Er bestaan geen wondertrainer s" iVooral bij schakers kom je I eenzijdigheid tegen. DOCOS A3 EN „DODO" GRONINGEN LAATSTE TOERNOOI VOOR CHAAKTALENT JOAN BAART: RANK BONTE STOPT NA TIEN JAAR BIJ FOREHOLTE: Eef de Boer: „LANGLAUF IS NIET ALLEEN VOOR OUDERE MENSEN Koos van Weerlee nu aan leiding EB" TERDAG 18 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA onze handbalmedewerker) ïout „Er bestaan geen ertrainers en wonderspe- Sklleen maar goede en min- gBoede trainers en goede en ^er goede spelers. Een goe- fainer bereikt niets met (er goede spelers en omge- P|5j goede spelers niet met fiffininder goede trainer", al- ■^rank Bonte, in zijn „vrije '4 trainer/coach van de loutse handbalvereniging "oreholte. Aan het eind dit seizoen echter zet hij itief een punt achter zijn irige „loopbaan" bij Bax- lte. Het zal voor het houts handbalwereldje, in hij door zijn doen en een eenvoudig niet meer te denken plaats heeft we- te veroveren, vreemd zijn er de welbespraakte en tal van een gulle lach tiene meester in de rechten er te moeten gaan. Vooral het eerste team zal het een verandering betekenen, oerster 'Hannie Boskamp: is bijzonder jammer dat eggaat, hij was niet alleen toptrainer, maar ook ie- I die je door zijn menselij- enadering weer helemaal appeppen. Het zal moeilijk en een beetje gelijkwaardi- rvanger aan te trekken", fatter Jan van der Geest, Bit beaamt, vervolgt: „Toch jen we een trainer van zijn Ier zien te vinden, we spelen Bot van rekening in de lan- fte eerste klasse". Foreholte heeft onder k Bonte een bijzonder suc- jlle tijd meegemaakt. Toen n jaar geleden per onge- rainer van Foreholte werd nlijk had hij het „baantje" iemand anders toegedacht, deze liet het te elfder ure i^4ten) kon nog niet worden oed dat het toen afdelings klasse-ploegje onder zijn [ving (Frank Bonte: „goed lstersmateriaal was in vol- ide mate aanwezig".) binnen ortste keren in de zaal wist door te stoten naar de lan- ke eerste klasse (de promo- laar de hoofdklasse werd iet gehaald) en op het veld ile Plantenhoek- Foreholte.... LEIDEN Vanaf 1 januari zal Foreholte door het leven gaan als: Plantenhoek Fore holte. Het zal wel even wen nen zijn. Het bestuur van Bax-Forehol- te is er namelijk onlangs in geslaagd met het beplantings- en hoveniersbedrijf P. A. Hoek Zoon te Voorhout een 4-jarig sponsorings-kontrakt af te sluiten. In het kontrakt met zeefdrukker Wim Bax werd indertijd ruimte gelaten voor het geval Foreholte erin zou slagen een sponsor te vin den die zich tot een meerjarig (en voor Foreholte uiteraard aantrekkelijk) kontrakt zou willen verbinden. Dat is nu dus gebeurd. Voorzitter Jan van der Geest: „Wij zijn natuurlijk bijzonder verheugd dat we een dergelijk kontrakt hebben kunnen af- i sluiten. We worden nu in staat gesteld de achterstand die we momenteel hebben ten aanzien van materiaal en accommoda ties (er bestaan plannen het nieuwe veld te voorzien van dug-outs) op redelijke termijn in te lopen". naar de hoogste klasse (tijdens de wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland vorig jaar werd een eervolle tweede plaats bereikt). Ook het tweede team en de junioren hebben een hoger niveau weten te bereiken. Waarom dan dit vertrek na al die successen? Frank Bonte: „Het besluit om Bax-Foreholte te verlaten heb ik niet van de ene op de andere dag genomen. Al geruime tijd loop ik met die gedachte rond. Ik heb namelijk het idee, dat ik niet meer in staat ben alle speel sters van de ploeg voldoende te stimuleren. Recentelijke minder positieve gesprekken hierover met een aantal bestuursleden hebben mij alleen nog maar in die gedachte gesterkt. De bij zonder hechte band met Bax- Foreholte heeft mij er tot nu toe van weerhouden mijn voorne mens „hard" te maken". Er wordt gesuggereerd dat de matige resultaten van het eerste team wellicht van invloed zijn geweest op het komend vertrek. Frank Bonte: „Voor mij beslist niet, ik had dan al veel eerder weg kunnen gaan. De prestaties van een team vallen of staan, met de kwaliteit van de speel sters in dat team. Op dit mo ment bevindt het eerste teams zich in een overgangsstadium. De kwaliteiten die ontegenzeg gelijk aanwezig zijn, moeten echter nog rijpen. „Er is een stroming in het bestuur die daarover een afwijkende me ning heeft. Dat is uiteraard hun goed recht, ht, maar zoiets dient dan tijdig en op de juiste plaats met mij te worden besproken. Ik krijg de indruk dat bepaalde bestuursleden nogal wat moeite hebben met mijn zogenaamde „macht". Dat is natuurlijk flau wekul, want ik heb altijd open gestaan voor ieders mening." Jeugdspeelster Marjan Mens kan dat beamen: „Als één van ons het niet eens was met een bepaalde door Frank uitgestip pelde tactiek, kreeg zij alle gele genheid haar bezwaren naar vo ren te brengen. Het is meerdere malen voorgekomen dat het tac tisch concept werd aangepast". Overigens mag uit de kleine controverse tussen een aantal bestuursleden en Frank Bonte niet worden afgeleid dat ge noemde bestuursleden geen waardering voor hem zouden hebben, niets is minder waar. Ook zij zijn ervan overtuigd dat het bepaald niet gemakkelijk zal zijn een „tweede Bonte" te vin den. Tijdens gesprekken met be stuursleden en speelsters is uite raard ook stilgestaan bij de minder goede eigenschappen van „het slachtoffer". Of zijn „Frank Bonte: „Band met Foreholte wordt WORDT niet geheel doorgeknipt" emotionaliteit als coach thuis hoort in deze categorie lijkt dis cutabel. Is dat niet juist een goede eigenschap? De meeste toptrainers immers kunnen no gal emotioneel reageren (Barry Hughes, trainer van Haarlem, is zondags slechts met moeite in de dug-out te houden). Heeft hij dan helemaal geen slechte eigenschappen? Geluk kig weet Hannie Boskamp: .„Zijn oriëntatievermogen en routekennis zijn van een beden kelijk peil". Daarover doet bij Bax-Foreholte het volgende ver haal de ronde. Een aantal jaren geleden moest Bax-Foreholte in Breda tegen EBHV uitkomen. Met een aantal auto's werd de reis zuidwaarts ondernomen. De voorste auto werd bestuurd door Frank Bonte, die de overi ge auto's wel eens via de kortste weg naar Breda zou gidsen. Maar in plaats van in Breda kwam de karavaan op gegeven moment bij een grensovergang naar België uit. Overigens be gon de wedstrijd maar een kwartiertje later. Toekomst? Frank Bonte: „De band met Bax-Foreholte wordt niet geheel doorgeknipt. Naar alle waarschijnlijkheid zal de jeugdselectie aan mijn zorgen worden toevertrouwd. Voorts krijg ik de gelegenheid meer tijd te besteden aan mijn twee de sport „tennis". Verder is het niet ondenkbaar dat andere handbalverenigingen een be roep op mij zullen doen. Van stilzitten zal in ieder geval wel niets komen". Al met al kan worden geconclu deerd dat alle partijen het in feite jammer yinden dat er op korte termijn een einde komt aan de „Bonte-periode". Van onze sportredactie WASSENAAR Langlauf. Op zich lijkt het een wat miskende sport in ons land. Toch kent deze tak van de ski-sport ook in Nederland al de nodige beoe fenaars. Reden voor de Neder landse Ski-vereniging een trai- ningsreis naar Alt Sankt Jo- hann in Zwitserland te organi seren. Tevens zullen daar de Nederlandse kampioenschap pen worden gehouden voor de- jeugd van vier tot en met ne gentien jaar. Onder de deelne mers ook de achttienjarige Eef de Boer. Eef de Boer beoefent vanaf zijn achtste jaar de ski- sport. Begon met alpine-skiën, maar stapte over naar de lan glauf. „Het alpine-werk begon mij wat te vervelen. De lan glauf was weer geheel nieuw voor me, dus ben ik dat gaan doen." Vervolgend: „Als mijn mede-scholieren het woord lan glauf horen, beginnen ze vaak al te lachen. Niet zo onbegrijpe lijk misschien. Iedereen denkt immers dat het een sport is voor oudere mensen. Goed voor natuurliefhebbers, maar meer niet. Die gedachte is er ook door de reisbureaus ingeprent. Langlauf wordt door die bu reaus aanbevolen voor de va kantiegangers die geen gevaar lijke sport willen beoefenen. Gevaarlijk is het ook niet, maar conditie heb je des te meer nodig. Veel atleten bij voorbeeld beoefenen de lan glauf om hun conditie op peil te houden in het stille seizoen. De Zwitserse reis kost overi gens geld. Zevenhonderd gul den dient te worden neergeteld. Eef de Boer: „Persoonlijk vind ik het niet vreemd dat er moet worden betaald. Het zijn de eer ste kampioenschappen en er is geen selectie gehouden. Iede reen kan dus meedoen, daarom is een vorm van „sponsoring" gewoon overdreven." Ook beginners zouden dus kam pioen van Nederland kunnen worden. De Boer ziet dat niet zo zitten: „Je moet toch een zekere techniek hebben en voor al de conditie hè, die moet goed zijn." „Langere afstanden trekken mij". De animo voor de trip is niet groot te noemen. De Boer vindt dat niet zo opmerkelijk, maar wel jammer: „Het is toch zo'n mooie sport. Als je van de na tuur houdt is het al ideaal. En zeker in de race over twintig, dertig kilometer komt de wed strijdsfeer volledig boven." Verschillen tussen „normaal skiën" en langlauf zijn eenvou dig aan te duiden. Niet alleen zijn de bij langlauf gebruikte ski's lichter en dunner, ook wor den er geen echt hoge snelheden bereikt. Eef de Boer: „Bij de langlauf komen we aan snelhe den van zo'n twintig kilometer per uur, bij het alpine-skiën lig gen die snelheden boven de hon derd kilometer. Een vertekend b.eeld van de langlauf want die is zeker niet minder sportief. Eef de Boer vindt beide takken van de skisport leuk om te doen, maar de langlauf trekt hem nu toch het meest: „Juist het feit dat alles over langere afstanden gaat maakt het zo interessant voor mij. Ik hou van het duur- werk." Hoewel het een officieel natio naal kampioenschap betreft, kijkt Eef de Boer met de meeste belangstelling uit naar de inter nationale veldloop over 40-60 ki lometer waar ook Zwitsers aan deelnemen. „Voor ons Nederlanders een pu re uitdaging. In die veldloop kunnen we ons meteen met ori ginele beoefenaars van die sport. Per slot van rekening is een langlauf in Zwitersland zoiets als een fietstocht hier fan onze schaakmedewerker) Voor de tweede binnen een jaar zal een jeugdspeler Nederland .«.genwoordigen in een we- «kampioenschap. Na John der Wiel (Philidor), in de. irvakantie is het nu de voor de nationale kam- jn Joan Baart (LSG). Tussen ^december en 4 januari zal hij .Groningen meespelen in het jrijkste jeugdtoernooi. in Baart, 18 jaar, is een dui- 'jk voorbeeld van een speler ondanks de snelle en vele :n altijd met de beide ?n op de grond is blijven Hij heeft zich eigenlijk it helemaal op het schaken Igestaard. Nadat hij op tien leeftijd de spelregels van broer had geleerd stopte hij 'eer na één jaar. Op twaalja- le leeftijd nam hij de draad eer op en werd hij gelijk kam- oen van zijn lagere school in aricum. Toen hij met zijn ou rs naar Oegstgeest verhuisde erd hij lid van Palamedes, de ugdafdeling van LSG. Kort lama werd hij lid van LSG aar hij in 1974 kampioen erd. Dit jaar echter stootte hij ior naar de top. Hij werd weer tö ubkampioen maar nu ook Ne- d£ rlands jeugdkampioen en l0( lorgeefschaakkampioen teza- uj en met Henk Smout. 'gelijk met de successen be- te! >n zijn liefde voor het spel af gli nemen. Religie en angst voor ke "tijdigheid waren de belang- jkste remfactoren. Zelf zegt hierover. „Het laatste jaar M 't ik op het Rijnlands Lyceum jt kon ik op vrijwillige basis losofielessen volgen. Dit heb ik nj idaan en zo ben ik duidelijk P andere ideeën gekomen. Ik y, e6on langzaam maar zeker een "en mening en eigen plannen vormen". Opvallend is dat groot deel van zijn ideeën vereenstemt met die van zijn ader. Dit vind hij echter zuiver fcval. „Niet zo lang geleden ad ik nog een duidelijk afwij- •nde mening over het geloof, 't had volgens mij een duide- )ke invloed op de verstandhou- 'ng met mijn vader, een domi- De laatste tijd kan ik veel -ter met hem praten" at geloof zal trouwens een be- ngrijke rol in zijn leven kun- en gaan spelen. Hij is op het 1Qment een eerste jaars student 'Ussisch voor als hij eenmaal Afgestudeerd is heeft hij een Joan Baart: „Twee profcontracten afgeslagen." groots plan. Zijn talenkennis wil hij dan in dienst stellen van het geloof. Hoe weet hij ook nog 'niet precies. „Er zijn natuurlijk meerdere manieren. Je kan naar Rusland gaan om daar en kele predikanten op te leiden. Afhankelijk van de politieke si tuatie zou je misschien ook openbaar te werk kunnen gaan. Ook zou je van Nederland uit kunnen werken net zoals b.v. Amnesty International". Hierbij is hij zeker niet van plan om alleen in één richting te blijven denken. Hij is bang voor en verafschuwt het zogeheten vak-idiotisme. Dit is ook de re den waarom hij nooit profscha ker zal worden. „Vooral bij het schaken kom je de eenzijdigheid tegen. Neem nou zo'n Fischer. Ik geloof dat dat helemaal van zelf gaat. Natuurlijk komt het eenzijdige denken ook elders voor ook in de richting waar ik nu heen ga maar in veel minde re mate. Bovendien heb je het dan volgens mij beter in de hand". Eenzijdig is hij zeker niet Naast het schaken leest hij vele boe ken, voornamelijk over filosofie en religie maar ook literatuur, speelt hij piano, discussieert graag, gaat redelijk vaak uit en wandelt graag. Vreemd is het dat hij niets aan sport doet het geen vele belangrijke en onbe langrijke schakers wel doen. „Ik vind de conditie wel zeer be langrijk daarom wandel en fiets ik elke dag vrij veel. Vroeger heb ik ook nog getafeltennist, maar nu kom ik er helemaal niet meer toe om naar een sportvereniging toe te gaan". Joan Baart is ook een schaker met een bijzonder sterke club band. Hij is van plan om Gro ningen tot zijn laatste toernooi te maken. Zijn vereniging, LSG, zal hij echter niet verlaten. „Zo lang ze mij kunnen gebruiken zal ik zeker mee blijven spelen. En als ik dan in een tiental speel vind ik het belangrijk dat ik ook in de interne competitie mees peel om in vorm te blijven. Ook voor geld zal ik niet weg te krijgen zijn daarvoor vind ik het bij LSG veel te gezellig tij dens, maar ook na de wedstrij den". Om dit te staven zegt hij nog dat hij dit jaar twee aanbie dingen van hoofdklasseploegen heeft afgeslagen. Over de vooruitzichten voor Groningen is hij vrij somber. Dat is ook geen wonder als je de deelnemerslijst eenmaal hebt gezien. Spelers als Kouatly (Li banon, internationaal meester), Mestel (Engeland), Schüssler (Zweden) en Valdimiroc (Rus land) zijn maar enkele van de sterren die duidelijk sterker zijn dan Joan Baart. Ook de voorbereiding is be paald niet optimaal te noemen. Hij heeft drie extra trainingen gehad van bondstrainer Hans Bouwmeester maar tengevolge van de studie heeft hij niet zo heel erg veel thuis kunnen doen. Het is verder vreemd dat hij nog geen begeleider toegewezen heeft gekregen. Dat terwijl b.v. Leow uit Singapore al verze kerd is van de steun van Bert Enklaar. Al met al is Joan van mening dat hij al blij mag zijn als hij een plaats weet te be machtigen bij de eerste twintig. De loting zou hier wel eens zeer belangrijk kunnen zijn. LEIDEN De sporthuis Wout Bergers beschikbaar gestelde Leidse Courant Bal is deze week terechtgekomen bij het A3-team van Docos. DOCOS klopte SJZ A3 met 17-1; een score die voldoende bleek. Overigens leidde DOCOS bij rust pas met 4-0. Het „naar voren" sturen van laatste man Jim Scheffer bracht echter de doelpuntenreeks op gang: Scheffer scoorde maar liefst zeven treffers. Peter Delis nam vijf doelpunten voor z'n rekening, Jan Helversteyn twee en Johan Noordermeer, Ruud Koet en Paul Koster ieder één. •Op de foto ontbreekt Peter Delis; „mascotte" Dodo (met Leidse •Courant Bal) is er wel bij. Van links naar rechts, achterste rij: Ruud Koet, Paul van Houten, Leo Hillenaar en Harry van der Poel; middelste rij: Dick van der Hulst, Paul van Rijn, Johan Noordermeer, Jim Scheffer, Aad Grimbergen, Bert Goosen en begeleider Koster. Voorste rij: Jan Helversteyn, Paul Koster, Paul Singerling en Jos Spaanderman. Van onze sportredactie LEIDEN Geen afdelingshoek deze week, maar wel de resulta ten van de prognoses van VNA- oefenmeéster Koos van Weerlee en KRV-aanvoerder Nico van Maren. Met name Van Weerlee heeft het spelletje met de een tjes, tweetjes en drietjes uitste kend gespeeld: hij kwam tot een score van 57.14%, goed voor een eerste plaats.... Nico van Maren (Alphense Boys) 56.66%; 3 Frans 'bereikte 47.61% goede uitslagen, van der Laan (Lisse) 55.55%; 4 Nico van Maren (KRV) 47.61%; Stand: 1 Koos van Weeriee 5 Gidion van der Born (Leidse (VNA) 57.14%; 2 Nick Verwoerd Boys) en Paul van der Geest/Gé van der Star (WOA) 44.82%; 7 Jan van der Weijden (Unitas Leiden) 37.93%; 8 Koos Loos Albert Bollen (Weteringse Boys) 37.50%; 9 Gé Perfors (Oegst geest) 36.66%; 10 Renzo Candido (Leiden) 36.36%; 11 Thijs de Wi t/Bert de Ruiter (Meerburg) 33.33%; 12 Dolf Kok (Warmun- da) 31.03%; 13 Hennie de Haas (ZLC) 29.16%.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11