tie koofi Ballonvaart verliest in Jo Boesman een van zijn pioniers Zier Schaap succesvol Reinigen van leer en suède Teer- en nicotinegehalte shag Muziek bij het leren is storend 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 14 DECEMBER op In samenwerking met o.m. de Consumentenbond. Veel mensen vinden muziek niet storend, maar zij is het wel. Tenminste bij scholieren, die hun huiswerk maken met achtergrondmuziek. Dit is gebleken uit onderzoekingen in Duitsland (Deutsche Medizinische Informationsdienst) on der 2500 scholieren van een middelbare school, een technische school en een internaat. Met die achtergrondmuziek bij het leren, zo heeft men geconstateerd, verminderen het concentratie vermogen en de prestaties. Dit geldt vooral voor leerlingen die hun huiswerk maken terwijl uit de radio of grammofoon pop- of beatmuziek komt of als er een plaatje wordt gedraaid van een vaderlandse zanger of zangeres. Bij een onbekende schlager werd men het meest afge leid, terwijl bij een buitenlands nummer de concentratie afnam naarmate het liedje beken der was. Een opmerkelijke uitkomst van het onderzoek is wel, dat bijna 70 procent van alle scholieren tijdens het maken van huiswerk naar de radio of pick-up luistert. Kan leer nu wel of niet gereinigd worden? Dat is een vraag die dikwijls wordt gesteld. Leer heeft het „nadeel" dat het een natuurprodukt is met typische eigen karaktertrekken. De verschillende leersoorten kunnen niet op een en dezelfde manier worden gereinigd, maar vereisen een aparte behandeling. Volgens TNO-Waalwijk, waar een aparte afdeling zich met leer bezighoudt, kunnen veel problemen voor komen door leer en suède tijdens het dragen goed te behandelen. Dat betekent o.a. dat suède regelmatig moet worden geborsteld met een natuurharen of rubber borsteltje. Ook moet men er voor zorgen dat leer of suède niet kletsnat wordt. Mocht dit onverhoopt toch gebeu ren, dan moet het kleding stuk niet voor de kachel, maar langzaam worden ge droogd. Liefst in een goed' geventileerde ruimte. Suède heeft het probleem, dat de kraag en de manchetten dui delijk zichtbaar vet worden. Het beste is dit te voorkomen door die kraag en manchet ten van een bontrandje te v Dit staat bovendien ook modieus. Verder moet het, zoals ge zegd, dikwijls worden gebor steld, zeker wanneer het met water in aanraking is geko men. Nappa kan het best worden schoongemaakt met een wollen doek, hoewel men kleine vlekjes op een nieuw kledingstuk beter kan laten zitten. Het nappa wordt tij dens het dragen altijd wat donkerder waardoor de vlek jes „verdwijnen". Wat grote re vlekken gaat men het best te lijf met een vochtig doekje gedoopt in een sopje van syntetisch wasmiddel, echter een wasmiddel, waarin geen Alkali of enzymen zitten. Maar in het algemeen kan men leersoorten toch het. best chemisch laten reinigen. Mits natuurlijk bij een ver trouwd adres. De ballonvaart, die sinds 1783 wordt beoefend, heeft dit week einde één van zijn pioniers verloren. Drs. Jo (of Jan zoals hij vaak ook werd genoemd) Boesman, nog maar 62 jaar oud, werd door een hartaanval uit dit leven gerukt. Tweederde deel daarvan heeft hij met hart en ziel gewijd aan de toch nog altijd wat mysterieuze ballonvaartsport, waarvan hij met de hem typerende bedachtzaamheid zo bezeten was. Veertig jaar geleden richtte hij de H AAGSE Ballon Club op, dertig jaar geleden maakte hij zijn huwelijksreis in een ballon met Nini Boesman, die in het mandje onder de ballon één van zijn trouwste passagiers zou worden en daarmee één van de weinige vrouwelijke ballonvaarders. Nieuw- Zeeland en Canada. Boesman was niet alleen aktief in het ballonvaren, ook de histo rie daarvan boeide hem zeer. In het kader daarvan was hij ook voorzitter van de aerofiletelis- tenvereniging „De Vliegende Hollander", waarbij zijn specia le belangstelling uitging naar uiteraard de ballonvaart. De naam Boesman heeft in de ballonvaart een wereldwijde re putatie gekregen. Toch was Boesman geen man, die het spectakel opzocht, hoewel hij ze ker reizen heeft gemaakt, die sterk tot de verbeelding spre ken. De veiligheid van de passa giers en daarmee de goede naam van zijn ballonvaartsport stond altijd voorop. Vandaar ook dat hij weinig op had met de avonturiers, die deze sport soms aantrekt en die niet ge noeg voorbereid de lucht in gaan. Boesman was heel anders. Hij omschreef een ballon dan ook als een goeiig vaartuig, echt een lobbes. Hoewel Jo Boesman ruim drie honderd ballonvaarten heeft ge maakt deed de laatste hem evenveel plezier als de eerste. De sensatie van het loskomen van de grond en het gevoel dan ineens van alle zorgen bevrijd te zijn. daarvan is hij na al die jaren nooit los kunnen raken. Het was een soort chronische ziekte. „Vulslurf open handen los" zal voor Jo Boesman nooit meer klinken. Met uitzondering van de oorlogsjaren heeft hij sinds het midden van de derti ger jaren ongestoord tussen he mel en aarde gezweefd. In de oorlog werd zijn ballon door de Duitsers in beslag genomen. Hij zag hem in stukken gesneden door Den Haag rijden, bovenop taxi's, die op gas reden. Hoewel Boesman over bijna alle landen ter wereld met zijn bal lon heeft gezweefd, had hij toch altijd een voorkeur voor een tocht boven Nederland. Vanuit de ballon met zijn rustig gange tje kon hij zo de plattegrond van Nederland voorbij zien trekken. En mocht hij de weg kwijt zijn geraakt, dan wist hij het goede pad toch wel terug te vinden omdat het tot een hoogte van vierhonderd meter met een megafoon mogelijk is monde- ling contact met de grond te houden. Bekend is in dit ver band het verhaal van een bal lonvaart boven de Veluwe. Het was een mooie avond, de ballon zat op honderd meter, heel rus tig en kalm. Op een gegeven moment kwam de ballon boven een boerderij, waar een boer met een meisje stond. Een jon geman, die Boesman aan boord had, riep plotseling naar bene den: „Hé boer, is je dochter vrij?". Het was even stil. Toen kwam het antwoord: „Zal ik je lek schieten?" Gedurende zijn leven heeft Voor zijn enorme verdiensten Boesman heel wat bijzondere op het gebied van de ballon- vluchten gemaakt. Zo zweefde vaart werd Jan Boesman tien hij in 1968 over het Atlasgeberg- jaar geleden, bij het dertigjarig te, waar men nog nooit een bal- bestaan van de door hem opge- lonvaart had gezien, vloog hij in dat jaar over het Drakensberg- massief in Zuid-Afrika en richte Haagse Ballon Club, door de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, on- maakte hij in dat jaar ook nog derscheiden met de zilveren ere- de eerste bemande ballonvlucht medaille. Vele jaren lang was Boesman, samen met zijn sport en vertegenwoordigde hij vrouw, heeft gemaakt naar Tim- boektoe. Verder maakte hij tochten in Australië, Java, de Vereniging in de balloncom missie van de internationale luchtvaartfederatie. DEN HAAG Ruim één jaar geleden stapte in de sporthal aan de Gaslaan een veelbelovende bokser in de ring uit en viel op de grond. Hij kreeg een zenuwenaanval en raakte zelfs bewuste loos. Ter observatie werd hij overgebracht naar het ziekenhuis. Gisteravond stond de 23-jarige Zier Schaap weer in de ring. Het was zijn eerste partij, na het angstige gebeuren. Schaap had in het halfzwaarge- wicht C-klasse geen moeite met zijn tegenstander De Graaf van school Marciano uit Maarssen. Voldaan uit de ring stappend vertelde hij: „Ik heb er geen moment tegen opgezien. Aan stoppen heb ik nooit gedacht. Het is toen allemaal te zwaar voor mij geweest. Ik doe ook aan atletiek, bij Sparta en voor zowel het boksen als de atletiek ben ik dag in dag uit in training. Ik kon in de Gaslaan mijn zenu wen niet meer de baas. Zelf weet ik van het gebeuren niet veel meer. Van de dokter mag ik blijven boksen en daar ben ik erg blij mee. Boksvereniging Leen Hoogen- band mag ook ingenomen zijn met het heroptreden van Zier Schaap. Op de matige boks avond in „Amicitia" haalde hij in ueder geval een ruime vol doende. Voor de pauze kreeg de A-partij tussen Snijders van MTS uit Maastricht en Hopman (school Dekker uit Driebergen) de meeste bijval. Beide zwaarge wichten deden niet veel voor elkaar onder. Vooral de harde rechtse van Snijders kwam en kele keren goed door en mede daardoor won Snijders op pun- In de A-klasse zwaarwelter was 'de partij van Wim de Jonge (Hoogenband) snel beslist. In de eerste ronde interesseerde de scheidsrechter ten gunste van Chris Lantrok (DTS-Leiden) naast De Jonge tweemaal acht tellen rust had moeten nemen. Overige uitslagen: A-klasse: Weltergewicht: Willems (MTS, Maastricht) w.o.p. van Luijks (Bredase Ring); B-klasse: halfzwaar- gewicht, Schetter (De Ring, Hilver sum) wint door opgave in de derde ronde van Van der Stel (Albert Cuyp, Amsterdam); C-klasse: Veder- gewicht: Van der Berg (Hoogenband) w.o.p. van Delmotte (Bredase Ring); Zwaargewicht: De Wee (Dekker) on beslist tegen Te Pas (Den Haag); middengewicht La Cruz (Hoogen band) w.o.p. tegen Tak (Te Pas); Nieuwelingen: Weltergewicht - De Wijs (Hoogenband) wint door inter ventie in de derde ronde van Smit (Gouda); weltergewicht - Charité (Hoogenband) wint door k.o. m de tweede ronde van Spruijt (Croos- wijk, Rotterdam); zwaarwelterge- wicht Vianen (Marciano) wint door opgave in de tweede ronde van Van Kralingen (Hoogenband); middenge wicht Scnrader (Kristalijn, Den Haag) w.o.p. van Brugmans (Theo Baars, Amsterdam); halfzwaarge- wicht Kruijshaar (Theo Baars) w.o.p. van Van Kruiningen (Verbon-Ut recht. Over het verband tussen fiet sen en gezondheid wordt steeds meer geschreven. Fiet sen is gezond, artsen bevelen het fietsen aan, de fiets wordt gebruikt bij revalidatie, fietsen is belangrijk voor conditietrai ning enzovoort. Wie over fiet sen en gezondheid nuttige in formatie zoekt, vindt dit in het boekje „Fit door Fietsen". Hie rin staan ondermeer uitspra ken van artsen over het ver band tussen fietsen en gezond heid, gegevens over fietsen ter voorkoming van bepaalde kwalen en ziekten en allerlei adviezen op dit gebied. Aan dacht wordt besteed aan de manier waarop men het best voor zijn gezondheid kan fiet sen en aan trimschema's voor de fietsers. Bovendien wordt raad gegeven over welke soort fiets men het best voor dit doel kan gebruiken. „Fit door Fietsen" is verkrijgbaar door het overmaken van 8,20 op postgiro nr. 234567 ten name van de Stichting: Fiets! Ook kan het via de boekwinkel worden besteld. TOPZWARE BLOEMENGROET Opmerking van een zieken huispatiënt: „Het is opval lend hoeveel bloemstukjes, die je tijdens je ziekenhuis periode krijgt toegestuurd, te hoog zijn opgemaakt in een klein vaasje: topzwaar dus. Met als gevolg, dat als de verpleegster op de kamer aan het redderen is, er om de haverklap zo'n bloemstuk- je omvalt. Dat moet ze d weer opruimen. Alsof niets anders te doen heeft Zou het geen zinnige sugge stie zijn aan de bloemisten en aan de goede gevers om naar ziekenhuizen bloem stukjes te sturen.die wat ste viger op hun benen staan?" Na de lijst met het teer- en nicotinegehalte van sigaretten, die een ware reclameoorlog tussen fabrikanten tot gevolg had, heeft het ministerie van Volksgezondheid nu ook een lijst gepubliceerd van een aantal merken shag-tabak. Deze lijst, gerangschikt naar oplopend teergehalte ziet er als volgt uit. teergehalte in milligram per sigaret nicotine gehalte in milligram per sigaret American Star* 20 0,6 Bison** 25 1,5 Matrozen Special* 25 0,8 Sterling super* 26 0,8 Winner* 26 0,8 Zilver* 27 0,8 Dragon/Dragon special*** 28 2,7 Evergreen* 28 1,0 Javaanse jongens*** 28 1,8 Van Nelle** 28 2,0 Unie** 28 2.3 Twin/Twin special** 29 1,6 Drum** 30 1,4 Export quality*** 30 3.2 Special quality*** 30 2,9 Trafic** 30 1.4 American Blend* 31 1.4 Brandaris** 31 2,5 Samson** 31 1,5 Rider** 32 1.6 lichte shag halfzware shag zware shag Reddend betonhaakje Het is om wanhopig van te worden. Voor ieder klein schi- lerijtje of schellekoord moet de klopboor uit de kelder wor den gehaald, want met een gwoon spijkertje kun je in zo'n betonnen muur niet terecht.., Maar toch is er ook een ande re mogelijkheid, die veel flat bewoners blijkbaar nog niet kennen: het betonhaakje, ont wikkeld door meneer Orjan Eckström uit Zweden. Het haakje heeft een voetje met vier nagels van gehard Zweeds staal. Met één flinke klap van de hamer kan hij in de betonnen muur gedreven worden. Voor een wandkastje of een zware Friese klok zul- len de haakjes niet groot en stevig genoeg zijn en zal er toch de klopboor en de plug aan te pas moeten komen. Maar voor de kleinere wand- versierselen zijn ze een oplos sing. De betonhaakjes zijn o.a. te verkrijgen bij V&D 1,75 voor een verpakking vai gram en 3,75 voor een grote re verpakking waarin onge veer vijf keer zo veel zit) en bij vele ijzerwarenwinkels en doe-het-zelfzaken. Ook staan er betonpunaises voor het ophangen van wandtapij ten, klimplantgeleiders en al lerlei andere attributen, ge schikt voor betonnen muren. Mooie acryl trui. Drie delig acryl trikot pakje. Diverse acryl kleuter Noorse trui, acryl. Diverse acryl schooltruien. 122-146 122-146 truitjes.86-116 g_ 122-146 122-146 jQ_ Corduroy-jeans. Katoen. Corduroy kleuterbroekje. Flannel broek. Katoenen corduroy-jeans 122-146 |yj_ Katoen. 86-116 122-146 oxl met gevlochten 11- ceintuur. 122-146 tas 7JV A Slimme moeders profiteren nfr\ )J van al die laag geprijsde mode op de A f -V f kinderafdeling van C&A.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10