Bergstraszer Wein heeft Romeinse afkomst Bretagne betekent: eten uit zee mmmm Wie, wat, waar? De „Bergstrasze", die lange reep Duitsland tussen Darmstadt en Hei delberg, kan bogen op een eeuwe noude traditie, zowel wat de aanleg van wegen betreft als de wijnbouw. Reeds de Romeinse legionairs ken den dit deel van Duitsland, waarbij ze de weg, die ze er aanlegden „Via Strata Montana" noemden, hetgeen zoveel wil zeggen als geplaveide bergweg. Een foto van Schlosz Erbach, dat een rijke verzameling kunst schatten bevat. Erbach is overi gens een centrum van de alom bekende Ódenwalder ivoorsnij- kunst. De klok wijst half vier in de middag en de zee heeft zich zoals altijd in deze lange, lange reeks zomerse da gen teruggetrokken uit het pittores ke haventje, waarvan het vuurtoren tje als een opgestoken wijsvinger ei genwijs de lucht in prikt. Op het drooggevallen havenstrand zijn tien tallen mensen in de weer:'ze steken hun vinger in het zand en op die plaatsen waar een minuscuul belle tje opborrelt graven ze koortsachtig om vervolgens .met een triomfante lijk gebaar een gesloten schelpdier (kokkel) omhoog te steken. We staan op de mini-boulevard van Erquy, een van de tientallen kleine vissersdorpjes langs de grillige Bre tonse kust. Bij zakken vol worden de kokkels door de Fransen opgegraven, want de liefde van de mannelijke Fransman blijkt voor een belangrijk deel door de maag te gaan. En de kokkels, gekookt in een nat van olie, azijn, tomaten en verse kruiden zijn „delicieus" als ik de zoekers mag ge loven. 0| Daar is tie dan. een grote vuurrode zeekrab, het hoofdbe- 3 stand van „Fruits de Mer", een 3 louter zeegerecht waarmee de w Bretonse koks veel eer in weten te leggen. Voor de aardappelmin- nende Nederlanders is het wel even wennen. uitstekende wijnjaren gebleken, waarbij de wijn van het afgelopen jaar mogelijk wat duurder zal zijn dan normaliter, omdat de druiven - als gevolg van de weinige regenval - klein zijn gebleven, waardoor het aantal hectoliters wat aan de krappe kant is gebleven. De Westduitse wijnbouwers hebben - naast het Deutsche Weinsiegel - een indeling naar kwaliteit van hun pro- dukten gemaakt, die uit elf specifieke wijngebieden komen: Baden, Rheinp- falz, Württemberg, Franken, Rhein- hessen, Hessische Bergstrasze (waar van in dit verhaal sprake is), Rhein- gau, Nahe Mittelrhein, Mosel-Saar- Ruwer en Ahr. Die klassificaties lui den als volgt: Kabinett: een elegante wijn van aan zienlijke klasse. Spatlese: een wijn met een rijk bou quet van de late druivenoogst. Auslese: een kruidige, edele wijn van een speciale oogst van volrijpe drui ven, die een speciale kelderbehande ling hebben ondergaan. Beerenauslese: een wijn van buiten gewone vaak honingachtige zoetheid. Gemaakt van een speciale keus over rijpe druiven. Trockenbeerenauslese: een wijn, die aan de meest extreme voorwaarden voldoet, gemaakt van als rozijnen ineengeschrompelde druiven. Eiswein: een aparte specialiteit. De wijn wordt in alle klassificaties ge wonnen van als ijs bevroren druiven. De Heppenheimer wijnmarkt is niet het enige wijnfeest in de Bergstrasze. Het wijnboerenfeest van Bensheim wordt gedurende de eerste week van september gevierd, terwijl een soort gelijk feest in het nabij gelegen Odenwald (in Grosz-Umstadt) midden september wordt gehouden. Zoals gezegd is het klimaat in de Bergstrasze uitzonderlijk mild. Wan neer andere delen van West-Duits- land nog in een sneeuwkleed gedom peld zijn, bloeien in plaatsen als Hep- penheim (het stadje bezit een uiterst fraai middeleeuws marktpleintje), Ju- genheim, Bensheim, Losch, Weinheim en Vierheim tal van bomen en strui ken, te beginnen met de amandelbo men, gevolgd door de forsythia, de perzik- en abrikozenbomen. Deze vroege voorjaarsbloei is in heel Duitsland bekend en verleent de „het vlees, je moet er een zaag bij gebruiken om het klein te krijgen. Nou, ik had me heel wat anders voorgesteld van de befaamde Franse keuken. Op mijn vraag of hij al eens een stuk zeerog had geprobeerd of ?en sole a la meunière, om van de la- goustines maar niet te spreken, keek hij me aan of hij het in Keulen hoor de donderen. Bouillabaisse, vissoep probeerde ik vervolgens. Het onbe grip bleef, en ik liet het maar zo, want een verstokte aardappelen-met- groente-eter is niet te overtuigen. Die wil moeders pappot overal ter we reld, waar hij ook komt, in dezelfde gevarieerdheid als thuis aantreffen. En wat dat betreft zit-ie in Bretagne fout. Afhankelijk van de plaats waar u woont, is Bretagne toch nog een fiks eind rijden. In afstand variërend van 1000 tot 1400 km waarbij het nog wel even scheelt of u naar de noordkust van Bretagne of naar de zuidoost kust wilt. Cóte d'Amour is de bij naam van dat zuidoostelijke deel van Bretagne. Daarentegen is de Colte du Nord van een heel ander karakter. Wat klimaat betreft wat ruiger dan het zuidoostelijke deel, is de Colte du Nord een kuststreek, die gekenmerkt wordt door vaak grillige rotsen. Cap Fréhel bijvoorbeeld, die als een ongenaakbare vuist het Kanaal in steekt. De 70 meter hoge kaap vormt het onverzettelijke sluitstuk van de Cóte d'Emeraude. Aalscholvers en Jan van Genten bevolken de majes tueuze rots. Ook kolonies zilvermeeu wen broeden er en het geschreeuw van de honderden zeevogels klinkt u nog lange tijd in de oren. Ook het dorpje Erquy kan bogen op het bezit van een kaap. Weliswaar minder im posant dan Cap Fréhel, maar deson-^ danks weet de bijna twee kilometer in zee stekende kaap respect af te dwingen. Meer nog dan deze rotsformaties zijn de Bretonse stranden geliefd. Sommi ge zijn even breed als de Nederland se en Belgische Noordzeestranden. Andere daarentegen zijn piepklein en liggen verscholen tussen de naakte rotsen, soms ook is er geen zand, maar zijn het kleine keitjes, waarop de kinderen moeten spelen. Wanneer de zee zich bij eb terugtrekt komen vaak geweldige mosselbanken vrij. Kleine zeekrabjes zoeken een goed heenkomen in de ontelbare rotssple ten en op de vloedlijn liggen honder den, duizenden schelpen, waarbij die van de Cocqeilles de St Jacques door hun zalmroze kleur vooral op vallen. In Erquy zijn ze vooral te vin den op de Plage du Centre, zoals het havenstrand aan de boulevard mid- Er is veel op cultureel-historisch ge bied te zien in Bretagne. Middeleeuw se kastelen en/of overblijfselen- daar van. In het zuid-oostelijke deel na tuurlijk de befaamde menhirs (reus achtige stenen) in de buurt van o.m. Carnac. Duizenden toeristen van over de hele wereld zijn in opperste ver bazing tussen de in onafgebroken rij en opgesteld staande stenen gelopen. De avonturen van de Galliërs Asterix en Obelix worden in deze streek ge lokaliseerd. Bretagne is ook de streek waar volgens overleveringen eens de ridders van koning Arthur ronddool den. Er zijn restanten van Romeinse nederzettingen te vinden, het zeea quarium in de muur van St. Malo is wereldberoemd, evenals de getijden- centrale aldaar in de rivier de Rance. En dan te bedenken dat met name de naam van St. Malo ooit in Neder land een huiveringwekkende klank bezat. Evenals Duinkerken was het een berucht piratennest. vanwaaruit regelmatig volgeladen Hollandse koopvaarders uit de „Oost" werden overvallen. Deze terugblik op een luier-vakantie wil geen opsomming zijn van toeristi sche attractiepunten aan de Bretonse kust. Als algemene informatie kan nog wel gelden dat er volop hotels en pensions zijn en dat de Fransen no gal wat campings in deze streek heb ben gerealiseerd. Daarbij moet de Nederlandse vakantieganger er reke- Als ik over het strand slenter, wordt mijn oog getroffen door de vele dode zeekrabben of gedeelten daarvan. Monsterachtige beesten, die wan neer ze niet uiteengereten zouden zijn zeker 50 tot 60 centimeter in door snee zouden zijn. Ook al is van de meeste niet veel meer dan een vuur rode poot over, ze zijn angstwekkend genoeg om me ondanks de be haaglijke temperatuur van zo'n 35 graden celsius een koude rilling te bezorgen. Dat ook het leven in Erquy betrekkelijk is, wordt 's avonds be wezen wanneer ik in het kleine ha venrestaurantje „Mon Relais" zo'n zeekrab, weliswaar wat kleiner dan die op het strand maar even rood en angstaanjagend, op mijn bord aan tref. Hij maakt deel uit van mijn be stelling „Fruits de mer", een zeege recht bij uitnemendheid, waar de Bretonse koks met recht trots op zijn. En het moet gezegd worden goed en wel gekookt is zeekrab in derdaad een delicatesse. Trouwens, dat zijn door de mayonaise gehaalde zeeslakken ook, vooral wanneer ze besproeid worden met een fles koste lijke Muscadet, 't Is even een kwestie van wennen. Dit brengt me meteen bij die andere Nederlander, die tegenover mij zijn nood klaagde over het eten aan de Bretonse kust, want een inwoner van de lage landen aan de zee is nu een maal iemand, die maar moeilijk af stand kan doen van zijn kruimige piepers. „Het vlees", smaalde hij. den in het dorpje heet. Kinderen sle pen dan ook emmer na emmer aan om vervolgens de fraaiste exempla ren uit te sorteren en mee naar huis te nemen. Het havenstrand van Erquy, waar tientallen vissersscheepjes bij eb droogvallen. Wanneer het zo ver is gaan de kokkelzoekers op pad. Veel Franse camping-fa milies eten dan ook 's avonds een schelpdiergerecht. Ook mos sels komen in grote aantallen op de Bretonse rotsen voor. ning mee houden dat hij in Bretagne veel Fransen tegenkomt, want deze kuststreek is evenals die van de Mid dellandse Zee een van de belangrijk ste vakantieregio's voor de Fransen zelf. En er is vorig jaar door middel van een intensieve reclamecampagne veel werk van gemaakt de Fransen in eigen land hun vakantie te laten doorbrengen. Dat kan in sommige gevallen wel eens wat problemen opleveren. Want als u als buitenlander op een cam ping tussen een aantal Franse fami lies komt te staan, die met elkaar op vakantie zijn, dan is de kans groot dat ze u links laten liggen. Want Fransen met Fransen op vakantie, bemoeien zich vrijwel alleen met Fransen, 't Is maar even dat u het weet. KLAAS GOING A De Romeinse vechtjassen lieten het echter niet bij het aanleggen van we gen in dit deel van het immense kei zerrijk. Opmerkzaam gemaakt op het milde klimaat van de Bergstrasze probeerden ze er een begin te maken met de aanplant van wijnranken. Het bleek een schot in de roos te zijn. Nu nog zijn de Bergstraszer-wijnen be roemd vanwege hun milde karakter. De ruim 1200 jaar oude stad Heppen- heim is het centrum van de wijn bouw in de Bergstrasze. De plaatse lijke wijnmarkt is er ópmerkelijk vroeg: laatste week van juni/eerste week van juli. Wilt u een opvallend goede Bergstraszer-wijn? De Auerba- cher Rott. (Overigens is het meren deel van de wijnen, die in de Berg strasze verbouwd worden „Weiss- wein".) De jaren 1975 en 1976 zijn Het betrekkelijk on bekende Odenwald is één van de meest af wisselende streken van Duitsland. Het ligt ten oosten van de Autobahn Darmstadt- Heidelberg en ten noorden van de ro mantische rivier de Neckar, waaraan tien tallen kastelen en burchten liggen. Ka rakteristieke wijndor pen en onder handbe reik de Romantische Strasse met midde leeuwse parels als Ro- thenburg en Dinkels- bühl. Een ideaal ge bied voor natuurlief hebbers en rustzoe- kers. In het hart van deze groene oase biedt NRV-Holiday in Den Haag, telefoon 070-469566 prima bun galows in het fotoge nieke vakantiepark Ostertal bij Reichels- heim. Faciliteiten: overdekt zwembad, cafetaria en een spe cialiteiten-restaurant. Bungalows vanaf 430 gulden. De Jong In- tratours heeft ook nog een vijfdaagse reis Necker-Oden- wald-Lindach vanaf 270 gulden. Inlichtin gen over andere reis mogelijkheden naar het Odenwald (overi gens ideaal voor een ontdekkingstocht per eigen auto) geeft het Duitse Verkeersbu reau, Spui in Amster dam, telefoon 020- 241293. Bergstrasze, maar ook het vlakbij ge legen Odenwald, een aparte charme. Nu de naam Odenwald valt, wil ik even stil staan bij dit even fraaie als rustige vakantiegebied tussen Rijn, Neckar en Main, óok hier hebben de legioenen van de Romeinen hun spo ren nagelaten. Plaatsen als Michel- stadt, Erbach (centrum van ivoorsnij- kunst), Beerfelden, Lindenfels, Fürth, Bad König en Grosz-Umstadt zijn vaak even oud als karakteristiek. Het is een streek, die gekenmerkt wordt door uitgestrekte bossen en een sterk heuvelachtig landschap. Niet voor niets wordt het Odenwald het lieftalligste middelgebergte van Duitsland genoemd. In het Lautertal - langs de zogeheten Nibelungenstras- ze - ligt het Reicherbacher Keien- meer, dat bestaat uit brokstukken van Romeinse steenhouwerskunst. De kastelen én landhuizen die in Oden wald staan, herbergen vaak een on- Het Auerbacher Schlosz in Bensheim, dat in de zogeheten Bergstrasze is gelegen. In de loop der jaren is ruim een mil joen gulden in de restauratie van deze ruïne gestoken. gelooflijk rijke verzameling kunst schatten, die veel vertellen over de historie van deze regio. Kortom: zo wel de Bergstrasze als het Odenwald zijn streken, die in hun algemeenheid nog niet door het massa-toerisme zijn ontdekt. Hoelang die situatie nog zal voortduren KLAAS GOINGA kende boeren, burgers en buitenhuislui. Op de hoogvlaktes in het binnenland wouden en heidevlakten. De kust, grillig, gekerfd en eeuwen lang ge beukt door huizehoge oceaangolven (bekend van de operatie D-Day in 1944) is be zaaid met zilte, klei ne, dolromantische vissersdorpen. Bekend is de rots met daarop tronend St. Malo. Dat is onder meer de standplaats van een S-daagse reis van De Jong In tra tours, die men al kan maken vanaf 560 gulden. In lichtingen over alle reismogelijkheden naar dit schitterende ongerepte brok oerna- tuur geeft het Frans Nationaal Verkeers bureau, Prinsengracht in Amsterdam Cen trum, telefoon 020- 717977.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 19