Op bondsvergadering met gigantische kluit in het riet gestuurd" Zege Rudie Koopmans met blessures „betaald" nieuws! Indeling halve finales dammen Broekman wil Berlijnse jeugd aan top brengen Bridgebond legde conflict bij -.sssaxr .zuiver agf Qn&as 5% Actie van Rijswijk vergeefs h.V.O.N. da s zuiver JIINSDAG 14 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT/T i?" RIJSWIJK De meest teleurge stelde toehoorder op de bondsverga dering van de KNVB zaterdag in het Congresgebouw in Den Haag, was Gerard Visser. Hij moest mach teloos toezien hoe de motie van wantrouwen tegen het bondsbe- stuur, waarvan zijn club Rijswijk de grote animator was geweest, in rook opging. Met die ene hamerslag van voorzitter Meuleman werden dagen van voorbereiding en 2.250 gulden weggegooid. Gerard Visser voelde zich op dat moment, zacht uitgedrukt, beroerd. „Ik had het ge voel van een kater, zo teleurgesteld was ik. Aan de andere kant zeg ik: het is misgelopen, maar wij hebben gedaan wat in ons vermogen lag." De mislukte missie van de Rijswijkse ama teurvereniging had alles van een professionele actie. De ontslagprocedure van secretaris-pen ningmeester Burgwal, met de vreemde finan ciële gevolgen, was reden voor Rijswijk, in het openbaar fel te protesteren. Toen dat te weinig rendement opleverde, zond het bestuur 2.250 brieven de deur uit. Daarin werd aan alle amateurverenigingen gevraagd zich te scharen achter Rijswijk en een motie van wantrouwen tegen het bondsbestuur te steu nen. Visser: .,Er waren pure beleidsfouten ge maakt. Onze eigen leden hadden ons op die zaak-Burgwal in onze algemene ledenvergade ring gewezen. Of we daar niet iets aan moes ten doen. Dat is dus gebeurd, maar ik werd ontzettend boos toen dat rapport-Kastermans, waarin de ontslagprocedure van Burgwal aan de orde kwam, pas na de Afdelingsvergade ringen plotseling verscheen. In grote haast moet je dan beslissen wat de beste methode is om ons onbehagen zo snel mogelijk naar de oppervlakte te laten komen." Gerard Vis ser, 27-jarig bestuurslid, koos toen voor de enquête onder alle Nederlandse amateurclubs. Belachelijk zo'n belangrijke zaak dat het eigenlijk niet erg is als je er na de vergadering mee komt." In recordtijd waren 637 positieve (dus nega tieve voor het bondsbestuur) reacties binnen. „Dat is dus eenderde van de amateurclubs die het vertrouwen, en dat is toch een princi pezaak, in het bestuur opzegden. Ik vind het dan zeer kwalijk, dat zo'n bestuur rustig kan blijven zitten." Met die grote respons kon Visser wijzen op de verkeerde datum waarvan hij was uitge gaan. Hij wist toen de brief werd verzonden, dat de bondsvergadering op 18 december zou worden gehouden. „Die vergadering werd ver vroegd, maar dat wisten we niet. We hadden ook maar ontzettend weinig tijd. Op 30 no vember gingen de brieven op de bus. Aan de andere kant zeg ik: vertrouwen opzeggen is Er mag niet uit geconcludeerd worden dat Rijswijk nog gelooft in een aftreden van het bondsbestuur. Gerard Visser voelde zich niet voor niets bekocht na de vergadering van zaterdag. „In de vergadering van 25 september zijn we met een kluitje in het riet gestuurd. Zaterdag met een gigantische kluit. Die motie, die er nu is uitgekomen, is natuurlijk een ontzetten de afzwakking. De amateurclubs hebben wat aan de affaire gedaan, maar ze hebben zich met twee verschillende moties volkomen be lachelijk gemaakt." Gerard Visser heeft de moed opgegeven. Toch acht hij de 2.250 gulden die met de actie waren gemoeid, geen weggegooid geld. „Als eenling gaan we nu niet meer de kop in de wind gooien. We hebben gevochten, en dat moet je ook doen als je ergens heilig in gelooft. Ik hoop nu alleen dat twee partijen iets geleerd hebbe. Rijswijk heeft in elk geval geleerd dat er een hoop moet veranderen in de top van de KNVB", Rijswijk heeft bij de dure enquête ook financiële respons gehad, waarom trouwens was gevraagd in dezelfde brief. „Dat was natuurlijk moeilijk, maar we moesten wel, anders krijgen we dadelijk onze eigen leden op de nek. De response valt mee. Ik verwacht dat er zo'n duizend gulden terug komt. In sommige brieven was al geld bijge sloten." Niet genoeg om het leed van Gerard Visser, te verzachten. Hij was zaterdag de meest teleurgestelde man van Nederland. „Ons wordt geleerd dat recht recht is en krom krom. Dat is mooi niet waar." Kees Kooman hertrouwen !1ST Het bestuur van de treniging van voetbaloefen- *sters (V.V.O.N.) heeft giste- o in het sportcentrum van de N.V.B. in Zeist aan rayonbe- nurders en trainers het stand- It van de V.V.O.N. over de idige situatie in het betaalde itbal uitgelegd en ter discus- gesteld. Het hoofdbestuur reeg met algemene stemmen t vertrouwen van de vergade- i het gesprek van 17 decem- r met minister Van Doorn n CRM zal de V.V.O.N. zijn orkeur uitspreken voor een stuursmodel van het betaalde )etbal, waarbij voor de belan- norganisaties kwaliteitszetels trden ingeruimd. tafeltennis- teain tegen Grieken IEN HAAG Sonja Heltzel, brianne van der Vliet, Bert ander Helm en Nico van Slob- e vormen het Nederlandse ta- iltennisteam dat morgen in mersfoort voor de Europese ampetitie (B-groep) zal spelen egen Griekenland. Schaaktoernooi tOOSEN'DAAL In het inter- onale toernooi te Roosendaal ijn gisteren twee afgebroken tartijen uitgespeeld. De duels )e Oliveira—Vreeken en Orto- i-Lematchko werden beide re mise. lorgen volgt de laatste ronde. De land na twaalf ronden luidt nu: 1. tahmilowskaja 9 12; 2. Koesjnir 9: Veroci 8 1/2; 4/5 Van der Mije en ■ematchko 8; 6/7. Hartston en Bela- renetz 6 1/2; 8 Lazarevic 6; 9. Fomi- is 5 1/2; 10' 11Orton en Vreeken 4 2; 12. De Oliveira 4, 13. De Caro 1/2; 14. Gramignani 1 ACHTSTE NEDERLAAG MEDELLIN De Nederlandse honkbalploeg heeft in het toer nooi om het wereldkampioen schap ook de achtste wedstrijd verloren, met 7-3 van de Domi nicaanse republiek. Porto Rico leidt na acht duels met 10 punten uit 6 wedstrijden, gevolgd door Cuba en de Domi nicaanse Republiek met ieder 8 u'l 5, en Taiwan met 8 uit 16. TIPS VOOR NOOTDORP <Van onze sportredactie) NOOTDORP Tien draverijen slaan morgenmiddag (14.30 uur) °P het programma vai de dra- versbaan in Nootdorp. De tips: MARIAHOUTPRIJS: Over Pri de. New Star en Obrigade. MARGRATENPRIJS: Orenta, Ooievaar B en Olke Oostwijck. MARKELO PRIJS (eerste afde ling): Mireille, Martin en Mike iwgina. MARIJMPRIJS: Oakes D. Maja Roodnoot en Nora Nimble. MIERLOPRIJS: Madjau du £°is, Louis de Leede en King Supreme. MECHELENPRIJS: Odysner, Ormosa en Lord Easter. MENALDUMPRIJS: Jupiter D, «anuska D en Loena. MEEGENPRIJS (eerste afde ling): Ken Williams, Kobalt en Jarvis. JIEEGENPRIJS: Matchless, Mystery en King Baker. MARKOLOPRIJS: (tweede af deling); Our Again, Omazzel T en Niové du Bois. DEN HAAG Vanaf het weekeinde van 8 en 9 januari zullen in Utrecht twintig dammers, verdeeld over twee groepen, strijden om acht plaatsen in de finalegroep om het Nederlands kampioenschap. De eerste vier van elke groep kwalificeren zich voor de eindstrijd, die van 1 tot en met 12 april in Zevenaar I wordt gehouden. Wiersma. Clerc, Jansen en De Ruiter zijn al zeker van een plaats. De partijen voor de halve finalegroepen worden gespeeld in de weekeinden van 8/9 januari. 15/16 januari. 22/23 januari, 29/30 januari en voorts op 12 februari. De indeling is: Eerste groep; Bronstring (Leiden, Beerepoot (Enschede), Hooyberg (Amsterdam), Van de Meerendonk (Den Bosch), Van der Wal (Groningen), Berends (Huissen), Pippel (IJmuiden), Smeenk (Rotter dam), Van der Borst (Hoensbroek) en Drost (Langweer). Tweede groep: Capelle (Leeuwarden), Visser(Damwoude), Ivens (Naaldwijk), Hermelink (Ulft), Rigerink (Kampen), Weemer (Am sterdam), Passchier (Eindhoven), Van Aalten (Huissen), Van Tilborg (Tilburg), en Bastiaanet (Amsterdam). De grootmeestergroep van het Internationale Suikerdamtoernooi, dat zaterdag 18 december in Amsterdam begint, bestaat uit twaalf spelers. De indeling van de grootmeester- en meestergroep is: Grootmeestergroep: Harm Wiersma (Ned Rob Clerc (Ned.), Hans Jansen (Ned.) en Evert Bronstring (Ned.), Baba Sy (Sen.), Bassirou- ba (Sen.), Michel Hisard (Fra.), Mamina N'Diaye (Mali), Carlo Smith (VS), Jan Cazemir (Zwi.), Pierre Michel (Haiti), en Harry Overman (Sur.). Meestergroep: Hooyberg (Ned.), Brouwers (Ned.), Desinter (Bel.), Setlacek (Tsj Piaganti (Fra.), Mills (Ghana), Moungo (Kongo), N'Diaye (Mali.), Sounaoro (Mali.) en Siby (Mali.). Kees Broekman voelt zich thuis in Berlijn WEST-BERLIJN Het bevalt Kees Broekman best in West-Berlijn. Na vier jaar trainer te zijn geweest van de Italiaanse schaatsploeg, drie jaar van de Nederlandse dames en drie jaar van de Zweedse equipe heeft Broekman (49) nu de jeugd op de kunstijsbaan in Berlijn onder zijn hoede. „Mijn contract loop na dit seizoen af", aldus de Europese kampioen van 1953, „maar het staat al vrijwel vast dat ik daarna zal blijven. Ik vind het erg plezierig de jeugd hier op te leiden". Broekman heeft zich een bepaald doel gesteld: „Ik wil proberen Andreas Lemke en Dietmar Semler, die beiden pas 17 jaar zijn, en de allrounder Thomas Nietsch, die 20 jaar is, in de Olympische ploeg voor 1980 te krijgen". Broekman ziet er weinig heil in bondstrainer te worden in West Duitsland. „Dan ben ik gedoemd zonder al te veel succes te werken. In Berlijn kan ik ongestoord mijn gang gaan. Als bondstrainer zou ik niet meer dan een soort rondreizende prediker zijn". De voormalige trainer van de Westduitse bond, de Noor Thormod Moum, zei het afgelo pen weekeinde nog tijdens de internationale sprintwedstrij den in Berlijn over Broekman: „Hij heeft in Berlijn prima werk geleverd. Zo'n Dietmar Semler bijvoorbeeld is in één jaar enorm vooruitgegaan". Wil van Helvoirt voelt niets voor doping. Van Helvoirt wil gezond blijven (Van onze correspondent) TILBLRG De Tilburgse be roepswielrenner Wil van Hel voirt (24), heeft plotseling be sloten zijn wielercarrière te beëindigen. Van Helvoirt trad een half jaar geleden in dienst van Frisol en stapte onlangs over naar De Onderneming. „Ik stop met wielrennen omdat het dopinggebruik in de wieler sport zulke grote vormen heeft aangenomen, dat je je zonder doping nog maar nauwelijks kan handhanven," aldus de mo tivering van Van Helvoirt om te stoppen. „Mijn gezondheid is me te lief. Ik wil niet dezelfde weg opgaan als renners, die in het verleden weliswaar veel naam gemaakt hebben en veel geld verdiende hebben, maar die nu op vrij jonge leeftijd lichamelijk totaal gebroken zijn". Egon Steuer basketbalcoach Delta Lloyd AMSTERDAM Egon Steuer zal Steve Powell opvolgen als trainer-coach bij de eredivisie club basketbal Delta Lloyd in Amsterdam. De al jaren in Nederland wo nende Amerikaan Steve Powell had met het bestuur van de Amsterdamse basketbalclub een overeenkomst voor de eerste pe riode van de competitie, die wordt afgesloten op 15 decem ber. Steuer zal de rest van het seizoen werken met het heren team. Egon Steuer, Tsjech van ge boorte, kwam in 1966 voor het eerst naar Nederland. Hij werk te vier jaar met de nationale ploeg, die onder zijn leiding con tact kreeg met de Europese mid denmoot en bijna tien jaar gele den als uitschieters bestem pelde overwinningen behaal de op toen gereputeerde ploegen als Bulgarije, Israël. Tsjecho Slowakije en Hongarije. In 1970 vertrok Steuer naar Frankrijk. Twee jaar later werd hij Neder lands staatsburger en kwam in 1973 terug om te gaan werken bij Flamingo's. Tussen Flamin go's en Delta Lloyd is hij nog trainer-coach geweest bij Nice in Zuid-Frankrijk. AMSTERDAM Middengewicht Rudie Koopmans is nog steeds op de (moeizame) weg naar een Euro pees titelgevecht. Hij mag geen risico nemen om in de ogen van de keuzeheren geen onvoldoende te krijgen, maar hij moét wel. „Slachtoffers" dienen zich niet meer aan en ook de Brit Frank Lucas, die gisteravond op de boksgala in „Carré" als opponent aantrad, was dat niet. Een zeker niet vlekkeloos optredende pugilist die dan ook in de zevende ronde door scheidsrechter- Schulein werd gediskwalificeerd. dan met knallende rechtsen na komen. Lucas incasseerde alles, en toonde intussen over een ge vaarlijke rechtse te beschikken. Een openbare waarschuwing voor een kopstoot in de derde ronde bracht Lucas bijkans tot razernij. Hij viel als een dolle- sloeg Koopmans aan Succes tegen een titelkandidaat betekent treden hoger op de ranglijst. Dat moet ook Lucas hebben gedacht want hij hield er een strijdwijze op na, die regelrecht tegen de reglementen inging. Hij stootte na, maar wat kwalijker was, Lucas bediende zich ook van kopstoten, waar aan Koopmans, technisch super ieur, twee blessures boven en onder zijn linkeroog overhield. Met zijn technisch knappe sto ten bestookte Koopmans de Brit: van links voorbereiden en vierde ronde had moeten incas seren, was eerst in de zesde weer in oude doen. Toen hij Lucas een ronde later hevig in het nauw h'ad gebracht, volgde weer een kopstoot. Terecht stuurde scheidsrechter Schulein de Brit naar zijn hoek. Koop mans had zijn tweëentwintigste zege als prof - nog nimmer ver slagen - behaald maar de moge lijkheid van een „zwak linke roog" is niet uitgesloten, en dat is een nachtmerrie voor een bokser. Trucs en was zo in „trance" dat hij de gong niet hoorde, of wilde ho ren. Dat betekende een tweede openbare waarschuwing. Koopmans, even geschrokken door de treffer die hij in de Zo moest weltergewicht James Vrij destijds ei-varen dat de En gelsman Kevin White hem op zijn „glazen kin" trof en hij werd uitgeteld. Een ernstige handicap voor een bokser, die hem tot grote voorzichtigheid Verdedigen noopt. Ook tegen de Engelsman Peter Morris mocht Vrij die gis teravond in het nagenoeg uitver kochte Carré niet verwaarlozen. Morris was dan wel geen groots bokser maar hij zat boordevol trucs, zij het geen „gemene". Sterk geconcentreerd liet James Vrij na elke ronde de punten- voorsprong oplopen. Morris ge droeg zich als een slappe blauw druk van Muhammed Ali door uitdagend zijn dekking te laten zakken en Vrij steeds uit te nodigen in de aanval te gaan. De zware treffer was dan ook onvermijdelijk in de achtste en laatste ronde. Vrij liet zijn ster ke rechtse hoek op de kin van Morris dalen, die prompt naar het canvas ging, na acht tellen opstond en toen de gong hoorde. Een ruime puntenzege voor de Amsterdammer. Adri Huussen (links) kon zijn knappe techniek niet ..te gelde brengen" tegen de geroutineerde veteraan Brinkmeyer. Evenzo bëeindigde zwaarwelter Adri Huussen zijn partij tegen de Duitser Horst Brinlóneyer, vervanger voor Kevin White die van de Britse Boksbond geen toestemming had gekregen om dat hij de afgelopen veertien dagen al tweemaal in de ring was geweest. Brinkmeyer, een veteraan met de daarbij beho rende routine, beperkte zich tot verdedigen, Ondanks zijn knap pe techniek zag Huussen geen kans die defensie te doorbreken omdat Brinkmeyer zichzelf steeds „klein" maakte bij de onophoudelijke aanvallen van de Utrechter die royaal op pun ten won en nu twaalf profzeges op zijn conto heeft staan. De minst aantrekkelijke partij bokste halfzwaargewicht Sjoerd Tuininga, lange tijd wegens een hardnekkige rugblessure niet in de ring geweest. Hij miste tegen de veel kleinere en zwak bok sende Joegoslaaf Dusan Kucic dan ook maatgevoel, sloeg gaten in de lucht en kon niet impone ren. Dat was geen beletsel om de Joegoslaaf, die een hekel leek te hebben aan werken, met ruim verschil op punten te ver slaan. CANNES Tussen de Nederlandse Bridge Bond en de Europese Bridge Federatie is een driegend conflict opge lost. Voor het toernooi om het Euro pees kampioenschap voor paren was Bob Slavenburg, die met Krijns een paar vormde, niet toegelaten als vertegenwoordi ger van Nederland omdat hij dit jaar nog voor het Marokkaanse team had gespeeld. Volgens de reglementen mag een speler dan drie jaar niet voor een ander land uitkomen. De NBB had overigens wel toestemming voor Slavenburg gevraagd. Toen de schorsing afkwam, dreigde de NBB de Nederlandse officials in de Europese federatie, de heren Boekhorst en v.d. Helm. terug te trekken. Na uitgebreid telefnóisch over leg tussen de voorzitters van NBB en EBL werd besloten de zaak niet op de spits te drijven. Krijns peelt nu met Kaas. In het dameskampioenschap leidt het Poolse paar Dolowa- Frenkil na een ronde met 69.02%, voor Kitagby-Cohen (Fr.) met 61.73, Bakker-Van Cuyk (Ned.) met 58.09 en Akker man-De Kater (Ned) met 57.99 Na 28 spellen in de voorronden voor open parren staan de Fransen Cemla en Lebel aan de kop met een score van 66.19%. De Duitsers Pieckenbrock- Splettstösser staan met 64.18% tweede en de Nederlanders Kokkes-Kaiser derde met 63.26%. Zoals alle produkten van menken- landbouw uit de beste grondstoffen gemaakt. In dit geval uit de allerfijnste, in de zon gerijpte sinaasappe len. Geen suiker toegevoegd, dus goed voor de slanke lijn. pak mee zo'n literpak verse gezondheid tijdelijk van 1149 sppelsap sfe'

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11