Uitwijzing van Menten staat nog geenszins vast Levenslang voor Loijen Spanning in Spanje toegenomen Aan vooravond van referendum Carter kiest Blumenthal voor financiën Glazenwasser Beslag op schilderijen: 1,25 miljoen Uitstel executie Gilmore opgeheven Duurder vliegen over Oceaan IRA schiet poliopatiént dood gewond Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe-, ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. naam adres woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: ^antwoordni^49^eiderj^^ Dinsdag 14 december Abortusdebat Abortusdebat Eerste Kamer in Den Haag Vandaag, op Ned. II om 22.55 uur. Om 20.25 uur Perry Como: kerst in Mexico en om 21.20 uur Gebrs. Hammond. Ned. I om 19.05 uur Multinatio nals in Derde wereld, om 21.50 uur historicus en schrijver Al berts en om 22.20 uur De Kom- missaris. 1976,67e jaargang no. 20607 Wolkenvelden Wolkenvelden maar geen neer slag van betekenis. Weinig wind en plaatselijk mist Temperaturen om het vriespunt. Morgen: Zon: 8.42-16.29 Maan: 01.18-13.01 Schev. hoogw. 8.46-21.23 laagw. 4.15-16.51. MADRID (Rtr/AP) aan de vooravond .van het referendum in Spanje over de politieke hervormingen in Spanje is het aantal incidenten en de spanning toege-, nomen. Gisteren kwam de oproerpolitie in Madrid in actie met traangasgranaten en de wapenstok bij een linkse betoging tegen het referendum. In het voornaam ste winkelcentrum van de hoofdstad rie pen de betoger „Spanje zal morgen een republiek zijn". Zij riepen op tot boycot van het referendum dat morgen gehou den wordt, omdat de linkse partijen geen aandeel hebben gehad in het opstel len van de hervormingsplannen. De Spaanse politie maakt jacht op San tiago Carrillo, de leider van de commu nistische partij, die zondag in Madrid een persconferentie gaf waarop hij verklaar de dat zijn partij kandidaten zal stellen voor de algemene verkiezingen van vol gend jaar. De partij is nog steeds verbo den. Carrillo leeft al sinds het eind van de burgeroorlog in Frankrijk, maar zon dag verklaarde hij dat hij sinds februari in Spanje verblijft. Zijn paspoortaan- vraag is evenwel afgewezen. Ook is de jacht nog in volle gang naar de ontvoerders van de 63-jarige Antonio Maria Oriol, adviseur van koning Juan Carlos en oud-minister van justitie onder Franco. In-ruil voor zijn vrijheid hebben zijn ontvoerders de vrijheid van 15 ge vangenen geëist. Premier Suarez heeft gisteren verklaard dat de regering niet met de ontvoerders zal onderhandelen, ook al brengt dit het leven van de ont voerde en het referendum in gevaar. Oriol heeft in brieven aan zijn familie gevraagd „kalm te blijven en te hopen, omdat alleen dat wat God wil zal gebeu ren". De meest vooraanstaande politieke leiders zijn onder politiebescherming ge plaatst 60wta/nt 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Tegen abortus ATLANTA (Rtr) De gekozen Amerikaanse president Jimmy Carter heeft de industrieel van Duitse afkomst W. Michael Blu menthal aangewezen als minis ter van financiën. Verwacht wordt verder, dat Carter bekend zal maken, dat Jane Cahill Pfeiffer, gewezen vice-president van de maat schappij IBM, minister van han del zal worden. De 50-jarige Blumenthal is pre sident-commissaris van de Ben- dix-maatschappij, die grote be langen heeft bij de ruimtevaart Uit welingelichte kringen is nog vernomen, dat Qarter nagenoeg besloten heeft dr. Harold Brown, president van het Cali- fornische instituut voor techno logie, tot minister van defensie te benoemen. Auto tegen ladder: toen had hij al de smaak en ging door. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. Een deel van het kunstbezit van Menten. zoals dat deze zomer te zien was op de De Amsterdamse rechter-commissaris mr. veiling van Sotheby Mak van Waay in Amsterdam. De Amsterdamse rechter-commissaris Van Duuren, die gisteren beslag liet leggen, besloot gisteren de schilderijen, ter waarde van 1.25 miljoen gulden, in beslag te nemen, op een deel van het kunstbezit van Menten. i als mogelijke bewijsstukken in de zaak-Menten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/BERN - Vol gens doorgaans welingelich te Zwitserse journalisten pijn de advocaten van Men ten er in geslaagd, via docu menten aan te tonen, dat een eventuele overgave van ilfenten aan de Nederlandse Jtetitie in strijd is met de Zwitserse grondwet. Daarin moet volgens hen de oorzaak worden gezocht voor het feit, dat de Bondsraad (mi nisterraad) gisteren niet tot een besluit in de zaak-Men ten is gekomen. Bij hoge uit sondering komt de Zwitser se Bondsraad vrijdag weer bijeen, dan in buitengewone vergadering. Of Menten dan tot ongewenst persoon zal worden verklaard, staat nog geenszins vast. Intussen heeft de Amsterdamse rech ter-commissaris mr. Van Duuren gisteren een deel van het kunstbezit van Men ten, ter waarde van 1,25 mil joen gulden, in beslag geno men. De advocaten van Menten, dr. H. Grendelmaier en dr. W. Baechi, hebben erop ge wezen, dat de Zwitserse rege ring Menten wil uitwijzen op grond van een nooit be kend gemaakt besluit uit 1965. „Sterker nog, wij ken nen de tekst niet eens". Het besluit zou een uitzondering voor verjaring maken voor oorlogsmisdrijven. Maar, zo zeggen de advocaten, dit be sluit is strijdig met het in 1898 tussen Nederland en Zwitserland gesloten uitle veringsverdrag. Menten zou dan niet voor een gewone maar voor een bijzondere rechtbank moeten verschij nen. En die kent Nederland' niet meer. Uitwijzing op grond van het feit, dat een buitenlander de onafhanke lijkheid en neutraliteit van de Staat in gevaar brengt, zou volgens de advocaten in strijd zijn met andere artike- ■len uit de Zwitserse grond wet. Mevrouw Menten, die over Op een persconferentie in Bern deelde de Zwitserse vice-kanselier Buser (midden) gisteren mede. dat de Bondsraad nog geen beslissing had genomen in de zaak-Menten en vrijdag opnieuw bijeen komt. tuigd blijft van de onschuld van haar man, ziet in het besluit van de Bondsraad van gisteren het bewijs, dat Zwitserland niet over een nacht ijs wil gaan. Een han dicap vindt zij, dat vele docu menten waarover haar man beschikte in Blaricum zijn achtergebleven en, naar zij aanneemt, door de Justitie in beslag zijn genonjen. Zij is het met beide 'advocaten eens, dat haar man in Neder land als gevolg van de tegen hem gevoerde hetze, geen eerlijk proces te wachten zou staan. Het ministerie van Justitie onthoudt zich van ieder com mentaar. De ongeveer 200 schilderijen die gisteren op last van de rechter-commissaris in be slag zijn genomen, betreffen de collectie die Menten deze zomer had willen laten veilen bij Sotheby Mak van Waay in Amsterdam. De inbeslag name geschiedde, om moge lijk als bewijsmateriaal te kunnen dienen. Het was deze veiling, die de zaak-Menten weer aan het rollen bracht. Er werd toen gezegd, dat zij van Poolse joden geroofd zouden zijn. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND De bijzondere strafkamer van de rechtbank in Roermond heeft vanmorgen de 58-jarige, van oorlogsmisdrijven verdachte 58-jarige fabrieksarbeider L. Loijen uit Hom (Limburg) overeenkomstig de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat Loijen in krijgsdienst van de vijand Waffen-SS was getreden, zich schuldig heeft gemaakt aan het plegen van oorlogsmisdrijven en misdrijven teen de menselijkheid in het kamp voor joodse dwangarbeiders Bobruisk in Rusland in het tijdvak 1 mei 1942 tot september 1943. Hij heeft ongeveer 100 joodse gevangenen op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Ondanks het verlies van zijn Nederlanderschap moet hij volgens de bijzondere strafkamer als Nederlander worden aange merkt De bijzondere strafkamer achtte bewezen dat Loyen L. de feiten gepleegd heeft „gedurende de tijd van de huidige oorlog" in de zin van het buitengewoon besluit strafrecht. Hij heeft de Joodse gevangen (Polen) doodgeschoten, samen met anderen een aantal opgehangen, Joden gewurgd, verder samen met anderen Joodse gevangenen in een waterbassin verdronken en éen Joodse gevange ne van het leven beroofd door hem te castreren. De verdedigers hebben meegedeeld dat zij overwegen van het vonnis van de bijzondere strafkamer in cassatie te gaan bij de Hoge Raad in Den Haag. Zij zullen dit eerst met hun cliënt moeten bespreken. De rechtbank overwoog dat alle bewezen verklaarde misdrijven zijn gepleegd onder strafverzwarende omstandigheden terwijl Loij en tevens gebruik heeft gemaakt van macht, gelegenheid en middel hem door de vijand geboden. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat hij tenminste een honderdtal mensen om het leven heeft gebracht en daarbij in vele gevallen op een zo'n weerzinwek kende wijze te werk is gegaan, dat elke poging om de ernst daarvan aan te duiden moet falen. Voorts overwoog de rechtbank dat Loijen weliswaar onder invloed stond van het op vernietiging van bepaal de mensenlevens gerichte nationaal-socialistische systeem, maar dat hij daarnaast de gruwelijkheid van zijn daden grotendeels zelf heeft bepaald. „POLITIEAGENT" AANGEHOUDEN AMSTERDAM (ANP) Politieagentje spe len mag.niet. Daarom werd in de Amster damse binnenstad zondagavond de 28-jarige chauffeur P. K., gekleed in politie-uniform compleet met pet, gummistok en zelfge maakt legitimatiebewijs aangehouden. Hij bekende de laatste tijd zowel in uniform als in burger controles te hebben gehouden, onder meer in cafés waar hij de eigenaren naar hun vergunning vroeg. Het uniform bleek afkomstig te zijn van een kledingverhuurbedrijf. Veertien dagen gele den werd de man ook al aangehouden in „kennelijke staat", eveneens gekleed in een uniform. Toen zei hij, dat dit te maken had met een weddenschap. WASHINGTON (UPI) - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft het uitstel van de executie van de ter dood veroordeelde moordenaar Gary Gilmore opgeheven. De 36-jarige Gilmore, opgesloten in de staatsgevangenis van Utah, is in hongersta king, omdat hij wil dat het doodvonnis zo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd. Hij geeft de voorkeur aan executie in plaats van levenslange gevangenisstraf. Op 3 december gelastte het hof uitstel van de executie op grond van een verzoek van Gilmore's moeder, die stelde dat haar zoon geestelijk in de war is en niet weet wat hij zegt. Het hooggerechtshof heeft dit argument nu niet ontvankelijk verklaard en de zaak te rugverwezen naar de rechtbank van de staat Utah. GENÉVE (AP) De prijzen die passagiers moeten betalen voor tickets voor vluchten over de Atlantische Oceaan, zullen per 1 april 1977 met 9 pet omhooggaan. Over de verhoging is overeenstemming be reikt tijdens een conferentie die onder de auspiciën van de internationale luchtver- voersassociatie (IATA) in Genève is gehou den door de 22 maatschappijen die op de route vliegen. Een woordvoerder van de IATA deelde ver der mee, dat een eventuele stijging van de olieprijs met 10 pet. een aanvullende stijging van de vervoersprijzen met zich mee zal brengen van 2.5 pet. WANHOOPSPOGING In een. zoals ze het zelf noemen, laatste wanhoopspoging om hun bezwaren tegen de aantasting van de sociale voorzieningen kenbaar te maken, zijn leden van de Landelijke Organisatie Bijstandtrekkers vanmorgen op het Binnenhof in Den Haag begonnen aan een hongerstaking. Zij willen hiermee protesteren tegen de „onfatsoenlijke maatregelen" van' staatssecretaris Meijer (CRM), zoals het afschaffen van vergoedingen van dieet-, telefoon- en verhuiskosten voor bijstandtrekkers. Er werd vanmorgen ook een petitie aangeboden aan de Kamercommissie voor CRM. BELFAST (AP) Terroristen van het Iers Republikeinse leger hebben een verlamde polio-patiënt gedood omdat hij niet snel genoeg aan een bevel van hen gehoorzaamde toen zij drie bommen plaatsten in een borstelfabriek in Belfast, aldus heeft de politie bekend gemaakt. Het slachtoffer, de 23-jarige protestant Roy Young, werd door drie gemaskerde mannen neergeschoten omdat hij niet snel genoeg reageerde op hun bevel aan de arbeiders in de fabriek op de grond te gaan liggen. Young was aan een arm en been verlamd. Gisteren zijn ook bommen ontploft in een hotel, een busstation en een restaurant in Belfast. In Lurgan, 30 km ten zuidwesten van Belfast zijn twee agenten bij een bomontploffing gewond. In de hoofdstraat van Bellaghu, bij Londonderry, zijn maandag vjjf bommen ontploft. Terwijl de Eerste Kamer vandaag ver gaderde om een be slissing te nemen inzake een nieuwe, gewijzigde abortus wet, demonstreer den op het Binnen hof leden van de stichting „Voor recht zonder onder scheid" onder aan voering van pater Koopman met bor den en spandoe ken. LEIDEN Een geparkeerde auto op de Karnemelksebrug schoot gistermorgen omstreeks kwart over tien los van de handrem, reed de Karnemelksebrug af en kwam tot stilstand tegen een ladder waarop een glazenwasser aan het werk was. De 32-jarige Leidse gla zenwasser viel en moest met een gebroken pols en voet naar het Academisch ziekenhuis vervoerd worden. weken geleden werd hij in staat" aangehouden ..collega's''

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1