CDA en VVD hekelen Leids program-college WiffltoWBflHi 1 ONRUST OVER VEILIGHEID IN LEIDEN 3-OKTOBERFEEST NIET OP ZONDAG Li DINSDAG 14 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 PSP: Berufsverbote PSP-woordvoerdster Van de Zande kwam gisteren met een motie waarin van de gemeen teraad een uitspraak wordt ge vraagd tegen het zogenaamde Berufsverbot dat in Leidens zusterstad Krefeld de linkse radikaal Klaus Stein heeft ge troffen, waardoor hij daar niet m overheidsdienst kan komen. FINANCIEN Het meest orgineel was gisteren echter wethouder Tesselaar (crea tieve zaken) Hij hou zich voor deze gelegenheid gestoken in een oranje-rood carnavalesk kabouterpak. Overigens was hij groten deels slechts lijfelijk aanwezig. Geestelijk was hij verdiept in allerhande lectuur, waarbij het Engelse stripblad MAD een belang rijke plaats innam. De Ratel Het Leidse Vólkshuis en werkgemeenschap „De Ratel", door de bank genomen worden de leden hiervan aangesproken als Volks- huizers en Retelleden zullen op maandag 20 december gezamenlijk het kerstfeest gaan vieren. Dat zal gepaard gaan met een welkomst woord van mejuffrouw Leemans, solozang, declamatie van de bekende voordrachtskunstenares Nel Oosthout en een optreden van een kinderkoor. Ook samenzang zal plaatsvinden. Het geheel speelt zich af in de grote zaal van het Leids Volkshuis, begint om 20.00 uur en kost f 1 per persoon, en kerstboom en kaarslicht zijn daarbij inbegrepen. Volksverhuizers en Ratelaars kunnen vanaf gisteren kaarten verkrijgen aan het Leidse Volkshuis (mej. Molijn) en op vrijdagavond 17 december van 19.00-20.30 uur in de Ratelkamer, waar dan één en ander kan worden weggerateld over als wijkbewoners bij hem aankloppen met als gevolg vermindering van werkgele genheid terwijl we aan uitbrei ding hiervan juist nimmer te zwaar kunnen tillen", stelde Elzenga. Hij verweet het colle ge bovendien voorstellen na het houden van hearings op willekeurige wijze te verande ren en wel zo dat de bevolking zich daardoor verraden voelt. PvdA: Lof Lof voor het linkse beleid kwam er uit de hoek van de grootste raadsfractie, die van de PvdA Socialistenleider Meijer zag het links college als het klapstuk in de politie ke Leidse hutspot en vond dat zijn partij in tegenstelling tot veel zusterafdelingen in ande re gemeenten in Leiden een „scherpe linkse koers voer". Volgens Meijer is de ruime voldoende die het college zich zelf heeft toegekend terecht en wordt die door zijn fractie dan ook ten volle onderschreven. De PvdA-leider zij te hopen op een inhoudelijke oppositie van CDA en WD tijdens de be grotingsbehandeling en ver ontschuldigde zich gisteren voor het feit dat hij vorige week in zijn aanval op de CDA-boycot de liberalen in een adem had genoemd. Meijer loste gisteren een dui delijk schot voor de boeg mid dels een beschouwing over de politieke toekomst van Leiden. In bedekte termen sloot hij samenwerking na de gemeen teraadsverkiezingen met het CDA en de WD in 1978 nu al uit. Hij wees erop dat een college op een programmati sche grondslag voor de PvdA een onverbiddelijk uitgangs punt is en dat hij het liefst samenwerking bij voorbaat zag uitgesloten met partijen „waarvan raadsleden in de praktijk van hun stemgedrag hebben laten zien dat het non- politieke beginsel van een- man-een-man-een-woord-een- woord voor hen geen beteke nis heeft". PPR: Inhoudsloods Radikalenleider Beijcn haalde tijdens zijn algemene be schouwingen uit naar het CDA, dat volgens hem vol strekt inhoudsloos was. „De aanhangers hebben alleen gemeen dat ze in hun hart nog terugverlangen naar die goeie ouwe tijd toen er nog voor je gedacht werd. Al die mensen die opgevoed zijn in zekerhe den die ze de laatste 10 jaar weer zijn kwijtgeraakt: ze heb ben nu weer iets om voor te juichen, ze horen nu weer er gens bij en Van Agt vertelt ze wel hoe het moet", hekelde de PPR-leider. Zijn opponent Driessen verweet hij een de structieve oppositie: „Ik heb hem de laatste 2 jaar zelden een inhoudelijke opmerking horen maken", maar ook het inspraak- en medezeggen- schapsbeleid van het college kreeg van de PPR een nieuwe onvoldoende. Voorts vond de PPR dat burgemeester en wet houders zich hebben laten in pakken door de Nieman Hol ding BV, die de peperdure vil la's op het Leidse Waardeiland bouwt. Beijen kritiseerde het feit dat het college zo gretig was ingegaan op de uitnodi ging voor de feestelijke ope ning van deze Leidse Goud kust in oktober. „Ik had van het college eerder een concen tratie op de renovatie en de bouw van woningen die een oplossing bieden voor de Leidse woningnood verwacht, in plaats van te borrelen met Nieman Holding" aldus Beij- (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN „Door een nega tieve houding van het ge meentebestuur weet de politie van Leiden zich onvoldoende gedekt. Dat is een van de voornaamste oorzaken, waar om er zo weinig animo is voor een baan bij de Leidse politie. Dat stelde VVD-woordvoer- der Wessels gisteren tijdens de behandeling van het hoofd stuk Openbare Orde en Vei ligheid van de gemeentebe groting voor 1977 „Zachte handschoenen tegen fietskettingen en boksbeu gels", riep de WD-er uit. „Ca ravans bij Molen de Valk ver zieken de buurt, maar als je even fout geparkeerd staat krijg je eeh bon. Als je het ziekenhuis wordt ingeslagen is het slachtoffer eerder uit de nor dan jij uit het hospitaal", OPENBARE ORDE betoogde de bejaarde kolonel gistereri. Weliswaar waren „rellen zoals die traditie zijn in steden met een links stadsbestuur" vol gens Wessels nog niet van toe passing op Leiden. Volgens hem vanwege de rechtsere op stelling van de wat rijpere jeugd. Toch toonde de VVD- woordvoerder zich duidelijk verontrust over de handhaving van de openbare orde in Lei den. Hij kreeg daarin steun van CDA-woord voerder Dries sen die met een door alle frac tieleiders ondertekende motie kwam de rijksoverheid met klem te verzoeken het Leidse politiecorps met 25% tot 250 uit te breiden. De getalssterkte zal met ingang van 1 januari 199 bedragen. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN— „Partijbelangen prev aleren binnen de Leidse PvdA en het college van bur gemeester en wethouders sys tematisch boven het gemeen telijk belang. Met deze PvdA is de Leidse democratie dan ook duidelijk op de terug weg". Dat waren de verwijten waarmee oppositieleider mr. H. Driessen (CDA) gistermid dag bij de begrotingsbehande ling het vuur van kritiek op Ihet beleid van het college opende. Daarvóór was Driessen terug gekomen op de demonstratie ve boycot van de gemeente raadsvergadering van vorige week die zijn oorzaak vond in de weigering van b en w de agenda overeenkomstig de wens van CDA en WD in te delen. „Het college en degenen die het steunen trachten op deze wijze de uitoefening van het door de Gemeentewet ge waarborgde recht om het col lege ter verantwoording te roe pen onmogelijk te maken. Het heeft er alle schijn van dat het i college de uitkomst van han- delingen, of die wel of niet geoorloofd zijn ofwel de nood zakelijke toestemming van de raad vooraf ontberen en waar tegen de Kroon reeds inciden teel heeft moeten optreden, door verloop van tijd tracht te veranderen om van een raads- meerderheid dan alsnog legali sering te verkrijgen", zo ver weet de CDA-leider de wet houders gisteren. Zoals be kend gaat het hier om het buiten de raad om verkrijgen van geld vóór de Stichting Mast die buiten de raad is opgericht ten behoeve van ka beltelevisie. „Het feit dat de zelfde linkse tyrannieke meer derheid die zich met regelmaat verzet tegen de afhandeling -an de openstaande agenda punten het vorige week maan dag niet de moeite waard vond door eigen aanwezigheid de middagvergadering wel door te laten gaan, waarvoor zij van noch CDA noch WD afhan kelijk zijn maakt de werkelij ke bedoeling van de PvdA en haar politieke vrienden duide lijk", aldus Driessen die tevens stelde het te betreuren dat hij wel naar dit middel moest grij- «.051 pen om het bestaan van een n moa minderheid in de raad voel baar te maken. Bij zijn algemene beschouwin gen over de begroting voor 19/7 stelde Driessen dat datge ne wat dezer dagen door dit llege tot stand wordt ge bracht nog altijd de vruchten zijn van het confessioneel-libe rale beleid dat voor dit pro gramcollege aantrad, werd ge voerd. Voor het overige is het afgelopen jaar de lijst van be- „Leidens ontzet wordt ontzettend lijden" (Van onze raadsverslaggever) B LEIDEN Het is nog steeds helemaal mis met het econo misch beleid van de gemeente Leiden. Dat betoogden woord voerders van de CDA en VVD-fracties gisteren bij de kestp behandeling van de eeonomi- 41-30 sche aangelegenheden. Het is zelfs om moe van te worden. Dat vond althans CDA-woord- voerder Bleijie: „Ik kan net zo goed hetzelfde verhaal hou den als bij de begrotingsbe handeling van 1976". IIIIIII Volgens hem was het vooral het dwarsliggen van met name de wethouder van stadsont wikkeling Waal, dat het voeren van een actief economisch be leid zo moeilijk maakte. Bijval kreeg het CDA-lid van Hout- man (SGP/GPV) en Wessels (WD). De laatste gebruikte i ;ofi Brief van kerken: LEIDEN Een aantal Kerken uit Leiden en Oegstgeest verenigd in de Interkerkelijke Evangelisatie Samenwerking (IKES) heeft een dringend beroep op het gemeentebestuur van Leiden gedaan de traditie van eerbiediging van de zondagsrust op 3 oktober te handhaven. In een brief aan wethouder van Aken dringen de Chr. Gereformeer de Kerk, de Geref. Kerken, de Ned. Herv. Wijkgemeente Boshuizen, de Baptistengemeente Leiden en de Geref. Kerk Vrijgemaakt buiten verband uit Oegstgeest er bij het college op aan de Dag des Heren waarop nog altijd velen ter kerke gaan niet te gaan ontsieren met overmatig lawaai van kermisactiviteiten. Zoals be kend bestaat de mogelijkheid dat volgend jaar al op 2 oktober (dan een zondag) een begin zal worden gemaakt met de feestelijkhe den van de 3 oktoberviering. „Des te pijnlijker zal men hierdoor getroffen worden als men bedenkt dat die hele viering herinnert aan de uittreding en bevrijding van overheersing. En dat op de dag waarop de mensheid zijn bevrijding en verlossng gedenkt door de Opstanding van onze Heer Jezus Christus, Gods Zoon", zo schrijven de kerken in hun brief. Bezwaar tegen sec. weg 6 LEIDEN De bewoners van de Zijlwijk in de Merenwijk hebben bij Rijkswaterstaat be zwaar gemaakt tegen de aanleg van secundaire weg 6. De weg is geprojecteerd in de Veerpol- der, op honderd meter afstand van de woningen aan de rand van de Zijlweg. In een bezwaarschrift, dat is ondertekend door tachtig bewo ners, voert het actiecomité aan dat de voordelen uit verkeer stechnisch oogpunt gering zijn. De bewoners vrezen dat de ge luidshinder onaanvaardbaar zal worden. Bovendien zal een eventuele geluidswal het uitzicht dat met name de bewoners aan het Fuchsiadal belemmeren. Tenslotte wijzen de bewoners op de wat zij noemen ernstige aantasting van het stiltegebied ,,'t Joppe" waar thans veel vo- gelbroed en -rustplaatsen zijn. Nieuwe studiezalen l-op< Mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de leidse Universiteit nam gister- e k middag de nieuwe studiezalen voor Geschiedenis en Wijsbe- terff Beerte officieel in gebruik. ■laai De zalen bevinden zich in het ssc! *pand naast de Universiteitsbi bliotheek, Rapenburg 68, waar vroeger het Woordenboek was inu^Whuisvest. Geschiedenis en Wijsbegeerte beschikten nog t al 1 Wet over eigen studiezalen. (Overigens zijn deze voorzienin gen ook maar tijdelijk, aange- j- »en het geheel binnen afzienba- re tijd weer verplaatst zal gaan gorden. Op de foto de inge- tr it>ruik neming van de studieza- BEHANDELING BEGROTING '77 Een groot deel van de stadspagina zal deze week gewijd zijn aan de behandeling van de begroting voor 1977 zoals die vanaf gisteren dagelijks van 14.00 tot 23.00 uur ten stadhuize plaatsvindt. Een jaarlijks welwillend spel dat als hoogtepunt in het politieke wereldje moet worden gezien. Een vermoeiende bezigheid voor geïnteresseerden, niet in de laatste plaats voor de deelnemers zelf. Om op alles voorbereid te zijn hadden sommige van hen gisteren al de nodige maatregelen genomen. Maatregelen die associaties oproepen met het beeld dat al eerder in deze kolommen van het raadsspecktakel werd geschetst: dat van een kinderklasje... Speelgoed Mr. H. Driessen (CDA): „Partijbelangen gaan bo ven gemeente". stuurlijk onvermogen door dit stadsbestuur volgens Driessen alleen nog maar met nieuwe wapenfeiten aangevuld, zoals Endegeest en de affaire rond de kabel-televisie. WD: Verraden Ook de WD gaf het gemeen telijk beleid een onvoldoende. Volgens fractieleider Elzenga toonde de begroting'77 de geest van het ontbreken van vertrouwen en een beleid waarbij geen echte invloed en inspraak voor de Leidse be volking is weggelegd. Elzenga beschuldigde het col lege ervan maatschappijher vormingen door te drukken die alleen de eigen achterban tot voordeel zijn enhekelde het uitstellen van hete hangij zers. Wethouder Van Aken kreeg van de WD-leider het verwijt de bedrijven tegen zich in het harnas te jagen. „Het college gaat direct lot actie zijn betoog termen als „redden wat er te redden valt" en „Van Leidens ontzet naar ontzettend Lijden". Maar ook uit eigen nest kreeg wethouder Van Aken kritiek: zijn partijgenoot Ranner hamerde ook op het voeren van een actief wer vingsbeleid. Volgens hem kon die ambtenaar best betaald worden uit de opbrengsten van de liquidatie van het in dustrieschap De Grote Polder. Verder deed Ranner een be roep op de Universiteit, de grootste werkgever van Lei den, wat meer dan tot nog toe gebruik te maken van Leidse toeleveringsbedrijven en ook de universitaire know-how open te stellen ten behoeve van het Leidse bedrijfsleven. Wethouder Van Aken voerde onder.meer aan een wettelijk kader met betrekking tot de gemeentelijke taken op het ge bied van economische zaken te missen. „Het is alom aftasten en experimenteren. Dat zie je in alle vergelijkbare steden", merkte hij op. SGP/GPV: Zondagsrust De woordvoeder van de SG- P/GPV-combinatie, ir. M. Houtman kwam gisteren te rug op de dreigende versto ring van de zondagsrust die volgend jaar wellicht al plaats zal vinden als op zon dag aan de vooravond van 3 oktober de kermis- en feestac- tiviteiten al gaan losbarsten. „De PvdA is landelijk allang hard bezig alles wat er nog aan christelijke waarde aan wezig is om zeep te helpen. Het heeft er alle schijn van dat dit nu ook in Leiden gaat ge beuren", aldus Houtman. Bij zijn betoog signaleerde hij ook de toenemende verontrusting van de Leidse kerkgenoot schappen hierover die zich in een schrijven tot wethouder Van Aken hebben gericht. Houtman verweet het college voorts gekleurde voorlichting naar de burgerij toe te bedrij ven. Daarbij haalde hij de pa gina grote advertentie aan die het gemeentebestuur zaterdag jongstleden in deze krant liet afdrukken. De daarin genoem de uitbreiding van arbeids plaatsen van 100 per jaar was volgens Houtman sterk over trokken omdat dit een regio naal cijfer is terwijl de bevol king van Leiden alleen al jaar lijks met 1500-2000 mensen toeneemt. De situatie werd er volgens hem dan ook alleen maar slechter op. CPN: Nazi-hysterie De communist Hoeven vroeg de burgemeester gisteren op te treden tegen de in sommige Leidse platenzaken versche nen LP's voorzien van beelte nissen van beruchte figuren „Tarieven stijgen de pan uit" LEIDEN „Gezien het tarie- venbeleid van de lokale en landelijke overheid achten wij het onaanvaardbaar dat de meerkosten van de investe ringen voor het volgend jaar op de Leidse burgerij worden verhaald. Daar waar de werk nemers en het bedrijfsleven in een nauw keurslijf worden ge perst, wordt het door de be volking niet acceptabel dat de overheid zich in haar tarie- venbeleid zo ver te buiten gaat". Aldus motiveerde WD-woord- voerder Van Duyn gisteren tij dens de begrotingsbehande ling van het hoofdstuk finan ciën het verzet van zijj fractie tegen een nieuwe verhoging van de onroerend goedbelas- ting. Deze is volgens het colle ge nodig om extra geld bij elkaar te krijgen ten behoeve van de uitvoering van het wen senpakket in 1977. De WD gaf gisteren te kennen dat de ze extra ruimte maar uit de reserves van Leiden moet wor den gehaald en diende een mo tie van deze strekking Daarentegen kwam de PPR met een voorstel de onroerend goedbelasting uit te breiden en ook de rijksoverheid te laten betalen voor de rijkswegen die zij op Leids grondgebied heeft Een wens die door wethouder Van Dam werd afgewezen. CDA-woordvoerder Vink i weet het college in navolging van ir. Houtman (SGP) giste ren eenzijdige voorlichting in de gemeentelijke advertentie betreffende de begroting. Het enige dat aan deze advertentie correct was was volgens Vink de zwarte rouwrand om het geheel. Hij bestreed de opvat ting van het college dat Leiden niet langer in Last zou zijn, en wees er op dat een van de genoemde wapenfeiten var stadsbestuur: de ijshal van Menken zeker niet op conto van het college kon worden geschreven. Daarentegen meende Vink dat de linkse wethoudersclub de wisselbe ker voor het slechtste stadsbe stuur van Nederland verdient Bejaardensoos De bejaardensociëtejt Zuid-West zal voor haar leden een kerstsou per bereiden op 15 december. Om de spijsvertering te bevorderen zullen daarbij films over Oud Leiden worden vertoond, en wel door de heer Tiemandt. Daar blijft het niet bij. Op dinsdag 4 januan reist het hele gezelschap af naar de TROS om het programma „Op losse Groeven" aan te horen. Donderdag 3 februa ri zal de firma Ouwehand Visconserven in Katwijk iedereen onder handen nemen, dat wordt dus een dagje ingeblikt plezier. Dinsdag 8 februari zal het Zuiyelbureau met Kaasfondue aan komen zetten, en daarbij zal de Bazar maandag, dinsdag en woensdag zijn geopend. Familie en kennissen zijn welkom, dus de buren ook. Maandag 14 februari kan er worden gecarnavald met behulp van de heer Knijnenburg, die accordeon speelt. In maart wordt er naar Transavia Schiphol gegaan en daar hoeft niemand opstijgingen van te krijgen, in april naar Maxis in Muiden, en op 21-28 mei gaat iedereen naar Kamphorst, mits daar f 280 tegenover wordt gesteld. Nu inschrijven f 10 wordt zeer op prijs gesteld. De vrijwillige bijdrage is gesteld op 75 cent, hetgeen toch wel verplicht moet worden betaald. Meer mag ook. De heer Taverne zal vanaf vandaag beschik baar zijn om U met Uw belastingzaken te helpen. Dus als U nog het één en ander te ontduiken hebt, informeer dan bij de leiding. L. Meijer (PvdA): „Klap stuk in de politieke hut spot". uit Nazi-Duitsland en bevat tende „redevoeringen, bom bastische marsmuziek en aan verwante hysterie uit het Der de Rijk". „De slachtoffers hiervan verdienen dat hierte gen wordt opgetreden", maan de Hoeven. Burgemeester Vis stelde in zijn antwoord hier over contact op te nemen met de politie, maar gaf daarbij te kennen dat de grammofoon platen eerder historische as pecten dan opruiende in zich zullen kunnen hebben, hetgeen optreden onmogelijk maakt. Tijdwaarnemer Bosch paraat in de raadzaal. In elke fractie was wel een stukje creativiteit te vinden om de tijd te doden. Anne van de Zande (PSP) had haar schapewol weer naar de raadzaal getroond en kwam gisteren op een dagproductie van vijf eigenhandig gedraaide kluwen wol. Dc liberalen speelden her en der wat met de nieuwe geluidsinstallatie die sinds gisteren in de raad in gebruik is: elk raadslid en eigen praat-ding. C£>A's gymnastiekleraar Bosch had een enorme tijdmeter meegenomen om op de seconde nauwkeurig te controleren of iedereen zich wel aan de hem toegekende beperkte spreektijd hield, een taak die hij samen met voorzitter Vis uitstekend vervulde. En natuurlijk was er het telraam van Leidens bestuurlijk rekenwonder wethouder Van Dam, maar dat is allang een vertrouwd beeld in de peuter speelzaal op het Stadhuisplein. Kabouter 1

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3