OCIALISTEN IN PORTUGAL U STEVIG IN HET ZADEL Tito weigert Russische faciliteiten in havens onsterdebat in Lagerhuis over decentralisatie begonnen RUSLAND KRIJGT DRIE MAANDEN OM TE PRATEN OVER VISRECHTEN Brieven van lezers „Solidaridad" vraagt hulp voor „gewone man" in Latijns-Amerika KERK EN WERELD Sterilisatie absoluut strijdig met leer kerk IfSDAG 14 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA 7 jflAl „BON (UPI) De vrees van ortugese socialisten dat hun ingspolitiek veel stemmen losten bij de zondag gehouden enteraadsverkiezingen is niet arheid. Toen gisteravond na- >g alle stemmen waren geteld in zij nog stevig in het zadel ten. één procent teruggang, een verrassing voor alle partijen en niet in het minst voor de socialisten van Mario Soares zelf. De grote verliezers waren de uiterst linksen. De communisten verloren wel in vergelij king met de verkiezingen van april vorig jaar, maar zij verbeterden hun resultaat ten opzichte van de parlementsverkiezingen. De uitslagen van op vijftig na alle gemeen ten geven de socialisten 33,2 procent, tegen 24,29 voor de tot het centrum gerekende sociaal-democraten. Het communistische electorale volksfront staat met 17,7 procent op de derde plaats, terwijl de conservatieve centrum-democra ten 16,6 procent behaalden. De rest viel toe aan verscheidene splintergroepen. De groe pering van radicaal links, die bij de presi dentsverkiezingen onder de vlag van majoor en voormalig chef van de veiligheidsdienst Otelo Saraiva de Carvalho nog 16,5 procent wist te verzamelen, werd nu weggevaagd. Zij kreeg slechts drie procent van de stem men. Daarvan lijken de communisten enigszinds geprofiteerd te hebben lela Trapani, de 17-jarige van de directeur van het ticabedrijf Helen Curtis in is gisteren ontvoerd. Vier kerde en bewapende ban- haalden het meisje uit de waarmee zij en haar zusje ichool werden gebracht. De werd neergeslagen, lela is het 39ste slachtoffer itvoering dit jaar in Italië. VOERING BELGRADO (UPI) Joegoslavië heeft zonder meer negatief gereageerd op verzoeken van de Sovjet—Unie in Joegoslavische havens meer faci liteiten te verlenen aan Russische oorlogsschepen. Dit hebben Joegoslavische kringen in Belgrado bekendgemaakt. President Tito zou verder „categorisch hebben geweigerd" in te gaan op het .verzoek van Leonid Breznjev Russische gevechtsvliegtuigen toe te staan het Joegoslavische luchtruim binnen te gaan. Maarschalk Tito wees deze en nog eens zeven andere voorstellen van Breznjev van de hand in gesprekken onder vier ogen tijdens het driedaagse officiële bezoek dat de Russische leider half no vember aan Belgrado heeft gebracht. De Joegosla vische president stelde de leiding van de commu nistische partij vorige week donderdag op de hoogte van de essentie van de besprekingen met zijn Russische tegenstrever, aldus de kringen. Vol-, gens Westerse diplomatieke kringen in Belgrado waren de Verenigde Staten „bijzonder boos" toen Joegoslavië Russische vliegtuigen zijn luchtruim liet gebruiken om vorig jaar wapens naar Angola over te brengen en in 1973 naar Egypte tijdens de oktoberoorlog. Ondanks positieve verklaringen van het tegendeel in Moskou zowel als in Belgrado, onmiddellijk na Breznjevs bezoek, overheerst in Joegoslavië de mening dat het Kremlin heeft geprobeerd zware druk op de Joegoslaven uit te oefenen met het doel hen nauwer te binden aan het Sovjetblok, zo heet het in in Belgrado. Uit wat genoemde kringen zeggen is duidelijk dat de betrekkingen tussen Belgrado en Moskou na het eerste officiële bezoek van Breznjev aan Joegoslavië niet goed te zijn. slag op trein Rhodesfè 5BURY (Rtr) - Afrikaan- rrillastrijders hebben een ijn opgeblazen en een aten ontsporen op 10 km Victoria-watervallen, al- hodesische regeringskrin- ommuniqué zegt dat er bij inslag, die zondag is ge- geen mensen zijn ge- Df gewond. iin was op weg naar Boe- 0. Al tweemaal eerder zijn igen op deze spoorlijn ge- Bij andere aanslagen in d vielen 3 doden. immuniqué zegt verder lodesische strijdkrachten noordwesten zondag met 1, automatische wapens beschoten vanuit Zambia. werd daarbij gewond e Rhodesiërs beantwoord- iet vuur. OLIE VOOR QATAR Morgen begint in de oliestaat Qatar de conferentie van olieministers van de OPEC-landen, waarop de nieuwe prijzen voor ruwe olie zullen worden vastgesteld. De eerste deelnemers aan de conferentie zijn al op de luchthaven binnengekomen. Een van hen schijnt zijn twijfels te hebben over de rijkdom van het oliestaatje. Hij heeft zijn eigen olieblik bij zich. Geld a.u.b. In de donkere da gen voor Kerst mis, wanneer op straat gecollec teerd wordt voor de armsten in de samenleving, heeft de Ameri kaan David War ren zich gekeerd tegen de vergaan-' de commercialise- Kerstfeest. Hij deed het door geld aan voorbij gangers te geven ais teken van wa re barmhartig heid. Neem wat geld. staat boven zijn geldpot in de straten van San Francisco. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL - De EEG-landen geven de Sovjet Unie en Oost Duitsland drie maanden de tijd om zich te schikken in de nieu we regeling inzake de visvangst binnen de 200 mijlsóne, die de Europese Gemeenschap per 1 januari a.s. instelt. Houden deze landen zich daar na niet aan de bepalingen die de EEG heeft vastgesteld en weigeren zij eventueel ook om controlemaatregelen op hun vis vangst binnen de EEG-200 mijls zone toe te staan, dan lopen hun schepen het gevaar naar een of andere EEG-haven te worden versleept, waar boetes, ver beurdverklaring van de lading, c.q. schip in kwestie tot de mo gelijkheden behoren. Landen die slechts sporadisch binnen de 200 mijlszone van de EEG vis sen en dus niet kunnen worden beschouwd als traditionele vis sers zoals Roemenië, Bulgarije, Cuba en Japan, zullen na 1 ja nuari helemaal niet meer in de EEG-wateren mogen vissen. Doen ze dat wel dan riskeren zij dezelfde tegenmaatregelen. Een en ander is het resultaat van een bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandse zaken van de EEG gisteravond in Brussel. Deze vergadering is vandaag voortgezet samen met de landbouwministers van de Europese gemeenschap voorz over zij in hun land visserij onder hun hoede hebben. Deze bijeenkomst ife gepland om de vangstquota vast te stellen. De politiek van de Europese Gemeenschap is er in eerste in stantie op gericht de visstand binnen de 200 mijlszone te handhaven. Ook zal een aan kweek van nieuwe vis worden gedaan. In het kader van deze konserveringspolitiek wil de Eu ropese Gemeenschap niet alleen voor de eigen vissers, maar ook voor die van derde landen, dras tische vangstbeperkingen voor schrijven. AARDBEVING BIJ GARDAMEER RIVA DEL GARDA (AP) - Een krachtige aardbeving heeft gisteren het gebied ten noord oosten van het Garda-meer ge troffen en schade toegebracht aan oude huizen, schoolgebou wen, openbare gebouwen en kerken. Er zijn geen meldingen van slachtoffers. Ongeveer 50 gezinnen hebben hun huizen verlaten nadat er scheuren in de muren waren verschenen. In Riva del Garda beval de burgemeester de scho len gesloten te houden. De be ving had bij dageraad plaats en registreerde op de schaal van Richter een kracht van 4,5. En kele honderden personen vluchtten in de vrieskou hun huizen uit. voor ingezonden stukken te bekorten. CDA en medezeggingschap De wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organisatie is nu ruim 25 jaar oud. Wat is er tot nu toe van terecht gekomen? Niet veel. Voor mij was dat een zoethou dertje om de positieverbetering, „meer welvaart dus hogere lo nen", van de werknemers af te remmen. Nu heeft het congres van het CDA zich met grote meerderheid voor meer mede zeggingschap van de werkne mers uitgesproken, ondanks KVP en CHU. Dat -is allemaal oude koek. Als de voormannen van de KVP, wiens stokpaardje de PBO was, dit serieus genomen hadden, dan was de invloed van de werknemers in de onderne ming al lang veel groter ge weest. Het is mijns inziens alle maal naïef propagandistisch ge leuter en erg onduidelijk wat ze nu wel willen. Het in het CDA- programma vastgelegde streven omtrent wettelijke invloed van de werknemers op de samen stelling van de raden van com missarissen, is en blijft een la chertje. Of de werknemende kiezers wel gebaat zijn met het CDA valt te betwijfelen. Den Haag G. Posthumus Helmuth Kohl fractie leider CDU/CSU BONN (DPA) - De CDU-leider Helmut Kohl is gisteren tot fractievoorzitter van de CDU/C SU in de Westduitse Bondsdag gekozen. Kohl kreeg 230 van de 243 stemmen van de gezamen lijke christelijke fractie. Zijn voorganger Karl Carstens (CDU) werd eenstemmig aange wezen als voorzitter van de Bondsdag. Het werd zondag pas zeker dat Kohl de oppositieleider zou wor den van zowel de CDU alsook de CSU. De CSU kondigde al enkele weken geleden aan zelf standig te gaan functioneren iri de Bondsdag. Na een gesprek tussen Kohl en de CSU-leider Franz-Jozef Strauss werd zon dag alsnog besloten als een ge zamenlijke fractie door te gaan. Gisteren gaven de fracties van de twee partijen hun fiat aan het zondag bereikte akkoord. ''♦(Van onze correspondent Roger Simons) ID EN Het Britse Lagerhuis is gisteren de Ireking in tweede lezing begonnen van het kchtige socialistische wetsontwerp tot decen- -katie van Schotland en Wales. Deze debatten p vier dagen aanslepen. echter maar een begin. Men verwacht, dat indige parlementaire behandeling van het i0m Schotland en Wales elk een eigen parle- te geven en daardoor de eenheid van het ïigd Koninkrijk te redden, de volledige zit- duur zal vullen. uidige debatten eindigen donderdagavond, iet vooruitzicht van deserties in beide grote partijen. Talrijke conservatieven, onder wie ex- premier Heath, zijn van plan geen gevolg te geven aan de richtlijnen van hun leiders, die wensen dat ze tegen het labourontwerp stemmen. Sommige socialistische afgevaardigden zijn compleet gekant tegen decentralisatie en zullen zich niet gemakke lijk er toe laten bewegen hun regering te steunen. Het ontwerp zal vermoedelijk met een geringe meerderheid van stemmen uit de tweede lezing komen. Voor de regering beginnen de moeilijkhe den pas wanneer het wetsontwerp door een Lager huiscommissie, bestaande uit leden alle partijen, in behandeling genomen wordt. Zij zullen het haarfijn uitkammen: clausule na clausule en regel na regel. Voor donderdagavond rekent de regering-CalIag- han op liberale hulp. De nationalistische partijen van Schotland en Wales, met samen 14 stemmen, hebben ook beloofd het ontwerp in tweede lezing te steunen. Daarna zullen ze belangrijke amende menten trachten binnen te halen. Hetzelfde geldt voor een aantal socialisten en conservatieven. Als de lagerhuiscommissie dit wetsontwerp volledig onderzocht heeft, zal het er vermoedelijk hélemaal anders uitzien. De leiding van de conservatieve partij zegt, dat het een slecht wetsontwerp is. Ze blijft het princi pe van meer autonomie voor Schotland en Wales trouw, maar wil toch het socialistische plan kelde ren. Premier Callaghan heeft beloofd, dat zijn regering zorgvuldig zal luisteren naar alle argu menten voor en tegen, speciaal wat betreft de mogelijkheid van een referendum. De regering voelt weinig voor een volksraadple ging. Bijna 100 socialistische Lagerhuisafgevaar digden hebben evenwel een motie ondertekend, waarin zij een referendum eisen voor het decentra lisatie-ontwerp kracht van wet krijgt. Die motie wordt nu onofficieel gesteund door een aantal conservatieven. Het ziet er dan ook naar uit, dat de regering-Callaghan zich toch gedwongen zal zien een volksraadpleging uit te schrijven om de inwoners van Schotland en Wales zelf te laten beslissen of ze voortaan in zekere mate hun eigen potje willen koken. BERLIJN (AFP) - De Oost- duitse schrijver Thomas Braasch (31) en zijn 22-jarige vrouw, de actrice Katharina Thalbach, zijn in West-Berlijn aangekomen na van de Oost- duitse autoriteiten toestem ming te hebben gekregen het land te verlaten. Het echtpaar werd vergezeld door zijn drie jarig dochtertje. Zowel Braasch als zijn vrouw ondertekenden onlangs een ad hesiebetuiging aan Wolf Bier- mann die vorige maand op een tournee door West-Duitsland van zijn Oostduits staatsburger schap werd beroofd. Afgelopen donderdag kwam de Oostduitse Oostduits echtpaar volgt Wolf Biermann jazz-zangeres Nina Hagen in Hamburg aan. Zij is een vrien din van Biermann en had even eens deelgenomen aan het schriftelijke protest van 100 in tellectuelen en kunstenaars te gen de maatregel tegen Bier mann. lolidaridad", de interkerke- ke actie voor Latijns-Ame- ia, die zich richt op de ver lering van de situatie van c armen en verdrukten in dit pntinent, vraagt tussen nu en erstmis opnieuw (financiële) indacht voor haar werk. nds 1972 heeft de actie rond miljoen gulden kunnen be- eden aan activiteiten, voor van de kerken, die de meest erlaten en onderdrukte groe- eringen tot bewustwording, 'e en organisatie wil bren- „Solidaridad" werken elf artners samen, waaronder de k.kerk via de bisschoppelijke dviescommissie voor Latijns- Imerika en de Nederlandse lervormde kerk, via de Sectie nternationale Hulpverlening, 'olgens haar doelstelling ver eent de actie steun aan pogin- en van kerken, groepen en lersonen in Latijns-Amerika m de mens daar in staat te lellen orm te geven aan zijn .ven en samenleving. In Ne- derland is de activiteit van Solidaridad gericht op het be vorderen van de betrokken heid daarbij. Solidaridad gaat ervan uit. dat de ontwikkeling van de derde wereld moet gebeuren door de mensen zelf daar en dan niet de top, maar de gewone men sen. De allerkleinste initiatie ven worden zeer waardevol geacht. Dat gaat langzaam, maar, zo constateert men, de belangrijkste ontwikkeling van de laatste twintig jaar ligt in de bewustwording, vooral ook op het platteland, van de werkelijke oorzaken van de el lende. Dat acht men belangrij ker dan welke economische ontwikkeling ook. Immers de mensen worden dan actief in allerlei organisaties. Dat vraagt om leiders en hun vor ming en dat leidt op de duur tot projecten. De vorming van leiders en ka ders staat dan ook voorop bij Solidaridad. Dat betekent ook steun aan bewegingen van boeren, landarbeiders, arbei ders, krotbewoners, vrouwen en jongeren, aan vakbonden, coöperaties, moedercentra, jeugdbewegingen, diensten centra en instellingen voor so ciale pastoraal. Steeds meer bisschoppen en pastores van verschillende kerken geven uitdrukking aan hun zorg voor de allerarmsten en verdrukten en verdedigen krachtig de rechten van de mens, zoals onlangs het Brazi liaanse episcopaat in een her derlijk schrijven. De bischoppen, pastores, kate- chisten en andere christenen kunnen met hun projecten te recht bij Solidaridad, dat er vanuit gaat, dat de aandacht voor en de steun aan hun werk de komende jaren zeker toenemen, vooral op die plaat sen waar de kerk steeds meer de kerk van het volk wordt. Heel veel ontwikkelingswerk, vormingswerk, onderwijs en dergelijke, gebeurt door men sen met een kerkelijke achter grond of een duidelijke chris telijke inspiratie. Zij komen overigens steeds meer onder druk te staan van de militaire regiems, die deze ontwikkeling tracht tegen te gaan met als wapen de ideolo gie van de „nationale veilig heid", die de rechten en vrijhe den van de burgers aan de beoordeling van de staat on derwerpt. Ook de kerk wordt duidelijk steeds meer aan dit systeem onderworpen met als gevolg gevangenschap en mis handeling van velen. Ook voor steun aan hen wordt het geld besteed, dat Solidaridad via haar gironummer 1804444 te Den Haag hoopt in te zamelen. Verscheidene leden van de diocesane Pastorale Raad van iet bisdom Den Bosch hebben hun teleurstelling uitgespro ken over de brief van de Ne derlandse bisschoppen over de biecht en boetedoening. Met name de pastores uit Til burg en de moderators aan de middelbare scholen staken bun kritiek niet onder stoelen of banken. In die brief stellen de bis schoppen dat de privé-biecht erg belangrijk is en dat ook gemeenschappelijke boetevie ringen erg waardevol zijn maar dat bij die vieringen slechts bij wijze van uitzonder ing absolutie kan worden ver leend. ^e kritiek van de leden van de Diocesane Pastorale Raad Teleurstelling bij D.P.R. Den Bosch over brief biecht van bisschoppen richtte zich met name op de terminologie van die brief die „onbegrijpelijk en moeilijk" werd genoemd. Volgens ver schillende sprekers was het een brief „waar de mensen niet mee uit de voeten kunnen Bisschop Bluyssen van den Bosch reageerde op die kriti sche opmerkingen met de me dedeling dat hij weliswaar achter de wezenlijke inhoud van de brief staat maar dat ook hij van mening is dat de terminologie misschien wat duister is. De bisschop zegde toe dat de brief in de toekomst nog in de pastorale raad on derwerp van de discussie zal zijn. Tijdens de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad Ut recht heeft kardinaal Wille- brands meegedeeld, dat hij en mgr. Ernst, als gedelegeerden van de bisschoppenconferen tie een officieel gesprek zul len hebben met de leden, die vanuit de kerkprovincie deel hebben uitgemaakt van de in terkerkelijke commissie, die het rapport over „Intercom munie en ambt" heeft samen gesteld. Het gesprek zal begin januari worden gehouden. Tweehonderd uit Algerije ge repatrieerde Fransen hebben zondag belet, dat kardinaal Duval, aartsbisschop van Al giers een mis opdroeg in het Zuidfranse dorp Vauvert. De kardinaal heeft na de onaf hankelijkheid van Algerije de Algerijnse nationaliteit aange- KORTE METTEN nomen. Hij was naar het dorp gekomen bij gelegenheid van de honderdste verjaardag van kanunnik Thioly, een van zijn vroegere medewerkers. De kardinaal moest door de poli tie in bescherming worden ge nomen. De Franse minister van bin nenlandse zaken, Michel Po- niatowski heeft verklaard, dat de Koreaan Moon, leider van de „Unified Family" op dit moment in Frankrijk niet welkom is. De minister voeg de eraan toe, dat het ministe rie op het ogenblik nauwgezet het doen en laten volgt van genoemde secte. De politie in Frankrijk heeft, aldus de mi nister, opdracht een diep gaand onderzoek in te stellen naar enige beschuldigingen, die tegen de secte zijn geuit. Drie gereformeerde vrouwe norganisaties hebben in een bijeenkomst in het Jaarbeurs complex te Utrecht een drin gend beroep gedaan op de Eerste Kamer om de goedkeu ring te weigeren aan de nieu we abortuswetgeving. Aan de ze vergadering namen onge veer zesduizend vrouwen deel: leden van de bond van Neder landse hervormde vrouwen verenigingen op gereformeer de grondslag, de bond van vrouwenverenigingen der ge reformeerde gemeenten en de bond van christelijk gerefor meerde vrouwenverenigingen. CONGREGATIE GELOOFSLEER De congregatie voor de geloofsleer, het voormalige Heilig Officie, heeft de rechtstreekse sterilisatie van de mens „abso luut strijdig met de leer der kerk" genoemd. De zuiverheid van geloof en zeden, zegt dit in een docu ment, dat reeds 13 maart 1975 gereed kwam maar pas zater dag 11 december 1976 is gepu bliceerd. De verklaring is be doeld als antwoord op vragen, die door het episcopaat van de Verenigde Staten aan de Vati caanse instanties zijn gesteld. Het Romeinse tijdschrift van de jezuieten „Civilta Cattoli- ca", dat voor zijn publikaties nauw samenwerkt met het Va- ticaan, heeft de uitspraak van de congregatie voor de ge loofsleer reeds in juli van dit jaar uitvoerig toegelicht. Hie ruit blijkt, dat naar inzicht van de desbetreffende curie-in stantie de sterilisatie als in greep in de voortplantingsmo- gelijkheid van de mens vernie tigd is voor „de waardigheid en de onschendbaarheid van de mens." Om deze reden is het aan art sen en verpleegkundigen in katholieke ziekenhuizen „abso luut verboden" hun mede werking aan deze anticoncep- tionele ingreep te verlenen. Dat sommige theologen er an ders over denken is voor de congregatie van de geloofsleer geen reden van de authentieke leer der kerk af te wijken. De katholieke uroloog van het Heerlense De Weverzieken huis, dr. H. R. de Vries, vindt het door de congregatie voor de geloofsleer van de rooms- katholieke kerk uitgesproken verbod van sterilisatie verbij sterend en onaanvaardbaar. Hij verklaarde dit voor de Re gionale Omroep Zuid. Als arts, zo zei hij, heb je de plicht om sterilisatie uit te voe ren indien echtparen die deze zaak behoorlijk en serieus hebben overwogen, daarom verzoeken. Dit geldt voor Eu ropa maar nog meer voor de ontwikkelingslanden. Het ge bod van de liefde, aldus dr. De Vries, noopt tot gezinsplan ning, wil de aarde bewoonbaar blijven. Volgens hem maakt de Vati caanse instantie voor de ge loofsleer zich er erg gemakke lijk vanaf met geboden uit te vaardigen, zonder aan te ge ven wat er dan wel moet ge beuren om het aantal geboor ten te beperken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7