Schaefer ziet toekomst in bouwnijverheid CeidocSotwont en Shell ogen uitbreiden GEZONDHEIDSZORG PER REGIO VEREIST FINANCIEEL PROGRAM ZIEKMAKENDE ONZEKERHEID OVER HARTCHIRURGIE" ORleden in welzijnssector laken CRM Huren in Randstad gemiddeld 7,5% omhoog Een goede wens komt graag op tijd cker's jrootste" fceleverd Pamflet op scholen in Londen: er zijn slechts 300.000 joden vermoord I lüfeDAG 14 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 lethof over abortus-voorstel EEN CRISIS ALS i\N AGT WEIGERT E ONDERTEKENEN N HAAG Een mogelijke weigering i minister Van Agt van Justitie, om het jiatief-wetsvoorstel over abortus van Pv- en VVD te ondertekenen, als het zowel ir de Eerste Kamer als door de Raad van jte zou zijn aanvaard, hoeft niet direct kabinetscrisis tot gevolg te hebben. Dat Ie mening van het PvdA-kamerlid H. jthof, één van de indieners van het fcvoorstel. Fkomt tot die mening, „aangezien de lister van Volksgezondheid de eerste on- fekenaar van het wetsontwerp is. Maar iminister Van Agt het ontwerp niet te- i, moet hij gaan", zo stelt de heer Roe- F, „Als hij nu na zeven jaar van noeste bid aan het eind van de rit problemen t maken, is de maat vol", aldus het Blistisch kamerlid. ARNHEM (ANP) „Gezien de toenemende be hoefte aan kwaliteits-woningen zullen tot het jaar 2000 een kleine 750.000 woningen ingrijpend moe ten worden verbeterd. Daarnaast zullen 600.000 slechte en niet meer op te knappen woningen worden afgebroken en door nieuwe worden ver vangen. Opgeteld bij de woningen die nog zullen worden gebouwd, zijn er aan het eind van deze eeuw twee miljoen nieuwe huizen bijgekomen", aldus staatssecretaris Schaefer (Volkshuisvesting) gisteren op de baksteendag, georganiseerd door de vereniging „De Nederlandse Baksteenindus trie". „De vernieuwbouw brengst steeds meer werk met zich mee en maakt de huizige terugloop van de nieuwbouw meer dan goed. Volgend jaar zal de totale woningproduktie in de nieuwbouw en in de vernieuwbouw hoger zijn dan dit jaar. De gehele bouwnijverheid zal haar activiteiten steeds meer op de stadsvernieuwing moeten gaan afstemmen. De bouwnijverheid is ondanks alles toch een bedrijfstak met perspectief". Volgens staatssecretaris Schaefer kan door de toeneming van het werk in de stadsvernieuwing de grote werkloosheid zelfs teruglopen. „Jonge mensen, die een vak willen leren, behoeft het "bouwberoep niet te worden ontraden. Maar dan zullen het beroepsonderwijs, het leerlingwezen en het bedrijfsleven zich moeten inspannen om tot een optimale vakopleiding te komen". RDAM (ANP) British Petroleum (BP) en Shell hebben van de Rijnmondraad vergunning gekregen hun bestaan- itrie in het Waterweggebied uit te breiden. ;g toestemming voor de bouw van een petro-chemische in Rozenburg, waar stookolie gedestilleerd kan worden. Het tost 600 miljoen en biedt aan ongeveer 100 personeelsleden van de Rijnmondraad onder andere een nathahydrokra- opslagtanks bouwen. Dit kost de Shell circa 200 miljoen ietekent uitbreiding van de werkgelegenheid met zeventig de milieudeskundigen van Rijnmond zijn er wat de reiding betreft nogal wat bezwaren. Rijnmond kwam tot lopige conclusie dat BP door de uitbreiding 33 procent meer lioxyde zal uitstoten dan nu het geval is. Ook de ozoncon- e zou hoger kunnen worden. BP en Shell echter kunnen beginnen met de uitbreidingen, provincie eerst nog toestemming geven wat betreft de wet jhtverontreiniging en de hinderwet. IOL (ANP) De Fok- ieken he >ben gister- euwe mijlpaal in itaan bereikt: in een van de fabriek op werd het grootste ig, dat de Nederlandse ïgbouwers ooit hebben ceerd, plechtig overge- aan de Zweedse lucht- aatschappij Linjeflyg. s de eerste F-28 Fellows- de verlengde Mark-4000- &\e plaats biedt aan 85 igierj. Linjeflyg heeft in to to van deze versies van W besteld en is daarmee jotste klant binnen Europa 'okker geworden voor de Jé prijs van het toestel ligt .buurt van de achttien gulden. ig vliegt reeds met drie /ships van de kleinere se- ark-1000, die plaats biedt Oudste inwoonster In het bejaarden huis Charitas in Steenbergen vierde mevrouw Cornelia La Fors-van Geel gisteren haar 108e verjaardag en daar mee werd ze de oudste inwoonster van Nederland. Vol belangstelling las zij nog alle felicita ties die er voor haar binnenkwamen. Op de foto (van links naar rechts): me vrouw P. E. Kil-la Fors, C. La Fors- van Geel, G. A. La Fors en H. G. la Fors. DEN HAAG (ANP) - Willen de plannen van staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid tot regionalisering van de gezondheidszorg slagen, dan moet volgens de Centrale Raad voor de Volks gezondheid de financiering ervan goed geregeld worden. In dit verband denkt de Centrale Raad aan een landelijk fi nancieringsfonds voor de zogenaamde eerste geldstroom. Daarnaast moet uit dit fonds een tweede geldstroom komen, de regio's hun eigen verant woordelijkheden kunnen financieren. Den Centrale Raad meent verder, dat de aard en de omvang van de voorzieningen, die per regio in ieder geval aanwezig moeten zijn, centraal vastgesteld dienen te worden. Daarom ook de centrale fi nanciering hiervan. Daarnaast moet de regio ook zijn eigen verantwoordelijkheid hebben en de ook voor het eigen gebied noodzakelijk geachte voorzieningen kun nen treffen. Dat vraagt weer een afzon derlijke financiering, vandaar de zoge naamde tweede geldstroom. Dit kan per regio verschillen, meent de Centrale Raad. Per regio is, om de gezondheidszorg al daar goed te laten lopen, een wettelijk geregeld bestuursorgaan nodig, deels met centrale deels met regionale bevoegdhe den. Dit orgaan is gebonden aan lande lijk vastgestelde verzorgingsvormen voor iedere burger. De bestaande verstrekkin gen van de ziekenfondswet en de algeme ne wet bijzondere ziektekosten zouden voorlopig als uitgangspunten genomen moeten worden. Daarna kan men over gaan, afhankelijk van de dan bestaande situaties, tot aanpassing van de vormen en de normen. Jubileum-penningen Ter gelegenheid van het 40-jarig huwelijk van koningin Juliana en prins Bernhard zullen er bijzonde re penningen uitgegeven worden. J. J. van Goor ontwierp in 1937 de penningen voor hun huwelijk. Deze nog nooit op 22 1/2 mm uitgegeven munten worden nu in goud en zjlver geslagen. Op de voorzijde staan de borstbeelden van de koningin en prins, op de achterzijde onder andere hun wa- oens. HAAG (ANP) - „Er moet einde komen aan de soms nakende onzekerheid over intwikkeling van de hart- urgie in Nederland. Patien- die op wachtlijsten staan, den dikwijls onzorgvuldig ndeld. Geregeld worden patiënten met verandering operatiedatum geconfron- d." Keeft mevrouw Hannie van Uwen (ARP) opgemerkt tij een bespreking van de tssecretarissen Hendriks ksgezondheid) en Klein (On wijs en Wetenschappen) met Tweede-Kamercommissies van Volksgezondheid en van Onderwijs en Wetenschappen over de hartchirurgie. Deze be spreking vond plaats op 28 okto ber. Het overleg was vertrouwe lijk en is eerst nu openbaar gemaakt. Mevrouw Van Leeu wen, voorzitter van de Kamer commissie volksgezondheid, meent dat er wellicht een totale heroriëntatie nodig is op het terrein van de hartchirurgie. Als het waar is, zo stelde zij, dat 1000 operaties per hartchirur- gisch centrum het beste is, dan past daarin niet het voorstel van de staatssecretarissen om de academische ziekenhuizen ma ximaal 400 van deze operaties per ziekenhuis te laten verrich ten. Overigens betwijfelde zij, of dit geval, dat van verschillende kanten is genoemd, voor de aca demische ziekenhuizen wel haal baar is. Staatssecretaris Hendriks zei in het overleg dat hij zich altijd heeft verzet tegen een sterke uitbreiding van het aantal hart- chirurgische cerïtra. Hij over weegt zeker voorlopig geen uit breiding daarvan, wat bij voor beeld inhoudt dat een verzoek van het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch om een hartchirur- gisch centrum in te richten, niet zal worden gehonoreerd. Staats secretaris Hendriks bestrijdt bo vendien dat aantallen van 5500 tot 6500 open hartoperaties per jaar (cijfers van de Gezond heidsraad) nodig zouden zijn. egel hekelt ruzie van coalitie |n een onzer verslaggevers) HELDER VVD-fractie- litter Wiegel heeft gister- 1 op een politieke bijeen- it in Den Helder het gebrek amenhang binnen de rege- -oalitie fel gehekeld. „Een amende vertoning, dat ge- van de regeringspartijen, id wordt er door dit kabi- 'et meer gevoerd". jel moet men de P doorhakken: kappen, nu ddellijk, of doorgaan zon- onderling gezanik tot het 'e einde". bijzonder kreeg minister sma van Sociale Zaken een aanval van de WD-fractie- jitter. Vorige week nog pro- te hij een opening te ma im onder de beperking van 'ciale kosten uit te komen, ins Wiegel is dit laf, temeer 't het kabinet een algehele "mgingsoperatie noodzake- "ndt. „Nii de dag van de pingen nadert, slaat het wan de waarheid", aldus lel. Busramp in Oost-Java: 49 doden DJAKARTA (AP) - In Oost- Java is een vrachtwagen met 83 voetballers en hun aanhang zondagavond in een rivier ge stort, aldus heeft de politie be kendgemaakt. Daarbij zijn 49 mensen omgekomen. Dit ge beurde bij de stad Malang. Erzijn tot nu toe zes doden geborgen, 43 mensen werden nog vermist. De wagen was op weg van het district Kepandjan naar het district Bantoer, waar zou worden gespeeld. Het voer tuig reed een helling af met een veel te grote snelheid, aldus de politie, raakte van de weg af en verongelukte. Duweenheid in aanvaring met Dordtse bruggen Dordrecht Een duwboot met vier bakken heeft gisteren gro te schade aangericht aan het remmingswerk van de ver- keersbrug en de spoorbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht. De duweenheid was geladen op weg van de Botlek naar Duits land. Vlak voor de verkeersbrug raakte de eenheid uit de koers en ramde het remmingswerk dat bij de doorvaartgaten is aangebracht ter bescherming van de brugpijlers. De hele con structie van zware houten en stalen palen en binten tussen de bruggen, ongeveer 35 meter lang, werd vernield door de combinatie. De voorste duwbak liep vrij lichte averij op. Voor scheepvaart, spoor- en wegver keer levert de ravage geen pro blemen op. De doorvaartruimte is groot genoeg om de schepen normaal te laten passeren. Volgens de rijkspolitie te water loopt de schade in de miljoenen. Nederland nog rechtsstaat MINISTER VAN AGT VAN JUSTITIE heeft het vorige week overduidelijk gezegd: in de Nederlandse rechtsstaat is een burger, van welke afschuwelijke zaken hij ook wordt verdacht, onschuldig, zolang de onafhankelijke rechter het tegendeel niet heeft bewezen. Met dat uitgangspunt staat of valt een rechtsstaat. Terecht keren we ons met afschuw tegen die landen, waar een burger dit recht niet kent en zonder vorm van proces veroordeeld kan worden en ook regelmatig veroordeeld wordt. Essentieel in onze rechts spraak is ook, dat hangende het onderzoek van de zijde van de rechterlijke macht geen mededelingen over een zaak worden gedaan, mede ter onderstreping van de onafhanke lijkheid van de rechter. Wat dit laatste betreft, heeft de Amsterdamse rechter-commissaris mr. Van Duuren een kwalijke steek laten vallen. Naar aanleiding van de beschul diging van Menten, dat hij voor zijn arrestatie getipt was door een medewerker van Accent, gaf mr. Van Duuren als commentaar, een dergelijke beschuldiging niet serieus te zullen neipen. Daarmee geeft hij een oordeel van de persoon van de verdachte. Ondanks alle begrijpelijke emoties rond de zaak-Menten is het goed in alle nuchterheid deze mis greep te signaleren. HET IS BOVENDIEN NIET DE eerste maal dat deze grondregel wordt overtreden. Men denke hier bijvoorbeeld aan het proces tegen de Limburgse hoofdverpleger, waarin een rechter het veld moest ruimen na kritiek op diens weinig objectieve opstelling tegenover de verdachte. UTRECHT Ondernemingsraadsleden in de welzijnssector heb ben het Informatiecentrum Ondernemingsraden verzocht gerechte lijke stappen te ondernemen tegen het ministerie van CRM als niet vóór 1 februari van het volgend jaar de maatregelen tot beperking van de faciliteiten voor ondernemingsraadleden in de gezinsverzorging en maatschappelijke dienstverlening worden in getrokken. Dr. P. van Gorkum van het Informatiecentrum OR in Zeist heeft dat meegedeeld. De gewraakte maatregelen dateren van 10 juni van dit jaar. Het ministerie van CRM bepaalde toen onder meer, dat instellingen met minder dan 100 werknemers niet voor subsidie van het OR—werk in aanmerking komen. Grotere instellingen mogen per OR—lid maximaal 100 uur per jaar als „improduktieve" uren in rekening brengen. De kosten van een ondernemingsraad mogen niet meer bedragen dan 700 gulden per jaar per lid. Op dit moment zijn in de gezinsverzorging ongeveer 75 onderne mingsraden werkzaam met ruim 800 leden. Het informatiecentrum beschouwt de maatregelen als een rechtstreekse aanval op de positie van de gekozen personeelsvertegenwoordiger. Het centrum vreest, dat CRM het democratiseringsproces in de welzijnssector wil terugdraaien en dat het hier om een testcase gaat. Volgens Van Gorkum zijn de maatregelen ook in strijd met de wet op de ondernemingsraden. DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam verwacht dat volgend jaar de gemiddelde huurverho ging in dje Randstad op 7 1/2 procent zal uitkomen. In de rest van het land komt de gemiddel de huurverhoging naar schat ting op ongeveer 8 1/2 procent te liggen. Aangezien het aantal huurwoningen in de Randstad iets geringer is dan in de rest van het land mag worden aan genomen dat de gemiddelde huurverhoging ruim 8 procent bedraagt, een vol procentpunt meer dan het trendmatig per centage. Van Dam heeft dit aan de Ka mer meegedeeld in de memorie van antwoord op de wijziging van de huurwet waarin wordt voorgesteld de trend van de jaarlijkse verhogingen vast te stellen op 7 procent in plaats van 8 procent. De staatssecreta ris zegt in de memorie van ant woord het niet eens te zijn met de CDA-fracties in de Kamer die de verlaging van het trend matige huurstijgingspercentage te vroeg achten. Achteraf be schouwd zou zelfs de huurver hoging in 1976 6,7 procent heb ben kunnen bedragen. Verla ging tot 7 procent is dan ook geenszins te vroeg en getuigt niet van een optimistische, maar realistische, zo niet voorzichtige, kijk op de zaken, aldus de staatssecretaris. De kostenont wikkeling in de bouw staat een verlaging tot 7 procent toe. De schommeling in de huren ontstaat, doordat volgend jaar voor alle huurwoningen het zo genaamde puntenstelsel zal gel den, waarbij de huur afgestemd wordt op de kwaliteit van de woning. Zo komt men op een gemiddelde verhoging van 8 procent. De hoogste verhoging bedraagt 11 procent De Tweede Kamer beslist woensdag 22 december over de huurplannen van de staatssecre taris. Bezet Uit protest tegen het dreigend ont slag van ruim 100 personeelsleden hebben ongeveer 200 van de 250 werknemers van de Noordnederlandse Machinefabriek in Winschoten de fa briek bezet. Giste ren sloten zij de poorten van het be drijf en zij contro leerde de telefoon en de telex van de fabriek. Commissie Geluidshinder: Strengere keuring bussen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Strengere keu ringseisen voor bussen, vrach tauto's, en sportauto's, ombouw van motoren van stadsbussen en afschermende voorzieningen langs autosnelwegen. Dit zijn de maatregelen die een interde partementale commissie denkt te gaan aanbevelen om de ge luidshinder van het verkeer te rug te dringen. De commissie voert in opdracht van de overheid een groot aan tal onderzoeken uit op dit ge bied, onder meer over de ge luidshinder van stadsbussen. Begin volgend -jaar worden rap porten verwacht over geluidwe- rende voorzieningen langs we gen en aan huizen. Ook het lawaai dat trams, treinen en me tro's opleveren wordt aan een speciaal onderzoek onderwor pen. Wat de voorgestelde maat regelen gaan kosten wordt nog nader bekeken. Posttarief wenskaart f 0,40, wenskaart in open envelop f 0,45 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Engeland worden mo menteel duizenden exemplaren ver spreid van een uitgesproken racistisch pamflet dat de titel draagt: „Zijn er werkelijk 6 miljoen gestorven?" Het telt 28 pagina's en tracht te bewijzen, dat de joodse massamoord door de nazi's in de periode 1942/1944 slechts een mythe is, verspreid om racistische politici in dis krediet te brengen. Het pamflet wordt gratis geleverd aan leerkrachten, die geschiedenis geven aan middelbare scholen. Het komt ook te recht in openbare en school-bibliotheken. Op de eerste pagina van het boekje staat, dat de auteur ene Richard E. Hardwood is, van de universiteit van Londen. Die naam blijkt echter een pseudoniem te zijn. Het pamflet werd geschreven door een vooraanstaand lid van het Britse „Nationale front", een neo-nazi partij, geleid door John Tyndall (42), van West Wickham in Kent. Tyndall is ongehuwd. Op zijn nachttafel tje staat een portret van Hitier. Hij koes tert een grote bewondering voor de voor malige Führer van Nazi-Duitsland. In het begin van de jaren zestig stond Tyndall aan de zijde van de beruchte leraar Colin Jordan, die toen leider was van de Britse nationaal-socialistische beweging. Het Nationale front neemt de plaats van die beweging in. Tyndall wil Groot Brittan- nië volledig blank maken. In de algemene verkiezingen van oktober 1974 hebben 113.000 Britten voor het front gestemd. Tyndall is van plan tijdens de volgende nationale verkiezingen 318 kandidaten in het strijdperk te plaatsen. Als het front daarin slaagt, zou het ongeveer een half miljoen stemmen kunnen krijgen, want de afkeer van blanke Britten voor kleur lingen neemt voortdurend toe. Hij is het sterkste onder de arbeiders, die zich het meeste bedreigd voelen. Tyndall weigert hardnekkig te onthullen wie de auteur is van het anti-joodse boekje „Zijn er werkelijk zes miljoen vermoord?". De schrijver ervan beweert, dat „slechts" driehonderdduizend joden het leven hebben gelaten in concentratie kampen. Verder zegt hij, dat het dagboek van Anne Frank verzonnen werd en dat geen enkel concentratiekamp gaskamers" had. Er is nu ook een Nederlandse en een Duitse versie in omloop. Volgens de En gelse financier van het pamflet wordt het pamflet in West-Duitsland bij honderd duizenden verkocht.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9