Banken spreken al voor 30 procent mee ALGARVE mikt doelbewust op individuele levensgenieter De belangrijkste Nederlandse banken opereren sinds enke le jaren met stijgend succes op de vakantiemarkt. Een kwestie van onduldbare inmenging? Het zoveelste geval van branche-vervaging? Feit is in elk geval, dat de reisbu reaus de activiteiten van deze pottekijkers nog steeds met gemengde gevoelens gadeslaan. De touroperators daarente gen, de fabrikanten van hapklare uitvluchten, hebben de banken van meet af aan als handlangers aan hun zegekar gebonden. Zij gingen er van uit, dat door het va banque- spel hun weinig winstgevend produkt een extra lift zou krijgen en en passant het image van absolute betrouw baarheid zou verwerven. „Een bank", redeneerden zij, „kaï het zich niet permitteren om een sof te halen en via een verkochte reis een briesende klant binnen te halen. Als de banken nu per se met ons in zee willen gaan zullen ze al les op alles zetten om de krenten, die ze uit ons reispakkei selecteren op topkwaliteit te controleren. Die extra bewa king van ons vakantieprodukt kan ons alleen maar ten goede komen". De tweede reden, waarom de touroperators gretig een koel verstandshuwelijk met de geldreuzen sloten lag nog meer voor de hand: een forse uitbreiding van het aantal verkoop punten, die zij zelf niet konden realiseren (reizen verkopen komt in de praktijk toch neer op hemeltergend grutteren) kon door samenwerking met de banken opeens moeiteloos tot stand komen. Negentig procent van de Nederlandse reis bureaus de wederverkopers in de frontlinie is gesi tueerd in de grote en kleine steden en het platteland was dan ook tot 1970 voor de touroperators een toeristisch mis siegebied, waar zij nauwelijks een voet aan de grond kre gen. De banken brachten daar verandering in: 80 procent van hun vestigingen heeft wortel geschoten op datzelfde platte land en fungeert daar als mammons eigen tempel. In een doorsnee dorp behoort de bankdirecteur met de notaris, de dokter, de veearts en de dominee/pastoor tot de kopstuk ken, waarop de burgerij eerbiedig blind vaart. Geef dus de plaatselijke bankdirecteur de verkoop van reizen in handen en je zit geheid op fluweel. En aldus geschiedde: ondanks het schamper gelach vanuit de hoek van de reisbureaus („Wat denken die cententellers wel. Reizen verkopen is wat anders dan flappen van hon derd over de toonbank schuiven") veroverden de banken in geforceerd tempo een belangrijk deel van de braakliggende reismarkt. De cijfers tonen dat ondubbelzinnig aan: in 1^973 ging 90 procent van de all-in-pakketreizen nog via de erken de reisbureaus en moesten de banken genoegen nemen met wat kruimels van de warme dis. Nu is het aandeel van de banken al gestegen tot bijna 30 'procent en de verwachting is, dat dit nog verder zal stijgen tot 40 a 45 procent. Koploper bij de banken is de Rabo, de agrarische gigant, die indertijd ontstaan is uit de fusie van Boerenleenbanken en Raiffeisenbanken. De Rabo bestuurt vanuit zijn machtig bolwerk in Eindhoven 2550 kantoren, vitale voorposten, die over geheel Nederland verspreid zijn. „Wat Rabo doet is welgedaan", weten boer en tuinder uit overlevering en daar om hebben ze dan ook niet geaarzeld om hun vakantiedro- -» 17. si men bij het plaatselijk Rabokantoor te verzilveren. In 1973 verkocht deze bank 66.000 reizen, in 1974 98.000, in 1975 145.000 en dit jaar mikt men op een totaal van 190.000. Dit betekent dan, dat de Rabo van de anderhalf miljoen ver kochte pakketreizen in 1976 twaalf procent voor zijn reke ning neemt en daarmee verreweg de grootste reizenverko- per van ons land is geworden. De Algemene Bank Nederland (825 vestigingen en niet zo sterk vertegenwoordigd op het platteland als de Rabo) doet het allemaal wat bescheidener: men mikt in dit bolwerk met geldingsdrang dit jaar op een totaal van 25.000 ver kochte reizen. Deze reizen worden afgenomen bij diverse Nederlandse touroperators. De derde solvabele pottekijker is de Amro-bank, die enkele jaren voor zijn reisavontuur het gezelschap zocht van Nec- kermann Nederland. Toen deze flirtation bekend werd rie pen de mensen, die het weten konden meteen: „Dit loopt binnen de kortste keren op een echtscheiding uit. Dit is een heilloos verbond". Ook de directeuren van eigen Necker- mann-vestigingen in Nederland klaagden steen en been, maar om een andere reden: zij vreesden voor oneerlijke concurrentie van de kant van de Amro. „Nu we in onze stad niet meer het exclusieve verkooprecht van Necker- mann-reizen hebben", was de veelgehoorde klacht, „maar de koek moeten delen met de plaatselijke Amro-kantoren kunnen wij onze deuren beter vandaag nog sluiten. Hier valt niet meer tegen op te boksen". In de praktijk werd hun vrees niet bewaarheid: ondanks de aanwezigheid van Amro-vestigingen bleven de eigen* Nec- kermann-kantoren groeien als kool en zelfs werden sinds 1974 nieuwe verkooppunten gecreëerd. Amro, die van start ging via een spectaculaire luchtbrug, waarmee honderden eigen bankemployés vertrouwd werden gemaakt met het reisprodukt, dat ze gingen verkopen, sloot het eerste jaar af met 10.0.00 reizen. Dat aantal werd in het jaar daarna verdriedubbeld en voor 1976 verwacht men een totale omzet van tegen de 40.000 pakketreizen. De verwachting is nu, dat de banken zich ook zullen wer- ,pen op andere vormen van reizen dan de all-in-pakketten. Gedacht wordt aan groeps- en zakenreizen, individuele rei zen en aan de groeiende markt van belonings- en stimule- ringsreizen. Op die manier zullen zij het geld kunnen terug verdienen. dat zij nu verliezen op de honderdduizenden pri- vé-rekeningen, die ze namens veeleisende Nederlanders be heren. Dit instituut van de privé-rekening blijkt in de prak tijk namelijk een uiterst bewerkelijke melkkoe te zijn, die nauwelijks winstgevend is. Nu de reizen in het dienstenpak ket van de banken zijn opgenomen hoopt men een vrolijk spuitende bron van extra inkomsten te hebben aangeboord. Het bungalow-park Prainha is in de authentieke moorse stijl gebouwd, die typerend is voor de Algarve. van Europa, zoals de Portugees zijn Al- garve graag noemt, mag zeker de achter tuin niet overslaan, de verstilde moorse dorpjes in de schaduw van de bergen Monchique en Caldeirao. De bevolking leidt hier een onbekommerd, maar kei hard bestaan, dat zich afspeelt tussen de drinkplaats voor de ezel, de wasplaats, waar moeder tot haar knieën verdwijnt in het koude bergwater en de witte berk, waar men al eeuwen smeekt om een bee tje meer welvaart. Het bergland met zijn citrusgaarden, zijn amandel- en vfjgebomen, zijn pijnbossen en kurkeiken is kleurrijk en voor Europe se ogen wat ongewoon van structuur: men zou zich kunnen wanen op de savan nes van Kenya. Een tropisch landschap met verspreide boomgroepen, waaruit je elk moment de reikende hals van een gi raffe verwacht Klimaat De Algarve gaat prat op een gematigd klimaat gedurende het gehele jaar en ver toont ondanks een atlantisch briesje veel overeenkomsten met het weer in de lan den rondom de Middellandse Zee. Men kan zich verstaanbaar maken in het En gels, Spaans of in de internationale geba rentaal. die hier tot wonderlijke resulta ten leidt. Het is frappant om te zien hoe veel toeristen, die eens de Algarve-stran- den bezocht hebben prompt het jaar erop terugkomen met een mondvol Portugees, in winter maanden opgedaan aan de plaat selijke volksuniversiteit. Souvenirs en andere voorwerpen, qua ori ginaliteit en prijs de moeite van het ko pen waard, zijn borduursels, handwerk, kinderkleding, kristal, keramiek, filigraan- vverk (er zijn vele zilversmeden in dit ge bied), oude munten en marmer. Films zijn stukken duurder dan bij ons (dus even een voorraadje inslaan op Schiphol, als u gaat vliegen). Vanwege de Moorse invloe- derf op de bewoners van de Algarve wordt er ook veel tijd en aandacht be steed aan inlegwerk. Badplaatsen Bijna alle badplaatsen hebben comforta bele up-to-date-hotels, bungalowparken of appartementsgebouwen, variërend van goed tot uitmuntend. Onze dikke Soares- vrienden Joop Den Uyl en André van der Louw ontdekten een paar jaar geleden al het voortreffelijke vijf-sterren-bungalow park Prainha. direct boven het beroemde strand van Los Tres Irmaos en stelden persoonlijk vast, hoe aangenaam het so cialisme kan zijn. Dit vakantieparadijs werd ontworpen door één van Portugals beroemde architecten en kreeg gestalte op één der landgoederen van de familie Soa- res. Men kan er paardrijden, tennissen, zwemmen, zeilen, waterskiën, duiken en vissen. Binnen een straal van zeven kilo meter bevinden zich de fraaiste, biljartla ken glad geschoren golfvelden van de ge hele Algarve. Wie wil kan ook een gokje wagen in de casino's van Alvor (zeer een voudig) of Villamoura (wat sjieker). Men biedt hier tevens een internationale floorshow. Ook kan men er een tafel re serveren voor een feestelijk diner. Een duidelijke zaak derhalve: Portugal is een toeristische topper voor de fijnproe ver. Haast u er heen, voordat het wellicht te laat is. LEO THURING De fado, het meeslepende Portugese le venslied, is een gewild exportartikel ge worden. Toch is het nog maar enkele tientallen jaren geleden, dat je in de ou de wijk Alfalma van Lissabon een have loos café kon binnenstappen om daar even later oog in oog te staan met de hartstochtelijk zingende Amalia Rodri- gues, nu Portugals meest geliefde ambas sadrice. Zittend achter je eerste sterke koffie kon je toen ook verrast worden door een groep visvrouwen, die de och tendverkoop net achter de rug hadden, de ruwe, bruine manden op de toog zet ten, hun voorschoot losknoopten en je vervolgens de koude rillingen bezorgden met „Barco Negro", de zwarte boot, één van Portugals onheilszwangere fado's. Amalia was één van hen. Ze heeft inmid dels de vismand ingeruild voor een beau ty-case en de visserskroeg voor het Parij- se Olympia, wair ze nog steeds zingt over haar volk: eerlijk en hartstochtelijk. Duizenden Nederlandse toeristen hebben inmiddels aan den blanken lijve onder vonden, dat de tekst van haar lied „Uma Casa Portugesa" niet aan elkaar hangt van nietszeggende volzinnen. Wat zij zingt wordt elke dag werkelijkheid, want een Portugees zet, hoe arm ook, zijn deur graag wagenwijd open voor een vreemde ling, die verdwaald is zeker. En dan vraagt hij niet naar zijn haam, maar pakt zijn stuk brood en zijn fles wijn en deelt zijn leeftocht met hem. En bij het af scheid geeft hij nog een paar fris gepluk te rozen of een tros druiven mee. Financiële injectie In de gaarkeuken van de reiswereld vlie gen de Portugal-vakanties sinds kort als warme broodjes de deur uit. Nu de Por tugese regering het toerisme één van de belangrijkste bronnen van bestaan een forse financiële injectie heeft gegeven kunnen de hoteliers aan particulieren en touroperators zéér gunstige prijzen door berekenen. De uitbouw van het toerisme is er dan ook in volle gang, maar wordt wel afgeremd door de waarschuwende overheidsvinger, die geheven is tegen het heilloos massatoerisme. Portugal is nu eenmaal niet berekend op complete volks verhuizingen en mikt doelbewust op de levensgenieter. De bevolking bestaat in te genstelling tot buurman Spanjaard niet uit money-makers", maar uit individua listen, die meer hangen aan de kleine vreugden dan aan een paar escudo's ex tra in de knip. Eenvoud Wat heeft Portugal en met name bestsel ler Algarve, de zuidelijke, groene tuin van het land, dan zoal te bieden? Op de eer ste plaats eenvoud. Zelfs de duurste vijf sterren-hotels getuigen van een ongecom pliceerde originaliteit, waarvan het moei lijk is vastte stellen of die nu stoelt op raffinement of op levenswijsheid. De Al garve ademt in elk geval een weldadige rust van de ene praia (strand) tot de an dere. De landschappelijke schoonheid van deze gebenedijde streek vindt zijn hoogte punt tussen Albufeira en Lagos. Het lijkt of de Schepper hier een handvol hete tra nen heeft geplengd inmiddels versteend tot wonderlijke rotsformaties middenin zee toen hij Europa met duidelijke te genzin verliet om gestalte te gaan geven Portugal is als dat achtjarig meis je uit Alfalma: trots, open, lachend en razend nieuwsgierig. NRV Holiday in Den Haag verzekerde zich voor 1977 als enige Nederlandse touroperator van de exclu sieve bungalows in het vakantieparadijs Prainha en biedt ze aan voor schappelijke prijzen: van af 399,(minimum verkoopprijs 485, per persoon voor een acht daagse vliegreis met on derbrenging in een drieka- raerbungalow voor vier personen. Inlichtingen bij NRV Ho liday, Postbus 154 in Den Haag, telefoon 070654800 of in het Portugees Ver keersbureau, Keizers gracht 534 in Amsterdam, telefoon 020—220097. De Algarve ademt een weldadige rust van de ene praia (strand) tot het andere. De kuststrook beslaat 250 kilometer en is gestoffeerd met kleurige rotsen, baaien en idyllische stranden in allerlei formaten aan Afrika. Iedere gast, die de bel voor de terugreis via luchthaven Faro hoort luiden, zou zich dan ook het liefst willen verschuilen tussen het rood-beige gesteen te ergens in die beschermende armen van grillige inhammen. Of misschien wat openlijker achter een voorlaatste fles tin telende rosé in een strandcafé. Nieuwsgierig Portugal is dat achtjarig meisje uit Alfal ma: kleurig, lachend, razend nieuwsgierig, maar nooit meelij opwekkend. Geen bede laars aan de Algarve, geen sjacheraars in Lissabon, de droomstad op zeven heuvels. Óok de armsten hebben nog altijd wel een lach in voorraad. Een Portugees verwacht geen aalmoes, maar neem het hem niet kwalijk, dat hij u langdurig gadeslaat, want hij verwon dert zich nog steeds over die noorderling op drift, die zich eerst genadeloos laat branden aan zijn strand en daarna met een rood hoofd op de blaren zit. Het personeel in hotels, appartementen en bungalowparken paart de charme van eén goed humeur aan hulpvaardigheid en waakzaamheid. Zonder dat de toerist er om vraagt stropen ze de hemdsmouwen op. Sardines gooien De kuststrook van de Algarve, 250 fasci nerende kilometers lang, is bezaaid met rotsen, idyllische strandjes en baaien, maar ook met kapitale zandstranden, zoals de Praia da Rocha, dat wat afmetin gen betreft doet denken aan het populaire Playa del Inglès op Gran Canaria. Het sfeertje aan de Algarve is echter aan zienlijk intiemer dan in Spanje. Er is 'minder show, er wordt volop aan water sport gedaan en de kans, dat men over buurman Gerrit er met zijn complete fa milie tegenkomt is vrijwel gereduceerd tot een bevrijdende nul. In de oude vissershavens, zoals die van het stoere Portimao, kan men ademloos kijken naar de jongleurs van de Algarve: vissers, die hun zojuist binnengehaalde buit sardines in druipende mandjes letter lijk aan wal gooien. Dagelijks tussen elf 's morgens en één uur 's middags voeren ze een compleet circusnummer op, zonder regie, zonder trompetgeschal, slechts be geleid door het wilde gekrijs van de meeuwen, die hun buit prompt zien ver dwijnen naar de houtskoolvuren van de langs de haven dromende wrakke uit spanningen, die in no time „sardinhas as- sadas" serveren, vangverse visjes, geroost terd met aardappelen erbij en groene pe pers. Een meer Portugese brunch is moei lijk denkbaar. Voorstel: ga eens zitten op zo'n gammele stoel en laat de eigenaar van het eethuis, herkenbaar aan de stoppelbaard van weken en de knijpers aan zijn broekspijp en zich maar eens uitsloven, want wat hij op tafel tovert is Portugal op zijn smakelijkst. En als de avond valt over de huiskamer- van-het-dorp, een plein met bankjes, fonteinen en geïmproviseerde kroegen in de openlucht hef dan tegen de schan dalig lage prijs van enkele escudo's het portglas met de versierder van het dorp, die bij het zien van enig vrouwvolk spon taan losbarst in een coridinho, 'n eeuwen oude volksdans, waarvan hij de draai al lang niet meer te pakken heeft. Maar mis schien maakt dit gestuntel ook deel uit van de Portugese charme: onvolmaakthe den promoveren hier moeiteloos tot char- me. Met uitzondering van de slechte we gen is er bitter weinig, dat in dit land aanleiding zou kunnen geven tot ergernis. Tuin van Europa Wie van plan is tijdens de vakantie wat te gaan ronddolen in het groene prater De Portugese bevolking is van na ture ongelooflijk gastvrij. De deur staat altijd open voor de vreemdeling en bij het afscheid wordt graag iets van de schamele rijkdom, wat drui ven of peren, meegegeven. Als de avond valt over de huiskamer van het dorp een plein met bank jes, fonteinen en geïmproviseerde kroegjes in de openlucht, hef dan eens tegen de schandalig lage prijs van luttele escudos het glas met de bevolking.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15