LANGS OMWEGEN Kritiek op tracering weg Leiden-B ode graven Bernardus-biljarters weerden zich danig Fred Volmer zoekt in Vietnam het volk van zijn persoonlijke betrokkenheid BUITENLANDS GELD In Rome en Parijs^ Spanning en sensatie bij Beau Rivage V erkeersmaatregelen in ,De Oude Morsch' DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgén tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDSE SPAARBANK maar ook in Tokio en New York. overal kunt u terecht fÜ? met uw reischeques. Beschikt u liever over kontant buitenlandsêwiö§^ geld0 Ook dat is mogelijk. uw reischequesT eurocheques en al jQ^r^o^uw vreemde valuta I' PAGINA 5 plas] kunt in december .J9 een T.jdt pel kopen en de issjêjjs van 1976 .-an >ar in de ch Modellen van 1977 t IjöINSDAG 14 DECEMBER 1976 1 LEIDSE COURANT Bewoners van Huize St. Bernardus aan stoot Laat ze maar schuiven, of liever: laat ze maar stoten, die stoere bejaarden van Huize St. Bernardus in Sassenheim. Gisteravond in een recreatiezaaltje van het huis weerden de heren Aartweg, Hoogervorst, Van der Pijl. An- gevaaren, Mever en Braat (in de krasse leeftij den van 77 tot 82 jaar) zich uitstekend tegen routiniers van de biljartvereniging Sassenheim in een vriendschappelijke wedstrijd. Uiterst 'geconcentreerd en behendig werden de caram boles op het laken gelegd en slechts met moeite konden de „echte" biljarters Wolvers en nog een Wolvers. Landweer Johan sr. en jr.. Van Dam, Schoo en Koek in 5 wedstrijden met 3-2 de baas blijven. De Bernardus-bewoners waren best tevreden met dit eervolle resultaat. Het gaat overigens best met de recreatie op Huize Sint Bernardus, sinds in maart van dit jaar een bewonerscommissie zich met het orga niseren van ontspanningsavonden bezighoudt. Zo wordt er door 50 van de 85 bejaarden gekaart en maar liefst 70 van de 65-plussers doet mee aan kienen. Zo was de biljartontmoe ting een initiatief van de heer Th. Landweer Johan sr.. een niet onbekende figuur in de Sassenheimse sportwereld. Op het ogenblik be staan plannen om ook een sjoelclub op te richten. En dan heeft men het wel eens over een „rustige oude dag". Op Sint Bernardus is daar niet veel van te merken. familie-reünie Familie-reünies blijven de kop opsteken. Ik hou m'n hart vast, dat er iemand die Pieters heet ooit eens op het lumineu ze idee zou komen om met z'n duizenden bij elkaar te zitten reüniëren. Waarlijk, ik moet er niet aan denken. In elk geval, ditmaal hebben de „Hooge- veens" het weer bont gemaakt. Onlangs kwamen bijna 300 mensen met die naam in de Flevohof bijeen: uit het zuid en. het noorden, het oosten en westen des lands. Uit Noord- wijk kwam een bus vol „Hoog- eveens" om de verre en naaste familie-pret mee te kunnen maken. Dat alles gebeurde op initiatief van de heer L. Hoog- eveen, die directeur is van de bekende „Meerpaal" ui Dron- ten. Deze Drontense Hooge- veen raadpleegde tal van tele foongidsen en kwam tot een respectabel aantal van 800 uit nodigingen. Allerwege werden familiestambomen beklommen en registers opengetrokken en tenslotte konden ruim 270 Hoogeveens naar de IJssel- meerpolder vertrekken. Veel eerste contacten waren er. Onverwachte confrontaties ook. zoals met die mevrouw Hoogeveen uit Eindhoven, die deze dag zo maar eens naar de Flevohof was gegaan en daar plotseling midden m de reünie van haar naamgenoten terecht kwam... Alles bijeen werd het een welbestede dag. zo verneem ik. De familieband is hechter dan ooit tevoren geworden. Daarom wil men de reünie op een nog groter schaal herhalen, want een gro tendeels ontbrekende groep was die van de getrouwde vrouwen die van huisuit Hoog eveen heetten maar thans doorgaans onder hun mans naam in het telefoonboek staan. Om zoveel mogelijk naamge noten te bereiken werd een commissie gevormd (men ziet: de Van Zwietens hebben school gemaakt), bestaande uit mevr. J. Cromeen-Hoogeveen, Beeklaan 80. en J.G.M. Hooge veen, Sondauwhof 18, beiden te Noordwijk, L. Hoogeveen, „De Meerpaal" te Dronten, en P. Hoogeveen. Undinestraat 103, Amersfoort. Deze com missie verzoekt allen die Hoogeveen heten (zowel met eén O als met twee O's) of die andere Hoogeveens kennen, zich met de commissie in ver binding te stellen. LEIDEN Bij de Toneelvereniging „Tot ieders genoegen" lijkt het gewone plezier in het toneelspelen het belangrijkste motief om ieder jaar maar weer dapper met een productie op de planken te komen. Dat is de conclusie die de iets minder bij het gezelschap betrokken toeschouwer kon trekken na het zien van „Beau Rivage" gisteravond in de Schouwburg. „Beau Rivage" was een thriller en daarom een goede keus. Waar het spel der acteurs en actrices even minderde, kon de nieuwsgierigheid naar de oplos sing de aandacht van de kijker gespannen houden.Iedereen had de moorden kunnen plegen, ie dereen leek niet wie hij was en uiteindelijk de meest gewone, minst dubbelzinnige figuur bleek de grootste schurk. Er werd met verve geacteerd; desondanks liet men wel eens steekje vallen. Maar dan was souffleuse Janneke Kouwen hoorbaar goed bij om de aarze ling op te vangen. Lies Beek man speelde wulps tante Cora, de tijd die haar gegeven was. Van John Donders, als Gerald, dacht ik voortdurend dat het zijn tweelingbroer was. Maar die bleek uiteindelijk toch dood. Mijni Boom irriteerde zeer goed als de wat oudere, spiritistische gerichte Harriet. Of Myra inder daad de zwoel-zweverig, laagge stemde vrouw moest zijn die Corin Hagenbeek ervan maakte, durf ik te betwijfelen. Als ik Owen Colby was geweest had ik haar in ieder geval niet inge ruild tegen Tracey. Die was aan vankelijk onverdacht truttig om later helemaal Tracey niet te zijn. maar wel een feeks. Dat de Jenny van Odile de Ko ning met kon haten, was zeer begrijpelijk. Uiteindelijk bleek Benjamin van Ruiten als Max de goedmoedige jongen, die hij eigenlijk de hele tijd al was. Van inspecteur Farrar Leo van der Kroft - had ik geen auto gekocht, maar hij was echt van de politie. Een meneer Boom de regisseur: die was dertig jaar bij TIG ac tief lid. kreeg van de vereniging een horloge met inscriptie en van de afdeling Zuid-Holland van de het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel een oorkon de met speld. Welverdiend, want het stond gisteravond toch weer op de planken: dat toneelstuk van TIG. PAUL VAN DER PLANK Kerst activiteiten voor tuinbouw en plantkunde biedt haar leden weer de moge lijkheid om zelf kerststukjes te maken. Dit geschiedt morgen 15 december vanaf acht uur in het Rijksherbarium aan de Schel penkade De kerststukjes worden ge maakt onder leiding van me vrouw J. v.d. Plas en de heer P van Donselaar. De kosten zijn 5,- per persoon. Tussen half acht en acht uur is er een voorverkoop van bijkomende materialen. „Het Breehuys" staat motregen 15 december weer open voor iedereen die ouder is dan vijf tien en jonger dan vijfentwintig jaar. Vanaf acht uur wordt be langstellenden de verschillende druktechnieken om kerstkaar ten te maken, bijgebracht. Woensdag 22 december is er in het clubhuis materiaal aanwezig om kerststukjes te maken. Voor al fantasie speelt een belangrij ke rol bij deze creatieve bezig heid. De kosten van d»- 'wee bijeenkomsten zijn 2,- per keer. Noordwijkse Hoogeveens naar massale ciden-Rotterdam in III!IIIIIIII!IIIIII!!IIIII1IIIIIIIIIIIIII!IIIIIIII!!IIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!III!1III!IIIIII1 LEIDEN De dienst Gemeentwerken start morgen 15 december met het aanbrengen van nieuwe verkeersborden in de wijk „De Oude Morsch". Dit met het doel het doorgaand verkeer uit de Xarmstraat, de Eerste Binnenvestgracht en de Morspoortburg te weren. In de gehele buurt komt een stelsel van eenrichtingsverkeer voor auto's. Fietsers en brom fietsers mogen in twee richtin gen door de straten rijden. De nieuwe maatregelen houden voorts in dat de doorgang onder de Morspoort voor autoverkeer wordt gesloten. Het verkeer op de Steenstraat krijgt voorrang op het verkeer vanuit de Eerste Binnenvestgracht. Het betreft hier een proef van drie maanden. Als de proef slaagt, zal het parkeerprobleem in de wijk worden aangepakt. Een en ander zou kunnen ge beuren wanneer het straatver beteringsplan, waarvoor het mi nisterie van CRM inmiddels subsidie heeft toegezegd, wordt uitgevoerd. De gemeente is eveneens van plan de stalhngsgelegenheid voor bromfietsers op de Bees tenmarkt te verbeteren. Voorts zal te zijner tijd iets worden gedaan aan de stallingsruimte voor fietsen en bromfietsen van bezoekers aan de Koet-o-lheek in de Kruisstraat. ■■li .DOORGAAN MET DAT LAND. Jisteravond zat hij nog met een r tijv ,-e arm zich mentaal voor te hij lereiden op de afmattende reis: erums in een exotische samen- lling hebben inmiddels hun te verk gedaan. Tegen pokken, koléra. tyfus, tetanus. De hele lip moet hij anti-malaria-tablet- i-n blikken, en nog vier weken ivene!rna Voorbehoedend: preven- me ief. zoals ook het huidige ac- oork ent op de gezondheidszorg van •arav 'ietnam ligt. Allemaal onge- 1star nakken. die Fred Volmer slikt m met Vietnam van aangezicht it aangezicht te kunnen staan, 'rijdag stapt Volmer (30 jaar) net nog 24 anderen in het vlieg- uig voor een tocht langs omwe gen naar Hanoi. Het Nederland- ie gezelschap bestaat uit journa- isten. „al geruime tijd geïnte- esseerden" en mensen die na- nens bestaande Vietnam-orga- lisaties aan de studiereis begin nen. zoals leden van de Brede Vietnam Beweging Nederland, vaarvan ook Volmer deel uit- naakt. Iet is geen plezieruitstapje, dat Volmer (tweede man op het Bu- Voorlichting van het stadhuis) in het vooruit- :icht heeft en hem zo'n 4000 ?n gaat kosten, „want in ripe betalen wij de reis he emaal zelf; we willen niets op rosten van de Vietnamezen on- lernemen. Dat doen zij ook niet, Nederland op bezoek ljn". Fred Volmer en de zijnen padden door hun activiteiten al contacten met Vietnam, ttvaiu volgt de eerste concrete confrontatie met een land. dat bun erg na aan het hart ligt. Het Rordt de eerste groepsreis van- illan bt mogelijk vertellen over hoe Vietnam reilt en zeilt, de contac ten tussen beide volken bevor deren. Erg recent is de actie Grafiek uit Vietnam, een actie die de verspreiding stimuleert van originele Vietnamese hout sneden die een beeld geven van het dagelijks leven, van de ge voerde strijd en van de culturele tradities van vroeger en van daag. De grafische volkskunst blijkt een middel te zijn om met Vietnam bezig te blijven". Met Vietnam bezig blijven. Voor Fred Volmer, die de koffie ser veert met rietsuiker en biologi- sch-dynamische speculaasjes presenteert, is dit een heilig moeten. „Bezig blijven, inder daad. Vietnam is een land dat eeuwenlang strijd heeft moeten voeren; tegen vorsten van bui ten. tegen Fransen, Japanners, ruim 20 jaar tegen de Amerika nen. De laatste 30 jaar heeft Vietnam actieve strijd gekend. Er is een geweldige technologie ontwikkeld om het land eronder te krijgen. Land, natuur en ste den zijn verwoest. Alleen de be volking hield vol. En dan praat men bij ons nog over de tweede wereldoorlog, die „maar" 5 jaar heeft geduurd. Vietnam moet erin slagen, de gevolgen van die vernietigende oorlog te boven te komen. De strijd is gewonnen, maar de oorlog is pas voorbij als de gevolgen overwonnen zijn". Vietnam is er nog niet. Daarvan is Fred Volmer zich goed be wust. „We moeten waakzaam zijn voor politieke ontwikkelin gen die de onafhankelijkheid van Vietnam bedreigen en waar mogelijk moet geholpen worden bij de wederopbouw van het getroffen land. Door de Neder- landse regering is al 100 miljoen gegeven, ofschoon in politiek opzicht ons land zich nog weinig gelegen heeft laten liggen aan Vietnam, dat een voorbeeld kan zijn voor andere landen in de wereld die ook onderdrukt zijn". Fred Volmer, die met zijn medemakkers van de Brede Be weging een slopende procedure voor de boeg heeft („als de an deren 's avonds misschien een borreltje drinken of tijdig naar bed gaan. blijven wij bijeen om te evalueren, rapporten te ma ken, uitkomsten en conclusies te verwerken"), heeft thuis in Lei den al Vietnamezen op bezoek gehad die hun vrouwen en kin deren al zo'n 25 jaar niet meer gezien hebben. „Wie staat er stil bij zulke tragedies? Zie je, daar om ook is het een stukje per soonlijke betrokkenheid voor me; ik heb ze persoonlijk leren kennen, die mensen die bijna alles kwijt zijn, behalve hun idealen en vechtlust om er weer bovenop te komen. Het zijn be wogen. volhardende en zeer menselijke figuren". Daarom zegt Fred Volmer: doorgaan met Vietnam, „en het niet maar vergeten, zoals som mige persmedia doen. Vietnam heeft voor een bepaald systeem gekozen en dan mag je alleen maar hopen, dat dit volk zijn eenheid zal kunnen uitbouwen. Ik hoop volgende maand met veel indrukken, verhalen en dia- beelden terug te komen". LEIDEN De christelijke ora toriumvereniging „Con Amore" geeft vanavond in de Stadsge hoorzaal haar jaarlijkse kerst concert. Uitgevoerd wordt het Weihnachts-oratorium - deel 1, 2 en 6. Medewerking verlenen Chrisine Harvey (sopraan), Elise Galama (alt), Marius van Altena (tenor). Hans Zomer (bas), Johan van Dommele (orgel) en het Gewes telijk Orkest voor Zuid-Holland. Dirigent is Bert Lassing. Het concert begint om acht uur. De toegangsprijs is 10,- en 5,- voor CJP-houders en 65-plus- sers. De Koninklijke Maatschappij jn.j 'TOenoordhal za- EIDEN Omdat het duel in Za L' zaalvoetbal-hoofdklasse tus- je- 'n Swift't Winkeltje en Godyla ah aar 29 december is verschoven, ;.ni er vanavond niet van de oofdklasse-voetbal te genieten, en Ir1'' staat om negen uur in de froenoordhal een interessante 'moeting op liet programma. Leids team speelt dan tegen otterdam. De nieuwe verkeersstromen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii uit ons land naar Vietnam. „Natuurlijk staat ons een doel "voor ogen, een veelvoudig doel zelfs. Voor veel mensen van on ze groep wordt het een kennis making met het land waarvoor ze zich jaren hebben ingezet. Ik vind het een geweldige gelegen heid. Zelf ben ik sinds 1968 al geïnteresseerd in de bevrijding van Vietnam. Ik verwacht, dat het een enorme ervaring voor ons wordt. Bekeken vanuit onze organisatie willen we trachten te komen tot een uitwisseling van ideeën, van mensen en cul turele uitingen. We willen de Nederlandse bevolking zoveel auto wordt in januari '77 ïatdJjeleverd. dus u rijdt in een emt^.gr inteken wordt in januari jegeven!) II bestelling in december 'ering tegen vaste prijs! Vrijblijvende taxatie s van uw auto! let Motorhuis iiden/Katwijk/Voorschoten er jaarspakket oor Boekovsky EIDEN De Leidse Universi- zal de Sowjet-Russische dis- tlent Vladimir Boekovsky ter 'k'genheid van zijn 34ste ver- ardag op donderdag 30 de- niber een pakket zenden. In vergadering van de Leidse iversiteitsraad is hiervoor gis- avond een inzameling gehou- 'n die meer dan 200.-- heeft >gebracht. Vladimir Boekovs- die al verscheidene jaren in vangenschap verblijft. is eds in december 1972 door de üdse universiteitsraad uitge- Jdigd zijn studie in de biologie n de Leidse universiteit voort zetten. Zijn gezondheidstoe- and is op het ogenblik als lv°!g van zijn gevangenschap slecht LEIDEN De kerngroep Leiden en omge ving van de vereniging Milieu Defensie en de Werkgroep Fiets/E.N.W.B. hebben in een 1 brief aan de Raad van de Waterstaat ernsti ge kritiek geuit op de nota „tracé-studies voor een wegverbinding tussen Leiden en Bodegraven". De Rijnlandse Moienstichting I stelt zich toleranter op bij de nota van de Raad van Waterstaat maar plaatst er wel i enige kanttekeningen bij. De Kerngroep Leiden en de werkgroep Fiets laten weinig heel van de verkeersvarianten die de Raad heeft uitgedacht ter ontlasting van de Leidse Hoge-Rijndijk. De vier voor gestelde tracés, verdeeld in A. B. C en een Nulvariant worden door beiden beschouwd als zeer schadelijk voor het milieu. Voor tracé B kunnen werkgroep en kerngroep nog het meeste begrip opbrengen, aangezien dit tracé zich aansluit bij de reeds bestaande spoorlijn. De twee vinden echter dat bij tracé B veel te gemakkelijk over de nadelige effecten ervan word heengestapt, te weten' een forse aantasting van de omgeving door een drukke twee- of vierbaansweg. De overi ge tracé's zijn voor kerngroep en werkgroep uit oogpunt van milieu uiterst verwerpelijk. Dat brengt beiden er toe te stellen dat van keuzevrijheid bij één logisch alternatief - B - geen sprake is. terwijl ook B in feite schadelijk wordt geacht. Werkgroep en Kerngroep betreuren het dat er in de nota geen alternatief is opgenomen dat de be staande verbindingsmogelijkheden hand haaft en plaatselijke verbeteringen bewerk stelligt. Die plaatselijke verbeteringen, zoals groene golf. verbeterde oversteekmogelijk- heden voor voetgangers en fietsers en een randweg langs onder meer Alphen zouden volgens kern- en werkgroep een groot ge deelte van de bestaande verkeersproblema tiek kunnen oplossen. Tenslotte begrijpen beide groepen niet dat niet eerst de Hoge Rijndijk wordt gerecon strueerd, alvorens men eventuele alternatie ven ter hand neemt, een reconstructie die in dota al als nodig wordt beschouwd. Rijnlandse Molenstichting De Rijnlandse Moienstichting onderschrijft het'uitgangspunt van de Raad van de Water staat om bij de tracering van de weg reke ning te houden met cultuur-historische ele menten. zoals molens en ook hun relatie tot het landschap. Toch wordt gevreesd voor de molen „Zelden van passe", die door het vastgestelde tracé ernstig in het gedrang komt omdat hem „de wind uit de zeilen" wordt genomen. Een verplaatsing lijkt dan. aldus de Moienstichting. nodig en dan moet rekening worden gehouden met de maal- vaardige functie van de molen Bij de keuze van eerdergenoemd tracé B moet volgens de Stichting een „duiker" wor den gemaakt ten behoeve van de watertoe voer van de Groenendijkse molen en de Steektermolen onder Alphen. Tracé C komt volgens de Stichting niet in aanmerking vanwege de beperking van de openheid van het landschap, (in verband met windrech- ten). Tenslotte vindt de Rijnlandse Molen stichting dat de beplanting in ieder geval, voor welk tracé ook wordt gekozen, moet worden aangepast aan de geldende normen van beplanting bij windmolens; nauw over leg met bestuur van de Stichting blijft ge wenst, aldus de Stichting. Fred Volmer

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5