massa-toerisme een ramp maak een zegen je zelf uit is Of of Beleggings- bewiizen Spaar- depositos Sparen bij de RPS? Prima! Rijkspostspaarbank 2 Zekere vormen van beleggen bij de RPS: sagiers mogen in de meeste gevallen niet meer dan 15 kilo bagage meene men en moeten voor elk pondje meer zwaar betalen. De autovakantie heeft ook nog een derde voordeel, als je eenmaal op de plaats van bestemming bent. Je be schikt dan immers over eigen ver voer en bent niet afhankelijk van een sterk ondervoed busnet of van een peperdure huurauto, (wat dat laatste betreft: enkele maanden geleden huurden we een Fiat 128 op Tenerife. Toen we wegreden bleek: a) dat de remmen niet functioneerden en b) dat alle meters op het dashboard het mooi lieten afweten. Huurprijs per dag voor dit automatisch genot: 124 gulden. Reken eens uit, hoeveel fles sen eerlijke landwijn je daarvoor kunt kopen). Toch hebben de Touroperators lang geaarzeld, voordat ze de vakantiereis per eigen auto in hun pakket opna men. De Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus (A.N.V.R.) rekende in 1973 nog uit, dat slechts 20 procent van het door. touropera tors geoffreerde reispakket bestond uitvakanties per eigen auto. Wie de reisgidsen van die tijd er op naslaat ziet dan ook, dat de grote touropera tors dat stuk van de reismarkt niet eens in hun programma hadden op genomen. En waarom niet? Een dui delijke zaak: ze wilden de hele koek en zowel verdienen aan de reis als aan het verblijf. Aan een vakantie ganger, die er in zijn eigen auto op uittrok konden ze niet genoeg over houden en daarom lag hij bij hen ge heid uit de gratie. Nu de groei van de vliegreizen stag neert (de cijfers schommelen al enke le jaren rondom de 700.000) hebben ze eieren voor hun geld gekozen en 'de verloren wagenmeester weer aan de borst gedrukt. Neckermann biedt nu reizen per eigen auto aan en Arke heeft zelfs een apart programma la ten drukken met verleidelijke auto suggesties. Ook de meeste andere touroperators hebben zich gretig op de recreërende automobilist gewor pen. Komt in de bus Sterk in opmars zijn ook de zoge naamde rondreizen. Steeds meer mensen willen niet langer twee of drie weken op één vakantiestek blij ven plakken en prefereren een trek tocht per comfortabele autobus. Ook aan die wens zijn de touroperators haastig tegemoet gekomen. Christof- fel biedt meer dan 25 rondreizen aan, Neckermann, Arke en bus-specialist De Jong komen ook met een grenze loos gevarieerd aanbod. Men kan nu per toeringcar vrijwel alle landen be zoeken en zwerven van de bronnen van de Nijl tot aan de toendra's van Lapland. (tip terzijde: Vrij Uit bv, in 1973 op gericht door Shell, de ANWB, de Ra- bo-bank, Nationale-Nederlanden en Internationaal Toer Centrum ITC mikt exclusief op de autotoerist, maar biedt daarnaast de mogelijk heid om goedkoop per snelbus naar een aantal bestemmingen in Spanje en Italië te reizen. Drie of vier perso nen van een gezelschap gaan dan per eigen auto en de rest reist hen ach terna per snelbus. Er zijn instap- plaatsen door het gehele land. Ver trek vrijdagmorgen, aankomst de vol gende ochtend circa tien uur. Retour- prijs vanaf 190 gulden). Nooit op vakantie Aan de andere kant is men in dé va kantielanden ook tot de ontdekking gekomen, dat de zeven moddervette jaren voorbij zijn en dat het toeris tisch manna niet langer in verbijste rende overvloed uit de hemel valt. De keus is alsmaar groter geworden, maar het vliegend leger van reislusti- gen is vrijwel constant gebleven: 700.000. Daarbij raakt men langza merhand uitgekeken op de Drie Maal Z-reis, de Zand, Zee en Zomer-va- kantie. De vraag is nu niet meer: „Waar gaan we heen?", maar „Wat gaan we doen?". De kanenbrader, die zich jaren lang als een ingevette cro quet heeft laten paneren door broe der Peseta en broeder Lire blaakt opeens van dadendrang en wenst te ontdekken, te sporten en bergen te verzetten. Uit de gratie Deze radicale verandering in het wensenpakket van de Nederlandse vakantieganger heeft tot gevolg ge had, dat Spanje in recordtijd uit de gratie is geraakt. Spanje heeft in de afgelopen jaren zijn kust omgebouwd tot een betonnen Bijlmer aan Zee, een langgerekt getto, waarin de tijde lijke bewoners elkaar het overschot van de maaltijden over de balkonran den kunnen aanreiken. Het motto daarbij was: „Al bouwt de Spanjaard nog zo snel, de toerist, die achter haalt hem wel". Vissersdorpen als Torremolinos, Marbella en Sitges werden veranderd in overslagplaat sen voor het massatoerisme; pepiete- rige stranden kreunden onder het ge wicht van massieve, in bikini-verpak te borstweringen. Maar terwijl Spanje koortsachtig doorbouwde aan zijn kipperen en el ke dag de gouden eieren raapte, die Barnevelders en andere Europese bleekgezichten gelegd hadden, begon met zich op het thuisfront af te vra gen, of een jaarlijkse deportatie naar het handwarme zuiden nou wel het toppunt van vakantiezaligheid was. De reisgidsen bleven stug volhouden, dat het uitzonderlijk goed toeven was aan de boorden van de Middellandse Zee, maar Jan de Wit had er toch zijn twijfels over. Jan ontdekte, dat zijn ebbehouten hoofd na terugkeer in het vaderland binnen enkele we ken weer was opgebleekt en dat hij daarna geen enkele fijne herinnering meer had aan zijn vakantie-avontuur. Hij wist alleen nog, hoe warm het was en hoe ver en hoe vol. Warme delicatessen De reacties bleven niet uit: tourope rators, die vrijwel al hun troeven uit speelden op Spaanse bestemmingen schoven haastig andere kaarten in hun reisspel: Griekenland was na het schrikbewind der kolonels opeens weer duidelijk terug van weggeweest. Met name eilanden als Rhodos en Kreta, die in 1975 van het all-in-va- kantie-menu waren geschrapt ston den weer boven aan de lijst der war me delicatessen. Ook Italië, het eerste land, dat in het begin der zestiger ja ren van het opkomend massatoeris me profiteerde, maar daarna nieuw bouw en service aan zijn laars lapte en prompt zijn meeste klanten naar Spanje zag vertrekken, zit opnieuw in de lift. De Italiaanse munteenheid, de lire, is duchtig gedevalueerd en daardoor is Italië nu éen van de goedkoopte-eilanden in Europa ge worden. De Spanjaarden hebben de ineenstor ting van hun Iberisch luilekkerland overigens niet gelaten geaccepteerd. De regering in Madrid begon met een spectaculaire devaluatie van de pese ta en het Ministerie van Toerisme droeg de hoteliers dwingend op om hun tanend dienstbetoon weer op te vijzelen. Een kwestie van buigen of barsten overigens, want Spanje leeft voor een zeer belangrijk deel van het internationaal toerisme. In de gouden tijden beleefde het land jaarlijks een invasie van dertig miljoen vakantie gangers, die als dank voor het min of meer aangenaam verpozen miljarden harde dollars achterlieten. Magneet Spanje Wie nu de kersverse reisgidsen voor het seizoen 1977 door bladert ont dekt, dat de Nederlandse touropera tors toch weer gokken op de aantrek kingskracht van magneet Spanje. Ar ke, Christoffel Reizen, Neckermann, Holland International en Hotelplan hebben het grootste deel van hun pa pieren fuiken gereserveerd voor scherp geprijsde uitvluchten naar de bekende oorden aan en in de Middel landse Zee. Met name de Costa Bra- va, de sterk verguisde kuststrook, die alle klandizie leek te verliezen, wordt nu weer volop geadverteerd. Betekent dit, dat de Nederlander dus geen tabak heeft van het massatoe risme en er geen bezwaar tegen heeft om op de lip van zijn buurman te creëren? „Massatoermisme", zegt Ar- ke-directeur Ferry Fransen, „is in ons spraakgebruik langzamerhand een vies, beladen woord geworden, dat op één lijn staat met de belastin gen. Het verschil is alleen, dat nie mand de belasting kan ontlopen. Je kunt misschien de fiscus een kleine loer draaien, maar betalen zül je. Van het massatoerisme daarentegen hoef je geen last te hebben, mits je het goochem aanpakt. Je profiteert er alleen van: je betaalt minder voor je vliegreis, minder voor je hotel, minder voor je transfer en voor de rest laat je de meute mooi barsten en zoek je je eigen weg. Een eiland als Mallorca is in de topmaanden verge ven van de toeristen: om de dertig seconden daalt er een vliegtuig neer met een nieuwe lading zonzoekers. Ik geef toe: als je naar die wriemelende volksoploop staat te kijken is dat geen opwekkend gezicht. En datzelf de geldt voor Palma en El Arenal: die zijn in juli en augustus ook net de Kalverstraat. Maar pak je nou een bus of stap je in een huurauto dan ben je wel binnen twintig minuten in een gebied, waar buiten jou geen sterveling te bekennen valt. Ook dat is dus mogelijk in het massatoerisme. Of het een zegen is of een ramp maak je zelf uit. Feit blijft, dat het massatoerisme de vakantiepoorten heeft geopend voor honderdduizen den mensen, die vroeger niet eens over manneke Pis durfden te pein zen". Modale manus Het is overigens een misvatting om te denken, dat Nederland zich massaal heeft laten bekeren tot de vliegende vakantie. Niets is minder waar. Mo dale Manus heeft weliswaar meer geld in de knip dan ooit tevoren, maar zijn reisbudget is toch bij lange na niet toereikend voor een charter vlucht of treinreis, wanneer hij er met zijn gezin op uit wil trekken. On danks de dure benzineprijzen en de stijgende kosten van autobelasting en -verzekering gaat hij dan ook nog steeds met zijn eigen wagen op stap. Dit jaar trokken 1.300.000 Nederlan ders in 350.000 auto's ove» de grens naar hun buitenlandse vakantiebe stemming. Van die bestemmingen was Duitsland de onbetwiste koplo per. Daarna volgden Oostenrijk, Frankrijk en pas op de vierde plaats stond Spanje. De voordelen van een vakantie per eigen auto liggen dan ook voor de hand: als je met drie, vier mensen reist ben je stukken goedkoper uit dan met welke andere vorm van ver voer ook. Belangrijk is ook, dat je meer bagage mee kunt nemen, wat doorslaggevend kan zijn, nu men dui delijk overstapt van een luier-vakan- tie naar een „doe-vakantie". Vliegpas- En dan is er nog de Nederlander, die nooit op vakantie gaat en zich be perkt tot uitstapjes en familiebezoek. Vergis u asjeblieft niet: het zijn er nog altijd vier van de tien vaderlan ders. Van de resterende zes blijft de helft in Nederland en zoekt de ande re helft zijn vertier over de grens. Van de buitenlandgangers reizen er twee per eigen auto en verkiest er één de trein, de bus, het vliegtuig of de boot. Een duidelijke zaak: voor de tourope rators is er in de komende jaren nog volop werk in de vakantiewinkel. LEO THURING In coupures van f 1.000,- en f5.000,-. 3 jaar vast 7 '/2%4 jaar vast 73A%, 5 jaar vast 8% Elke coupure kunt u tegen een andere looptijd vastzetten. U krijgt rente op rente De rente komt samen met het gestorte bedrag aan het einde van de looptijd vrij.Tussentijdse opneming voor aankoop eigen huis mogelijk. Wilt u'meer informatie over deze RPS beleggingsvormen. Vraag dan d.m.v. de coupon de gratis folders aan of bel 020 - 5893137. 0017 bellen kan ook. Minimum storting f 1.000,-. 2 jaar vast 7%, 3 jaar vast7%%,4 jaar vast 8%, 5 jaar vast 86 jaar vast 8'/2% Elke deposito kunt u tegen een andere looptijd vastzetten. Na de looptijd komt uw deposito automatisch vrij. Rente jaarlijks beschikbaar. Tussentijdse opneming voor aankoop eigen huis mogelijk. Zend mij de folders "Beleggingsbewijzen" en "Spaardcposito's" plus rentetarieven. Naam_- - Straat Woonplaats Stuur deze coupon in een ongcfrankeerde envelop naar de Rijkspostspaarbank, Afd. Marketing, Amsterdam. uw nationale spaar-en hypotheekbank De prijzen van all-in-charter- reizen naar warme Spaanse zandbakken en andere Euro pese vakantiestekken zijn voor het zomerseizoen 1977 grotendeels met zo'n 10 tot 25 procent gedaald. Oorzaak? Allereerst de moordende con currentie in de gelederen der touroperators: het is voor hen doorgroeien of regelrecht het graf in en daarom moe ten zij met een produkt aan de markt komen, dat goedko per is dan dat van de concur rentie. Om dat te bereiken wordt er met het mes op ta fel onderhandeld over de prijs van een vliegtuigstoel en een hotelbed. Ook wordt driftig beknibbeld op het voedselpakket: geen broodjes voortaan maar gortdroge boterhammen, geen drilpuddinkje, maar een worm stekige appel, geen karbonade, maar een melige bal gehakt. Op die manier besparen ze weer een handvol dubbeltjes en die kunnen straks doorslaggevend zijn, als de klant zijn keuze maakt. ms%

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13