Sou/io/nt Vuurzee verwoest papieropslagplaats «idsejhoogleraar erd beknot in Vlenten-onderzoek mag Kabinet onder voorwaarden akkoord met U.C.-project Houding Saoedi's kan rampzalig worden HAOS OP fEGEN Tanker in haven geëxplodeerd Omrit van 2000 km WEG WEZEN IN 6-VOUD BERICHT ADVERTEERDERS MAANDAGEDITIES Vredeling gewipt als landbouwcommissaris IN HAAGSE BINNENSTAD Ipdracht aan Van Agt teruggegeven Oliedeskundige prof Odell: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ADVERTENTIE "teLe^ftaw uilen div\sda^avowcl decevwbep ig>é-stop- 0uuR aanwezig z.0n - s-top- in liet Lelcentpuw» „de Kopei'wiol.en" MetewwgU te en stop- v/oof het sïgvxeve* van platei >oeUen--stop havtel^Ue groeten v/av» de HAMMONDS - stop en Gwen Bviïey, Jev»n\veren3>avicl Havntnond ane MaKwe.lL-S-top- Londow, i8scptembei» tyfé ANGELES In de haven Los Angeles is vannacht <iberiaanse olietanker ont- De door de explosie ver akte drukgolf werd tot op ifstand van zestig kilome de omtrek gevoeld. In het igebied sneuvelden talloze eventuele slachtoffers is liets bekend. De gehele be ling was aan boord van de ruwe olie uit Indonesië ge- tanker, volgens de Ameri- e kustwacht tussen de tig en zestig man. Boten de kustwacht haalden over men uit het water. Ie explosie vloog het schip, de 38.562 ton metende Sansine- na, in brand. De havenbrand weer, die onmiddellijk blusbo ten en helikopters inzette, leek het vuur na een uur meester te zijn. P V an onze correspondent) «ARUs De chauffeur van een Belgische vrachtwagen, die vanuit Kortrijk 20 ton eieren naar Frankrijk moest vervoeren, heeft als gevolg van een vergissing tussen twee ongeveer gelijkluidende plaatsnamen 2000 kilometer teveel afgelegd. De secretaresse van de Belgische firma waarvoor hij werkte nad de chauffeur naar Cannes aan de Franse Rivièra gestuurd. Ze had echter Caen in Normandië moeten opgeven. uitbreiden DEN HAAG Hoogovens mag van de Nederlandse regering haar produktiecapaciteit van 8 miljoen ton ruwstaal per jaar uitbreiden tot 11 miljoen om streeks 1985. Premier Den üyl noemde gisteravond na afloop van het kabinetsberaad, waarin het groene licht voor Hoogo vens werd gegeven, deze uit breiding een van de grootste industriële expansies sinds 1945. De produktie-uitbreiding, die in fasen wordt uitgevoerd, bete kent een winst aan directe werkgelegenheid van ongeveer 3.350 arbeidsplaatsen. De plan nen, die in 1974 in de openbaar heid kwamen, vergen een inves tering van 7 miljard op basis van het prijspeil 1974. Met het provinciaal bestuur moet nog worden bekeken, hoe de effec ten van deze uitbreiding die tot problemen kunnen leiden, kun nen worden opgevangen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het voorlopig besluit van het kabinet om in principe en onder bepaalde voorwaarden mee te werken aan uitbreiding van de ultracentrifugefabriek in Almelo heeft (nog) geen grote beroering gewekt bij de PPR, de regeringspartij die zich tot dusver daartegen fel heeft verzet en welk verzet in de ministerraad werd vertolkt door de PPR-ministers Trip en Van Doorn. In een eerste reactie op het gisteren door de ministerraad genomen besluit wordt door PPR-kopstukken namelijk de verwach ting uitgesproken, dat het uiteindelijk toch niet tot een uitbreiding zal komen. Mevr. R. Beckers, de aanstaande lijsttrekker van de PPR zei gisteravond, bij haar standpunt te blijven, dat uitbrei ding niet verantwoord is. Afgewacht moet worden, welke keiharde garanties minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken van de twee partner-landen Westduitsland en Enge land kan krijgen, dat er een greep komt op de mogelijkheid om verspreiding en misbruik van verrijkt uranium tegen te gaan. „Ik verwacht niet, dat die keiharde garanties er komen en dus zal die fabriek niet worden uitgebreid. Daardoor blijft ook de kans op een kabinetscrisis rond dit onderwerp bestaan", aldus mevr. Beckers. Ook de kernenergiespecialist van de PPR-fractie, L. Jansen, kon niet aannemen, dat voldaan zal worden aan de voor waarden, die het kabinet aan de uitbreiding van „Almelo" heeft gesteld. De fractie wil pas een definitief standpunt bepalen, als ook het besluit van het kabinet definitief wordt. De tweede voorwaarde die het kabinet heeft gesteld is, dat minister Lubbers met West-Duitsland en Engeland overeen stemming bereikt over economische en organisatorische uitgangspunten, die nodig worden geacht om tot een verant woorde opzet te komen. Premier Den Uyl zei gisteravond, dat dit voor minister Lubbers niet zo moeilijk behoeft te zijn. Een definitieve beslissing kan' over enkele weken worden verwacht. Den Uyl stelde nadrukkelijk, dat een besluit tot uitbreiding van „Almelo" niet vooruitloopt op de beslissing die het nieuwe kabinet moet nemen over de bouw van kerncentrales in Nederland. Vandaag als bijlage geen Finale, zoals ge bruikelijk op zaterdag, maar zes tekstpagi na's, geheel gewijd aan de „grote vakantie" en aan „tussendoortjes". In deze „Weg Wezen" in zesvoud besteden we aandacht aan: Het massatoerisme en de belangrijke plaats die de eigen auto daarbij inneemt; 9 De rol die de banken spelen in het reis- wezen, met op dezelfde pagina een beschou wing over het Portugese Algarve met zijn innemende en vrijgevige bevolking; De steenwoestijn New York en de kansen die Nederland in het land van Uncle Sam laat liggen; De Bergstrasser Wein van Romeinse ko maf en het aan natuurschoon zo rijke Bre- tagne; 9 Het andere Mallorca, op nog geen kwar tier van de mensenmassa, en een vluggertje naar Malta; Tot slot het eerste deel van een dagboek over „zes op een hoop geveegde eilanden": De Nederlandse Antillen. Nederland het op tien na rijkste land (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gemeten naar het bruto nationaal produkt per inwoner komt Nederland op de elfde plaats in de rij van Wes terse industrielanden. Het rijkste volk zijn de Zwit sers. Daarna komen de Zweden, en vervolgens op ongeveer het zelfde niveau de Amerikanen, Noren, Denen en Duitsers. Ar mer dan de Nederlanders zijn de Finnen, Australiërs, Japan ners, Engelsen, Nieuwzeelan- ders en Italianen. voor onze In verband met de feestdagen is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentie-opdrachten als onderstaand gewijzigd. van 27 december en 3 januari kunnen advertenties worden aangeboden op de vrij dagen 24 en 31 december tot 's morgens 11.00 uur. Oriol door ontvoerders terechtgesteld? MADRID (UPI) De Spaanse regering heeft gisteravond ge weigerd in te gaan op de nieu we eis van de ontvoerders van de adviseur van koning Juan Carlos, Oriol, dat alle politieke gevangenen in Spanje moeten worden vrijgelaten in rail voor het leven van Oriol. In regeringskringen werd van morgen vernomen, dat het dag blad El Pais was opgebeld door iemand die zei: „We hebben hem terechtgesteld". De juist heid ervan heeft men nog niet kunnen controleren. (Van onze correspondent) BRUSSEL Oud-minister Vredeling van Defensie is op de wip komen te zitten voor de functie van EG-landbouwcommissaris, als opvolger yan ir. Lardinois die op 1 januari als zodanig aftreedt. De voorzitter van de nieuwe Europese commissie, de Bnt Koy Jenkins geeft voor deze functie namelijk de voorkeur aan de Deen Finn Gundelach, die reeds lid is van de Europese commissie. De kandidatuur van Gundelach wordt momenteel gesteund door Enge land, West-Duitsland, Frankrijk. Italië-, België, Ierland en Denemar- kea Hut Het de vraag, of de Nederlandse regering, die Vredeling voor de post naar voren had geschoven, nog voldoende tegendruk kan uitoefenen. Zo niet, dan zal Vredeling waarschijnlijk Sociale Zaken of Ontwikkelingshulp gaan beheren. Zaterdag is uecember Western Western „De vijf graven" op Ned. I om 21.50 uur, om 19.05 uur Willem Ruis-show. Ned. II om 21.30 uur Vluchtrou te en om 23.00 uur Bertus Aaf- jes in Afrika. Zondag Ned. I om 21.35 uur De Maupassant en om 19.55 uur Albert Mol in tv-privé. Ned. II om 17.30 uur Schaatsen: Ned. Noorwegen en om 22.40 uur Paaltjens in Beeldspraak. lD7b, trie jaargang no. ZObil Minder houd. In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen of mo tregen. Meest matige wmd uit zuidoost tot zuid. Maximumtem peraturen omstreeks plus 3 gra den. Zondag: Zon 8.44—16.33. Maan 06,26—15,27 Hoogwater Scheveningen. 1.01-13,26, Laagwater 9,03—21.20 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. DOOR AGENTEN GEMOLESTEERD MADRID (AFP) Een gene raal die tevens onder—inspec teur van de Spaanse politie is, is gisteren door demonstreren de agenten en leden van de „Guardia civil" afgetuigd. Hij werd na het incident afgevoerd naar een ziekenhuis. De generaal, die in burger ge kleed was, richtte zich voor het ministerie van Binnenlandse Za ken in de hoofdstad Madrid tot de demonstrerende agenten en vroeg hun uiteen te gaan. Een aantal agenten namen hem toen beet en gooide hem tegen de grond, waarna hij werd toegeta keld. De politiemensen demonstreer den voor hogere lonen en „een beter imago van de ordemensen tegenover het volk". Zij eisten het aftreden van de minister van Binnenlandse Zaken, Ro- dolfo Martin Villa, en de rege ringsleider, Adolfo Suarez. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een grote uit slaande brand heeft vanmorgen een aan de Gortmolen in Den Haag gelegqn opslagplaats voor papier van de firma Rijmenam volledig in de as gelegd. Het vuur brak door nog onbekende oorzaak omstreeks zeven uur uit en woedde tien minuten la ter over een lengte van meer dan veertig meter. De Haagse brandweer zette al het beschikbare materieel in voor de blussing. De politie zorgde ervoor, dat een aantal bewoners van de Koningstraat tijdelijk werd geëvacueerd. Een achttal paarden, dat in een na bij gelegen stal stond, werd naar veiliger oorden overge bracht. Voor zover bij het ter perse gaan van deze editie be kend was, heeft niemand letsel opgelopen. Nadat de brandweer de melding „grote brand" had doorgegeven werden de burge meester en de hoofdcommissa ris van politie gewaarschuwd. Rond negen uur had de brand weer de overal om zich heen grijpende vlammen nog niet on der controle. De nablussing heeft de gehele verdere dag voortgeduurd. De schade wordt geraamd op vele tonnen. moeilijk, maar bijzonder inte ressant zijn geweest") blijft prof. Van Gunsteren van ma ning, dat deze zaak onderzocht moet worden. w een onzer verslaggevers) N HAAG Plotselinge Muwval, gevolgd door he- ■fttegenbuien hebben gis- Mdag en -avond geleid I ten complete verkeer loos op vrt|wel alle grote ikeerswegen in het west- len midden van het land. Iker vijf mensen verloren I leven, waaronder twee in- lenden van een personen- lo, die na een aanrijding op I verkeersplein Oudenrijn brand vloog. Tientallen nsen raakten gewond. Een isenketel was het bij Ou- irijn, waar bij aanrijdingen ler honderd auto's betrok- waren. Volgens de politie i de automobilisten voor i groot deel zelf schuldig weest aan de chaos. Men ef gewoon met hoge snel den rijden. Den Haag vorm- een uitzondering. Hier td zich slechts een enkele irijding voor. an een onzer verslaggevers) ÏIDEN De Leidse hoogle- ar in de politieke theorie en politieke geschiedenis prof. H. R. van Gunsteren heeft n opdracht om een weten- happelijk onderzoek in te ellen naar de zaak Menten n minister Van Agt van stitie teruggegeven. „Er wa- n te veel zaken dei ik niet acht onderzoeken", zo moti- erde de hoogleraar gister- iond zijn besluit, „de minis- r wenste niet tegemoet te imen aan voor mij essentiële lorwaarden voor een onaf- inkelijk en grondig onder- ek". of. Van Gunsteren werd urn een week geleden door inister Van Agt aangezocht n het door hem aan de Intussen heeft premier Den Uyl toegezegd, de oud-direc teur van de Rijksvoorlichtings dienst mr. Landré te zullen ontheffen van zijn geheimhou dingsplicht, zodat hij aan het onderzoek in de zaak-Menten kan meewerken. Mr. Landré verklaarde onlangs bij een dis cussie over de zaak-Menten van na de oorlog en over be schuldigingen aan het adres van de KVP, dat hij wel wat zou kunnen vertellen uit de tijd dat hij werkzaam was bij de RVD, maar dat zijn ambt seer dat verhinderde. POLITIECHEF (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Volgens prof P. Odell, directeur van het economisch instituut van de Erasinusuniversiteit in Rotterdam, is er weinig reden voor de Westerse wereld, met name Europa en Japan, blij te zijn met de tweeledi ge prijsverhoging van de Opec, de organisatie van olie-exporterende lan den. „Ik geloof dat dit een van de ergste dingen is, die hadden kunnen gebeuren", aldus de hoogleraar, die zich al enige jaren bezighoudt met een wetenschappelijke studie van de internationale olie-situatie. De Rotterdamse hoogleraar vreest, dat er nog een hevige strijd zal losbarsten tussen Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten enerzijds en de overige elf Opec-landen anderzijds, met mogelijk zeer groot gevaar voor het westen. Saoedi Arabië en de emiraten zijn gisteren uit het gelid van de Opec gestapt en hebben verklaard, de we reldmarkt met olie te zullen overspoe len in een poging de prijsverhoging van 10% die gisteren aangekondigd werd door van 's werelds grootste olie-exporteurs te blokkeren. Voor prof Odell is het duidelijk, dat de „elf" deze houding van de Saoedi's en de emiraten, die hun prijzen slechts met 5% verhoogden, niet over hun kant kunnen laten gaan. De „elf' zou den kunnen besluiten hun olieproduk- tie zover te verlagen, dat die niet kan worden opgevangen door een produk- tieverhoging van Saoedi Arabië. „In die situatie van kunstmatige schaarste zouden de „elf' voor hun olie elke prijs kunnen vragen die ze maar wil len". Europa en Japan, afhankelijk van de „elf" zouden dan het zwaarst getroffen worden. Prof Odell sluit in dit olieconflict een militaire actie evenmin uit. Een derde wereldoorlog. Tweede Kamer toegezegde we tenschappelijk onderzoek te leiden naar het vervolgingsbe leid tegen Menten vanaf 1945 tot de zomer van dit jaar en naar de invloeden waaraan dit beleid al dan niet heeft bloot gestaan. De hoogleraar vindt nu, dat minister Van Agt hem teveel beperkingen oplegde. „Als ze een beperkt onderzoek willen, moeten ze dat zeggen, maar dan moeten ze niet mij ne men". Prof. Van Gunsteren had zelf zijn wetenschappelijke staf willen samenstellen. Hij had ook het parlement bij zijn on derzoek willen betrekken en officiële brieven willen schrij ven aan ambtgenoten, univer siteiten, wetenschappelijke in stituten en dergelijke, met ver zoeken om medewerking. Mi nister Van Agt ging met geen van deze voorstellen akkoord. Ook wenste de minister de opdracht niet uit te strekken tot een onderzoek naar de mo gelijke beïnvloedingslijnen op het opsporingsbeleid. De hoog leraar had de opdracht en de strekking van zijn onderzoek zo zorgvuldig mogelijk met het ministerie van Justitie willen vastleggen „vooral omdat het ministerie zelf onderwerp van het onderzoek is". In het belang van het onder zoek had prof. Van Gunsteren ook toegang willen hebben tot de archieven van de politieke partijen. Hoewel hij de opdx&cht. nu 'heeft teruggegeven („Het zou De plotselinge sneeuwval gisteren veroorzaakte onder andere een enorme chaos op het verkeersplein Oudenrijn. Hier twee vrachtwagens die na een botsing met een personenwagen in brand vlogen. Mr. Landré geen zwijgplicht meer Prof mr. H. van Gunsteren opdracht terug. De Saoedi-Arabische olieminister sjeik Yamani maakte gisteren na afloop van de Opec-vergadering de „verdeelde" verhoging van de prijs van ruwe olie aan de pers bekend.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1