Opluchting en woede over afwijzen van abortusvoorstel Oplage van Nieuwe Revu vernietigd tenten tolk bij trofessorenmoord Boersma ontdekt weer meevaller: 700 miljoen KAMERLEDEN IN VERWARRING De kerstman bestaat! GROENE TELEFOON GROTE ANTIEKBEURS Extraatje f 500 schoon Kleuter onder auto Woensdag 15 december 1976, 67e jaargang no. 20608 Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. irtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Alkoholisme MAP op Ned. I om 21.00 uur over alkoholisme. Om 20.00 uur tv-film Ir» ziekte noch gezond heid, om 22.05 uur Panoramiek over Soweto. Ned. II om 19.05 uur IKON met Brief van Emmy, om 19.30 uur Kenmerk met Zanu-delegatie en om 21.00 uur Russische film „Monoloog". koud Wolkenvelden afgewisseld door opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Weinig wing. Max. temp. om het vriespunt Morgen zon: 8.43 en 16.29. Schev. hoogw.: 10.04 en 22.45. laagw.: 5.32 en 18.06 (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „Een verstandig be sluit van de Eerste Kamer". Dit is de reactie van de CDA-fracties in de Tweede Kamer op het verwerpen van het voorstel van PvdA en WD tot legalisering van abortus. Volgens de fracties van KVP, ARP en CHU was dit ontwerp in strijd met de principiële opvattingen van de chris tendemocraten, dat het ongeboren le ven bescherming behoeft. Ed van Thijn, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede kamer is daaren tegen woedend over het stemgedrag van de WD-senaatsleden. In een reac tie zei hij, dat hem door WD-leider Hans Wiegel verzekerd was, dat er niet zo'n groot aantal liberalen in de Eerste Kamer tegen het initiatief van PvdA en VVD was, als nu is gebleken (acht van de twaalf). Volgens Van Thijn zijn er twee mogelijkheden: of men heeft roulette gespeeld, of men heeft minder gewetensvol gereageerd. „Door toedoen van de WD ontstaat er thans opnieuw een grotere rechts onzekerheid", aldus Ed van Thijn. Ook boze gezichten bij de Rooie Vrou wen in de Partij van de Arbeid. Zij veroordelen eveneens de houding van de WD-ers, „die partijpolitieke belan gen hebben laten prevaleren boven hun verantwoordelijkheid als volks vertegenwoordiger". Verbijstering heerst bij Stimezo, de „Stichting voor Verantwoorde Zwangerschapsonder breking". Volgens deze stichting „wordt door het besluit van de Eerste Kamer ernstige schade toegebracht aan de volksgezondheid". Stimezo is' echter niet van plan de activiteiten te stoppen. Ook komt een harde veroordeling van Man-Vrouw-Maatschappij. Deze actie groep heeft de fractievoorzitter van de VVD in de senaat telegrafisch van haar ongenoegen bericht: „U dwingt de vrouw draagster te zijn van een mogen dragen?" Nu het voorstel met 41 tegen 34 stem men vooral door de onverwachte hou ding van de WD in de Eerste Kamer is verworpen, blijft de huidige wet voorlopig gehandhaafd. Mevrouw de indiensters van het CDA-initiatief- wetsvoorstel, dat werd ingetrokken omdat het in de Tweede Kamer geen meerderheid zou halen, ziet verschil- verder kan gebeuren. Zij, en mevrouw Gardeniers (KVP), olgens Zwitserse architect: (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Dankzij de voorspraak van P. Menten zou n professor in Lemberg in 1941 aan de zogenaamde rofessorenmoord" zijn ontkomen. Bij deze reeks moor- n, gepleegd door Duitse SS- en Gestapo-officieren wer- n twaalf professoren en 22 leden van hun familie en kenden om het leven gebracht. man die dit beweert is nu de Zwitserse, maar in Polen geboren chitect Pregowski, lid van het comité, dat de „professorenmoord" moet helderen. egowski, die tijdens de moordpartij niet meer in Lemberg woonde, lar daar eerder bij een der professoren had gestudeerd, is ervan ertuigd, dat de heer Menten bij de moord als tolk betrokken was. Amsterdamse rechter-commissaris mr. Van Duuren, die maandag slag liet leggen op een deel van de kunstcollectie van Menten, heeft iteren ook beslag laten leggen om op goudkleurige beeldjes met ndelaars in de villa van Menten in Blaricum. De beeldjes zijn mogelijk Oost-Europa afkomstig. Het zijn waarschijnlijk beeldjes uit de ipoleontische tijd, die indertijd aan Poolse officieren ten geschenke n gegeven. Een getuige uit Israël had tegenover de Nederlandse politie het bestaan ervan gewezen. „Als jullie in het huis van Menten komen, )eten jullie goed op die beeldjes letten", zo had deze getuige gezegd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Boers- ma van Sociale Zaken had gis teren, bij het afsluiten van de behandeling van zijn begro ting, voor de Tweede Kamer opnieuw een verrassing; er is weer een meevaller in de sfeer van de sociale verzekeringen ontdekt, nu een van 700 mil joen gulden. Dit is, naar moet worden aangenomen, een ge- ADVERTENTIE mei Piano's Iherny (nieuw) AMSr 2.195.- IHERNY (nieuw) 3MOT- 2.795.- •indberg* 2.995.- Schimmel* S.9MT 3.175.- Rich. WEBER(nw) LJWn? 3.245.- Yamaha* IMPr. 3.235.- Sauter (nieuw) iMS^ 3.570.- 3.620.- 3.360.- BECHNER (nieuw) 3.725.- iay&Sons* U.6W: 8.450.- IRMBACH 'rwT1 4.175.- Aug. Förster* AMtt 3.340.- TCHAIKA 'Ti","1 UK- 5.190.- Vleugels Sttinwjy Soni24JW>°'l 5.900.' Estonia (nieuw) 25.900.-19.250.- Btchuein* 21.000.. 13.900.- Bechner (mauw) 12.175.. 9.995- Bluthner* 21.900.. 16.900.- '"""^„„^o.ooo.. 17.900.. Yamaha* 11.170.. 9.200.- Bosendorf er 29.500.-19.000.- Ibach* 19.500-14.900.- Europa's grootste import- en e> His thuisbezorging. 5jaa i en onderhoud door geheel Ned haar mede-indienster, kunnen gen hun voorstel opnieuw in te dienen. Ook ziet zij het als een mogelijkheid dat de regering nu zelf met een wets- ongewenste zwangerschap. Meent u ontwerp komt, hetzij vóór, hetzij na werkelijk met deze politieke manoue- vre nog met enig recht de naam Volks partij voor Vrijheid en Democratie te meewerken aan een abortuswetgeving, die op een meerderheid kan rekenen. Maar PvdA-indiener Roethof acht het uitgesloten, dat binnen afzienbare tijd een wetsontwerp tot stand kan komen dat regels stelt voor de abortus. Minister Van Agt (Justitie) is met het Hannie van Leeuwen (ARP), een van verwerpen door de Eerste Kamer uit de problemen. Het al dan niet onderte kenen van het wetsvoorstel komt na melijk niet meer aan de orde. Wel bestaat nu de vrees, dat de problema- lende mogelijkheden voor wat er nu tiek rond de abortuswetgeving inzet gaat worden van de komende verkie zingen. Zie ook pagina 9. Prins Claus heeft vanmorgen de ge restaureerde Nieu we Kerk aan het Haagse Spui offo- cieel geopend. Dat gebeurde tijdens een feestelijk con cert waaraan onder andere'het Residen tiekoor en het Ne derlands Kamer koor hun mede werking verleenden. Met de opening is een einde gekomen aan de ruim zes jaar durende ingrij pende restauratie die elf miljoen gul den heeft gekost. De Nieuwe Kerk zal in de toekomst vooral als concert zaal voor kameror kesten en kleine en sembles dienst doen. volg van een te hoge bereke ning van de premiegrondslag. Het fijne weet de minister overigens ook nog niet over deze meevaller. En de Kamer, die eerder in het debat al ge klaagd had <?ver het geschuif met premie- mee- en tegenval lers, raakte er verder door in verwarring. Op aandrang van. de Kamer zal de minister dan ook op korte termijn een nota opstellen, waarin de hele pre mie-problematiek volgens de jongste gegevens zal worden uitgegezet. De verrassende mededeling over de meevaller kwam nadat minister Boersma vorige week op dezelfde plaats had gezegd, dat hij overwoog de voor het komende jaar voorgenomen verlaging van de maximum w a o-uitkering en invoering van het nietkostwinnersbegrip een jaar uit te stellen. Vanuit de Kamer troffen hem daarna twee verwijten. Het eerste was dat de bewindsman het voorne men van de regering om de uitgaven, ook in de sociale ver zekeringssector, met hooguit een procent te laten stijgen, ontkrachtte. Het tweede, dat vooral van CDA-zijde kwam, was dat in de sfeer van de sociale verzekeringen daardoor alleen de wijziging van de kin derbijslag overbleef, terwijl men de drie zaken juist in on derlinge samenhang wilde be zien. Boersma stelde gisteren na drukkelijk dat de 1-procent operatie gewoon doorgaat, die gooit hij met zijn terughou dendheid over de twee ge noemde zaken niet omver. „Het .moet echter ook mogelijk zijn oorspronkelijke voornemens te heroverwegen als zich nieuwe omstandigheden of grote be zwaren voordoen. De besparin gen die dan eventueel opgege ven moeten worden, moeten wel elders worden opgevangen, aldus de minister, want ook in het sociale vlak houdt het kabi net vast aan het 1-Procent- plan." Post wacht op einde van staking Tonnen post liggen te wachten op af handeling op het centraal station van Rome, als gevolg van de staking van PTT-personeel, dat een salarisverho ging eist van plm. 140 gulden in de maand. ADVERTENTIE U kunt hem zelfs ontmoeten in onze Inn, tijdens de kerstdagen indien u nu reserveert voor het Kerstdiner traditioneel dansant (f 75.- p.p.) Rijsttafel Bali omlijst met Indonesische krontjongmuziek f 40.- p.p.) Tafelreserveringen: Marja van Reeuwijk, tel. 769310 Holiday-lnn-evenementen altijd anders. O iwMiowuHGt FVHcamm-mo 1746 Holiday Inn's aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. In de Goede Herderkerk, Prin- Maartenscollege te Voorburg ses Beatrixlaan 264 Voorburg, o.l.v. Ad de Groot, het gemengd wordt het jaarlijkse kerstcon- koor Pius X en het kinderkoor eert gegeven op zondagavond 19 DeRingeloren o.l.v. Jos Siebers, december. Medewerkenden zijn het harmonie-orkest St. Caecilia het schoolkoor van het St. o.l.v. Jan Buurman en een aan tal solo-instrumentalisten. (van een onzer verslaggevers) ARNHEM Omdat driekwart van de Nederlanders vindt dat de boeren teveel klagen stellen de agrariërs begin volgend jaar een „groene" telefoon in gebruik. De boeren willen het agrarische imago verbeteren door via de groene telefoon van uur tot uur informatie te geven over de allerlaatste stand van zaken in de Nederlandse land- en tuinbouw. Op bandjes zal worden uiteengezet wat de boer bezighoudt en wat de problemen zijn. Ook als van een bepaald gewas een grandioze oogst is binnengehaald zal dat worden verkondigd, zo eerlijk wordt de boer via de groene lijn. Gilmore hoort vandaag datum van executie SALT LAKE CITY (UPI) De ter dood veroordeelde Ameri kaan, Gary Gilmore, die ver zocht heeft zo spoedig mogelijk voor een vuurpeloton terechtge steld te worden, zou vandaag te horen krijgen wat de datum van zijn executie is. Zijn executie is nu al tweemaal uitgesteld. Gilmores advokaten hebben de rechtbank in Salt Lake City (Utah) verzocht een petitie af te wijzen, waarin te genstanders van de executie zeggen, dat de doodstraf niet meer ten uitvoer kan worden gelegd omdat de wettelijke ter mijn verstreken is. Gilmore, er van overtuigd dat niets meer zijn executie in de weg staat, heeft zijn hongerstaking beéin- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het geillusustreerde weekblad Nieuwe Revu verschijnt volgende week niet. De directie van de VNU heeft de totale oplage van het Kerstnummer laten vernietigen, omdat de redactie citaten uit kerstredes van koningin Juliana gesymboliseerd had door naaktfoto's. De directie vond, dat dit niet door de beugel kon. Het dagelijks bestuur van de Nederlandse journalistenver eniging zegt „met grote verontwaardiging" van het besluit van de directie kennis te hebben genomen. Het bestuur beschouwt de vernietiging als „de ernstigste aanslag op de persvrijheid sinds jaren". De Journalistenvereniging vindt, dat er op korte termijn een gesprek moet komen met de VNU over garanties voor redactionele onafhankelijkheid. „De verantwoordelijkheid voor de redactionele inhoud van een blad ligt bij de redactie en dat dient in een redactie-statuut te worden vastgelegd", aldus de journalistenvereniging. ATTENTIE!! IN GRAND-HOTEL HUIS TER DUIN NOORDWIJK AAN ZEE Op zaterdag 18 december en zondag 19 december Aanvang 's zaterdags 10 uur en zondags 12 uur. Deelname 40 standhouders met o.a. klokken, zilver, kristal, munten, koperen en tinnen voorwerpen, speelgoed, porse lein, meubelen, tegels, tapijten, oosters/aziatisch en Euro pees antiek enz. enz. HOOGEZAND (ANP) Ruim driehon derd werknemers en oud-werknemérs van de kartonfabriek Beukema en co. in Hoog- ezand zullen binnenkort een uitkering van 500 schoon ontvangen, voorzover zij op 1 januari 1974 bij het bedrijf in dienst waren dan wel op die datum gepensio neerd. Het extraatje wordt de (oud-)personeelsle- den van Beukema en co. aangeboden door de voormalige directeur van het bedrijf de heer T. R. Beukema en zijn vrouw. „Als blijk van waardering en dankbaarheid, dat wij zovele jaren met u allen hebben samen gewerkt", zo deelt het echtpaar mee in het maandblad van Beukema „De Kikker". De schenking bleef beperkt tot degenen die op 1 januari 1974 in dienst waren, omdat op die datum het bedrijf in handen van een andere eigenaar overging. Het extraatje kost de heer Beukema en zijn vrouw „schoon" alleen al 150.000. Daaroverheen komen dan nog de belastin gen en premies sociale verzekering. Pronk waarschuwt Suriname tegen discriminatie PARAMARIBO (ANP) - Minis ter Pronk van Ontwikkelingssa menwerking hoopt niet dat Su riname bij het aantrekken van Surinaamse remigranten uit Ne derland discriminerend zal op treden. Hij voorziet ook niet dat wanneer een remigratiebeleid op gang is gekomen, grote aan tallen Surinamers zullen terug keren. De bewindsman zei dit gister middag bij aankomst in de Suri naamse hoofdstad Paramaribo waar hij met de Surinaamse regering overleg zal voeren over de ontwikkelingssamenwerking en de terugkeer van Surinamers naar hun geboorteland. Minister Pronk zei begrip te hebben voor het Surinaamse standpunt van selectieve remigratie, maar hij waarschuwde dat dit niet mag uitlopen in discriminatie. Hij be nadrukte dat de Nederlandse re gering bereid is de terugkeer van Surinamers te financieren. Illlllllllllllllllllllllll LEIDEN De 4-jarige jongen G. J. P. Veldhuijzen is gister middag ernstig gewond geraakt bij een ongeluk in de Leidse Da CostastraaL De kleuter liep tus sen twee geparkeerde auto's de rijbaan op en werk aangereden door een personenauto be stuurd door een inwoner van Oegstgeest. Met een schedelbasis-fractuur en ernstig inwendig letsel is de jongen opgenomen in het Aca demisch ziekenhuis. Voor zijn leven wordt gevreesd. De politie verzoekt getuigen van het onge val zich te melden (tel. 149961).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1