshockeyfront „Nu kan ik met de sterken spelen ;hotse hockeyselectie te sterk voor HDM urieus toernooi iebandentitel Johan Cruyff de (geld)koni iï ieste avond voor invaller-doelman Pij Zwemrecords ATHY VAN DER MUE: DAMESGROOTMEESTER 99 ITALIË 2—0 VOOR IN FINALE DAVIS CUP Noteer bij de radio KDAG 18 DECEMBER 1976 LEIDSE COURAN" PAGINA 9 AAG HYS Intervam ch gisteravond tegen de ndse kampioen Tilburg s voor tweeduizend toe- trs weer geliefd ge- bij de supporters. Een n 5—1, wie had dat ge- winning was volkomen aar op De Uithof at Tilburg Trappers zon- ïationale doelman Gerry Göbel ook maar een middelma tig team is, dat tegen een grote nederlaag kan oplopen. Gerry Göbel is aan zijn knie banden geblesseerd en kon niet in actie komen. Zijn plaats werd ingenomen door de zeventienja rige Hans Crhistiaans, die bij enkele doelpunten niet vrijuit ging. Of Tilburg Trappers mèt Göbel tot winst was gekomen, valt te betwijfelen, want HYS Intervam speelde enorm sterk en bovendien werd voor elke meter ijs gevochten, fouten wer den opgevangen en met overleg werd steeds vanuit de defensie de ene naar de andere gevaarlij ke aanval opgezet. Toch duurde het tot vier minu ten voor het einde, dat HYS „zeker" was van de overwin ning. Johan van der Ven moest van het scheidsrechters trio, Zaalberg-Savelkoul-Theunissen voor twee minuten de bank in. Dit overwicht was voor HYS het sein om de score op 4—1 te brengen. Een combinatie tussen Rob Hagendoorn, Dave Bell en de veel verguisde Canadeees Tim Omstead werd door de laatste doeltreffend afgerond. Het doelpunt van de bikkelhard- werkende Paul Russche, ruim één minuut voor het einde, was op Tilburg Trappers is een feit. De supporters nemen bezit van het ijs en de favorieten gaan op de schouders. Tilburg Trappers begon sterk. Ruim vijf minuten was de wed strijd oud of het nam de leiding door de Canadees Hugh Prenti ce: 1—0. Voor de Hagenaars ging het er even triest uitzien toen de uitstekende center uit de wedstrijd tegen Feenstra Verwarming Piet Roskam het ijs verliet met zijn schouder uit de kom. In de tweede periode kwam hij nog terug maar de pijn deed hem weer snel naar de kleedka mer verdwijnen. Veertien minuten en enkele se conden was de wedstrijd oud toen Dave Bell de stand uit een prachtige combinatie met Brian de Bruijn en Robin Saraber in evenwicht bracht: 1—1. Hiermee brak ook de tweede periode aan. Doelman Cor Hoogendoorn voorkwam succes van de inzet van Johan van der Ven. Even later was het voor de Hagenaars raak. Paul Rusche, zoals altijd in de wedstrijd tegen de Trap pers sterk op dreef, kreeg loon naar werken. Zijn schot was doelman Christiaans te machtig: 2—1. Vlak daarop kreeg Tjakko de Vos nog een vrije kans, maar hij schoot naast. De jeugdige Hagenaar raakte daarna bij een „kleine vechtpartij" gewond aan zijn wenkbrauw maar keerde na enkele minuten terug. Dave Bell was de man van het derde doelpunt. Vanaf de blau we lijn schoot hij op doel en de puck verdween tussen de benen van de doelman in het net. De vreugde kon niet op. De suppor ters zongen al van de zilver vloot, maar voorzitter Han van der Heijden wilde in de pauze van de tweede naar de derde periode nog niet van een zege horen. „Let op, in de derde pe riode komt Tilburg terug". Maar brengt de stand in evenwicht. Doelman Hans Christiaans moet voor de eerste keer zwichten. Vos steekt zijn handen vreugdevol omhoog. de Brabanders kwamen niet te rug. HYS deed in de laatste periode wat het wilde. Hoewel Tilburg Trappers een veldmeer- derheid kreeg door twee minu ten straf voor de uitstekende vervanger van Bennie Roomer, Joop Ierschot, en Roland Meijer bleven de Hagenaars overeind. Foutloos De doelpunten van Tim Om stead en Paul Rusche deden de supporters de slechte wedstrij den van hun favorieten verge ten. De feestvreugde was groot na de wedstrijd. Doelman Cor Hoogendoorn, die foutloos zijn werk had gedaan, ging met zijn medespelers op de schouders. Lang bleven de supporters be zit houden van het ijs. Twee spelers voelden zich na de wedstrijd allesbehalve prettig. Dat was de Tilburgse invaller doelman Christiaans die zijn tranen de vrije loop liet. Geen glimlach op het gezicht van Bennie Roomer, de veteraan die door de coach van HYS, Jean Martin, juist voor deze belang rijke wedstrijd was gepasseerd. Voor hem was de zege van zijn ploeg een persoonlijke neder laag die hij maar moeilijk kon verwerken. In de Haagse kleedkamer kon Jean Martin geen woorden vin den voor het succes. Plotseling is de Haagse ploeg docr over winningen op Hunters, Feenstra Verwarming en Tilburg Trap pers weer helemaal terug aan het ijshockeyfront. Dave Bell, een van de uitblinkers bij HYS: „Als we zo doorgaan, worden we kampioen van Nederland. De vechtlust is terug in de ploeg en de wil bij elke speler om er iets goeds van te maken is er weer. Let op: Feenstra Verwar ming wint in Tilburg van de Trappers. Deze nederlaag is de eerste in de competitie voor Til burg. maar niet de laatste. De ploeg is nu duidelijk aangesla gen". Paul Rusche die, evenals Dave Bell, twee doelpunten maakte: „Ik wist dat het goed zou gaan. Alleen een uitslag van 51 had ik nooit verwacht. Als er een vierde periode was geweest, zouden we in de dubbele cijfers zijn gekomen. Tilburg was zwak. HYS haalde Tilburg uit zijn spel en ikzelf speel tegen de Trappers altijd een heerlijke wedstrijd". Vanavond volgt de wedstrijd te gen Bondsspaarbank in Gronin gen. Voor de nationale beker competitie werd daarvan des tijds verloren. Tjakko de Vos het jeugdige talent: „Een mis stap in Groningen, dat is niet mogelijk. Dan zou hetgeen we nu tegen Tilburg hebben gedaan allemaal voor niets zijn ge weest". Voorzitter Han van der Heijden gaat met een gerust hart op vakantie en hoopt dat zijn team bij zijn terugkeer in 1977 de leiding heeft genomen in de Ne derlandse competitie. ARTHUR VAN RIJSWIJK De overige uitslagen: ORWO-Bonds- spaarbank 13—7 (5—1, 3—5, 51). Feenstra Verwarming-Hunters !44 (8-0,1—2, 5-2). (Van onze sportredactie) HAAG HDM is het internationale zaal- toernooi slecht begonnen. In de eerste wed- verloor de organiserende vereniging met an een Schotse selectieteam. ;enaars werden snel op een achterstand van jzet, maar wisten terug te komen tot 3—3 rust in te gaan met een voorsprong van 4—3. Na de rust breidde HDM deze voorsprong nog uit tot 53, maar op het tempo dat de Schotse ploeg toen ging spelen, had de thuisclub geen antwoord. Door twee doelpunten van uitblinker G?assick werd het gelijk en door prima combina ties op Coventry werd het snel 7—5. In de laatse minuten leek de tegenstand van HDM geheel gebroken en konden de Schotten de eindstand bepalen op 11—5. In de sporthal van HDM had de Nederlandse De tweede wedstrijd, die in sporthal Overbosch selectie weinig moeite met de Groninger Studen- werd gespeeld, ging tussen Hattem en de Belgische ten. Met de rust stond de selectie met 0 voor selectie. Hattem won met 7—5. In deze wedstrijd en de eindstand werd 10—2. Het Engelse team The raakte de Belgische doelman geblesseerd door een Roses versloeg met 107 Braunschweig, dat door botsing met een van de spelers van Hattem en de weersomstandigheden met grote vertraging in moest ter observatie worden opgenomen in zieken- Den Haag aankwam, huis Bronovo. WIJK Piet de Jong sensatie strooien in het ente toernooi om de bil- el driebanden. en versloeg hij Toest Bro- Zijn prestatie krijgt nog reliëf omdat De Jong in dam een biljartzaal drijft kan gaan trainen na een nachts als de klanten weg ïjn opmars zette hij voort late uren door ook luest een nederlaag te be- i, waardoor hij opklom de toppositie in dit toer- waarin nog van alles kan iren en alleen Sundquest is chakeld. de Ruyter leed zijn eer- iderlaag, tegen De Wilde, :1de daarna remise met Popeyus. De Wilde op zijn beurt moest Doggen voor laten gaan. En Van Bracht leed op zijn beurt weer een nederlaag tegen Brosens. En curieus toernooi, waarvan de uitslagen gisteren waren: Van Bracht 60 - Sund quest 35 (57), De Jong 60 - Bro sens 39 (54), Ppeyus 60 - Doggen 44 (64), De Wilde 60 - De Ruyter 30 (49), De Ruyter 60 - Popeyus 60 (77). Doggen 60 - De Wilde 55 (58), De Jong 60 - Sundquest 38 (54), Brosens 60 - Van Bracht 54 (79). Stand na vier ronden (resp. pun ten en moyenne): 1. De Jong 6 - 1.000; 2. Popeyus 5 - 0.830; 3. De Ruyter 5 - 0.774; 4. Doggen 4 - 0.946; 5. De Wilde 4 - 0.913; 6. Van Bracht 4 - 0.981; 7. Bro sens 4 - 0.817; 8. Sundquest 0 - 0.761. Nee - Ja Gebrek aan com municatie mag dat heten. In New York zei Don King, die het gevecht tussen Ali en de Zuidafri kaan Mike Schutte om de wereldtitel, voorjaar 1977, zou organiseren dat het duel waarschijnlijk geen doorgang zou vinden. Mike Schut te, die in mei van Rudi Lubbers won voor de limiet, te kende op datzelfde moment (foto) het contract in Johan nesburg. Het ge vecht levert Schutte een half miljoen op, voor Ali ligt twé'ee- neenhalf miljoen te wachten. AMERSFOORT Een meisjes zwemploeg van AZC heeft gis teravond in het Sportfondsen- bad te Amersfoort twee Neder lands records op de 10 X 100 meter vrije slag verbeterd. Zij brachten het seniorenrecord, dat sinds 8 juli 1973 in bezit was van Zian Vitesse (Den Haag) 1,3 seconden omlaag tot 10.55,0. Het record van de meisjes, sinds 18 juni op naam van PSV Eind hoven (11.00,1) werd derhalve ook verbeterd. Meer startplaatsen in Elfstedentocht (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN Het bestuur van de Vereniging De Friesche Elfsteden heeft besloten dat voortaan zestienduizend perso nen aan de Elfstedentocht mo gen deelnemen. Dit aantal is gebaseerd op een startschema van duizend per kwartier, waarbij de laatste deelnemers om half tien vertrekken en de tocht nog voor de sluiting van 24.00 uur kunnen voltooien. (Van onze sportredactie) )0SENDAAL Met schaakkam- oene Cathy van der Mije kan men "aalf uur per dag lachen, vervolgens "aalf uur per dag wenen. Zij is de ivoeligste artieste van de vierenzes- 8 velden. „Ja natuurlijk, allemaal |pij, u begrijpt en ook bang. Ik had veel hoofdpijn, elke dag. En mien Dkter was boos aan mij, maar hij zei kunt spelen...als u maar voor je Mier doet", aldus in gebroken, maar rima verstaanbaar Nederlands, de meervoudige Roemeense kampioe- toen ze nog Alexandra Nicolau tette en als 21-jarige reeds was afge- ■udeerd in de Chinese taal- en letter-i "nde aan de universiteit in Boeka- IpsL Haar vader was daar president an de academie van wetenschappen,' aar moeder een (voormalig) schrijf let. Js 21-jarige speelde ze ook al in °ego-Slavië in het kandidatentoer- ooi om het wereldkampioenschap. 'u staat ze opnieuw op de drempel. Als Cathy de match met damesgroot- meerster Lematsjko zou winnen, be hoort ze tot de wereld-toptien. „An ders bien ik elluftje. Maar dat geeft niets meer. Ik bien zo gelukkig nu ik damesgrootmeester ben." En dan ineens: „Nederland est formi dable mais l'Hollandais est difficile", want Frans spreekt ze vloeiend zoals ze ook Russisch ratelt en natuurlijk Roemeens, en Servisch en Tsjechisch moeiteloos verstaat. Alleen met Engels vertrekt haar gezicht pijnlijk. Die tongval blijkt nauwelijks op Boekarest te enten. NEDERLANDSE Ze werd enkele jaren geleden door haar huwelijk Nederlandse. Haar echtgenoot is directeur van het Haar lems dagblad. Ook hij is door het schaken van zijn vrouw tot lachen en huilen gedwongen. Huilen. Na de tweede ronde van het toernooi in Roo sendaal kreeg ze een geweldige fysie ke klap. Prof. Euwe werd om raad gevraagd: „Spelen of naar huis". Ten slotte vond iedereen, zelfs bondscoach Hans Bouwmeester, dat onze veruit sterkste troef „voor dat schaken maar geen risico's moest nemen." Ze keek allen dankbaar aan, lachte om de dokter die dacht dat je ook met halve aandacht kunt spelen en schoot als een meteoor door de klas sering. „Ja, elke dag wel hoofdpijn en gauw moe, maar iek bien professio- nel, ik moes schaken. Dat begrijp u tok wel." Dat deed ook Hans Bouwmeester, die met zijn auto naar zijn huis joeg in Vleuten, zijn school in Amsterdam waar hij wiskunde doceert, en naar Rossendaal om met feilloze zekerheid partijen voor de volgende dag voor te bereiden. Men gokt dan op de begin- zetten en hoopt op deze wijze na zo'n tien zetten een stelling te hebben be reikt, waarin men zich thuisvoelt Elf keer lukte het in dertien partijen. Dat is vermoedelijk een record. Men kan zeggen dat Bouwmeester voor vijfendertig procent technisch heeft gewonnen, maar vooral en dat is zeker bij een schaakster die half ziek is het geval elke stem ming heeft opgevangen en heeft om gebogen naar nuchter spelrealisme. ANDER MENS „Haat uw tegenstander", is een Engels devies, maar Cathy van der Mije kan wel huilen als haar opponente de ko ning omlegt. Vroeger vond ze het bij na vreselijk om te winnen. Maar ze deed en doet niet anders. En ze vond een hardvochtig wapen. Nadat de klok is gaan tikken, zet ze haar bril recht en ze wordt een ander mens, een schaakartieste die op bloed uit is. Wie daarvan getuige wil zijn, moet maar eens met haar „vluggeren". Dat is een schakersamusement waarbij elke spe ler vijf minuten bedenktijd krijgt en in een razend tempo probeert de te genstander om het leven te brengen. Inzet: een kwartje. Ze heeft fortuinen aan pasmunt verzameld, om vervol gens een rondje te geven. Je mag nemen wat je wilt, als je haar maar geen alcohol verstrekt, want ze drinkt geen druppel. Cathy van der Mije is dus dames grootmeester. „Das ies nicht te gelo ven. Nu kan ik krijgen veel invitaties voor toernooien, en altijd met de sterken spelen. Dat moet voor trai ning." Wie half ziek is, zoals Cathy, en de beslissende slotpartij van de koploop- ster wint, is uit steenhard wedstrijd hout gesneden. Een beslissingsmatch met Lematsjko is daarom een open zaak. Lematsjko is fysiek ijzersterk, getraind, vriendelijk, maar schaak- hard. Haar zwakte is „de storing". Als zij van slag raakt, heeft ze moeite met herstel in een volgende partij. Maar dat is toekomstmuziek, waarvan het componeren gerust aan Cathy van der Mije kan worden overgelaten. BARCELONA Het Catalaanse dagblad „Mundo" heeft Johan Cruyff uitgeroepen tot de „machtigste speler uit de geschiedenis van het wereldvoetbal". Volgens een vriend van Cruyff, die in het artikel wordt geciteerd, heeft Johan Cruyff in het afgelopen jaar 42.450.000 pesetas (ruim 1.800.000 gulden) verdiend, meer dan al zijn ploeggenoten bij elkaar. Zijn vermogen wordt geschat op 250 miljoen pesetas (ongeveer 9.175.000 gulden). Het meeste geld heeft hij in veiligheid gebracht bij een Zwitserse bank. Daarnaast maakt het bedrijf, dat hij met zijn schoonvader Cor Coster heeft opgezet, jaarlijks een winst van bijna twee miljoen gulden „Mundo" eindigt het verhaal over Cruyff als volgt: „De eerste stoel in het vliegtuig of in de bus is altijd voor Cruyff. Hij is het die praat, hij geeft raad, hij beslist. Hij is de koning". Hartaanval trainer SANTIAGO De moeilijkheden vóór de finale en het feit dat zijn ploeg op de eerste dag van de eindstrijd om de Davis Cup een voorsprong van 20 nam op Chili, heeft de Italiaanse trainer Mario Belladirnelli niet kunnen verwerken. Hij kreeg tijdens de wedstrijden in Santiago een hartaanval en werd naar het zieken huis vervoerd. Italië nam gisteren, op de eerste dag, een voorsprong van 20. Barazzutti versloeg Fillol met 7—5, 46, 7—5, 6—1 en Panatta won van Cornejo met 6—3, 61, 6—3. Indoortitels tennis GOIRLE In Goirle is gisteren het toernooi om de nationale indoor- tennis titels begonnen. De uitslagen waren: Heren-enkelspel, eerste ronde: Koning-v.d. Wildenberg 64, 7—5, Laudin—Vletter 6—2, 6—0, Koek—v. Veggel 4—6. 6—1, 6—1, Don—Con standse 46. 6—3, 64, Ranty Vaar ties 7—5, 6—3, Hornman J. Pan man 6—1, 6—0, O. Panman—v. Boec- kel 6—3, 64, Hefels—Madsen 60, 62, Blom-Schapers 6—4, 6—4, Keunen—Veentjer 6—3, 6—3, Hordij- k—Mentink 6—2, 6—1. Damesenkelspel: v.d. Wildenberg—Veentjer 6—1, 6—2, Schothorst—Blomberg 41—6, 63. 62, Hemmes—Walhof 64, 7—6. Lauteslager—Mesker 6—3, 6—1, Kor sten—Bouwer 63, 7—5. Herendubbelspel: Heffels/Laudin Panman/Panman 7—5, 64, V. Boee- kel/Gorter—Hemmes/Hordijk 7—5, 6—1, FokySanders—Don/Vaarties 6—3, 64, Homman/Koek—Keunen/- Vletter 6—3, 7-5. Damesdubbelspel: Lauteslager—Veentjer/Walhof 6—1 6-2. RVC—Xerxes Hermes DVSRood Wit A EDO—Aalsmeer AFC—De Spartaan DffV-CW Weber Germanicus—Sportclub Erica Hoogeveen—Hubert Sneek DOS 19—Rohda Achilles '12—Ede RKCSVN RBC-UNA PanningenBW EHC—Longa

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9