tVan Karnemelkzeep tot kerstsneeuw cieba nodigt 023 ,PvdA-Leiden neemt loopje met democratische beginselen" BIJVERDIENSTE GEZOCHT? .TERDAG 18 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT [TE! PAGINA 5 ders graag zeep mee naar huis zoals de sterk geparfumeerde zeepballen uit Damascus. Maar velen kwamen nooit meer terug. Zo ontstond de uitdrukking „om zeep gaan". Pas na 1600 verbreidde de zeepfabricage zich over Euro pa. Nederland sprak meteen een woordje mee. De Amster damse zeep was lange tijd be roemd. Er werden van over heidswege strenge eisen ge steld aan de kwaliteit van de grondstoffen. In het midden van de vorige eeuw toen meer bekend was over de chemische samenstelling van oliën en vet ten, soda op grote schaal ter beschikking kwam en stoom voor de benodigde energie zorgde, begon de massale aan maak. Er kwamen nieuwe soorten oliën ter beschikking, de raffinage ervan werd ver beterd, zeep werd een massa artikel en bereikbaar voor de gewone man. In die periode begon Sanders in Leiden zijn zeepziederijtje, dat zou uit groeien tot het concern van nu. De Nederlandse bevolking heeft van oudsher de reputatie zo helder te zijn. Terecht? Sa muel Pepys, de Engelsman met de scherpe pen die van 1660 tot 1669 zijn beroemde dagboek bijhield dacht er an ders over. Bij een bezoek aan Holland viel het hem op dat er zo veel geschrobd en ge boend werd. Hij schreef: de Nederlanders hebben zoveel tijd nodig om hun huis en hun straatje schoon te houden dat zij geen tijd meer hebben voor zichzelf. Misschien zat er een kern van waarheid in. En hoe is het vandaag gesteld met de rein heid. De Nederlander gebruikt 0.64 kilogram zeep per hoofd van de bevolking. Daarmee neemt hij de negende plaats in op de Europese ranglijst, op ruime afstand van de Engels man, die met 1.3 kilogram koploper is. PIET VAN DAM Vijftig jaar geleden kwam „de nieuwste vinding" in de handel: Sanders scheerzeep In kartonnen kuipjes. Een sensatie. De zeep „met den blauwen kop" werd over 4de gehele wereld gebruikt. Apotheker Sanders legde 125 jaar geleden in Leidse kelder de grondslag voor een groot concern Veel aandacht wordt thans besteed aan research en controle. [iEIDERDORPS RAADSLID J. HEKKELMAN OVER STREEKENERGIEBEDRIJF: LEIDERDORP „Het gemeentebestuur van Leiden is prak tisch gesproken In handen van de raadsfractie van de PvdA. Door de meederheidsstandpunten die steeds worden ingenomen komen de andere fracties er in bestuurlijk opzicht niet aan te pas. Uit democratisch oogpunt vind ik dat een bedenkelijke situatie. De ontwikkeling in de richting van een zuivere meerderheidspolitiek heeft onlangs nog een dieptepunt bereikt doordat in de algemene vergadering van het Streekenergiebe- drijf Rijnland alleen maar leden van de zogenaamde linkse j* partijen zijn opgenomen. Ik kan me voorstellen dat de heer Driessen en de zijnen het in Leiden meer dan zat zijn!! Dat zegt het Leiderdorpse gemeenteraadslid dr. J. Hekkelman. Deze 44-jarige biochemicus, als lid van het Overleg Perso- geboren en getogen in Nijme- neelszaken bij de universiteit gen. woont sinds 1968 in Lei derdorp. Hij stelt lachend vast. dat hij in die tijd aan de Leidse raad is ontsnapt, omdat hij juist voor zijn verhuizing rojnaar Leiderdorp op de nomi natie stond om een opengeval len zetel van de Protestants Christelijke Christelije Groe pering te bezetten. In 1970 werd hij als afgevaardigde van de CHU op de lijst van de PCG in de gemeenteraad van Leiderdorp gekozen. Toen na de verkiezingen van 1974 de samenwerking tussen de KVP en de PCG tot stand kwam werd hij voorzitter van het gezamenlijke fractiebe- raad. Als raadslid heeft hij zich doen kennen als iemand met een nuchtere kijk op de gang van zaken, gepaard gaande met een scherp analy serend vermogen. Hij is lector in de celbiologie aan de Leidse universiteit en als zodanig sedert de invoe ring van de wet universitaire bestuurshervorming 1970 (WUB) gewend om te werken in een gedemocratiseerde be stuursstructuur. Hij is lid van de faculteitsraad van de facul teit der geneeskunde. Ook is hij actief in de vakbeweging voor de Nederlandse Christe lijke Bond van Overheidsper soneel. De heer Hekkelman is in de laatst gehouden gemeen teraadsvergadering van Lei derdorp nogal fel van leer ge trokken tegen de zijns inziens vreemde en conservatieve be heersstructuur van het stree- kenergiebedrijf Rijnland. Hij bekritiseerde de houding van het Leidse linkse collefe. Hij vond het van vertegen wl -di- gers van een politieke p.. i >i, die de spreuk spreiding van macht zo hoog in haar vaai.del heeft staan maar niets, dat zij voor de buurgemeenten zo weinig ruimte voor inspraak laat. De heer Hekkelman licht zijn standpunt nog eens toe. „In de eerste plaats wil ik opmerken, dat ik het destijds niet eens was met de eis van de randge meenten, dat de baten van het bedrijf onder de deelnemende gemeenten moest worden ver deeld met terugwerkende kracht vanaf 1973. In het bij zonder Oegstgeest heeft zich hiervoor nogal sterk gemaakt. Wij in Leiderdorp konden het standpunt van Leiden wel bil lijken dat dit veel later moest gebeuren. Ik heb in de raads vergadering nog eens uitdruk kelijk verklaard, dat ik het ermee eens ben dat de datum van invoering en de verdeling van de baten is gesteld op 1 januari 1976. Het ontwerp van de regeling van het streekener- giebedrijf dateert weliswaar van 1973, maar ik betreur het, dat het college van B W van Leiden het uitstel dat heeft plaats gevonden niet heeft be nut om de beheersstructuur aan te passen aan de tegen woordige eisen van democrati sering. En dat valt me tegen van de Partij van de Arbeid." Over die beheersstructuur zegt de heer Hekkelman het vol gende: „De bezwaren die men tegen de regeling in kan bren gen zijn vooral de uiterst merkwaardige stemverhoudin gen in de algemene vergade ring waardoor de grote ge meenten onevenredig veel in vloed krijgen." Over de wijze waarop het da gelijks bestuur van het stree- kenergiebedrijf wordt samen gesteld is de heer Hekkelman ook niet te spreken: „Ik vind het een bedenkelijk feit, dat de leden van het college van be heer vanuit Leiden door Lei den worden aangewezen. Dit betekent dat de algemene ver gadering niet het recht heeft zijn eigen dagelijks bestuur te kiezen. Bovendien is de regel dat de vertegenwoordigers in het college van beheer leden van colleges van b w moe ten zijn, niet in overeenstem ming met het beginsel van spreiding van macht. Ook raadsleden die een bepaalde deskundigheid bezitten moe ten de kans hebben als zoda nig gekozen te worden. De ge meenschappelijke regeling van het waterleidingbedrijf „De Rijnstreek" is nog onlangs op dit punt aangepast. Ik hoop dat dit spoedig ook met net streekenergiebedrijf „Rijn land" zal gebeuren." FRANS BROCKEN J. Hekkelman: „Verkiezing tot Leids gemeenteraad slid ben ik net misgelopen." [ADVERTENTIES J Een bijverdienste is wel fijn, maar waar vind je werk, dat niet geestdodend is en waarbij je ook nog zelf kan bepalen op welke uren van de dag je aan de slag gaat? Een dergelijke mogelijkheid bestaat wel met name binnen ons produktie-team, dat belast is met de werving van abonnementen. Dankbaar werk, omdat het om een goed verkoopbaar produkt gaat en omdat de resultaten van eigen activiteit onmiddellijk zichtbaar worden in een duide lijk stijgend inkomen. Voor enkele dames en heren in uw woonplaats is er een mogelijkheid om in dit team te worden opgenomen. Een kans die het inwinnen van nadere informatie waard is. Schrijf ons, graag met vermelding van uw telefoon nummer, onder nummer 37060 van dit blad en u hoort er meer van. CIEBA levert kan- w lil m Ui U toorinrichtingenl nJHB |^J Dat weet zo langza- merhand iedereen in Leiden en omstreken. Wat u misschien niet weet, is dat CIEBA een verrassende kollektie kantoormeubelen in de 4 grote toon zalen heeft. Dóérom nodigt CIEBA u uitIedere werkdag (behalve zaterdag) van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Stap vandaag of morgen eens binnen op de Wm Barentszstraat 35 (De Waard) te Leiden. Begroting'77 (Van een onzer verslaggevers) BEIDEN Misschien heeft u nog nooit opzettelijk zeep ireproefd? Probeer het dan ook maar niet. Het is geen lekkernij. Toch is het dagelijks werk voor de twee echte zeepzieders van iet Klaverblad in Haarlem, dochteronderneming van de Konin klijke Sandersfabriekcn uit Leiden. Als de pas bereide zeep >p de tong „steekt" is zij goed. Iet is een van de vele tradi- ies, die nog leven bij Sanders, a' iet bedrijf dat nu 125 jaar lestaat. Een klassieke onder- leming met eeuwenoude pro- P" lucten en in het bezit van de nige echte zeepziederij in Ne- lerland waar het minstens jen jaar duurt voordat je het w rak redelijk onder de knie lebt. Maar tegelijkertijd heeft 'k janders een hypermoderne fa- ve iriek op het industriepark f- Hiedberg in het Brabantse ;rl (lijmen. Een complex dat tien IJ aar geleden in gebruik werd at jenomen en waar de meest üteenlopende producten wor- len vervaardigd. Bijna alle 1 puitsneeuw, die met Kerstmis n a Europa miljoenen bomen P1 ersiert komt hier vandaan. )e oude heer Sanders, Leids potheker, heeft nooit kunnen ve ermoeden, dat hij de grond- jJ lag zou leggen voor zo'n rijk [eschakeerd en veelzijdig con- 1 ern dat nog altijd zijn naam Iraagt. Zijn apotheek was ge- restigd op de hoek van' de {reestraat en Steenschuur. In ijn kelder maakte hij zelf me- 111 icinale zepen, een weinig wel- !p< iekende bezigheid. Het moet an ook niet zo prettig zijn eweest als de kwalijke dam- ^len opstegen en de boven de potheek gelegen woning haar e eel kreeg. e Dat was een onhoudbare toe- S- ;tand. Toen bovendien andere H ipothekers de zeep, die van itstekende kwaliteit was, meer gingen afnemen loest een andere oplossing 'orden gezocht. Karnemelkzeep In 1851 kocht Apotheek San- Iers aan het Levendaal een pakhuizen. Het bedrijfje Werd geleidelijk aan een grote zaak, dat nu bekend is als de Koninklijke Zeep-, Eau de Co logne- en Parfumerieënfabriek v/h Sanders CO. BV. In de loop van de jaren werd het gehele blok huizen begrensd door het Levendaal, St. Joris- steeg, Kaardesteeg en Kore- vaarstraat bij het bedrijf ge trokken. Tevens breidde de reeks producten zich voortdu rend uit. De zepen worden nu alleen nog in Haarlem ge maakt bij het Klaverblad, welk bedrijf in 1962 werd overgenomen. Dat is op zich zelf alweer een merkwaardige fabriek waarvan de historie ver teruggaat en waar al in 1864 het succesnummer Kar nemelkzeep werd gemaakt met het bekende melkmeisje op de verpakking. Vooral de laatste jaren stijgt de vraag daarnaar sterk. Niet zo ver wonderlijk eigenlijk. Het is zacht voor de huid en wordt vaak aangeraden door artsen, vooral voor degenen die niet tegen synthetische middelen of scherpe zeep kunnen. In Haarlem worden ook scheerzepen vervaardigd, waaronder de beroemde „met den blauwen scheerkop", dat wil zeggen een romig-schui- mend ingezeepte heer met een strak achterovergekamd kap sel en een in fijne punten ge draaide snor. Hij stond in blauwe kleur (vandaar „die blauwe kop") op elke verpak king afgebeeld. Ook op het een halve eeuw geleden sensa tionele snesationele kartonnen kuipje („De nieuwste vinding, zindelijk en practisch"). In de fabriek te Leiden vindt de pro ductie plaats van de kleinere luxe en decoratieve cosmetica. Hier is ook een voortreffelijk uitgerust kwaliteits- en re- searchlaboratorium. Dat heeft De Sanders-fabrieken aan het Levendaal in Leiden. Hier begon apotheker Sanders in 1851 zijn bedrijf. tot taak nieuwe producten te ontwikkelen en voorschriften te verstrekken, die tijdens de productie nauwgezet worden aangehouden en gecontro leerd. Sanders heeft veel te kampen gehad met ruimtegebrek. Zo wel in Leiden als in Haarlem zijn de gebouwen in de oude binnenstad gevestigd. Er is nauwelijks meer plaats voor uitbreidingen. Daarom werd in 1967 in Vlijmen een nieuw bedrijf gesticht dat aan alle eigentijdse eisen beantwoordt. Met duizenden liters tegelijk worden daar shampoo's ver vaardigd, maar ook haarlak ken, kleurverstevigers, ruitont- dooiers, antimuggenmiddelen en zelfs een hondenspray. Het aantal zeepfabrieken in de wereld is de laatste twee de cennia kleiner geworden, maar de productie per eenheid aanzienlijk groter. Dat geldt ook voor de Leidse Koninklij ke Sanders die 125 jaar be staat. Synthetische wasmidde len domineren voor het ge bruik in bijvoorbeeld wasma chines. Maar de echte zeep is sterk aan het terugkomen vooral nu steeds hogere eisen worden gesteld aan het milieu. Want het verstoort het natuur lijk evenwicht, het ecologisch systeem niet Het wordt ge maakt van natuurlijke grond stoffen. „Om zeep gaan" De eerste zepen waren er al duizenden jaren geleden. In Egypte en vermoedelijk ook in China was het principe be kend. Het berust op het koken (zieden) van een dierlijk of plantaardig vet met een loog. Daarbij ontstaat zeep, het zo genaamde verzepingsproces. Omstreeks twee en een half duizend jaar geleden brachten de Phoeniciërs de zeep naar hun nederzettingen aan de monding van de Rhóne. Van daar uit kwamen de Romeinen er mee in aanraking. Galenus noemt zeep als reinigings- en geneesmiddel. In de tijd van de kruistochten namen de rid- Overeenkomstig onze ver wachtingen is de gemeente begroting voor 1977 in snel tempo door de Raad behan deld. Begroting en belas tingverhoging werden, mis schien tot verbazing van het College, met algemene stemmen aangenomen. Wij vonden het niet nodig ons gebrek aan vertrouwen in het College opnieuw te de monstreren door tegen deze besluiten te stemmen. Men kent de reden van het wan trouwen: de buitensluiting van CDA en WD. Daar naast is ook de bereidheid van de individuele wethou ders om naar anderen dan politieke geestverwanten te luisteren en met hen reke ning te houden uiterst klein. Alleen met wethou der Tesselaar hebbem wij in dat opzicht bevredigende ervaringen. Binnen negen maanden na elkaar heeft de Raad twee begrotingen moeten behan delen. Dat betekent dat het college minder tijd dan normaal heeft gehad om de toezeggingen die het bij de vorige begroting gedaan heeft, te verwezenlijken. Het College vond het niet nodig zich hierachter te verschuilen. Integendeel, het meende de loftrompet op zichzelf te kunnen ste ken. De strukturele tekor ten en problemen die jaren lang eendrachtig onder de aandacht van de landsrege ring werden gebracht, zou men - mede dank zij het kabinet Den Uyl - onder controle hebben gekregen volgens het College. En het College somt een lijstje op van zaken en gebeurtenis sen van het afgelopen jaar zoals het feit dat Leiden weer boven de 100.000 in woners is gekomen. Het vergeet te vertellen dat de PPR voorop loopt om het beleid te veroordelen van het vorige College waarvan deze toeneming het gevolg is. Het vermeldt trots dat het aantal arbeidsplaatsen jaarlijks met 100 toeneemt- Echter niet in Leiden maar in de Leidse regio. Het is niet moeilijk geweest voor het CDA. de SGP en de WD om door al de mooie woorden heen te prikken. Te vaak moesten wij vaststellen dat de resul taten van het afgelopen jaar nog aan het vorig Col lege zijn te danken en nog ernstiger is dat wij moesten vaststellen dat de keer ten goede uit de jaren 1970- 1974 weer dreigt om te slaan door de zwakke be- stuursgaven van de huidige wethouders. Er was slechts één wethouder, Van Aken die een motie van afkeu ring tegen zich ingediend kreeg, en wel van de WD voor zijn falend econo misch beleid. Met evenveel recht had men dat tegen de wethouders Oosterman en Verboom kunnen doen. Be halve het gemis aan durf om een besluit over de Ste- venshofpolder te nemen is een grote achterstand in re novatie en rehabilitatie (rio leringen in Noord) vastge steld. De bouw van wonin gen voor werkende jonge ren en alleenstaanden blijft ondanks de verbeterde lan delijke subsidie-regelingen sterk achter bij de behoef ten. De renovatie van Ende geest lijkt door gebrek aan doortastendheid van wet houder Oosterman in ge vaar te zijn gekomen door dat de belangrijke schakel in de plannen. Voorgeest vanuit het stadhuis onvol doende aandacht heeft ge kregen. Voor de opvang van daklozen, waarvoor in 1976 bijna zes ton door de Gem. Soc. Dienst betaald is, vonden PvdA en WD anders dan CDA en SGP een apart centrum onge wenst. Tegenover de lijst van te kortkomingen, die wij met behulp van moties hebben geprobeerd alsnog te ver helpen staan natuurlijk ook wel prestaties van het Col lege. De prijs voor de poli tiek knapste prestatie zal daarbij gedeeld moeten worden door de burge meester, die na zijn jaar voorwaardelijk nu van links mag blijven zitten, en wethouder Van Aken, die kans zag zich door een aan tal buitengemeenten una niem voor te laten dragen als voorzitter van het Stree kenergiebedrijf Rijnland. Mr. H. E. A. Driessen Fractievoorzitter CDA Gemeenteraad Leiden

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5