Vrede getekend wegvervoer n Landelijke parkeer- ontheffing invaliden Boersma meest a-sociale minister sinds Colijn V Brezjnjev (70) aan 't toppunt van zijn macht Onthullend Utrechts proefschrift over misdaad n de Middeleeuwen LEIDSE COUR AR i Arts mag zich vrij vestigen in de E.G. >weer veel bewolking f tnrfnPWHIiA J imtfÊÊÈn K//L i l°\ ^JUIUUM - L,t +1 éFjinflfiJJJbs T7W BELGISCHE ARTSEN UIT PROTEST OP VAKANTIE EN DAARNA STAKING I^TËRDAG 18 DE.Cü.Mbü.h 1976 PAGINA 7 MOSKOU (DAP) Aan het toppunt van zijn li macht viert de Russische partijleider Leonid Brezjnjev morgen zijn 70ste verjaardag. Hoe wel hij de pensioengerechtigde leeftijd al ^ruimschoots is overschreden, speelt hij kenne lijk niet met de gedachte aan een spoedig terugtreden. Andrej Kirilenko, vooraanstaand lid van het Politburo in Moskou en drie maanden ouder dan Brezjnjev, meende kortgeleden dat het goed is dat in de Sovjet-Unie 70 jaar als .middelbare leeftijd" wordt beschouwd. Be kijkt men de samenstelling van het opperste beleidsorgaan dan is gemakkelijk te begrijpen hoe Kirilenko tot deze mening komt. Premier Alexej Kosygin is 72, president Nikolaj Podgor- ny 73, en chef-ideoloog Michail Soeslov vierde in november zijn 74ste verjaardag. Zijn mede lid Arvid Pelsje is zelfs 77. Het is meer dan begrijpelijk dat Brezjnjev in kringen zich nog volop voelt meetellen, vooral ook omdat zijn in de laatste jaren labiele jezondheidstoestand weer gestabiliseerd schijnt zijn. Daarvan getuigen de jongste bezoeken van de secretaris-generaal aan Belgrado en Boekarest die hij kort na elkaar aflegde zonder dat hem de grote inspanningen waren aan te zien. In het westen gaven de perioden van ziekteverlof, waarvan Brezjnjev sinds de herfst van 1974 gebruik maakte, aanleiding tot veel voudige speculaties. Veel waarnemers zagen de positie van de partijleider al afbrokkelen en voorspelden zijn spoedige ondergang. Tot nu toe is het tegendeel waar gebleken: de partijlei der kon zich in alle rust wekenlang terugtrek ken omdat hij vaster dan ooit tevoren in het zadel zat. Uiterlijk teken van de grote macht van de heerser in het Kremlin is een de laatste tijd zich steeds verder ontwikkelende persoon lijkheidscultus. Kirilenko verheerlijkte hem in oktober als „wosjdj" (leider) een begrip uit de tijd van Stalin. Als Brezjnjev tegenwoordig samen met het Politburo in de openbaarheid treedt komen zijn overige 14 mede-leden over als figuranten. In mei liet de secretaris-generaal zich bevorde ren tot maarschalk en hij betoonde zich zicht baar aangedaan in het van onderscheidingen blinkende uniform. Tezelfdertijd werd in Brezjnjevs geboortestad Dnjeprodzjerzjinsk een meer dan levensgrote buste onthuld van de partijleider zijn eerste monument. Ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag zijn Brezjnjev allerlei onderscheidingen ten deel gevallen. Alle socialistische broederlanden, op Hongarije na, hebben hem al met de hoogste orden gedecoreerd. In de bioscopen in de Sov jet-Unie loopt onder de titel „het verhaal van een communist" een filmdocumentaire van een uur over het leven van de partijleider. In grote oplagen is een met foto's verlucht Brezjnjev-al- bum en een nieuwe uitgave met toespraken onder het volk verspreid. In krantenartikelen wordt hij geprezen als de architect van de ontspanningspolitiek en een onvermoeibaar strijder voor de vrede. Als Leonid Hjitsj Brezjnjev terugblikt op de zeven decennia van zijn leven kan hij zeer tevreden zijn. Van een nietig funktionaris in de Oekraine heeft hij zich opgewerkt tot de machtigste man in de Sovjet-Unie. Zeker, zijn carrière is niet constant opwaarts verlopen en Brezjnjev heeft enkele malen bittere terugsla gen moeten incasseren, maar uiteindelijk heb ben taktisch inzicht en volharding hem tot de hoogste eer gebracht. Voor het westen werd Brezjnjev interessant door de periode van de ontspanningspolitiek. Zonder zijn persoonlijke optreden en zijn be reidheid risico's te nemen, zo zeggen waarne mers, zou de nieuwe Russische koers van het einde van de jaren zestig, begin jaren zeventig niet mogelijk zijn geweest, nadat de wereld nog in 1968 geschokt werd door de invasie in Tsjechoslowakije. Intussen is zowel in oost als in west het aanvankelijke ontspanningsbehagen vervlogen, ook al weten de leidende mensen aan beide kanten dat er geen verstandig alter natief is voor deze politiek. Leonid Brezjnjev heeft altijd een grote intuïtie gehad voor wat haalbaar is en wat niet. Hij zal dan ook niet de geschiedenis ingaan als revolutionair en richtinggevend ideoloog zoals Lenin was, maar ook niet als een tiran naar het voorbeeld van Stalin of als dwaallicht la Chroesjtsjov, maar als uitbreider van de gevestigde macht. De Russische partijleider begroet hier de Finse president K6kkonen. die naar de Sovjet Unie is gekomen ter viering van de 70e verjaardag morgen van Brezjnev. N HAAG (ANP) Werkge- en werknemers in het be- psgoederen vervoer over de hebben zich bereid ver- rd de Ioonverschillen weg rerken en per 1 januari a.s. nieuwe functie-indeling en beloningstructuur in te voe- w aard oor de weg is geo- voor hernieuwd cao-over- is gisteren verklaard na »op van overleg tussen werk- :n werknemers in aan- igheid van minister Boers- Sociale Zaken en staats secretaris van Huiten van Ver keer en Waterstaat. Verder zal er een commissie van drie worden ingesteld - zoals eerder voorgesteld door ge noemde bewindslieden - die zal vervoer) een vergunning vereist zal zijn. Daardoor hoopt de re gering tot een betere naleving van de cao en controle daarop te komen. De kosten van de per 1 januari te voeren verbetering van trachten overeenstemming tus-- de arbeidsvoorwaarden zullen sen de cao-partners te bereiken wat betreft de totale omvang van de Ioonverschillen. Staatssecretaris Van Huiten zal op korte termijn een wetsont werp indienen op grond waar van voor bepaalde vormen van vervoer voor derden (charter gedeeltelijk door een tariefsver hoging in het vervoer worden opgevangen. De loonkostenstijging zal gemid deld meer dan tien procent be dragen, aldus is van werkge verszijde verklaard. De 35-jarige Franse „weerwolf" Marcel Barbeault, die de afge lopen zeven jaar zeven vrouwen en een man bij het licht van de vol le maan zou hebben vermoord en dezer da gen eindelijk kon wor den gepakt, werd giste ren voorgeleid voor de Franse justitie. De man, vader van twee kinderen, woont in Montataire, even ten noordwesten van Pa- ÏEER STOOM NDER HOONEBEEK UOONEBEEK De Neder- Aardoliemaatschappij LU) gaat nog dit jaar op- uw stoom in de grond onder Mioonebeek brengen. Door de ïramp van begin november er in twee dagen zoveel om ontsnapt dat de winning olie in het onderhavige ge- d sterk zal teruglopen. Om te voorkomen zal zo snel igelijk nieuwe stoom moeten rden geïnjecteerd, hete stoom dient om de olie 4e diep gelegen aardlagen te maken. Dit is niet voldoende voorraad wezig. oekovski itgewisseld !gen Corvalan 5NEVE/BUENOS AIRES De Russische dissident lefladimir Boekovski, die giste- toestemming kreeg de Sov- Unie te verlaten, blijkt te n uitgewisseld voor de partij- der van de verboden commu- itische partij van Chili Luis rvalan. ze uitwisseling, die vandaag - tats had in Zwitserland, is de -fste in zijn soort. Linkse of regimes hebben een der- ijke regeling tot nu toe alleen ;roffen als het ging om gevan genomen of beschuldigde onnen. ekovski werd in 1972 tot ze: i jaar dwangarbeid veroor- eld, Corvalan kwam in een lileense gevangenis terecht, dat het nieuwe militaire be nd in 1973 president Allende rmoordde en zijn regering ïverwierp. Evenals Boekovski eft Corvalan aktie gevoerd or de rechten van de mens. De Amerikaanse film „Victory at Entebbe", die momenteel in Tokio draait, is bij een aantal Arabi sche ambassadeurs in de Japanse hoofdstad in het verkeerde keelgat geschoten. De ambassadeurs erge ren zich aan het woord „Victory" en hebben de Japanse autoriteiten gevraagd, omwille van de goede verstandhouding, de publiciteit rond de film te stop pen. Corruptie bij A'damse politie nog niet bewezen AMSTERDAM (ANP) Tot nu toe is niet gebleken, dat er bij de drughandel in Amsterdam sprake is van corruptie bij de politie. De rijksrecherche is echter nog niet klaar met haar onderzoek. Burgemeester Samkalden van Amsterdam heeft dit gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het PPR-raadslid Lankhorst. De vragen waren gesteld naar aanleiding van krantenberichten, waarin deze corruptie was verondersteld. De berichten waren er ook oorzaak van, dat hoofdcommissaris Sanders een intern onder zoek liet instellen. Om „elke schijn van partijdigheid te vermijden" is ook de rijksrecherche ingeschakeld. - Van een onzer verslaggevers) PïRECHT - Wie nog heilig ocht geloven in die goede ou- tijd, toen alles zoveel beter s, en wie mocht geloven dat asse-justitie een uitvinding i de 20ste eeuw is, hij leze onthullende proefschrift: sdaad in de middeleeuwen, arop D. A. Berents gisteren imoveerde tot doctor in de teren aan de Utrechtse uni citeit. r. Berents nam 5568 vonnissen t de 14de en 15de eeuw onder Daaruit probeerde hij '•f destilleren hoe de misdaden die tijd werden gepleegd, wat mensen ertoe bracht ze te legen, en wat de samenleving rvan dacht. Uereerst werd duidelijk, dat de traffen die men in werkelijk- eid gaf, aanzienlijk lichter wa ll -n dan de bestraffingen die we i de wetgeving kunnen vinden. - r kwamen wel eens wrede en m ijnlijke straffen voor, zoals het fsnijden van een oor, het af- akken van een hand, het le- end begraven van een vrouw, landmerken in het gezicht en et schoppen van de veroordeel- e vanaf de „schopstoel" in een modderpoel, maar deze waren verreweg in de minderheid. Lie ver ging men over tot een geld boete of tot een verbanning, waardoor overigens buiten de stad een leger van misdadige elementen ontstond, dat het platteland onveilig maakte. Klassejustitie kan moeilijk wor den bewezen, maar kwam wel voor. In ieder geval had de aard van de straffen tot gevolg, dat de welgestelden in het voordeel waren: een balling was afgesne den van zijn normale middelen van bestaan en een gevangene moest zelf zijn eten betalen. Voor geweldpleging kende men vaste boetetarieven, die o.a. af hankelijk waren van de diepte van de toegebrachte wond. Hier door kon een rijke ingezetene zich makkelijker gewelddaden veroorloven. Van de misdaden vormen de agressiemisdrijven met meer dan 37 procent het belangrijkste verschijnsel. Men klaagt tegen woordig wel dat het geweld zo toeneemt, mar in feite maken de veroordelingen daarvoor in onze maatschappij hooguit 16 pro cent van het toaal uit. In de toenmalige samenleving was het nog gebruikelijk dat aanvallen werden gewroken door de fami lie van het slachtoffer, ofwel op de dader, ofwel op diens fami lieleden. Zo konden bloedige langdurige vetes ontstaan. Uit het geven van boetes zelfs bij doodslagen blijkt dat men agressiviteit niet verwerpelijk vond. Geweld werd zelfs als gelijk beschouwd en zeer velen liepen dan ook gewapend op straat. Ruzies ontstonden ge makkelijk doordat men veel bier dronk - het drinkwater was van zeer slechte kwaliteit - en doordat er vele fanatieke gok kers waren. Vermogensmisdrijven (tegen woordig 73 procent van de ver oordelingen) kwamen uiterst weinig voor: 9 procent van het toaal. Men stal voornamelijk produkten van landbouw veeteelt, zoals graan, kippen varkens. Er was niet veel geld onder de mensen en anderzijds was ook de behoefte aan mate rieel bezit nog niet zo groot als tegenwoordig. Zedenmisdrijven waren slechts van beperkt be lang. Er was een levendige pros titutie, die werd toegelaten, en die zich gedeeltelijk op de kerk hoven afspeelde. Misdrijven te gen de overheid tenslotte be stonden vooral uit staatsgrepen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Invalide automobilisten worden in de toekomst ruimere parkeerfaciliteiten gebo den. Het belangrijkste hierbij is dat er parkeer- ontheffingen met een landelijke geldigheid ko men. Daarvoor zal een speciale inval iden-parkeer- kaart worden ingevoerd. De ministerraad heeft dit gisteren besloten. De nieuwe invaliden-parkeerkaarten zullen wor den verstrekt door de gemeenten van inwoning, volgens landelijke richtlijnen van de minister van verkeer en waterstaat. Tevens worden de facilitei ten uitgebreid voor het parkeren bij invaliden-par keerplaatsen. Nu kan zo'n plaats alleen gereser veerd worden voor een invalide die zelf zijn auto bestuurt. In de nieuwe regeling wordt de mogelijk heid geopend zo'n plaats ook te reserveren ten behoeve van invaliden die niet zelf hun auto besturen. Zo'n plaats kan ook worden gebruikt voor het parkeren van invalidenwagentjes. Een en ander wordt geregeld in een wijziging van de wegenverkeerswetging waarin ook de plaats van de invaliden wagentjes op de weg wordt geregeld. Er zijn veel typen invaliden-wagens waarvan de plaats op de weg niet geheel duidelijk is. Voortaan wordt de bestuurders van deze wa gens toegestaan naar eigen keuze trottoirs, fiet spad of rijbaan te volgen. Buiten de bebouwde kom mogen deze invalidenwagens echter alleen op de rijbaan komen als trottoir en fietspad ontbre ken of te moeilijk begaanbaar zijn. Op het trottoir mag men niet sneller rijden dan stapvoets BRUSSEL (ANP) - Met ingang van maandag 20 december gaan er binnen de Europese Gemeen schap regels van kracht worden voor het zogenaamde „vrije verkeer" van artsen. Dat bete kent in principe dat iedere Eu ropese arts zich in elk van de negen EG—landen kan vestigen en er zijn beroep uitoefenen. In de praktijk zal dat niet on middellijk een „volksverhui zing" van artsen opleveren. Art sen zullen hun huidige praktij ken niet onmiddellijk gaan op geven en bovendien spelen taal barrières een rol. Maar de mo- gelijkheid dat een arts zich in ben Britse artsen in DREES (DS'70): UTRECHT In een felle aanval op het kabinetsbeleid heeft dr. Drees jr, fractievoorzitter van DS'70 in de Tweede Kamer, minister Boersma de meest a-sociale minister sinds Colijn genoemd. Drees deed dit vanmiddag in Utrecht, op de tweede dag van het verkiezingscongres van DS'70. Boersma is volgens Drees te kort geschoten met het nemen van maatregelen tegen de hollende inflatie. Ook is hij medeschuldig aan de toename van het aantal ontvangers van sociale uitkeringen. Hij heeft die explosie meegemaakt vanaf 1971, maar hij is te kort geschoten in het keren van de vloed. Verder heeft Boersma nagelaten het begrip passende arbeid te verruimen. Uitstel, is typerend voor zijn funeste beleid. Kritisch stelde Drees zich op tegenover een aantal andere facetten van het kabinetsbeleid. Drees voorspelde: „Ons land gaat naar de bliksem toe, maar dat wordt pas voluit zichtbaar in de jaren „80", en op middellange termijn voorziet hij een groeiende dreiging van het links-dictatoriale blok „waarvan de Berlijnse muur en de mijnenvelden de dicht bij ons zijnde symbolen zijn". Het CDA verweet Drees, dat het zich niet bereid toont om tot genezing van de sociaal-economische ziekte van ons land over te gaan. gelijkheid dat een arts zich in een ander EGland vestigt is vanaf maandag aanwezig. In de Europese Gemeenschap oefenen, naar raming, ongeveer 450.000 artsen hun beroep uit. Als er al een migratie van art sen komt, dan zal die vooral vanuit Engeland plaatsvinden. In brieven en advertenties heb ben Britse artsen in de afgelo pen weken al hun diensten op het vasteland aangeboden. Art sen in Engeland hebben hier en daar „medische teams" ge vormd, die hun diensten aanbo den aan continentale ziekenhui zen of elders. Die aanbiedingen waren compleet met gevraagde tarieven. Oetker kreeg elektrische behandeling (Van onze correspondent) BONN Op zijn ziekbed in een van de hospitalen van Miinchen heeft Richard Oetker een van de mannen, die hem dinsdag avond hadden gekidnapt, kun nen identificeren. Het is de 30- jarige Detlef Grashei uit de Münchense onderwereld, die Richard van een foto herkende en die gisteren door de politie gearresteerd kon worden. Grashei was echter niet in het bezit van het bedrag van 21 miljoen Mark, dat Richards va der, de miljardair Rudolf-Au gust Oetker voor de vrijlating van zijn zoon had betaald, het grootste bedrag dat ooit in de geschiedenis van het kidkappen is betaald. Tot een verhoor van Richard Oetker kon de politie nog niet overgaan, omdat de 25-jarige jongeman ernstiger gewond is dan men aanvankelijk had aan genomen. Hij blijkt in de kist Een van de ontvoerders van Ri-' chard Oetker, die gisteren kon worden gearresteerd. waarin zijn ontvoerders hem hadden opgesloten een elektri sche schokbehandeling te heb ben ondergaan. De nieuwe, door een Franse firma ontworpen hovercraft, de „N 500", een glijder met een lengte van 50 meter, een breedte van 20 meter en een hoogte van 17 meter. De glij-snelheid is 120 km/uur. Er is plaats van 400 passagiers en ongeveer 60 auto's. DE BILT Met een zwakke oostelijke wind zal gedurende het weekeinde langzaam koude lucht uit midden-Euro pa naar onze omgeving worden ge voerd. In Zuid-Duitsland komen 's nachts al temperaturen voor van min tien tot min vijftien graden. Willen de temperaturen in onze omgeving verder dalen dan zal het eerst moeten opkla ren. De kans op helder weer is voor de komende dagen echter klein. Vooruitzichten voor zondag: Weinig verandering. Weersvooruitzichten in cijfers: voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks min twee graden. Max. temp: omstreeks plus een graad Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal 70 orocent Vooruitzichten voor maandag, opge steld door het KNMI: af en toe neerslag in de nacht overwegend lichte vorst. Temperaturen overdag iets boven nul. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 3. min tempera turen: omstreeks —3 graden, max. tem peraturen: omstreeks 1 graad. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent ANP/KNMI 18-12 12.0 V* V BRUSSEL Een groot aantal Belgische artsen, dat lid is van het zogenaamde art-, sensyndicaat Wijnen, gaat tot 3 januari met vakantie en begint daarna een staking voor onbepaalde duur als regering en zieken fondsen niet van plan zijn aan de eisen van de dokters tegemoet te komen. Alleen in ziekenhuizen zullen de aangesloten artsen eventueel waar nodig de handen uit de mouwen steken, terwijl zij voor hun ambu lante clientèle wachtdiensten zullen instel len. De artsen van de groep Wijnen, één van de meest militante Belgische artsen, die de regering al jarenlang belaagt, verwijten het ministerie van financiën, dat het teveel in de inkomsten van de dokters wil kijken. De artsen wijzen met name de zogenaamde fiscale strook van de hand, die in feite een kontrole-mechanisme inhoudt van het minis terie van financiën (dus eigenlijk de zieken fondsen) hebben moeten betalen. De artsen van de groep Wijnen vinden dat de regering te veel onder één hoedje speelt met de ziekenfondsen, maar de regering stelt, dat zij als grote geldschieter in de gezondheids zorg met een verlies van 10 miljard frank het recht heeft te weten, hoe de ziekenzorg financieel wordt gerund. Des te verbolgener is de Belgische regering, omdat de artsen nu plotseling uit protest op vakantie gaan en daarna willen staken om dat er juist nu onderhandelingen over deze problemen zijn geopend tussen de diverse partijen. De regering heeft nu aangekon digd, dat ze vastbesloten is, om de gezond heidszorg in de komende weken te blijven garanderen tijdens de vakantie en de sta king van de dokters. DE ZEEUW LID VAN A.V.P. DEN HAAG (ANP) Dr. Ir. D. de Zeeuw, oud-voorzitter van de KVP en oud-voorzitter van de onlangs opgeheven politieke groepering „Resoluut", heeft zich aangemeld als lid van de nieuwe partij, Algemene Volks partij" (AVP). Een aantal leden van Resoluut richtte de AVP op en er zijn plannen om mee te doen aan de komende Tweede-Kamer-verkie- zingen. Dr. De Zeeuw gaf te kennen, dat hij voorlopig niet op de voorgrond treedt maar het bestuur als-adviseur terzijde wil staan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7